Samsung UE F6670 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

GK_F1

New member
21 June 2013
87
Απο χθες το απόγευμα έχω στην κατοχή μου την 55αρα!!!
Ξεκίνησα λοιπόν να τη στηνω με το φόβο τι θα αντικρισω (μεγάλο λάθος )
Οι πρώτες εντυπώσεις απλα εντυπωσιακές!!!!!η εικόνα κρυσταλλο στα HD κανάλια και αρκετά καθαρή στα SD που το φοβόμουν !! Παράδειγμα ο πεθερος μου 75 χρονων άνθρωπος που δεν γουστάρει και πολυ την τεχνολογια κάθεται στον καναπέ και έπαιζα MEGA και μου λέει Ααααα πολυ ωραία εικόνα καθαρή και ζωντανή!!!
Σινεχιζω λοιπόν το ψάξιμο και ξαφνικά οταν πάω να αλλα πηγη και μαυριζει η οθόνη τσουυυυππ νασου τα συνεφακια!!! Με βαρεσε εγκεφαλικό. Να μην τα πολυλογω μετά απο ψάξιμο στις ρυθμίσεις κατάφερα να το διάρθρωση αρκετά αλλα ενα βάρος στην καρδιά μου εχει μείνει !!!
Το πρωί που ξυπνησα έπαιζε η τηλ και πάω να της ρίξω μια ματιά και όλα ήταν άψογα !!!! Ξέρω ότι ειναι ο φωτισμός είχαν και ανοιχτό ενα παράθυρο δίπλα αλλα τότε πραγματικα την ευχαριστιθηκα έπαιζε και ενα έργο στο cinema HD και εταν εκπληκτικη η εικόνα της!Να πω να βέβαια ότι και το clouding που παρατήρησα χθες ήταν μονο σε μαύρη οθόνη του menu και μπορεί , μου φάνηκε σε ενα έργο σε σκοτεινή σκηνή να τα ψιλοπαρατηρησεις αλλα όπως έχουν πει πολλοί με προβλήματα οταν τα δεις μια φορά μετά τα βλέπεις συνέχεια και σε χαλάνε !!!
Τέλος πάντων ελπίζω να το ξεπεράσω τα συγκεκριμένο θέμα γιατί κατα αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημένος!!!!
 
Last edited by a moderator:

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,809
Καλες θεασεις φιλε μου και κοιταξε να ευχαριστηθεις το θηριο.
 

John_hasio

Established Member
8 April 2012
296
Ωραίος φίλε! Τηλεορασάρα!! Καλοθέατη ... :)
Αυτό που λες πάντως για το clouding το λέει και σε ένα review εδώ!
Παίξε και άλλο με τις ρυθμίσεις και μπορεί να το εξαλείψεις τελείως αυτό που λες! Κάνε και ένα firmware update, ποτέ δεν ξέρεις!
Υ.γ. Πόσα τηλεκοντρόλ είχε η κούτα? Σε ξένα reviews λένε πως δίνει ένα κανονικό και ένα "touch"!
 

GK_F1

New member
21 June 2013
87
Καλες θεασεις φιλε μου και κοιταξε να ευχαριστηθεις το θηριο.

Σ´ευχαριστω φίλε αυτο θα κάνω !!!

Ωραίος φίλε! Τηλεορασάρα!! Καλοθέατη ... :)
Αυτό που λες πάντως για το clouding το λέει και σε ένα review εδώ!
Παίξε και άλλο με τις ρυθμίσεις και μπορεί να το εξαλείψεις τελείως αυτό που λες! Κάνε και ένα firmware update, ποτέ δεν ξέρεις!
Υ.γ. Πόσα τηλεκοντρόλ είχε η κούτα? Σε ξένα reviews λένε πως δίνει ένα κανονικό και ένα "touch"!

Σ´ευχαριστω Γιάννη , το είχα δει το review και ευχομουν να μου κάτσει καλό κομμάτι !! Για τις ρυθμίσεις στα γρήγορα όσο χαμηλωνεις τον οπισθιο φωτισμό σβήνουν!! Το καλό ειναι ότι το βράδυ που ειναι και ορατά δεν ενοχλεί να κατέβασε θα τον φωτισμό ενώ την μέρα θέλει λιγο!!
Τηλεκοντρολ εχει 2!!!!
Εγω βέβαια πήρα και το πληκτρολόγιο δώρο και το touch το έβαλα στην άκρη!!!
Το απόγευμα θα κάνω πιο εκτενή ανάλυση γίαυτα και για την ήχο μπάρα (τα σπάει!!!!)
 
Last edited by a moderator:

GK_F1

New member
21 June 2013
87
Παιδια κοντεβω να τραλαθω απ'τη χαρα μου!!!!!!!!!
Μολις γυρισα σπιτι απ'τη δουλεια και καθομαι να τσεκαρω την tv!!
Σας ειπα οτι το πρωι που την τσεκαρα δεν ειδα τιποτα κακο αλλα λεω θα ειναι απ το φως!!
Ερχομαι τωρα λοιπον κλεινω πατζουρια παντου βαζω μια μαυρη οθονη , τι να δω : ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!
Ξανακοιταω τιποτα!!!Η κουκλαρα μου εστρωσε!!!!!Ουτε ιχνος απο clouding!!!ουτε bleeding ουτε τιποτα αλλο!!ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ φτου φτου να μην τη ματιασω!!!Σκεφτομαι λοιπον οτι χθες μου εβγαλε μην για αναβαθμιση και πατησα να το κανει οταν την κλεισωρτο βραδυ!!Λετε να εκανε το update και να διορθωσε το προβημα?
τελος παντων ολα καλα τωρα!!!
Λοιπον επι της ουσιας τωρα η τηλ ειναι ΤΕΡΑΣ και απολαυστικη!! Τερας ομως με την καλη εννοια δλδ δεν κουραζει ακομα και απο 1,2-2μ!!
Απο εικονα ειναι ειναι φανταστικη-τρομερη-πεντακαθαρη και ΖΩΝΤΑΝΗ!!!
Απο τηλεοπτικο που το φοβομουν κιολας τα παει μια χαρα ακομα και αναλογικο απο κεραια κατευθιαν!!!!!Σε HD δε οπως και 720-1080 αρχεια ειμαι κατενθουσιασμενος!!!Γενικα απο'τι καταλαβαινετε απο τη στιγμη που καταλαβο οτι λυθηκε το θεμα clouding (αμην παναγια μου) ειμαι σαν ενα 6χρονο παιδι σε ζαχαροπλαστιο!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ολοινα ειστε ευχαριστημενοι με τ'αποκτηματα σας οπως ειμαι εγω!!!!!
Το μονο αρνητικο που εχει ειναι το κλασσικο samsung προβλημα με τις περιορισμενες γωνιες θεασης!!Αλλα εμενα προσωπικα δεν με πολυχαλαει!
Στο 3D τωρα δεν προλαβα να δω κανα εργακι δουλεψα μονο λιγο 2D-3D και πηγε αρκετα καλα θα ελεγα απο την μικρη εμπειρια μου,ξεκουραστο οπως και τα γυαλια του ειναι ελαφρια μονο το οτι σεν κλεινουν τα μπρατσα αλλα ξεκουμπονουν αλλα μικρο το κακο.Περισσοτερα οταν κατσω να δω κανα εργακι!!
Ο media player αρκετα καλος οσο τον δουλεψα χωρις κωλυματα!!Το μονο θεματακι ειναι το ζητημα με τους υποτιτλος που μο κανει και ο turbo-που εχω στον home cinema οτι δλδ ακομα και αν εχουν το ιδιο ονομα με το εργο δεν τους αναγνωριζει αλλα πρεπει να κανω copy-paste το ονομα του εργου στον υποτιτλο.Οταν το εκανα σε ενα εργακι να το δοκιμασω τον διαβασε κανονικα!!!
 

GK_F1

New member
21 June 2013
87
Απο κει και περα εχει ρυθμισεις για τους υποτιτλους για χρονοκαθυστεριση,μεγεθοςκαι κωδικοποιηση!!!
Το smart το γνωστο ολοκληρομενο το ευκολο της samsung λιγο ασχοληθηκα γιατι ειναι καινουριο σπορ για μενα!!
Screen mirroring εχω iPhone και δεν και πως δουλευει (αν καιδεν τρελενομαι,και το iPhone μονο για να μπαινω στο internet στη δουλεια το εχω και μετα σαν κανονικο τηλ)
Παμε τωρα και στα 2 δωρακια μου!!!!κ
Πρωτα το soundbar!!!Απλα εκπληκτικο!!Δεν περιμενα αυτο το σκατουλακι να βγαζει τοσο καθαρο και γεματο ηχο!!!Το subακι το περιμενα γιατι ειναι τερατακι οποτε οπωε καταλαβαινετε κοπαναει αρκετα!!!!Το μονο κακο ειναι οτι δεν με βλεπω να το ευχαρηστιεμαι και πολυ γιατι γενικα η tv ειναι οικογενειακη υποθεση με τα πρωτεια να τα εχει ο 6χρονος γιος μου καιο πεθερος μου(δεν θελω κακιες ο ανθρωπος ειναι πραγματικα διαμαντι)!!Οταν μπορω να κατσω να δω κανα εργακι αυτοι θα κοιμουντε και δεν μπορω να "κοπανησω"!!Ασε που εγω για τις προβολες μου εχω το προσωπικο μου home cinema room που για ηχο εχω εναν 7.1 yamahaRX-V2500 με χειροποιητα ηχια 8in για δορυφορους και 15in sub!!!!Αρα θα μου πουν τωρα θες και την τηλεωραση!!Αλλα ολο και καποια ωρα θα ξεκλεψω!!!!!!
Και 2ο το πληκτρολογιο!!!Μικρο ομορφο και αρκετα λειτουργικο!!!Μονο που προσωπικα πρεπει να συνηθισω το touch pad γιατι δεν τα πολυγουσταρω!!!Και στο laptop εχω ποντικι!!!!!
Αυτα για τωρα!!!Οσο την ξεψειριζω και βρισκω κατι καινουριο θα επανελθω!!!

Υ.Σ Πως μπορω να ποσταρω καμια φωτο?
 

John_hasio

Established Member
8 April 2012
296
ΜΠΡΑΒΟ ρε φίλε, πολύ ευχάριστα νέα!! Αυτό που λες ότι νιώθεις σαν 6χρονος σε ζαχαροπλαστείο το καταλαβαίνουμε απόλυτα όλοι εμείς που έχουμε πάρει νέα τηλεόραση , μιας και και εμείς νιώθουμε ακριβώς το ίδιο!! :) Πέρα της δουλειάς μας, τα παιδιά μας, την οικογένεια, την γυναίκα, την γκόμενα ( :p ) κτλ κτλ, είναι μια ιδιαίτερη απόλαυση η τηλεόραση για τον άντρα!! Για την φώτο που λες , ανέβασε την σε ένα δωρεάν image host (για παράδειγμα εδώ , με ένα απλό email η εγγραφή) και μετά με το direct link της φωτογραφίας την βάζεις στο εικονίδιο που λέει insert image της απάντησης εδώ στο site!!
Περιμένουμε και άλλα νέα για την τηλεόραση!!
 

GK_F1

New member
21 June 2013
87
Ενα μικρο update ειναι οτι τελικα τωρα που βραδιασε σε απολυτο σκοταδι εχει τελικα ενα μικρο clouding αλλα πραγματικα ειναι ανεπαισθητο!!!Το καταλαβεινεις μονο οταν πχ παςν'αλλαξεις πηγη και μαυριζει η οθονη.Και εκει παρατειρησα οτι οταν το εχω στο HDMI1 που εχω τον OTE TV και παω ν'αλλαξω πηγη και το βαλω στο scart που δεν εχει τιποτα τιποτα για να μηνει μαυρη, τοτε με το που μαυριζει δεν φενεται τιποτα αλλα μολις αλλαξει την πηγη κανει λες και αλλαζει ρυθμισεις και σαν να δυναμονει ο οπισθιος φωτισμος και εκει σε σκοταδι γινονται λιγο αισθητα καποια συνεφακια!!Αλλα το δοκιμασα σε ενα εργακι που για καμια 10αρια δλ διχνει στη μιση οθονη μαυρο σκοτεινο ουρανο και εκει χθες τα παρατειρουσα ενω τωρα οχι!!!!!
Τελος παντων δεν ειναι κατι το ανησυχητικο!!!!
0g7y.th.jpg
[/URL][/IMG]
Και εδω μια απο το home cinema!!

Mην με παρεξηγητε το εχω λιγο χυμα!!!:Banane0:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Samsung UE F6670 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Από ότι βλέπω είσαι ενθουσιασμένος με την επιλογή σου. Καλές και ποιοτικές θεάσεις εύχομαι.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Samsung UE F6670 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ενα μικρο update ειναι οτι τελικα τωρα που βραδιασε σε απολυτο σκοταδι εχει τελικα ενα μικρο clouding αλλα πραγματικα ειναι ανεπαισθητο!!!Το καταλαβεινεις μονο οταν πχ παςν'αλλαξεις πηγη και μαυριζει η οθονη.Και εκει παρατειρησα οτι οταν το εχω στο HDMI1 που εχω τον OTE TV και παω ν'αλλαξω πηγη και το βαλω στο scart που δεν εχει τιποτα τιποτα για να μηνει μαυρη, τοτε με το που μαυριζει δεν φενεται τιποτα αλλα μολις αλλαξει την πηγη κανει λες και αλλαζει ρυθμισεις και σαν να δυναμονει ο οπισθιος φωτισμος και εκει σε σκοταδι γινονται λιγο αισθητα καποια συνεφακια!!Αλλα το δοκιμασα σε ενα εργακι που για καμια 10αρια δλ διχνει στη μιση οθονη μαυρο σκοτεινο ουρανο και εκει χθες τα παρατειρουσα ενω τωρα οχι!!!!!
Τελος παντων δεν ειναι κατι το ανησυχητικο!!!!
0g7y.th.jpg
[/URL][/IMG]
Και εδω μια απο το home cinema!!

Mην με παρεξηγητε το εχω λιγο χυμα!!!:Banane0:

επιβλητικη η τηλεοραση σου....καλες θεασεις!!!
 

ViktwrasDem

New member
24 July 2013
61
Αθήνα
Ενα μικρο update ειναι οτι τελικα τωρα που βραδιασε σε απολυτο σκοταδι εχει τελικα ενα μικρο clouding αλλα πραγματικα ειναι ανεπαισθητο!!!Το καταλαβεινεις μονο οταν πχ παςν'αλλαξεις πηγη και μαυριζει η οθονη.Και εκει παρατειρησα οτι οταν το εχω στο HDMI1 που εχω τον OTE TV και παω ν'αλλαξω πηγη και το βαλω στο scart που δεν εχει τιποτα τιποτα για να μηνει μαυρη, τοτε με το που μαυριζει δεν φενεται τιποτα αλλα μολις αλλαξει την πηγη κανει λες και αλλαζει ρυθμισεις και σαν να δυναμονει ο οπισθιος φωτισμος και εκει σε σκοταδι γινονται λιγο αισθητα καποια συνεφακια!!Αλλα το δοκιμασα σε ενα εργακι που για καμια 10αρια δλ διχνει στη μιση οθονη μαυρο σκοτεινο ουρανο και εκει χθες τα παρατειρουσα ενω τωρα οχι!!!!!
Τελος παντων δεν ειναι κατι το ανησυχητικο!!!!
0g7y.th.jpg
[/URL][/IMG]
Και εδω μια απο το home cinema!!

Mην με παρεξηγητε το εχω λιγο χυμα!!!:Banane0:
Μπάβο !!! Πολύ χάρηκα ;) Καλές θεάσεις ! Κάψτο στις ταινίς και στα ματσάκια και έχει και πολλά φέτος ο OTE TV αχχαχαχαχ..να δώ που θα προλαβαίνεις να βλέπεις όλες αυτές τις ματσάρες !!!!
 

GK_F1

New member
21 June 2013
87
Τελικά δεν ειναι τόσο ρόδινα τα πράγματα!! Μου εχει βγάλει και λόγο banding!! Τόσο πόσο σοβαρό ειναι δεν μπορω να πω γιατί στην οικογένεια μονο εγω το βλέπω και μ´ενοχλει!! Και οι άλλοι βέβαια οταν τους που και τι να κοιτάξουν τα παρατηρούν αλλα δεν τους ενοχλεί !!!εγω απο την άλλη αστα να πανε , έχω χάσει τον ύπνο μου !!! Η λογική μου λέει ότι πραγματικα δεν ειναι κατι το σοβαρο(πραγματικα πιστεύω ότι ο μέσος θεατής θα τη θεωρούσε άψογη ) αλλα η καρδιά μου πονάει !!! Ειλικρινά έχω χάσει τον ύπνο μου !! Και μπαίνω τώρα στο τρυπακι τι κάνω;;; Προσπαθώ να την συνηθισω ( αυτο θα ήθελα ) ή μπαίνω στη πολυ κουραστική διαδικασία αλλαγής ;;;; Και το μεγαλύτερο ερώτημα όλων που κανείς δεν μπορεί να απαντήσει : Θα ειναι η καινουρια καλύτερη ;;;;;
Αν δλδ μπορέσω και πάρω καινουρια και βγάλει και αυτή το κατι τι της, τότε θα ειναι χειρότερο γιατί θα την συγκρινω στο μυαλό μου με την παλιά !!! Θα πρέπει να ειναι άψογη πράγμα που ειναι joker και εγω με την τύχη έχω τσακωθει απο μικρό παιδί !!!!
 

coolgreek

Senior Member
9 March 2012
390
Re: Απάντηση: Samsung UE F6670 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τελικά δεν ειναι τόσο ρόδινα τα πράγματα!! Μου εχει βγάλει και λόγο banding!! Τόσο πόσο σοβαρό ειναι δεν μπορω να πω γιατί στην οικογένεια μονο εγω το βλέπω και μ´ενοχλει!! Και οι άλλοι βέβαια οταν τους που και τι να κοιτάξουν τα παρατηρούν αλλα δεν τους ενοχλεί !!!εγω απο την άλλη αστα να πανε , έχω χάσει τον ύπνο μου !!! Η λογική μου λέει ότι πραγματικα δεν ειναι κατι το σοβαρο(πραγματικα πιστεύω ότι ο μέσος θεατής θα τη θεωρούσε άψογη ) αλλα η καρδιά μου πονάει !!! Ειλικρινά έχω χάσει τον ύπνο μου !! Και μπαίνω τώρα στο τρυπακι τι κάνω;;; Προσπαθώ να την συνηθισω ( αυτο θα ήθελα ) ή μπαίνω στη πολυ κουραστική διαδικασία αλλαγής ;;;; Και το μεγαλύτερο ερώτημα όλων που κανείς δεν μπορεί να απαντήσει : Θα ειναι η καινουρια καλύτερη ;;;;;
Αν δλδ μπορέσω και πάρω καινουρια και βγάλει και αυτή το κατι τι της, τότε θα ειναι χειρότερο γιατί θα την συγκρινω στο μυαλό μου με την παλιά !!! Θα πρέπει να ειναι άψογη πράγμα που ειναι joker και εγω με την τύχη έχω τσακωθει απο μικρό παιδί !!!!
Θα σου ευχόμουν καλοθέατη αλλά με πρόλαβες:flipout:.

Σχετικά με τις LED (και ιδίως τις edge led που είναι η συντριπτική πλειοψηφία) θα συναντήσεις προβλήματα. Κυρίως ανομοιμομορφίας (clouding) και υπερβαίνοντος φωτισμού στις γωνίες (σε μία η περισσότερες λόγω του οτι εκεί βρίσκονται τα led που φωτίζουν το panel) καθώς και banding (όλες οι τηλεοράσεις έχουν, άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο).
Το κακό της υπόθεσης είναι πως όταν ανακατεύεστε με αυτό (και ψάχνεσαι) μαθαίνεις για τυχόν προβλήματα (τι είναι και σε τι οφείλονται) και τα εντοπίζεις ακόμη και αν υπάρχουν σε ελάχιστο βαθμό:smash:!

Τι κάνεις τώρα; Δίκοπο μαχαίρι... Η αλλάζεις μέχρι να βρεις κάποια που σε ικανοποιεί (μπορεί να είναι η πρώτη μπορεί και η δέκατη) ή την κρατάς.
Αλλά να την κρατήσεις μόνο αν σε ικανοποιεί και αν το πρόβλημα είναι "μικρό" και ανεπαίσθητο (αν δεν φαίνεται στις κύριες χρήσεις της tv πιστεύω σε καλύπτει). Άλλωστε έδωσες τόσα λεφτά και δεν μπορείς να βλέπεις tv με "μισή καρδιά".

ΥΓ: Και εγώ πήρα LED τηλεόραση και επίσης βρήκα λίγο banding αλλά δεν με ενοχλεί (δεν το βλέπω καν την περισσότερη ώρα, μόνο στα τεστ γίνεται εμφανές) οπότε και έμεινα εκεί(και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου:afro:)!
 

GK_F1

New member
21 June 2013
87
Φίλε Βασίλη ειμαι σίγουρος ότι ειναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα !!! Μέχρι τώρα έτσι όπως έβλεπα τηλ , η καινουρια ειναι έτη φωτός μπροστά !!! Απλα ειναι αυτο που λες, διάβασα ψιλοεμαθα και μπήκα στο τρυπακι να ψάχνω τα πάντα !! Και να σκεφτείς ότι οταν διάβαζα για τέτοια προβλήματα έλεγα σιγά μωρε πως κάνουν έτσι , δεν χαίρονται την τρομερή εικόνα που έχουν ( γιατι εγω έβλεπα μια εικόνα χάλια με νερά και ψιλοχιονια)!! Τώρα όμως ενώ βλέπω κατα 98-99% μια άψογη και ζωντανή εικόνα ψάχνω να βρω το ψευγαδι!! Κατα βάση τα έχω βάλει με τον εαυτό μου γιατί ξέρω ότι το πρόβλημα της τηλ μου ειναι απο τα μικρά απλα με εχει χαλάσει η ιδέα ότι εχει κατι τέτοιο !! Και οταν το βλέπω μου φενεται εκείνη τη στιγμή επειδή χαλιεμαι, ότι ειναι πιο σοβαρό!!
Χαχαχα κοιτά να δεις ότι θα πάω σε ψυχολόγο και θα του πω για την τηλ!!!!!!!( πλάκα κάνω !!!')
Τέλος πάντων πιστεύω να μπορέσω να το ξεπεράσω γιατι κατα αλλα ειναι πολυ καλή TV !!!!
 

John_hasio

Established Member
8 April 2012
296
Φίλε GK_F1, όταν λες banding εννοείς ότι βλέπεις κάθετες σκιές/γραμμές σε κινούμενες λήψεις? (Σε ποδοσφαιρικό αγώνα κυρίως που πάει η κάμερα αριστερά δεξιά!)
Αν βλέπεις το παραπάνω φαινόμενο και αλλού, για παράδειγμα στα κανάλια ή σε HD υλικό που βάζεις, τότε ΝΑΙ να την γυρίσεις! Αν το βλέπεις μόνο στο ποδόσφαιρο και είναι σε χαμηλό βαθμό, τότε ζήσε με αυτό και μην του δίνεις σημασία!
Εγώ που πρόσφατα γύρισα 2 διαφορετικές τηλεοράσεις (και ένας φίλος μου επίσης μία για τον ίδιο λόγο) , είδα πως όλες είχαν banding και clouding! Απλά άλλη σε μεγάλο βαθμό και άλλη σε μικρό! Ευτυχώς η τελευταία μου "'έτυχε"" σε τέτοιο βαθμό που πρέπει να είσαι άρρωστος τεχνολογικά για να σε ενοχλούν! Ότι υπάρχουν όμως, υπάρχουν!! Έτσι είναι τα πάνελ αυτά!! Αν εσένα σου φαίνεται σε μικρό βαθμό, τότε αγνόησέ το γιατί η επόμενη που θα πάρεις μπορεί να είναι χειρότερη!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Samsung UE F6670 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σχετικά με τις LED (και ιδίως τις edge led που είναι η συντριπτική πλειοψηφία) θα συναντήσεις προβλήματα. Κυρίως ανομοιμομορφίας (clouding) και υπερβαίνοντος φωτισμού στις γωνίες (σε μία η περισσότερες λόγω του οτι εκεί βρίσκονται τα led που φωτίζουν το panel) καθώς και banding (όλες οι τηλεοράσεις έχουν, άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο).

Όπως τα λέει ο Βασίλης και ο Γιάννης , τα προβλήματα ανομοιομορφίας είναι χαρακτηριστικό των LCD και ειδικά των edge LED.

Αν δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα και δεν σε ενοχλεί σε συνηθισμένη χρήση πάψε να το σκέφτεσαι έτσι και αλλιώς τέλεια τηλεόραση δεν υπάρχει.
 

GK_F1

New member
21 June 2013
87
Παιδιά ευχαριστω για τις απαντήσεις-ενδιαφέρον σας!!! Το ζήτημα θεωρω ότι ειναι μικρό γίαυτο το λόγο φοβάμαι να μπω στη διαδικασία αλλαγής γιατι μάλλον θα τα κάνω χειρότερα !!!
Απλα θα τα βρω με τον εαυτό μου και θα κοιτάξω σιγά σιγά να ύλης χαίρομαι περισσότερο !!!
Η τέλεια λύση θα ήταν να μπορούσαν να μου δώσουν 1-2 τηλ και διαφορετικής μάρκας και να κρατηθω αυτή που θα μου αρέσει περισσότερο αλλα μια και αυτο δεν γίνετε το να πάρω μια άλλη και να μου βγει έστω και λιγο χειρότερη εκεί θα δεικτών τελείως !! Και βλέποντας το μέγεθος του προβλήματος της φιλίας μου ειναι ΠΑΡΑ πολυ πιθανό να πάρω μια χειρότερη!!!

Να φανταστείτε η γυναίκα μου ο πεθερος μου και ο γιος ( καλά αυτός ειναι μικρός δεν νομίζω να καταλάβαινε τίποτα ) δεν καταλαβαίνουν ΤΙΠΟΤΑ!!!!αυτοι την χαίρονται όλη μέρα κάθε μέρα !!!!!
 
Last edited by a moderator:

ViktwrasDem

New member
24 July 2013
61
Αθήνα
Παιδιά ευχαριστω για τις απαντήσεις-ενδιαφέρον σας!!! Το ζήτημα θεωρω ότι ειναι μικρό γίαυτο το λόγο φοβάμαι να μπω στη διαδικασία αλλαγής γιατι μάλλον θα τα κάνω χειρότερα !!!
Απλα θα τα βρω με τον εαυτό μου και θα κοιτάξω σιγά σιγά να ύλης χαίρομαι περισσότερο !!!
Η τέλεια λύση θα ήταν να μπορούσαν να μου δώσουν 1-2 τηλ και διαφορετικής μάρκας και να κρατηθω αυτή που θα μου αρέσει περισσότερο αλλα μια και αυτο δεν γίνετε το να πάρω μια άλλη και να μου βγει έστω και λιγο χειρότερη εκεί θα δεικτών τελείως !! Και βλέποντας το μέγεθος του προβλήματος της φιλίας μου ειναι ΠΑΡΑ πολυ πιθανό να πάρω μια χειρότερη!!!
ΑΑΑΑΑ !!!! Με άνχωσες κι εμένα !! χΔ ...Δεν βλέπω να αγοράζω tv για τα επόμενα 10 χρόνια απο τον φόβο μου αχαχαχχα ;) αα κι όσο για την τύχη που λες εμείς πήραμε διαζύγιο από την γέννησή μου χααχαχαχαχα , οπότε κατάλαβα , στην καλύτερη μόλις την βάλω στην πρίζα θα κάνει μπουμ :devil-smiley-029: !!! (πλακίζω)
Μην μπλέκει τόσο τα πράγματα !! Να φανταστώ , έχεις φτάσει σε σημείο να βλέπεις TV και αντί να κοιτάς για το τι παίζει και να χαλαρώσεις , ξεψειρίζεις την οθόνη να δεις αν έχει clouding,torching και banding ή όπως τέλος πάντων τα λένε αυτά !!! Stay back , relax and enjoy (όπως θα 'λεγαν και στο χωριό μου) :Banane0:
 
Last edited:

GK_F1

New member
21 June 2013
87
Μην μπλέκει τόσο τα πράγματα !! Να φανταστώ , έχεις φτάσει σε σημείο να βλέπεις TV και αντί να κοιτάς για το τι παίζει και να χαλαρώσεις , ξεψειρίζεις την οθόνη να δεις αν έχει clouding,torching και banding ή όπως τέλος πάντων τα λένε αυτά !!! Stay back , relax and enjoy (όπως θα 'λεγαν και στο χωριό μου) :Banane0:


Aμε μπραβο!!!Αυτο εχω παθει!!Αλλα πραγματικα το εχω βαλει στοχο να ξεκολλησω!!!ελπιζω συντομα να μπορω να καθομαι και ν´απολαμβανω!!!!!
 

ViktwrasDem

New member
24 July 2013
61
Αθήνα
Aμε μπραβο!!!Αυτο εχω παθει!!Αλλα πραγματικα το εχω βαλει στοχο να ξεκολλησω!!!ελπιζω συντομα να μπορω να καθομαι και ν´απολαμβανω!!!!!
Πάντως η ηχόμπαρα ήξερα ότι δίνει ρέστα...ισχύει τελικά ??? αα και πώς τα πάει σε 3Δ αν φυσικά έχεις δοκιμάσει ?? Τέλος , στα 1600 το bundle που πείρες θα μου το σύστηνες ?? :p