Bitmore DTV300

kyrcy

Established Member
4 June 2011
107
Ο δέκτης αυτός σύμφωνα με τις πληροφορίες που αναγράφονται στην συσκευασία χρησιμοποιεί το ALI M 3801D chip και το μενού του από ότι έχω δει είναι παρόμοιο με αυτό του Lifeview LV6TBOXHDA2. Ένα πρώτο πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι πληροφορίες προγραμμάτων (πατώντας το INFO στο τηλεχειριστήριο) κόβονται μετά από ένα συγκεκριμένο μήκος. Επίσης και με αυτόν τον δέκτη δεν μπορώ να δω σωστά εικόνα σε τηλεόραση 4:3, αφού βλέπω μόνο 16:9 (με μαύρες μπάρες πάνω και κάτω) ή 4:3 κομμένη. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Για τις πληροφορίες, αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία με τον DTV300 και μια με τον Α2, ώστε να φαίνεται η διαφορά και αν δοκιμάσουμε να επικοινωνήσουμε με την Quest.
Αν θα μπορούσες, βάλε του να κάνει μια προγραμματισμένη εγγραφή μερικά λεπτά μετά τα μεσάνυκτα. Οι 3801 με παλιότερο λογισμικό αποτύγχαναν, οπότε αν χρειαστεί να το αναφέρω κι αυτό.
Από περιέργεια, ο 300 παίζει αυτό το αρχείο; www.pristinestorage.com/FLAC/MendelssohnVC24.flac

Για το κόψιμο, το έχω με όλους τους δέκτες μου και θεωρώ ότι φταίει η CRT μου. Χωρίς φωτογραφία με δέκτη που δείχνει σωστά στην τηλεόραση, δύσκολα να πείσεις τον Κινέζο ότι φταίει ο δέκτης για να το ελέγξει.
 

kyrcy

Established Member
4 June 2011
107
O LV6TBOXHDA2 δεν κόβει τις πληροφορίες σε CRT έτσι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει ο DTV300. Θα δοκιμάσω να δω αν παίζει το αρχείο.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Για το κόψιμο, το έχω με όλους τους δέκτες μου και θεωρώ ότι φταίει η CRT μου. Χωρίς φωτογραφία με δέκτη που δείχνει σωστά στην τηλεόραση, δύσκολα να πείσεις τον Κινέζο ότι φταίει ο δέκτης για να το ελέγξει.
Εννοώ το κόψιμο της εικόνας.

Δοκίμασε και μια εγγραφή λίγες ώρες μετά τα μεσάνυκτα. Μάλλον δεν θα την κάνει και με ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα οι πιθανότητες να πάρουν αναβάθμιση είναι καλές.
 

kyrcy

Established Member
4 June 2011
107
Απλή εγγραφή μετά τα μεσάνυκτα οποιαδήποτε ώρα; Έχω τη δυνατότητα επιστροφής του δέκτη εντός μιας βδομάδας, αλλά όλες οι επιλογές που έχω για αντικατάσταση είναι Bitmore. Γνωρίζει κάποιος άλλο δέκτη Bitmore που να είναι χωρίς σοβαρά προβλήματα;
 

kyrcy

Established Member
4 June 2011
107
Το αρχείο FLAC δεν δίνει κάποιο μήνυμα λάθους όταν το ανοίγω, αλλά δεν ακούγεται. Επίσης κάποια MKV αρχεία με AC3 δεν έχουν ήχο. Τα ίδια αρχεία έχουν ήχο στον LV6TBOXHDA2. Ο DTV300 υποστηρίζει AC3;