Sony Backs hi-res audio big time

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Noμίζω οτι θα κάνουν και αυτό απο την Usb είσοδο αν το θελήσει κανείς τουλάχιστον απο τα λίγα που κατάλαβα κοιτώντας και εδώ http://discover.store.sony.com/High-Resolution-Audio/ .

Πάντως θα δείς Αντρέα οτι οι ενιαίες HI FI συσκευές θα συνεχίσουν να βελτιώνονται σαν εργονομία και Interface και θα αρχίσουν να φτηναίνουν σταδιακά δημιουργόντας έναν δεύτερο πόλο στον τρόπο ψηφιακής αναπαραγωγής για αυτούς που βαριούνται να πολυασχοληθούν και θέλουν να ακούν αρχεία αλλα χωρίς "πονοκεφάλους".

Δεν ξέρουμε ακόμα το interface της Sony αλλά σίγουρα έχουν κάνει καλή μελέτη της αγοράς πρίν κάνουν την κίνηση τους.

Έχω αρχίσει να αντιλαμβάνομαι οτι οι κόσμοι των υπολογιστών-dac και των standalone ολοκληρωμένων music servers κάποια στιγμή θα γεφυρωθούν μέσω των tablets που μ'ολις τώρα έχουν γίνει προσιτά και έχουν δειλά δειλά (για αρχή) αρχίσει να εξελίσσονται σε κάτι πιό ουσιαστικό απο μεγάλα smartphones.

Μέσα στην επόμενη δεκαετία οι δύο μέθοδοι θα έχουν πλήρως μπασταρδευτεί και συγχωνευθεί είναι η εκτίμηση μου, με αυτά υπόψιν η Sony προσπαθεί να προσεγγίσει το θέμα με όσο πιό ευρύτερο τρόπο γίνεται και με το βλέμμα στις εξελίξεις.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Το ερωτημα Κωστα ειναι γιατι να το προτιμησει καποιος σε σχεση με ενα pc / mac και ενα καλο dac ?

Για λόγους ευκολίας. Πολλοί χομπίστες δεν έχουν καλή σχέση με το pc. Επίσης το εισαγωγικό UDA-1 μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν απλό DAC. Ένα από τα λίγα εισαγωγικά που δέχεται DSD (αν και όσο πάνε και πληθαίνουν).
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
και πολύ άργησαν όπως ειπε και ο Κώστας.

ανυπομονώ να σκάσουν τα πρώτα reviews για τον server/dac HAP-Z1ES αν και είμαι βέβαιος ότι η κολοσσιαία Sony θα έχει φτιάξει ένα προιόν τουλάχιστον άρτιο από θέμα λειτουργικότητας το οποίο θα πραγματοποιεί απροβλημάτιστα τα όσα διαφημίζει ότι κάνει
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Tυχερέ Κωστάκη! όσο πάει και ωριμάζει το πράγμα και οι επιλογές πληθαίνουν..

Προσωπικά αν δεν είχα το 5400 και το Mytek θα είχα χάσει τον ύπνο μου με το ES της σειράς που είναι και πολύ λογικά κοστολογημένο..
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Μια σημαντικοτατη παραμετρος ειναι το software ,λυσεις dac +pc υπαρχουν πολλες ,αλλα ολα κολλανε στο interface οπως πολυ σωστα παρατηρει ο totsipaki.
Tωρα το τι μπορει να μας προσφερει το sony των 2000 usd ειναι αγνωστο προς το παρον ,αλλα μαλλον συντομα καποιοι απο μας θα το γνωρισουν
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
με μια ματιά στα χαρακτηριστικά του server/dac HAP-Z1ES παρατηρώ ότι η μόνη ψηφιακή είσοδο που έχει είναι η usb. Αυτό στερεί την δυαντότητα να χρησιμοποιηθεί και ως εξβτερικό dac από κάποιον που έχει ένα μέτριο cd player.
Επίσης δεν βρίσκω για πιο λόγο δεν έχει internet radio.

τες πα.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Kώστα αν δεν έχεις Sacd (που δέν έχεις) το "πρόβλημα" της αναβάθμισης κάποιου Τransport έστω και καλού δέν αποτελεί κάτι το ουσιαστικό ή απαραίτητο..
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Απο την άλλη αν είχα ανάγκη απο μία τέτοια συσκευή θα με προβλημάτιζε η απουσία δυνατότητας αναπαραγωγής Sacd Iso απο τα οποία έχω μερικές εκατοντάδες
Εκτός πιά και άν την Sony την έπιασε παροξυσμός ελεύθερης σκέψης αλλα δεν το νομίζω.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Απο την άλλη αν είχα ανάγκη απο μία τέτοια συσκευή θα με προβλημάτιζε η απουσία δυνατότητας αναπαραγωγής Sacd Iso απο τα οποία έχω μερικές εκατοντάδες
Εκτός πιά και άν την Sony την έπιασε παροξυσμός ελεύθερης σκέψης αλλα δεν το νομίζω.

Νομίζω ότι υποστηρίζει DSD από την USB. Οπότε μένει η απλή λύση, PC/Mac->είσοδος USB του Sony. Ή μετατρέπεις όλα τα SACD-ISO σε DSD με κάποιο από τα προγράμματα που υπάρχουν ελεύθερα.

με μια ματιά στα χαρακτηριστικά του server/dac HAP-Z1ES παρατηρώ ότι η μόνη ψηφιακή είσοδο που έχει είναι η usb. Αυτό στερεί την δυαντότητα να χρησιμοποιηθεί και ως εξβτερικό dac από κάποιον που έχει ένα μέτριο cd player.
Επίσης δεν βρίσκω για πιο λόγο δεν έχει internet radio.

τες πα.

Περίεργο, το εισαγωγικό UDA-1 έχει και εισόδους optical/coaxial.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Απο την άλλη αν είχα ανάγκη απο μία τέτοια συσκευή θα με προβλημάτιζε η απουσία δυνατότητας αναπαραγωγής Sacd Iso απο τα οποία έχω μερικές εκατοντάδες
Εκτός πιά και άν την Sony την έπιασε παροξυσμός ελεύθερης σκέψης αλλα δεν το νομίζω.

με μια ματιά στα χαρακτηριστικά του server/dac HAP-Z1ES παρατηρώ ότι η μόνη ψηφιακή είσοδο που έχει είναι η usb. Αυτό στερεί την δυαντότητα να χρησιμοποιηθεί και ως εξβτερικό dac από κάποιον που έχει ένα μέτριο cd player.
Επίσης δεν βρίσκω για πιο λόγο δεν έχει internet radio.

τες πα.

τα τεχνικά χαρακτηριστικά αναφέρονται εδώ

http://www.sony.co.uk/product/home-cinema-receivers/hap-z1es/technical-specifications#tab

Έχεις δίκιο, αλλά μου φαίνεται παράξενο ( τι διάολο, τόσο πολύ κόστιζε μιά ψηφιακή είσοδος;)
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Νομίζω οτι στην Sony έχoυν πάρει οριστικό διαζύγιο με οποιουδήποτε είδους Lazer Transport.
Γιαυτό εξάλου αποσύραν απο την αγορά αιφνίδια και άρων άρων το εξαιρετικό 5400 ES.

Mε την λογκή οτι δέν παράγουν ούτε ένα lazer transport (τουλάχιστον για την αναπαραγωγή μουσικής) μάλον θεώρησαν/δκαιολόγησαν την απουσία άλλων εισόδων ως άχρηστη προσθήκη κόστους. Και δεν υπήρχε περίπτωση η Sony να πρότεινε τα ντενεκέδια Bluray που πουλάει για τρανσπορτ υποβιβάζοντας την ναυαρχίδα της. Το Sacd πέραν τι ουσιαστικά το έχουν εγκαταλείψει ως μια εμπορική αποτυχία, δεν είχε και την δυνατότητα ψηφιακής εξόδου οπότε ουδείς λόγος και εκεί αλλα και σοβαρή επιπλοκή αφου και να έφτιαχνάν Transoprt θα ήταν υποχρεωμένοι να του δώσουν ψηφιακή έξοδο dsd κάτι που δεν είναι προφανώς στις προθέσεις τους.

Είναι φώς φανάρι οτι το μηχάνημα είναι optmized για αναπαραγωγή "εκ των έσω" αφού ούτε firewire ούτε καθαρόαιμη audio USB υλοποίηση βλέπω. Μάλλον την USB την έχει πιό πολύ για να "τραβάει μέσα του" τα αρχεία πρίν τους "αλλάξει τα φώτα" με όλλα αυτά τα HI-TECH καλούδια και τα "βγάλει" αγνώριστα παρά για να οδηγηθεί απο κάποιον υπολογιστή/λογισμικό ως απλό DAC εξάλου δεν είναι αυτή και η λογική της συσκευής..

Πάντως όλα αυτά δεν της στερουν ούτε σταγόνα απο το ενδιαφέρον που έχει ίσα ίσα το ενδιαφέρον μου και η ανυπομοησία για κάποιο Review αυξάνονται..
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Το μεγάλο γεγονός πάντως πέραν του προφανούς είναι οτι τα κλειδώματα και οι περιορισμοί που τόσο μας βασάνισαν στα ψηφιακά είναι πλέον ξεπερασμένα σαν νοοτροπίες. Η Sony δεν ήταν απλά ένα κάστρο που έπεσε σε αυτόν τον τομέα αλλα ο Πύργος του Κάφκα που γκρεμίστηκε..

Πραγματικά εντυπωσιακή και ελπιδοφόρα εξέλιξη.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Και drive να είχε, το ripping δε ξέρουμε κατά πόσο θα ήταν επιπέδου EAC/XLD
Οπότε άποψη μου δε πειράζει που δεν έχει και drive
Γιατί η δουλεία γίνεται καλά και σωστά σε PC/MAC , καλύτερα από ότι το κάνουν τα αυτόματα συστήματα που έχουμε δει στην αγορά και με μεγαλύτερο έλεγχο στην διαδικασία από το χρήστη
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
εγώ ΔΕΝ καταλαβαίνω γιατί έχει αυτή την οθόνη.
Ουσιαστικά είναι άχρηστη για την μέση απόσταση του χειριστή και, ακόμα και στην περίπτωση που αυτός πλησιάσει - και δεν έχει και πρεσβυωπία, για το ύψος που συνήθως τοποθετείται.
Δηλαδή για να την δείς πρέπει να το έχεις στημένο στα 1.60 και να κάθεσαι στο 1 μέτρο.