AUDEZE LCD2 ή HIFIMAN - HE 500

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Ήλθε λοιπόν η ώρα να αναβαθμιστώ (κι άλλο). Έχω διαβάσει αρκετά, έχω ζυγίσει τη κατάσταση, αλλά δεν έχω αποφασίσει. Βέβαια ξέρω ότι τα μεγάλα αγοράκια παίρνουν τις αποφάσεις μόνα τους, αλλά επειδή είμαστε μια παρέα, δυστυχώς χωρίς τη δυνατότητα της δια ζώσης επικοινωνίας, θα εκτιμούσα τη γνώμη σας πάνω στο δίλημμά μου. Κάποιοι γνωρίζουν τα ακουστικά που έχω και θα μου πουν με το δίκιο τους να κάτσω στα αυγά μου, αλλά ο κύβος ερρίφθη και δεν έχει "πισωγύρισμα" (sic).. Λοιπόν? Για να ακούσω απόψεις... Όλες σεβαστές..
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Audeze LCD 3 ή καποιο stax απο τα μεγαλα.

Αφου εχεις ηδη πολυ καλα ακουστικα,κανε υπομονη να παρεις πιο μελλοντικα τα απολυτα ηχητικως ακουστικα.Αν και τα οικονομικα σου το επιτρεψουν βεβαια.

Γιατι ολο θα θες να αναβαθμιζεις.Αν ειναι μεγαλο κομματι η μουσικη στην καθημερινοτητα σου και στη ζωη σου και εχεις στο μελλον την οικονομικη δυνατοτητα χωρις να στερηθεις αλλα πραματα,κανε αυτο.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,965
Ρε γμτ, θα σου έλεγα να κάτσεις στα αυγά σου, αλλά μου έκοψες την φόρα... πόσοι περιμένεις να τα έχουν ακούσει με τα αυτάκια τους ; οι πιο πολλοί από εμάς από κριτικές στο διαδίκτυο τα γνωρίζουμε... οπότε μάλλον θα πρέπει να επισκεφθείς τον φίλο που νομίζω ότι τα έχει και από τον οποίο αν θυμάμαι έχεις αγοράσει τα ντένον ... θα ακούσεις και θα αποφασίσεις ...
 

jgavaris

Established Member
31 May 2009
174
ΣΠΑΡΤΗ
Τα audeze μπορεις να τα ακουσεις στις 11-12-13/10 στην εκθεση. Θα τα εχει εκει ο αντιπροσωπος, ο οποιος ειναι εξυπηρετικοτατος.
Το ξερω γιατι εγω τα εχω και θα παω να δω και τους burson που φερνει ο ιδιος.
Οποτε μπορεις να παρεις μια αποψη για τα συγκεκριμενα.
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Δεν υπάρχει δυστυχώς περίπτωση να είμαι στην Αθήνα εκείνες τις μέρες ..
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Τα έχω ακούσει για λίγο.
Οκ, απίστευτα. Πλήρης σκηνή, όλα διαδραματίζονται εκεί που πρέπει...
Ανάλυση, όγκος... δεν μου έλειπε τίποτα.
Για το λίγο που τα φόρεσα μπορώ να πω πως ήταν και άνετα.
Πολύ καλή εφαρμογή, φοβερή ποιότητα κατασκευής.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, περίμενε τον Πολύβιο (Bluthner).

Τα 500ρια HiFiMan δεν τα έχω ακούσει, αλλά έχω μικρή εμπειρία από τα 400ρια.
Ακουστικά που προσωπικά σαν Αντώνης ερωτεύτηκα.
Δεν θα τα περιγράψω, γιατί όλα γ@μηστερά μου φάνηκαν με αυτά.

:music-smiley-005:
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Audeze LCD 3 ή καποιο stax απο τα μεγαλα.

Αφου εχεις ηδη πολυ καλα ακουστικα,κανε υπομονη να παρεις πιο μελλοντικα τα απολυτα ηχητικως ακουστικα.Αν και τα οικονομικα σου το επιτρεψουν βεβαια.

Γιατι ολο θα θες να αναβαθμιζεις.Αν ειναι μεγαλο κομματι η μουσικη στην καθημερινοτητα σου και στη ζωη σου και εχεις στο μελλον την οικονομικη δυνατοτητα χωρις να στερηθεις αλλα πραματα,κανε αυτο.


Χμμ νομιζω λιγο βιαστικη η αποψη μου παραπανω...

Διαβαζα το "battle of the flagships" thread του headfi.Τα stax πανακριβα,τα lcd 3 λεει οχι και τοσο καλυτερα απο τα 2 για την αρκετα υψηλοτερη τιμη.

Οπως και να'χει συγγνωμη για την επιπολαια απαντηση,και προσπαθησε να τα ακουσεις αυτα τα 2 που λες σε καποιους που τα εχουν εδω να δεις πως σου φαινονται,οπως επισης να ακουσεις και τις γνωμες των εμπειρων μελων εδω.


edit: Τα sennheiser hd800 τα εχεις ακουσει,σου αρεσουν?
 
Last edited:

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Μστρ να πούμε επίσης πως τα stax είναι ζήτημα να βρείς ενισχυτή να παίξουν.
2-3 μοντέλα όλα κι' όλα;
Για μένα θα ήταν πρόβλημα το ταίριασμά τους.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Μστρ να πούμε επίσης πως τα stax είναι ζήτημα να βρείς ενισχυτή να παίξουν.
2-3 μοντέλα όλα κι' όλα;
Για μένα θα ήταν πρόβλημα το ταίριασμά τους.

Ναι,τρελα λεφτα μετα...
αυτα ειναι για τους ζαπλουτους,αστα :-D
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβω τόσο πολύ για STAX ή LCD 3. Τα 400 τα έχω και είναι καταπληκτικά ακουστικά. Όμως θα τα δώσω και θα κρατήσω τα 500 ή τα LCD-2. Έτσι το σκέφτομαι. Δεν θέλω να έχω πάνω από 3 το πολύ ακουστικά γιατί χάνομαι και δε ξέρω με τι να ακούσω..
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Καλησπερα σας κυριοι,

Λοιπον για να βοηθησουμε τον φιλο μας αλλα και οποιον ενδιαφερεται εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις απο μακροχρονη πλεον συμβιωση με τα εν λογω ακουστικα και με ενισχυτη τον απολυτα ταιριαστο violectric..
Τα audeze εχουν εκπληκτικη ποιοτητα κατασκευης, πραγματικο κοσμημα, και στα μεσοχαμηλα ειναι απλα απιστευτα. Ψηλα ειναι Οκ οπως και στην στερεοφωνικη σκηνη. Για ρυθμικα ακουσματα και καλες ηχογραφησεις ειναι το απολυτο ακουστικο. Δεν θα πηγαινα στα lcd3 για να παρω το ιδιο πραγμα με +20% στα πριμα και στην στερεοφωνικη σκηνη. Ουτως η αλλως δεν ειναι αρκετο. Πηρα τα hd800 και απολαμβανω κλασσικη.
Τωρα τα he-500 ειναι ακουστικα πασπαρτου και επειδη υπαρχει η εμπειρια με τα 400 θα ελεγα οτι ειναι μια αισθητα εξευγενισμενη version τους. Εχουν καλυτερα πριμα απο τα audeze και μεγαλυτερη σκηνη χωρις να ειναι πρωταθλητες σε κανενα τομεα ωστοσο. Αν θα ηθελα να εχω μονο ενα ζευγαρι πολυ καλα ακουστικα θα επελεγα τα hifiman, ψαχνοντας ομως το απολυτο αναλογα με την μουσικη επελεξα τρια! Εντονα ρυθμικα ακουσματα, φωνες (audeze), τεραστια σκηνη, πριμα (hd 800), κατι αναμεσα στα δυο τα hifiman.
Ως προς την ανεση τωρα, τα audeze αν και αισθητα ογκωδη ειναι ανετα λογω των καταπληκτικων δερματινων pads. Η απολυτη version τους ειναι με αυτα και οχι τα vegan που πανε να μιμηθουν τα hifiman τα οποια ειναι καλα με τα velour.
Αν βοηθαει, το δικο μου μονοπατι ηταν οτι πηρα τα audeze, εχοντας τα he 400 και μετα εδωσα τα τελευται για να αποκτησω τα 500. Φιλε panoso για ενισχυτη δσγκωτο violectric καποια στιγμη συμπληρωματικα με τον lehmann (μεταξυ μας καλυτερος απο τον burson). Τα audeze παιζουν καλα με τον lehmann τα 500 οχι.
Ελπιζω να ημουν κατατοπιστικος. Οι αποψεις ειναι καθαρα προσωπικες και οφειλω να ξεκαθαρισω οτι ακουω απο κλασικες πηγες και οχι απο αρχεια.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
.. Φιλε panoso για ενισχυτη δσγκωτο violectric καποια στιγμη συμπληρωματικα με τον lehmann (μεταξυ μας καλυτερος απο τον burson). Τα audeze παιζουν καλα με τον lehmann τα 500 οχι....

Καλησπέρα,

οποιοδήποτε violectric? ακόμα και τον εισαγωγικό v90?
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Καλησπέρα,

οποιοδήποτε violectric? ακόμα και τον εισαγωγικό v90?

Μιλαω παντα απο τις εμπειριες μου με πραγματα που εχω και οχι διαβασα η ακουσα περιστασιακα. Υπο αυτο το πρισμα αναφερομαι στον V200. Δεν εχω εμπειρια απο αλλα μηχανηματα της ετσιρειας
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Τωρα τα he-500 ειναι ακουστικα πασπαρτου και επειδη υπαρχει η εμπειρια με τα 400 θα ελεγα οτι ειναι μια αισθητα εξευγενισμενη version τους. Εχουν καλυτερα πριμα απο τα audeze και μεγαλυτερη σκηνη χωρις να ειναι πρωταθλητες σε κανενα τομεα ωστοσο. Αν θα ηθελα να εχω μονο ενα ζευγαρι πολυ καλα ακουστικα θα επελεγα τα hifiman, ψαχνοντας ομως το απολυτο αναλογα με την μουσικη επελεξα τρια! Εντονα ρυθμικα ακουσματα, φωνες (audeze), τεραστια σκηνη, πριμα (hd 800), κατι αναμεσα στα δυο τα hifiman.
Ως προς την ανεση τωρα, τα audeze αν και αισθητα ογκωδη ειναι ανετα λογω των καταπληκτικων δερματινων pads. Η απολυτη version τους ειναι με αυτα και οχι τα vegan που πανε να μιμηθουν τα hifiman τα οποια ειναι καλα με τα velour.

Πολύβιε,

Αν καταλαβαίνω καλά, θεωρείς τα HE500 σαν τα πιο κατάλληλα για όλες τις χρήσεις;

Αν κάποιος επιλέξει δηλαδή μόνο ένα από όλα αυτά - θα ήταν τα HE500;
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Πολύβιε,

Αν καταλαβαίνω καλά, θεωρείς τα HE500 σαν τα πιο κατάλληλα για όλες τις χρήσεις;

Αν κάποιος επιλέξει δηλαδή μόνο ένα από όλα αυτά - θα ήταν τα HE500;

Ναι.
Αλλά προσοχή! Για να ανακαλύψεις τις πραγματικές δυνατότητές τους (που είναι μεγάλες) θέλουν δυνατή και ποιοτική ενίσχυση.
Θα σε εντυπωσιάσουν ακόμα και αν τα καρφώσεις απευθείας σε iphone, ipad αλλά πίστεψέ με θα υπολειτουργούν.
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Επίσης για τα hifiman he-500 να προσθέσω και μια ενδιαφέρουσα παράμετρο για όσους ενδιαφέρονται για την απόκτηση του ως ενός και μοναδικού ζευγαριού hiend ακουστικών.
Ουσιαστικά μπορείς να τιουνάρεις τον ήχο τους ανάλογα με τα pads και το καλώδιο. Τα ακουστικά έρχονται με pleather & velour pads (πιό κλεστός ήχος τα πρώτα με πιό στακάτο μπάσο, πιό ανοιχτή σκηνή τα δεύτερα με πιο ραφιναρισμένα πρίμα) και με ασημένιο καλώδιο (που σε κάποιους μπορεί να φανεί ελαφρώς λεπτόηχο και φωτεινό ψηλά). Με την απόκτηση (σε πολύ λογική τιμή) του χάλκινου canare cable έχεις ουσιαστικά 4 (!) συνδυασμούς ηχητικής ταυτότητας από τα ίδια ακουστικά τους οποίους "κουμπωνεις" με την μουσική / ηχογράφηση που ακούς.