Sennheiser HD-650 vs What?

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Μιας και ο φίλος Panoso ξεκίνησε την κουβέντα – και για να μη κανιβαλίσω το thread του Teac - ας δούμε τι θα μπορούσε να εξετάσει ως μελλοντική αναβάθμιση ο κάτοχος των HD-650…

Αρχικά θα είχε ενδιαφέρον να μας πει ο ίδιος ο Panoso ως κάτοχος τόσο αυτών όσο και των Audeze (ποιο μοντέλο αλήθεια;) τις διαφορές που εντοπίζει…

Από εκεί και πέρα όλοι μπορούμε να συμπληρώσουμε απόψεις τόσο σχετικά με την κατηγορία τιμής που θα έπρεπε να κοιτάμε, όσο και τα μοντέλα που προτείνουμε.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Ενα copy paste απο μια ερωτηση που δε μου απαντηθηκε στο αλλο νημα :p

Γενικα ο matrix M-stage σε ικανοποιει με τα 650? Αν ναι ποιος ο λογος να σκεφτεσαι καινουρια παιχνιδια

Θα τον παρεις τον TEAC και μετα απο καιρο θα σου καλοφαινεται κανα ακουστικο της ταξης των 1500 ευρω + κτλ κτλ κτλ

Ολο και κατι καλυτερο παντα θα κυνηγαμε.Καπου διαβασα οτι αν καποιος εχει ενα καλο hi fi προς entry level hi end ηχοσυστημα,καλο θα ειναι να μη κυνηγαει να ακουει ακριβοτερα και καλυτερα συστηματα διοτι μπαινει σε διαδικασια πολυεξοδων αναβαθμισεων και μπορει να χαθει η ισορροπια.

Αν λοιπον ευχαριστιεσαι αυτα που εχεις τα οποια θεωρουνται σοβαρης ποιοτητας,τοτε μηπως να σκεφτεσαι λιγο πιο προσεκτικα το κυνηγι ακριβοτερων μηχανηματων,γιατι και οι βελτιωσεις ειναι δυσανολογες πολλες φορες του κοστους των hi end μηχανηματων.

Ε και αν σου χαλασει τιποτα καποια στιγμη ή αν ακουσεις κατι καινουριο τυχαια καπου και σου παρει τα μυαλα,το ξανασκεφτεσαι.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Με τον matrix τα πήγαμε μια χαρά!

Πάντα έρχεται η ώρα για κάτι καλύτερο...

Βασικά είδα τον Teac, διάβασα σχετικά και προέκυψε ειδύλλιο...

Η λογική μου πλέον είναι ένα μηχάνημα καλό που να με καλύπτει για πολύ καιρό τόσο από ποιότητα ήχου/ κατασκευής και δυνατότητες και τέλος. Συνήθως τέτοιου είδους επιλογές κοστίζουν αρχικά, στην πορεία όμως κάνουν απόσβεση μιας και δεν αλλάζουν εύκολα.

Από μουσικές τι να πω, κυρίως ροκ/ metal αλλά και πολλά άλλα. Jazz, κλασσική μουσική, πιάνο, ambient, lounge, σχεδόν ότι προκύψει και ότι επιβάλλει η διάθεση...
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Ώπα δικέ μου δεν έχω ακόμα τα Audeze (ελπίζω σύντομα όμως). Έχω τα Denon AH-D7000, τα HIFIMAN HE-400, τα Senn 650 και 600 και last but not least τα Audio Technica ATH-M50. Ακόμα και τα HD 600 είναι καλύτερα κατά τη γνώμη μου από τα 650. Αν τα έβαζες τώρα αυτή τη στιγμή στον ενισχυτή που ήδη έχεις, θα άξιζε πραγματικά να βάλεις κάποιον να σε πάρει φωτογραφία την ώρα που θα ακούς τις πρώτες νότες από τα 600 προερχόμενος από τα 650. Θα πάθεις κάτι. Πάμε παρακάτω. Τα HIFIMAN HE-400 είναι ένα μεγάλο άλμα σε σχέση με τα προηγούμενα δύο αδελφάκια σε κάθε τομέα εκτός από την άνεση χρήσης. Είναι λίγο κάπως άβολα, όχι γενικά, σε σχέση όμως με τα ανωτέρω Senn, είναι λίγο πιό άβολα. Όσον αφορά τον ήχο των HIFIMAN σε σχέση με τα Senn θεωρώ ότι ανεβαίνεις επίπεδο ή επίπεδα σε κάθε περίπτωση σε όλο το φάσμα και σε όλα τα είδη μουσικής, με μόνο μια επιφύλαξη για τα θεϊκά μεσαία των HD 600. Για τα Denon AH-D7000 το μόνο που έχω να πω είναι το εξής: Κάθε φορά που ακούω μουσική στο σπίτι μου με κάποιο άλλο ακουστικό (από τα πολύ καλά που έχω), είναι χρόνος που έχω χάσει από την ακρόαση με τα DENON. Διαβάζω και εδώ και σε ξένα φόρουμ εντυπώσεις από ανθρώπους που έχουν ακούσει τα 7000 και οκ παραδέχονται την ποιότητά τους αλλά εντάξει κάτι δεν τους αρέσει από εδώ ή από εκεί και προσπαθώ να το σεβαστώ αλλά κάθε φορά που τα φοράω και ακούω ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν μπορώ να το καταλάβω. Παρέα με τον BCL και το Meridian Explorer την τελευταία εβδομάδα κάνουν εξαιρετικό ταίριασμα. Αυτά για τα ακουστικά που έχω ακούσει και ξέρω καλά.Τα Αudeze τα άκουσα για δέκα λεπτά και έχω πάθει από τότε κάτι... Οψόμεθα... Δε σου κρύβω ότι θα ήθελα πραγματικά να ακούσω τα ακουστικά μου με το TEAC σου, (μη σε ματιάσω, θεωρώ ότι αργά ή γρήγορα θα το πάρεις) :2thumb22sup:
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Με τον matrix τα πήγαμε μια χαρά!

Πάντα έρχεται η ώρα για κάτι καλύτερο...

Βασικά είδα τον Teac, διάβασα σχετικά και προέκυψε ειδύλλιο...

Η λογική μου πλέον είναι ένα μηχάνημα καλό που να με καλύπτει για πολύ καιρό τόσο από ποιότητα ήχου/ κατασκευής και δυνατότητες και τέλος. Συνήθως τέτοιου είδους επιλογές κοστίζουν αρχικά, στην πορεία όμως κάνουν απόσβεση μιας και δεν αλλάζουν εύκολα.

Από μουσικές τι να πω, κυρίως ροκ/ metal αλλά και πολλά άλλα. Jazz, κλασσική μουσική, πιάνο, ambient, lounge, σχεδόν ότι προκύψει και ότι επιβάλλει η διάθεση...

να κάνω λίγο ένα συλλογισμό.

1. ένας bcl κάνει γύρω όσο κάνει το teac
2. o bcl είναι μόνο ενισχυτής
3. το teac είναι προηγμένο dac + ενισχυτής.

τα παραπάνω μου λένε να μην περιμένω από τον teac ενισχυτικό τμήμα ανάλογο του bcl.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Σωστός ο συλλογισμός... και εγώ το πάω ένα βήμα παραπάνω...

Για τον Central δεν βλέπω καμιά αναβάθμιση από αυτά που έχει (Sabre 9023 έστω στην φτηνότερη μορφή του/ Matrix m-stage) με το Teac... μήπως (όχι μήπως,... σίγουρα) είναι χειρότερα...

Το 9023 έχει πολύ περισσότερη ανάλυση και έκταση όσο και layering από το Teac. Ιδιαιτέρως δε αν του βάλεις σωστή τροφοδοσία.

Ο Matrix είναι ως γνωστών κλώνος του BCL οπότε είναι ένας πολύ καλός ενισχυτής, που για να ξεπεράσεις πρέπει να πας σε αρκετά περισσότερα χρήματα...όπως σε έναν V200...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Πάντως ο BCL που είχα ακούσει στον Πολύβιο ήταν φανταστικό μηχανάκι... :twoguns:
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Σωστός ο συλλογισμός... και εγώ το πάω ένα βήμα παραπάνω...

Για τον Central δεν βλέπω καμιά αναβάθμιση από αυτά που έχει (Sabre 9023 έστω στην φτηνότερη μορφή του/ Matrix m-stage) με το Teac... μήπως (όχι μήπως,... σίγουρα) είναι χειρότερα...

Το 9023 έχει πολύ περισσότερη ανάλυση και έκταση όσο και layering από το Teac. Ιδιαιτέρως δε αν του βάλεις σωστή τροφοδοσία.

Ο Matrix είναι ως γνωστών κλώνος του BCL οπότε είναι ένας πολύ καλός ενισχυτής, που για να ξεπεράσεις πρέπει να πας σε αρκετά περισσότερα χρήματα...όπως σε έναν V200...

Για ποιό TEAC μιλάς Χρήστο?
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Σωστός ο συλλογισμός... και εγώ το πάω ένα βήμα παραπάνω...

Για τον Central δεν βλέπω καμιά αναβάθμιση από αυτά που έχει (Sabre 9023 έστω στην φτηνότερη μορφή του/ Matrix m-stage) με το Teac... μήπως (όχι μήπως,... σίγουρα) είναι χειρότερα...

Το 9023 έχει πολύ περισσότερη ανάλυση και έκταση όσο και layering από το Teac. Ιδιαιτέρως δε αν του βάλεις σωστή τροφοδοσία.

Ο Matrix είναι ως γνωστών κλώνος του BCL οπότε είναι ένας πολύ καλός ενισχυτής, που για να ξεπεράσεις πρέπει να πας σε αρκετά περισσότερα χρήματα...όπως σε έναν V200...

Γιατί έχω την αίσθηση ότι μιλάτε για άλλο μηχάνημα;;;

Δε θα πάρω το UD-501 που είναι DSD Dac με μια τυπική έξοδο ακουστικών...

Θα πάω για τον Dual Mono ΗΑ-501.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Γιατί έχω την αίσθηση ότι μιλάτε για άλλο μηχάνημα;;;

Δε θα πάρω το UD-501 που είναι DSD Dac με μια τυπική έξοδο ακουστικών...

Θα πάω για τον Dual Mono ΗΑ-501.



Όντως πήραν φόρα μάλλον και δεν κατάλαβαν το Teac... :ADFADF1:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Γιατί έχω την αίσθηση ότι μιλάτε για άλλο μηχάνημα;;;

Δε θα πάρω το UD-501 που είναι DSD Dac με μια τυπική έξοδο ακουστικών...

Θα πάω για τον Dual Mono ΗΑ-501.


OK λάθος.
πλην όμως....

HA-501---1B.jpg


κρίνοντας την εικόνα αυτή, διακρίνω μια υπερβολική ακαταστασία και υπερβολικό οβερκιλ σε ολοκλήρωση
Σε σχέση με την απλότητα ενός bcl.
Σε μούρη και συνδεσιμότητα σκίζει. Αλλά.....και αυτά κοστίζουν εις βάρος του ηχητικού αποτελέσματος
Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Και για το Meridian διάβαζα ότι θα είναι ψόφιο επειδή δεν έχει αυτόνομη τροφοδοσία αλλά μου έχει πάρει τα αυτιά...