Sony Alpha A7 ,A7R, Α7s , Α7ΙΙ, Α7RII, A7sII Full Frame Mirrorless

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Σύμφωνα με το Sony Alpha rumors αυτές είναι οι νέες FF Sony:

a72870-1_zps2eed8e49.jpg a7r35-1_zpsc93c667e.jpg

Αριστερά είναι η Α7 με τον κιτ 28-70 και δεξιά η 7r με τον 35άρη. Οι προδιαγραφές που έχουν διαρρεύσει έχουν ως εξής:


- A7 αισθητήρας 24 Mp με Phase detection AF
- A7r αισθητήρας 36 Mp με Phase detection χωρίς Anti Aliasing
- A7 σώμα $1698 και $1998 με 28-70mm f/3.5-5.6 OSS. Η A7r $2198 μόνο σώμα.
- Έχουν και οι 2 OLED EVF 2,4mp ίδιο με της E-M1, weather sealed σώματα, κλείστρο έως 1/8000


Οι υπάρχοντες φακοί Ε θα δουλεύουν σε κροπ mode ενώ θα υπάρχει νέος προσαρμογέας από μοντούρα Α σε Ε.


Περισσότερα εδώ http://www.sonyalpharumors.com/sr5-hot-first-full-size-images-of-the-a7-and-a7r-cameras-with-lenses/
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Απάντηση: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Ωραίες φαίνονται (όχι τόσο όσο οι ΟΜ-D βέβαια).
Ο φακός του κιτ δεν μου λέει τίποτα. Η τιμή όμως της Α7 είναι πολύ καλή όμως.
Να δούμε με τι φακούς θα τις προικίσει.
Ελπίζω η Σόνυ αυτή τη φορά να μην επαναλάβει τα λάθη που έκανε με τις ΝΕΧ (όσον αφορά στην επάρκεια φακών και το πόσο γρήγορα τους διέθεσε). Να είχαν και τη σταθεροποίηση της OM-D....
 

django13

New member
23 September 2013
6
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Ξέρουμε περίπου πόσο θα κοστίζει η καινούργια compact που περίεγραψες στο thread για την nex?Πιστεύεις θα αξίζει η όποια διαφορά τιμής που προφανώς θα έχει σε σχέση με την rx 100?
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Ο 35αρης Zeiss αν είναι ίδιος με αυτόν που φοράει η RX1 θα γίνει κλασικός. Στην RX1 βγάζει μάτια απο όσο λένε στα φορουμ. Ένας φωτογράφος που παρακολουθώ εδώ και καιρό που φωτογραφίζει με ένα σωρό εξωτικούς φακούς, έχει πάθει με αυτόν πλάκα.

Καλά για τις τιμές δεν το συζητάμε. Για να το κάνουμε λίγο πιο σαφές, η μοναδική μηχανή που κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή με συγκρίσιμα χαρακτηριστικά είναι η Leica M240 (και η ΜΜ) στα 8000Ε. Δεν υπάρχει άλλη FF mirrorless.

Όταν είχαμε αποδεχθεί μια τιμή γύρω στα 3000Ε, το να βγεί μισοτιμής στην ουσία είναι πραγματικά έκπληξη.

Απο σχέδιο μου αρέσει. Το rangefinder στυλ με το EVF στο πλάι και την επίπεδη πάνω επιφάνεια μου άρεσε περισσότερο, αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, θυμίζει λίγο τις Minolta με τις κάθετες γραμμές. Οι άνθρωποι της είναι ακόμα εκεί, οπότε είχαν υλικό να εμπνευστούν.

Αν ισχύουν όλα αυτά, δεν θα χρειαστεί να σκεφτώ για μηχανή για πολλά χρόνια... Είναι αυτό που ήθελα. Μία FF, σε μικρό μέγεθος και όγκο για να βάζω τους μικρούς σταθερούς μου.
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Ο 35αρης Zeiss αν είναι ίδιος με αυτόν που φοράει η RX1 θα γίνει κλασικός. Στην RX1 βγάζει μάτια απο όσο λένε στα φορουμ. Ένας φωτογράφος που παρακολουθώ εδώ και καιρό που φωτογραφίζει με ένα σωρό εξωτικούς φακούς, έχει πάθει με αυτόν πλάκα.

Καλά για τις τιμές δεν το συζητάμε. Για να το κάνουμε λίγο πιο σαφές, η μοναδική μηχανή που κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή με συγκρίσιμα χαρακτηριστικά είναι η Leica M240 (και η ΜΜ) στα 8000Ε. Δεν υπάρχει άλλη FF mirrorless.

Όταν είχαμε αποδεχθεί μια τιμή γύρω στα 3000Ε, το να βγεί μισοτιμής στην ουσία είναι πραγματικά έκπληξη.

Απο σχέδιο μου αρέσει. Το rangefinder στυλ με το EVF στο πλάι και την επίπεδη πάνω επιφάνεια μου άρεσε περισσότερο, αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, θυμίζει λίγο τις Minolta με τις κάθετες γραμμές. Οι άνθρωποι της είναι ακόμα εκεί, οπότε είχαν υλικό να εμπνευστούν.

Αν ισχύουν όλα αυτά, δεν θα χρειαστεί να σκεφτώ για μηχανή για πολλά χρόνια... Είναι αυτό που ήθελα. Μία FF, σε μικρό μέγεθος και όγκο για να βάζω τους μικρούς σταθερούς μου.



απιστευτα μηχανακια!

αντε καλοριζικη Alex!!!!!!!!!
 
Last edited:

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Α χα!!!
Κατι ελαφρυ και πραγματικα ποιοτικο -και ακριβο-για ναχεις μαζι σου.

(Συγνωμη αλλα λυσεις m4/3 δεν με εχουν ξετρελανει...Να δουμε ποτε θα ξυπνησει η ΝΙΚΟΝ και θα βγαλει κατι αντιστοιχο, αλλα ξεχασα..εκει εχουν πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθουν πχ :twoguns: D610)
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Ξέρουμε περίπου πόσο θα κοστίζει η καινούργια compact που περίεγραψες στο thread για την nex?Πιστεύεις θα αξίζει η όποια διαφορά τιμής που προφανώς θα έχει σε σχέση με την rx 100?

Αν ισχύσουν οι φήμες, άστο καλύτερα... 1298$ :plank:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Λιγάκι δύσκολο να βγάλει τέτοια μηχανή στα 1700$ όταν την κόμπακτ την έβγαλε στα 2800$, όπως τόσο έβγαλε πέρισυ και την SLT-A99. Για ποιο λόγο να βγάλει 1100$/Ε παρακάτω τέτοιο μοναδικό μοντέλο?
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Και εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο όσο να ναι... Κρατάω και μια πισινή. Απο την άλλη γιατί να αφήσουν τόσες φήμες να διαρρεύσουν για τέτοιες τιμές (ανέβηκαν προσωρινά και σε ένα μαγαζί και κατέβηκαν πάλι αμέσως) και μετά να κοστίζει πράγματι 3.000Ε. Μόνο να χάσουν έχουν απο αυτό. Φυσικά στην τιμή της RX1 είναι και ο Zeiss που απο μόνος του κοστίζει κοντά στα 1000.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Πωλείται λιανική ο Τσάις και γνωρίζεις πόσο κάνει?

Τέλοσπάντων, προσωπικώς μου φαίνονται μάλλον λίγα....
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Εκτίμηση είναι, έχεις δίκιο. Με βάση τις τιμές των υπόλοιπων Zeiss που κυκλοφορουν κ τα σχόλια που διαβάζω στο νετ.

Κοίτα κ εγω, μια πισινή την κρατούσα μέχρι πρότεινως, γιαυτό κ δισταζα να βάλω την 7αρα προς πωληση. Αλλα πλέον λέω δεν μπορει, τόσο κοντά στην ανακοίνωση, κάτι θα είχε διαρεύσει για άλλη τιμή αν δεν ισχυε αυτο. Είναι κ λίγο wishfull thinking όπως καταλαβαίνεις.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Μακάρι να βγει έτσι, να πιέζονται και οι υπόλοιποι.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Αλήθεια, με τους lens reducers, δεν καλυφθήκατε σε μεγάλο ποσοστό? Ειδικά ένας χρήστης legacy φακών.... περιμένω να βγει κάτι αντίστοιχο και για EOS-M!
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?


- A7r αισθητήρας 36 Mp με Phase detection χωρίς Anti Aliasing .L]


Απο το ιδιο σαιτ...
- A7r has 36 Megapixel with no on sensor Phase detection
Περιεργο μου φαινεται, για ποιο λογο να ειναι ετσι?
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Και λεγαμε ασχημη την Κ01... σαν λεγκο ειναι...

... τουλαχιστον να εχει ροδελα και πισω (δεν θυμαμαι αν εχει η RX1)...

...κατα τα αλλα, ο αισθητηρας μαλλον θα σκιζει, 2-3 φακους που να ειναι αριστοι οπτικα, να ειναι εως τα 50mm και με αυτοματη εστιαση θα βρεις (εστω και καπως ακριβους και δε νομιζω οι χρηστες της να θελουν τηλεφακους), ελπιζω να μην εχει σπαστη οθονη που να προσθετει ογκο πισω, η μπαταρια να κραταει 500 ληψεις με μπολικη χρηση των οθονων και η τιμη της σε ενα χρονο να ειναι καπου στα 1500 ευρω ωστε να την παρω για... δευτερη... :idea:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Τώρα αυτό που λέει ο Ηλίας, σωστό είναι και υπ' αυτό το πρίσμα, μπορεί και να ρίξουν πολύ χαμηλά την τιμή ως δέλεαρ, γιατί κακά τα ψέμματα, δεν μπορείς να πάρεις ποιότητα εικόνας σε NEX (μιλάμε για σύγχρονους φακούς, και δη αυτόματης εστίασης) χωρίς να τα στάξεις πολυυυυυ χοντρά.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Περίπου... Εξαρτάται το τί φακούς θές να βάλεις. Για φακούς SLR οι αντάπτορες αυτοί καλύπτουν πράγματι σε μεγάλο βαθμο την ανάγκη για FF. Βέβαια σε όγκο το όλο συστημα παραμένει σχετικά μεγάλο. Επίσης τα άκρα είναι σχετικά μέτρια. Τουλάχιστον με τον Μιτακον

Το πρόβλημα (που έχω εγώ πχ)είναι αν θες να βάλεις φακούς απο τηλεμετρικές. Προσωπικά δηλώνω εντυπωσιασμένος απο τις ικανότητες τους. Είναι ο λόγος που η Leica έχει πιο φανατικά fanboys απο την Apple. Και τους καταλαβαίνω.
Είναι απόλαυση να εχεις αυτους τους φακούς σε FF, και αυτό δεν στο προσφέρουν οι reducer. Και απο ποιότητα κ απο μέγεθος.
Για όποιον όμως έχει φακούς SLR, θεωρώ οτι φτάνει στο 70% με 30% του κόστους. Για εσένα πχ που έχεις πλειάδα σταθερών, είναι ιδανική επιλογη για ελαφρια βόλτα.
 

SouthTune

New member
18 September 2012
88
Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Απο το ιδιο σαιτ... Περιεργο μου φαινεται, για ποιο λογο να ειναι ετσι?

Μάλλον με το σκεπτικό οτι η Α7r με τα 36MPx και χωρίς Anti Aliasing προορίζεται περισσότερο για Landscapers οποτε το AF είναι δευτερευουσης σημασίας, ενώ η Α7 για πιο Street καταστάσεις
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Τώρα αυτό που λέει ο Ηλίας, σωστό είναι και υπ' αυτό το πρίσμα, μπορεί και να ρίξουν πολύ χαμηλά την τιμή ως δέλεαρ, γιατί κακά τα ψέμματα, δεν μπορείς να πάρεις ποιότητα εικόνας σε NEX (μιλάμε για σύγχρονους φακούς, και δη αυτόματης εστίασης) χωρίς να τα στάξεις πολυυυυυ χοντρά.

οχι Τάσο μου. Με τους 19/30/60 της SIGMA με 500 ευρώ σύνολο έχεις κορυφαίες επιδόσεις. Ειδικά ο 60άρης είναι πολύ πάνω από τις δυνατότητες του 24άρη αισθητήρα της ΝΕΧ7.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Sony A7 & A7r Full Frame - οι πρώτες φωτογραφίες ?

Περίπου... Εξαρτάται το τί φακούς θές να βάλεις. Για φακούς SLR οι αντάπτορες αυτοί καλύπτουν πράγματι σε μεγάλο βαθμο την ανάγκη για FF. Βέβαια σε όγκο το όλο συστημα παραμένει σχετικά μεγάλο. Επίσης τα άκρα είναι σχετικά μέτρια. Τουλάχιστον με τον Μιτακον

Το πρόβλημα (που έχω εγώ πχ)είναι αν θες να βάλεις φακούς απο τηλεμετρικές. Προσωπικά δηλώνω εντυπωσιασμένος απο τις ικανότητες τους. Είναι ο λόγος που η Leica έχει πιο φανατικά fanboys απο την Apple. Και τους καταλαβαίνω.
Είναι απόλαυση να εχεις αυτους τους φακούς σε FF, και αυτό δεν στο προσφέρουν οι reducer. Και απο ποιότητα κ απο μέγεθος.
Για όποιον όμως έχει φακούς SLR, θεωρώ οτι φτάνει στο 70% με 30% του κόστους. Για εσένα πχ που έχεις πλειάδα σταθερών, είναι ιδανική επιλογη για ελαφρια βόλτα.

Για reducers λες.... όντως κι εμένα δεν θα με χαλούσε καθόλου να έβγαζαν έναν τέτοιο για τη Canon M.... αν και με μοντοφιά λόγω ίδιου register ίσως μπορούσα να μετατρέψω κάποιον.... Έχω πχ σχεδόν πλήρη γκάμα βιδωτών.... ό,τι πρέπει για κόμπακτ σύστημα.



Τώρα για το άλλο, τους Λάικα και το κοινό τους, σίγουρα δεν θα μπορούσαν να τους έχουν κατά νου στη Σόνυ, εάν όντως τιμολόγησαν έτσι χαμηλά τη νέα ΝΕΧ. Έγραψα παραπάνω ότι η μόνη εύλογη εξήγηση της χαμηλής τιμολόγησης είναι το αστρονομικό κόστος των φακών που χρειάζεται κανείς για να αξιοποιήσει το σύστημα.... εάν περιμένουν από τύπους σαν κι εσένα ψώνισαν από σβέρκο... :flipout:
 
Status
Not open for further replies.