Ενισχυτής ή Ακουστικά;

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
To σεταπ του γραφείου είναι απροσδόκητο και παράδοξο, όπως είναι και ο κάτοχός του:

Πικάκ/Κεφαλή: Thorens TD166 MkII/TP 11 MkIII/ΑΤ-95Ε
Προενισχυτής: NAD PP 3i Digital Phono Preamplifier
Ενισχυτής ακουστικών: Creek OBH-11 (αντίσταση 30-300 Ω)
Ακουστικά τα θρυλικά: Sennheiser HD424 (αντίσταση 600 Ω). Αγορασμένα τη δεκαετία του 70, δυσκοίλια αλλά αγαπημένα για τα χαρίσματά τους, τουλάχιστον για τα παλιοαυτιά μου.

DSCN0115.jpgDSCN0113.jpgDSCN0114.jpg

Λοιπόν, το ενισχυτάκι παίζει στο και τέταρτο, και προφανώς ζορίζεται και ενίοτε θολώνει. Έφερε καλός φίλος και δοκιμάσαμε ΑΒ τα AKG 240 Studio στα 55 Ohms, τα οποία ιμχο έφαγαν ξύλο στη μεσαία περιοχή. Τα άκρα στα AKG ήταν πληρέστερα, αν και οι υψηλές ήταν για τα γούστα μου ελαφρώς υπερτονισμένες και ολίγον ...επιθετικές. Βέβαια ο φίλος βρήκε ευκαιρία και μου την είπε για τα ελλειμματικά άκρα που διαθέτω σ' όλα τα συστήματά μου και γι' αυτό αρέσκομαι στην ιδιόμορφη μεσαδούρα των Sennheiser. Του είπα πως πιθανότατα, ένα οδηγικότερος ενισχυτής θα γέμιζε τα άκρα και συμφωνήσαμε να τα ακούσω στο Benchmark DAC του συστήματός του, με τους δύο διακριτούς ενισχυτές ακουστικών, το οποίο τα Sennheiser κατάπιαν για κολατσιό... Οπότε τα εξακοσάρια (Ω) Sennheiser μάλλον θέλουν αφιερωμένο ενισχυτή (πιθανότατα κάτι σαν κι' αυτό ; )

Αλλαγή ενισχυτή ή ακουστικών; Και επειδή λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν οι προτάσεις σας στην μπάτζετ κατηγορία, μέχρι ας πούμε τα 300Ε. Σας πληροφορώ ότι πιο δύσκολα θα παραμερίσω τα ακουστικά και μετά τα υπόλοιπα. Δεν θέλω να ανοίξω τιτανομαχία Sennheiser vs AKG, υποδείξτε μου κάτι που θα αντέχει σε πολύωρες και ξεκούραστες ακροάσεις και χωρίς πολλούς ποιοτικούς συμβιβασμούς.

Ο Θωμάς διαθέτει τα 240 λιγότερο από 90Ε και από αυτή τη πλευρά είναι άκρως δελεαστικά, αν συμβιβαστείς με τα αρνητικά τους. Φίλος συμφορουμίτης, μου υπέδειξε τα 701. Κάτοχοι των αναφερθέντων μοντέλων AKG αλλά και εναλλακτικών Sennheiser, ας με ψήσουν στο ψυχολογικό τομέα με τα επιχειρήματά τους και όταν έρθει η ώρα της κρίσης με τις ακροάσεις, όλα θα συνεκτιμηθούν...

Σας ευχαριστώ για όλα.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
??!! . . . και αυτά τα Quad εκεί?

Υπάρχει ένα κυκλωματάκι (αναφέρεται σαφώς και στο user manual του 405), που μπορείς να χρησιμοποιείς
γιά να οδηγείς τα ακουστικά από τον τελικό. θα πείς υπερβολή, αλλά είναι μιά λύση, αλλιώς νέα ακουστικά.
Δες και τα HD-595, τα χρησιμοποιώ σαν 2α, είναι ευκολοδήγητα, πάρα πολύ άνετα σε πολύωρη χρήση και
κάτω από το όριο των 300 (αρκετά κιόλας), αλλιώς δες κάτι σε Grado.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ενισχυτής ή Ακουστικά;

??!! . . . και αυτά τα Quad εκεί?

Υπάρχει ένα κυκλωματάκι (αναφέρεται σαφώς και στο user manual του 405), που μπορείς να χρησιμοποιείς
γιά να οδηγείς τα ακουστικά από τον τελικό. θα πείς υπερβολή, αλλά είναι μιά λύση, αλλιώς νέα ακουστικά.
Δες και τα HD-595, τα χρησιμοποιώ σαν 2α, είναι ευκολοδήγητα, πάρα πολύ άνετα σε πολύωρη χρήση και
κάτω από το όριο των 300 (αρκετά κιόλας), αλλιώς δες κάτι σε Grado.
Τα Quad είναι άλλη ιστορία, αγορασμένα από Αγγλία κατά τα '80ς για λογαριασμό φίλου που σπούδαζε εκεί. Πριν ένα χρόνο μου τα παρέδωσε, συντηρημένα επίσημα από τη Quad. Όταν τα συνέδεσα με τα 11άρια της ATC ακούστηκε ένα τσαφ και σίγησαν όλα. Τα ηχεία, ευτυχώς, δεν επηρεάστηκαν συνεχίζουν να παίζουν με τα Naim μου αλλά τα Quad δεν έχουν πάει για κοίταγμα και επισκευή, λόγω της αναβλητικότητάς μου. Ξέρω ότι έχουν κυκλώματα προστασίας και μπορεί να είναι θέμα κάποιας ασφάλειας, αλλά...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Senn 600 ή 650.
Στο γαλλικό Amazon έπαιζαν πάνω κάτω στα 300.
Βέβαια αργότερα θα σε βάλουν στο τριπ και για ενισχυτή. Έχουν την φήμη πως "ακούνε" τρελά σε αναβαθμίσεις συνόδων. Ακόμα και πολύ πάνω από την τιμή τους...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
...Προτείνω αυτά σε κόστος που θα επιτρέψει να διατηρήσεις και τα Senn's σου και τα οποία θα παίζουν άνετα με τον Creek ... με αυτόν τον τρόπο και ανάλογα με την μουσική που θα ακούς κατά περίπτωση θα διαλέγεις όποια σου κάνουν καλύτερα, ενώ ο φίλος σου θα φάει το καπέλο του όταν τα συγκρίνει με τα akg του ...
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Ευχαριστώ τους φίλους, για τις μέχρι τώρα, υποδείξεις τους.
Τι λέτε, αυτός ο ενισχυτής, θα δώσει λύση στην οδήγηση των Senn 424; Τον έχει κάποιος φίλος, να μας πει πως ακούγεται; Η κάτω των 100Ε τιμή του, είναι δελεαστική...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Δεδομένου πως τα ακουστικά σου είναι 600αρια μπορεί κάτι να κάνει. Θεωρητικά θα έχει αρκετά υψηλή αντίσταση εξόδου.
Με τα 240 που τον είχα ακούσει παλιότερα στον χώρο μου δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε. Με τα 300αρια 600 ήταν πιο καλός όσο θυμάμαι.
Είναι ωραίο εργαλείο όταν θες να ακούσεις ταυτόχρονα κάποια ζευγάρια ακουστικών.
Τον έχει ο Χρήστος... Θα σου πει αναλυτικά οταν δει την ανάρτηση.
Νομίζω πάντως πως πιο καλά να κανείς μια "σωστή" κίνηση εξ αρχής... Αυτός μάλλον είναι λίγο ημίμετρο ...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Το όλο σκηνικό εκεί στο γραφείο πολύ με αρέσει....
Τα quad να τα φτιαξεις οπωσδήποτε. Επιβάλλεται να τα δει ο macmod IMO....
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Sennheiser PX 100-II

DSCN0121.jpg

Έφερε, φίλος και μου άφησε για ακροάσεις τα Sennheiser PX 100-II. Στην αρχή τα σνομπάρισα, αλλά μετά είπα να τους δώσω μια ευκαιρία. Λοιπόν το ακουστικάκι μπορεί να είναι μικρό, φαίνεται το μέγεθός τους σχετικά με τα 424 στη φωτογραφία, αλλά έχει ήχο ... επαρκώς μεγάλο. Πήρα και μια μικρή γεύση άκρων από σύγχρονα ακουστικά. Εντάξει, δεν μπορεί να υποκαταστήσει τα πλήρους μεγέθους, πληρέστερα συχνοτικά και πιο ισορροπημένα 424, αλλά για τις ζεστές βραδυές και για πασπαρτού λύσεις είναι ιδανικά. Η τιμή τους στο Νάκα 45Ε (όχι και λίγα).

Τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά
Transducer principle: Dynamic, open
Ear coupling: Supra-aural
Frequency response: 15 – 27,000 Hz
Impedance: 32 Ω
THD: < 0.1 % (1 kHz/100 dB)
Sound pressure level: (1 kHz / 1 Vrms) 114 dB (1 kHz/1 Vrms)
Weight: Approx. 60 g

...
Το θέμα του αρχικού μου ποστ δεν πιστεύω να το εξαντλήσαμε, οπότε προτείνετε άφοβα...