Αγορά TV 50" γύρω στα 1000 Ευρώ

pfour

New member
4 October 2011
10
Καλησπέρα σε όλους.
Ενδιαφέρομαι για αγορά TV 50" (απόσταση θέασης 2,5 - 3 μέτρα και μεγαλύτερη τηλεόραση δε χωράει) στην περιοχή των 1000 Ευρώ. Η χρήση είναι κυρίως HD ταινίες και από τηλεοπτικό σήμα αθλητικά γεγονότα. Ενίοτε και χρήση PS3.
Είμαι μεταξύ των SONY W656 και Panasonic ST60. Ενώ στην αρχή ήμουν υπέρ της panny ως plasma λόγω απόδοσης σε ταινίες, αρχίζω και έχω δεύτερες σκέψεις. Kαταρχάς διαβάζω πολύ καλά reviews για το panel της W656 και την ποιότητα εικόνας της με μαύρο κοντά σε plasma κλπ(της 42αρας, αλλά λογικά και το 50αρι θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τα ίδια θετικά/αρνητικά), το 3D της ST60 είναι εντυπωσιακό στην αρχή αλλά δεν νομίζω ότι το χρειάζομαι τελικά και επίσης το σαλόνι μου είναι αρκετά φωτεινό και δεν υπάρχουν παντζούρια (η χρήση της TV είναι βέβαια μόνο το βράδυ τις καθημερινές). Παρακαλώ λοιπόν για τις γνώμες σας σχετικά με τις 2 αυτές τηλεοράσεις ή αν μπορείτε και να μου προτείνετε κάποια άλλη ισάξια ή καλύτερη κοντά σε αυτή την τιμή.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

pfour

New member
4 October 2011
10
Thanks! Θα κοιτάξω από κοντά και την ΕΤ60. Ελπίζω να μην απογοητευτώ από το IPS Panel! H F6500 είναι λίγο πιο ακριβή και η F5500 νομίζω είναι χειρότερη σε ποιότητα εικόνας απο την ST60.
 

pfour

New member
4 October 2011
10
Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο σε διάφορα μαγαζιά, πολύ διάβασμα σε διάφορα forums κλπ κλπ κατέληξα στη Sony 50W685. Είναι στη Σειρά W6 της Sony, αλλά περιλαμβάνει 3D. Σύντομα εντυπώσεις στο ανάλογο thread!
 

pfour

New member
4 October 2011
10
Ακριβώς, passive 3D με 4 γυαλιά στη συσκευασία. Επίσης κάποιοι ισχυρίζονται σε forums ότι έχει πιο glossy οθόνη από τις άλλες TV σειράς W6, κάτι το οποίο διεπίστωσα και εγώ συγκρίνοντάς την με την W656 από κοντά. Review πάντως δεν υπάρχει ακόμα...
 

acaliptos

Established Member
28 February 2007
256
Γνωρίζουμε πόσα πραγματικά Hz είναι η συγκεκριμένη ;
200 δίνει ο κατασκευαστής
 

pfour

New member
4 October 2011
10
Re: Απάντηση: Αγορά TV 50" γύρω στα 1000 Ευρώ

Λοιπόν οι πρώτες εντυπώσεις εν συντομία είναι πάρα πολύ θετικές! Φοβερά χρώματα και με το κατάλληλο calibration πολύ ρεαλιστικά, σε σημείο που με υλικό hd και με χαμηλό φωτισμό μου θυμίζουν την 50 ST50 ενός κολλητού. Ομοιόμορφο panel χωρίς σχεδόν καθόλου clouding , ούτε banding. Βέβαια το μαύρο, αν και κορυφαίο για led, σίγουρα απέχει από αυτό της panny. Το passive 3d πάρα πολύ καλό και εντυπωσιακό (με δοκιμή το νέο Star Trek). Λίγες δοκιμές με το ps3 απέδειξαν αυτό που λένε όλα τα forums: super gaming monitor στο game mode. O scaler επίσης δείχνει πολύ καλός, αλλά θέλω να δοκιμάσω και άλλα inputs. Βέβαια υπάρχουν και αρνητικά: πολύ μέτριος ήχος, δύσχρηστος media player και smart apps άχρηστα...
 

pankal6

New member
21 September 2009
84
Re: Απάντηση: Αγορά TV 50" γύρω στα 1000 Ευρώ

Λοιπόν οι πρώτες εντυπώσεις εν συντομία είναι πάρα πολύ θετικές! Φοβερά χρώματα και με το κατάλληλο calibration πολύ ρεαλιστικά, σε σημείο που με υλικό hd και με χαμηλό φωτισμό μου θυμίζουν την 50 ST50 ενός κολλητού. Ομοιόμορφο panel χωρίς σχεδόν καθόλου clouding , ούτε banding. Βέβαια το μαύρο, αν και κορυφαίο για led, σίγουρα απέχει από αυτό της panny. Το passive 3d πάρα πολύ καλό και εντυπωσιακό (με δοκιμή το νέο Star Trek). Λίγες δοκιμές με το ps3 απέδειξαν αυτό που λένε όλα τα forums: super gaming monitor στο game mode. O scaler επίσης δείχνει πολύ καλός, αλλά θέλω να δοκιμάσω και άλλα inputs. Βέβαια υπάρχουν και αρνητικά: πολύ μέτριος ήχος, δύσχρηστος media player και smart apps άχρηστα...

συνεχιζουν οι θετικες εντυπωσεις; για κανε μας ενα update! εχεις ιδεα τι χρονο αποκρισης εχει το πανελ στο gaming mode...??ψαχνω review αλλα δεν βρισκω