Media player για υλικο 1080p 50/60 και δυνατοτητα streaming?

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Σκεφτομαι να βάλω στο σύστημα ενα media player για να αναπαραγει κυριως το υλικο HD που τραβάω με την καμερα και το οποιο ειναι αρκετα απαιτητικο (1080p 50fps). Ιδανικα το ιδιο media player θα μπορουσε να στριμαρει το ιδιο υλικο σε iphone/ ipad. Αυτο το κανω ηδη με το παλιο μου mac mini και την εφαρμογή Air Video, απλα επειδή το decoding γινεται real time στο mac mini, με τοσο βαρυ υλικό ο επεξεργαστης δουλεύει τσιτα και εχω διακοπές στο streaming (κατι που δεν γινεται με απλες 1080 matroska).
Εχετε να προτεινετε καποιον media player που να μπορει να ανταπεξελθει στα παραπάνω;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,077
Έχω την εντύπωση ότι οι ήδη υπάρχουσες προδιαγραφές για high definition 1080p εξαντλούνται στα 25 /30p
Κάποια σημερινά media player ίσως να τα αναπαράγουν αλλά στα μισά frames.
Στα νέα 4K player ίσως να υπάρχει η δυνατότητα γιατί αναφέρονται σε προδιαγραφές 100/120p.
 
17 June 2006
23,745
Αθήνα
Δεν ξέρω τι λένε οι προδιαγραφές αλλά το smart dune (player του 2010) τα παίζει ΑΒΙΑΣΤΑ-ΑΒΑΔΙΣΤΑ τα 1080/50p (που γράφω με την panasonic κάμερα) και μάλιστα όχι τοπικά αλλά με στριμάρισμα από το NAS !
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Καλωδιακα δεν μου κάνει. Μιλαω για ασυρματο streaming που ηδη εχω οπως έγραψα αλλα στα 1080p 50 σκιζει την CPU το transcoding..
 
19 June 2006
35,671
Καλωδιακα δεν μου κάνει. Μιλαω για ασυρματο streaming που ηδη εχω οπως έγραψα αλλα στα 1080p 50 σκιζει την CPU το transcoding..

Σε πιστεύω!!

Τις προάλλες δοκίμαζα κάτι κλιπάκια 4Κ στον 8720 μέσω ενός i7 975 extreme χρονισμένο στα 3.33GHz. Το 24άρι έπαιζε μια χαρά γύρω στο 45% και μόλις πάτησα να δω 50 και 60 καρεδάκια έβλεπα ωραίες φωτογραφίες με τον επεξεργαστή να καρφώνεται στο 100% με το πρώτο play. Σκέψου ότι το έχω συνδεδεμένο μέσω ups και βάραγε συναγερμός (δεν έδινε το απαραίτητο ρεύμα).

Με το WD2 τα 50άρια - 60άρια 1080p παίζουν μια χαρά χωρίς να κάνουν κιχ, πάντα, όμως, ενσύρματα. Ασύρματα, πολύ φοβάμαι, ότι είναι πολλά τα δεδομένα για να περάσουν απρόσκοπτα.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Η αναπαραγωγή 50 ή και 60 καρέ το δευτερόλεπτο μπορεί να γίνει από ένα οποιοδήποτε media player. Η μόνη απαίτηση που υπάρχει είναι να υπάρχει συμβατός decoder h/w ή s/w στο player με τον codec της λήψης (συνήθως υπάρχει)
Εγώ σε ένα Xtreamer Ultra (atom+ion2) δεν έχω κανένα πρόβλημα με αναπαραγωγή 1080p60 24Mbits από μια sanyo xacti HD2000. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πρόβλημα ούτε με το απλό Xtreamer MK1.
Η αβίαστη και χωρίς σπασίματα, ασύρματη μεταφορά πάντως τέτοιου υλικού είναι πρακτικά αδύνατη αφού τα 24Mbits του κωδικοποιημένου υλικού δεν καλύπτονται από την πλειοψηφία των ασύρματων οικιακών δικτύων. Το γνωστό 802.11g με το θεωρητικό 54bits ούτε το ένα τρίτο δεν πιάνουν πρακτικά και στην καλύτερη περίπτωση μεταφέρουν 1,5-2,0 Mb/s δηλαδή max 16Mits. Το 802.11n είναι ακόμη αναξιόπιστο αφού οι διάφορες παρεμβολές το κάνουν να είναι ασταθές και προβληματικό, ακόμη και όταν πιάνει τα θεωρητικά ζητούμενα των 24-30Mbits (8-10Mbyte/sec)
To transcode είναι μια άλλη, πονεμένη ιστορία, και πρέπει να γίνει κατανοητό πως δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να εξυπηρετήσει ανάγκες ασύρματης αναπαραγωγής με τα σημερινά δεδομένα h/w. Η υψηλή ποιότητα transcode δίνει δεδομένα που δεν μεταφέρονται ούτε καν σε fast ethernet ενώ και οι απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ που απαιτείται από τον decoder είναι μεγάλες και δεν καλύπτονται παρά μόνο από ένα htpc (ως media player). H χαμηλή ποιότητα transcode δίνει μεν δυνατότητα ασύρματης μεταφοράς σε απλά δίκτυα αλλά αναιρεί τον σκοπό μας μιας και το αποτέλεσμα στην οθόνη μας είναι απογοητευτικό.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Σωστά είναι αυτά που λες, αλλά αν δεις το transcoding που γίνεται μέσω του air video που προανέφερα σε iPad 4, το αποτέλεσμα είναι πολυ καλό στις 10 ιντσες του iPad. Απλά επειδή τα 1980 50/60 fps είναι βαριά, θέλω δυνατότερη CPU στον server. Και όλη αυτή η βαβουρα γίνεται κυρίως για την υπόλοιπη οικογένεια που δύσκολα θα καταλάβει διάφορες στην ποιότητα εικόνας αλλά απαιτεί ευκολία χρήσης και έτσι ξανάρχομαι στο αρχικό ερώτημα για media player..
 
17 June 2006
23,745
Αθήνα
οποιος θέλει να βλέπει 50p να παει στην τηλεόραση ή στον προβολέα. Μεθαύριο που θα χρειάζεσαι τετραπλό streaming ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τι θα κάνεις ; θα φτιάξεις computer room για να βλέπουν τα 50p ακόμα και στη τουαλέτα; Ελεος.

Το πολύ πολύ σε μερικά βιντεάκια κάνε αντίγραφο σε 720p και τελειώνει το θέμα.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
Δεν καταλαβαίνεις τι θέλω: Πλεον τραβαω ΜΟΝΟ 1080p 50fps με την καμερα. Δεν εχω καμια ορεξη να κάνω manual transcoding το υλικο σε πιο ελαφρυ formats γιατι παιρνει χρόνο. Θελω να το έχω συγκεντρωμενο σε εναν server (media player με καρφωμενο σκληρο) το οποιο αφενος να παίζει εύκολα συνδεδεμενο στο home cinema και αφετέρου να στριμαρει αυτοματα σε οποιο ipad/iphone του σπιτιου θελει να συνδεθεί. Αυτο μπορει να γινει ηδη με ενα δυνατο htpc (pc/mac). Ψαχνω να δω εαν γινεται και με media player.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Συγνώμη αλλά αν έχω καταλάβει καλά μιλάς για "on the fly" transcoding υλικού από media player που βρίσκεις στην αγορά σήμερα υλικου 1080p50. Σωστά;

Αν ναι τότε ξέχνα το από ένα τυπικό media player. Μόνο από htpc μπορεί να γίνει και με αρκετούς μάλιστα περιορισμούς όσον αφορά στην ποιότητα, ειδικά αν θες να το βλέπεις σε τηλεόραση ή σε προβολέα. Σε κινητό ή tablet οι απαιτήσεις είναι σαφέστατα υποδεέστερες και εκεί δε θα έχεις πρόβλημα (δεν έχεις εξάλλου και σήμερα με το ipad). Σε όλα αυτά ο κοινός παρονομαστής είναι ένα htpc. Αν στο μέλλον ενισχύσουν τα MP με πολυπύρηνους επεξεργαστές και γρήγορες κάρτες δικτύου ,ίσως να κάνεις τη δουλειά σου!
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,900
Dystopia
Απάντηση: Re: Media player για υλικο 1080p 50/60 και δυνατοτητα streaming?

Αντι iPhone 5S παρε νεο mini :p


^^^ Αυτό

*ΕDIT* Αν και πρέπει να το δοκιμάσεις καλύτερα πριν. Είναι αρκετά *φιλόδοξο* το όλο εγχείρημα.
Μπορεί να έχεις θέμα είτε με την CPU του server, είτε με το δίκτυο, είτε με τον player του client.
Τα βίντεο της κάμερας τα παίζει κανονικά το ipad (ακόμα και σε κάποιο πιο ios friendly φορμά)?
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,854
Παλλήνη
To παίζει μια χαρα με το avplayer HD (ipad 4).
Σιγουρα ομως χρειαζεται δοκιμη οπως ειπες το όλο εγχείρημα.
Οταν με το καλο παρω το νεο macbook pro (με το hashwell) θα ξερω σιγουρα.. Απλα ηλπιζα να μην χρειαστώ να αναβαθμισω και το mini..