The Hunt

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
http://www.imdb.com/title/tt2106476/

Πολύ όμορφη ταινία με καταπληκτική ατμόσφαιρα και κοινωνικοπολιτικό χαρακτήρα.

Έπειτα από ένα επώδυνο διαζύγιο, ο 40χρονος Λούκας έχει μια νέα σχέση, μια νέα δουλειά και επαναπροσδιορίζει τη σχέση του με τον έφηβο γιο του, Μάρκους. Όλα τα πράγματα θα πάνε στραβά. Μια ιστορία, ένα απλό ψέμα. Καθώς πέφτει το χιόνι και πλησιάζουν οι γιορτές, το ψέμα εξαπλώνεται σαν ίωση. Το σοκ και η δυσπιστία ξεφεύγουν από τον έλεγχο, και η μικρή κοινότητα θα βρεθεί σε μια κατάσταση μαζικής υστερίας, όσο ο Λούκας παλεύει μόνος του για τη ζωή και την αξιοπρέπεια του.

1zlysqr.jpg
 
Last edited by a moderator:

mce22

Senior Member
19 July 2006
582
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

(+1 κι απο μενα, το είχα μάλιστα προγραμματίσει να το δω το ιδιο βραδυ που την ανέφερε ο Παντελής)
μ' αρεσε πολύ, απο τις καλύτερες ταινίες του genre Drama
rating: 9 (must see)
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Σε μένα πάντως το The Hunt φάνηκε υπερβολικό και παρατραβηγμένο. Ειδικά κάποιες αντιδράσεις των κατοίκων δεν δικαιολογούνται.
Το σενάριο ήθελε περισσότερη δουλειά.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,179
127.0.0.1
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Σε μένα πάντως το The Hunt φάνηκε υπερβολικό και παρατραβηγμένο. Ειδικά κάποιες αντιδράσεις των κατοίκων δεν δικαιολογούνται.
Το σενάριο ήθελε περισσότερη δουλειά.

Όντως...
Βλέποντας το 8.2 στο IMDB περίμενα να δω κάποιο αριστούργημα.
Αργό και τραβηγμένο από τα μαλλιά μόνο και μόνο για να πλησιάσει το δίωρο!
Σε μισή ωρίτσα θα το είχε γυρίσει χωρίς να παραλογίζεται.
Ένα 4άρι και του πέφτει πολύ.
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Ισως περιμενες κατι αλλο αλλα δεν ειναι και για 4 η ταινια...

Το The best offer ηταν μια πληρης κινηματογραφικη εμπειρια, χορταινες...αλλα ΚΑΤΙ του ελειπε, κατι που δεν εντοπισα τι και που εγινε πιο εντονο οσο πλησιαζε προς το τελος.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,179
127.0.0.1
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Ισως περιμενες κατι αλλο αλλα δεν ειναι και για 4 η ταινια...

Το The best offer ηταν μια πληρης κινηματογραφικη εμπειρια, χορταινες...αλλα ΚΑΤΙ του ελειπε, κατι που δεν εντοπισα τι και που εγινε πιο εντονο οσο πλησιαζε προς το τελος.

Μα ήταν άκυρη...
Μία ταινία που θέλει να δείξει τις αντιδράσεις του κόσμου, είχε απόλυτα άκυρες αντιδράσεις.
 

mce22

Senior Member
19 July 2006
582
Μα ήταν άκυρη...
Μία ταινία που θέλει να δείξει τις αντιδράσεις του κόσμου, είχε απόλυτα άκυρες αντιδράσεις.

tzimis, εχεις παιδια;
αναρωτιομουν αν οσοι λενε για υπερβολικες αντιδρασεις δεν εχουν παιδιά, οποτε ισως εύλογα δεν μπορούν να κατανοήσουν τις συμπεριφορές των κατοίκων.

(για όποιον "χαθηκε", περι The Hunt ο λόγος)
 

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Καλό ήταν ρε παιδιά αλλά οχι και έτσι. Και εμένα μου φάνηκαν τραβηγμένες οι αντιδράσεις των κατοίκων, σαν να προσπάθησε ο σκηνοθέτης να ανεβάσει τους τόνους για να προκαλέσει τα συναισθήματα των θεατών προκειμένου να εντυπωσιάσει. Ειδικά τη στιγμή που δεν είχαν αποδείξεις αλλά απλώς ενδείξεις.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,476
Απάντηση: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Εγω τις θεωρησα πολυ ηπιες τις αντιδρασεις...

Αν τα παιδια καποιου του πουν οτι εχουν κακοποιηθει απο καποιον αλλον τοτε δεν θα ψαξει για αποδειξεις (οπως σαφως οφειλει να κανει).
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,179
127.0.0.1
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

tzimis, εχεις παιδια;
αναρωτιομουν αν οσοι λενε για υπερβολικες αντιδρασεις δεν εχουν παιδιά, οποτε ισως εύλογα δεν μπορούν να κατανοήσουν τις συμπεριφορές των κατοίκων.

(για όποιον "χαθηκε", περι The Hunt ο λόγος)

Έχω.
Αλλά δεν θα πλάκωνα στο ξύλο το παιδί του και αυτόν επειδή κάποιος είπε κάτι ενώ οι έρευνες λένε το αντίθετο...
Δεν θέλω να το αναλύσω για να μη μπω σε spoilers... :smile:
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Περί the hunt

Τεράστια ταινια , με πολυ χώρο για προβληματισμό και ανάλυση
Απλα να προσθέσω ότι αυτο συνέβη καπου στη Δανία ( απο εκει δεν ειναι η ταινια ; ) και αυτο που είδαμε μεσα παντα ΚΑΙ απο την ματια του σκηνοθετη ήταν η αντιμετώπιση του συμβαντος των ανθρώπων με τη κουλτούρα την εκει ...
Φαντάζομαι σε άλλη χώρα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά
 

mce22

Senior Member
19 July 2006
582
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

τα μισά παιδιά του 'χωριού' μαρτυρούσαν το ίδιο, και όταν ο ίδιος (ή ο γιος του) έσκαγαν μύτη στο ίδιο σχολείο,
ή στο σπίτι του 'θύματος' ζητώντας τα 'ρέστα'.. οι αντιδράσεις ήταν απο λογικές έως ήπιες
και μιλάμε για μια κλειστή κοινωνία (παρόλο που τα σπίτια όλων ήταν ανοιχτά) μιας επαρχιακής κωμόπολης.
Όχι λοιπόν, η συμβίωση με τον 'κατηγορούμενο' δεν θα ήταν εύκολη ή πολιτισμένη σε καμμία κοινωνία.

το θέμα ίσως αξίζει ένα δικό του thread, αν έχει όρεξη κάποιος mod ας τα μετακινήσει
 
Last edited by a moderator:

mce22

Senior Member
19 July 2006
582
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

παρακαλώ να μπει σε spoiler-tag το παραπάνω μήνυμά μου, μη τυχόν και λέω too much για κάποιον που δεν έχει δει την ταινία
δεν το σκέφτηκα εγκαίρως
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,731
Αθηνα
Απάντηση: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Περί the hunt

Τεράστια ταινια , με πολυ χώρο για προβληματισμό και ανάλυση
Απλα να προσθέσω ότι αυτο συνέβη καπου στη Δανία ( απο εκει δεν ειναι η ταινια ; ) και αυτο που είδαμε μεσα παντα ΚΑΙ απο την ματια του σκηνοθετη ήταν η αντιμετώπιση του συμβαντος των ανθρώπων με τη κουλτούρα την εκει ...
Φαντάζομαι σε άλλη χώρα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά

Tα ειπες ολα και με προλαβες.:a0210:
Αλλη κουλτουρα, αλλη νοοτροπια, αλλη σκηνοθετικη ματια.
Με αυτη τη λογικη να αρχισουμε να λεμε και για τις αντιδρασεις των μεγαλων και των παιδιων
στο White Ribbon!
Νταξει μπορουμε, αλλα τοτε απλα χανουμε το νοημα.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,179
127.0.0.1
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Περί the hunt

Τεράστια ταινια , με πολυ χώρο για προβληματισμό και ανάλυση

Όντως, γιατί εδώ κινδυνεύουμε να γεμίσουμε το νήμα με spoilers και είναι κρίμα.

Απλα να προσθέσω ότι αυτο συνέβη καπου στη Δανία ( απο εκει δεν ειναι η ταινια ; ) και αυτο που είδαμε μεσα παντα ΚΑΙ απο την ματια του σκηνοθετη ήταν η αντιμετώπιση του συμβαντος των ανθρώπων με τη κουλτούρα την εκει ...
Φαντάζομαι σε άλλη χώρα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά

Μιλούσαν Σουηδικά, οπότε υποθέτω ότι η ταινία διαδραματίζεται στη Σουηδία.
Σε οποιαδήποτε χώρα, αντιδράσεις όπως ξυλοδαρμός θα έφερναν σαν αποτέλεσμα μηνύσεις.
Εκτός αν γίναμε ξαφνικά όλοι τιμωροί υπεράνω του νόμου και πλακώνουμε στο ξύλο όποιον κατηγορηθεί για κάτι, δικαίως ή αδίκως.
Σαπακιάζουμε και την οικογένειά του στο ξύλο, τους οδηγούμε σε οικονομική καταστροφή, κλπ κλπ...

Πολύ "Οι Έλληνες είναι πλούσιοι τεμπέληδες, καταστρέψτε τους" μου θυμίζει αυτή η λογική.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,731
Αθηνα
Απάντηση: Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Όντως, γιατί εδώ κινδυνεύουμε να γεμίσουμε το νήμα με spoilers και είναι κρίμα.



Μιλούσαν Σουηδικά, οπότε υποθέτω ότι η ταινία διαδραματίζεται στη Σουηδία.
Σε οποιαδήποτε χώρα, αντιδράσεις όπως ξυλοδαρμός θα έφερναν σαν αποτέλεσμα μηνύσεις.
Εκτός αν γίναμε ξαφνικά όλοι τιμωροί υπεράνω του νόμου και πλακώνουμε στο ξύλο όποιον κατηγορηθεί για κάτι, δικαίως ή αδίκως.
Σαπακιάζουμε και την οικογένειά του στο ξύλο, τους οδηγούμε σε οικονομική καταστροφή, κλπ κλπ...

Πολύ "Οι Έλληνες είναι πλούσιοι τεμπέληδες, καταστρέψτε τους" μου θυμίζει αυτή η λογική.

Ενω οι εν λογω χωρες ειναι και καλα υπερανω αυτης της λογικης?
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,179
127.0.0.1
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Τέσπα...
Μην το χαλάσουμε άλλο. :smile:
Εμένα δεν μου άρεσε, θεώρησα πολλά πράγματα υπερβολικά και ανούσια.
Σε άλλους άρεσε και του έβαλαν 9άρια και 10άρια.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,724
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Εμενα παλι στην ταινια δεν μου φανηκε τιποτα το υπερβολικο,ολα ηταν σωστα τοποθετημενα,η θεματολογια πρωτοτυπη συνηθως βλεπουμε την πορεια των θυματων απο βεβαιωμενες σεξουαλικες κακοποιησεις,ανοιχτη πραγματι για προβληματισμο, αλλα δεν μουκανε το κλικ που λενε,εχω προβλημα?να το κοιταξω?
 

Chrpep

AVClub Enthusiast
18 June 2010
1,200
Re: Ποιά Ταινία Μόλις Είδατε?

Η ταινία χρειάζεται επειγόντως νήμα! :)