And the Oscar goes to...........EPSON!!!

19 June 2006
35,671
Έχουμε κατά καιρούς δει διάφορα ευτράπελα από τα τμήματα marketing των εταιρειών. Συνήθως έχουν να κάνουν με ανύπαρκτα νούμερα κόντραστ. Η Epson, είπε να πρωτοτυπήσει και σκέφτηκε αυτό:



epson 1.jpg
epson 2.jpg
epson 3.jpg



Πραγματικά, όποιος το διαβάζει, στην αρχή ξεραίνεται στα γέλια και μετά μένει άφωνος. Μιλάμε για μια από τις σπουδαιότερες εταιρείες στον χώρο παραγωγής βιντεοπροβολέων. Δεν μιλάμε για κάποια noname Κινέζικη που δηλώνει led με λάμπα UHP και Xenon μαζί!!

Ένας φαν της εικόνας, μέχρι και αγωγή παίρνει να της κάνει για αυτές τις π@π@τζες.:Banane0:


Συγχαρητήρια Epson!! Μετά από το φιάσκο του 4000, κατόρθωσες (ει δυνατόν) να γελοιοποιηθείς ακόμα περισσότερο!! Με αυτό δεν σε κουνάει κανένας από την πρώτη θέση....:Banane0:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,658
Δεν ξερω τι λες αλλα οι ντοματες δειχνουν σαφως καλύτερες σε EPSON....:p
 
19 June 2006
35,671
Ghostbusters-80s-films-328111_1024_768.jpg
 

Chrispir

New member
18 August 2013
35
ενας φιλος μου εσπρωξε τον optoma hd87 για να παρει epson που εχει τρομερη αντιθεση.Θα του στειλω το λινκ για να σπαστει :)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,712
Εκεί ψηλά.....
Οντως ρε σεις οι τοματες του ανταγωνισμου δειχνουν καπως ψοφιες.

Εγω epson δαγκωτο μετα απο αυτο
 
19 June 2006
35,671
Φαντάζομαι, Χρήστο, ότι διάβασες το pdf που παρέθεσες, σωστά?

Γράψε, λοιπόν, αν θέλεις, τι κατάλαβες από το pdf, ώστε να σου εξηγήσω τον ''ενθουσιασμό'' μου και τις αηδίες της ποιήτριας Έπσον.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Καταλαβα οτι απο τον Ιουνιο του 2012, τα στανταρντ εχουν αλλαξει οσον αφορα τους προβολεις.

Η IDMS θεσπισε και το color brightness οσον αφορα τα spec των προβολικων, κι οχι μονο του λευκου (IDMS version 1.03).

Για παραπανω πληροφοριες, θα πρεπει να το ψαξεις λιγο.

Η IDMS (International Display Measurements Standard) καλυπτει τους 3 διεθνης οργανισμους Society for Information Display (SID), Visual Electronics Standards Association (VESA) και International και Consortium Display Metrology (ICDM).
 

Yiannis-Edinburgh

Established Member
18 January 2007
256
Edinburgh-Athens
Καταλαβα οτι απο τον Ιουνιο του 2012, τα στανταρντ εχουν αλλαξει οσον αφορα τους προβολεις.

Η IDMS θεσπισε και το color brightness οσον αφορα τα spec των προβολικων, κι οχι μονο του λευκου (IDMS version 1.03).

Για παραπανω πληροφοριες, θα πρεπει να το ψαξεις λιγο.

Η IDMS (International Display Measurements Standard) καλυπτει τους 3 διεθνης οργανισμους Society for Information Display (SID), Visual Electronics Standards Association (VESA) και International και Consortium Display Metrology (ICDM).

..........:SFGSFGSF:
 
19 June 2006
35,671
Δεν χρειάζεται να ψάξω λίγο. Μήπως θέλεις να σου ανεβάσω 100 διαγράμματα από DLP στα οποία όταν προσθέτεις, προσθέτεις τις φωτεινότητες των τριών βασικών χρωμάτων μας δίνουν την συνολική φωτεινότητα φωτεινότητα του μηχανήματος με λευκή καρτέλα?

Τα εκατομμύρια του κόντραστ στις δηλώσεις των εταιρειών γνωρίζουμε πως βγαίνουνε. Η παραπλανητική διαφήμιση της Έπσον, όπως και τα 4Κ της JVC συνεχίζουν στον ίδιο δρόμο. Μεθαύριο θα μας πουν ότι βγάζουν 15.000 lumens με μια κατοστάρα λάμπα, απλά, προσθέτοντας την φωτεινότητα του προβολέα σε κάθε mode.

Αν όλη αυτή η παραμύθα εσένα σου φαίνεται φυσιολογική, εμένα μου περισσεύει. Επομένως, αν θέλεις να μιλήσουμε τεχνικά, δείξε μου (επειδή αδυνατώ) αν θέλεις, έστω και μία χρωματιστή καρτέλα που να μετράει ίση φωτεινότητα με το λευκό του προβολέα.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Γιαννη, συνεχιζεις να γραφεις πραγματα ακαταλαβιστικα, για μενα τουλαχιστον.

Τι να τα κανω τα διαγραμματα των dlp και γιατι να προσθεσω τις φωτεινοτητες των χρωματων?
Αλλο λεει το CLO. To εχεις διαβασει καθολου ?
Κι αν θες τη γνωμη μου, σε dlp μονοτσιπο δεν μπορει να γινει ποτε αυτο το πραγμα λογω τεχνολογιας.

Οσο για το τελευταιο διαβασε τις μετρησεις του cine4home του 9200. Ειναι ξεκαθαρο και πιο αξιοπιστοι απο μενα θεωρουνται.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Και για να μη παιζουμε τη κολοκυθια να σου πω τι εχω καταλαβει εγω και μετα εξηγησε μου τι εχεις καταλαβει εσυ.

Λεει οτι αν μετρησω λευκο 235 θα παρω 1000 λουμενς παραδειγμα.
Αν μετρησει κοκκινο 235 παλι 1000. Το ιδιο και με τα πρασινο και μπλε.

Εγω αυτο καταλαβα κι αυτο μετρησε και το cine4home.
Εσυ ?
 
19 June 2006
35,671
Και για να μη παιζουμε τη κολοκυθια να σου πω τι εχω καταλαβει εγω και μετα εξηγησε μου τι εχεις καταλαβει εσυ.

Λεει οτι αν μετρησω λευκο 235 θα παρω 1000 λουμενς παραδειγμα.
Αν μετρησει κοκκινο 235 παλι 1000. Το ιδιο και με τα πρασινο και μπλε.

Εγω αυτο καταλαβα κι αυτο μετρησε και το cine4home.
Εσυ ?

Οκ, κατάλαβα ότι πιθανότατα το έχεις καταλάβει λάθος. Σου δείχνω, λοιπόν, πως γίνεται η μέτρηση, από το pdf που εσύ ανέβασες. Δεν υπάρχει κανένα πράσινο, κόκκινο ή μπλε που να μετράει το φως το λευκού. Είναι η πρόσθεση της φωτεινότητας των τριών βασικών χρωμάτων που μας δίνει την φωτεινότητα του λευκού. Όσο για την καρτέλα της μέτρησης? Αυτή είναι...


epson.jpg


Φυσικά και δεν υπάρχει ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο αν μετρήσω το λευκό μου στα 1000 να μετρήσω ένα κόκκινο στα 1000 λουμιέν.

Τώρα, είναι περισσότερο κατανοητό γιατί θεωρώ την διαφήμιση παραπλανητική και αρλούμπα?
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Γιαννη, το ξανακοιταω κι επανερχομαι. Μπερδευτηκα περισσοτερο να σου πω την αληθεια.