LG PN6500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

zimpila

New member
18 September 2010
17
Τελικα πειρα LG, στα 580 απο πλαισιο. Αρχικη εντυπωση οχι και τοσο καλη ασε που εχω την εντυπωση οτι η συσκευασια ειχε ανοιξη πριν την παραλαβη γιαυτο θα ηθελα αν ξερει καποιος των τροπο να δω τισ ωρεσ λειτουργιας. Παντος μην δινετε σημασια στην εντυπωση μου ετσι ειμαι απαιτητικος αρχικα μετα στρωνω και εκφραζω ποιο αντικειμενικες αποψης. Οτι γυαλιζει παντος το πανελ σαν καθρεφτης, γυαλιζει.
 

John_hasio

Established Member
8 April 2012
296
Απάντηση: LG 50PN6500 ή Samsung PS51F5000 ή .....

Θα φαινόταν αν είχε ανοιχτεί από παλιά // για παράδειγμα αν κάποιος την είχε επιστρέψει πίσω // από την συσκευασία βασικά! Αν είχε 2,3 αυτοκόλλητες ταινίες κολλημένες την μια πάνω από την άλλη και φαινόταν το χαρτί σε πολλά σημεία σκισμένο κάπως! Πέρα από αυτό, τα σακουλάκια μέσα που έχουν τα βιβλία, το τηλεκοντρόλ, την βάση, τις βίδες , κτλ κτλ είναι ασφαλισμένα με ένα άσπρο αυτοκόλλητο που μερικές φορές γράφει και κάτι κωδικούς μέσα! Αν παραβιαστούν αυτά, φαίνεται για πλάκα! Τέλος δες και τις μπαταρίες αν είναι ασφαλισμένες σε σακουλάκι εργοστασιακό, ή είναι πεταμένες χύμα μέσα! Μερικές τηλεοράσεις που έχουν ανοιχτεί, έχουν και δαχτυλιές πάνω στο πάνελ!
Τέλος , όταν την άνοιξες ήταν σε εργοστασιακή κατάσταση το μενού ή σε πήγε κατευθείαν στα κανάλια? Αν και είναι πανεύκολο να φέρεις μια tv στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μέσα από το μενού, αλλά μερικές φορές το ξεχνάνε.
ΑΝ είδες κάτι από τα παραπάνω, ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΣ ΠΙΣΩ και να τους χέσεις και από πάνω!
 

zimpila

New member
18 September 2010
17
Re: Απάντηση: LG 50PN6500 ή Samsung PS51F5000 ή .....

Θα φαινόταν αν είχε ανοιχτεί από παλιά // για παράδειγμα αν κάποιος την είχε επιστρέψει πίσω // από την συσκευασία βασικά! Αν είχε 2,3 αυτοκόλλητες ταινίες κολλημένες την μια πάνω από την άλλη και φαινόταν το χαρτί σε πολλά σημεία σκισμένο κάπως! Πέρα από αυτό, τα σακουλάκια μέσα που έχουν τα βιβλία, το τηλεκοντρόλ, την βάση, τις βίδες , κτλ κτλ είναι ασφαλισμένα με ένα άσπρο αυτοκόλλητο που μερικές φορές γράφει και κάτι κωδικούς μέσα! Αν παραβιαστούν αυτά, φαίνεται για πλάκα! Τέλος δες και τις μπαταρίες αν είναι ασφαλισμένες σε σακουλάκι εργοστασιακό, ή είναι πεταμένες χύμα μέσα! Μερικές τηλεοράσεις που έχουν ανοιχτεί, έχουν και δαχτυλιές πάνω στο πάνελ!
Τέλος , όταν την άνοιξες ήταν σε εργοστασιακή κατάσταση το μενού ή σε πήγε κατευθείαν στα κανάλια? Αν και είναι πανεύκολο να φέρεις μια tv στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μέσα από το μενού, αλλά μερικές φορές το ξεχνάνε.
ΑΝ είδες κάτι από τα παραπάνω, ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΣ ΠΙΣΩ και να τους χέσεις και από πάνω!
Τελος παντων ευχαριστω για τα παραπανω απλα το μονο πια που θελω ειναι να δω ωρες λειτουργιας. Ασ βοηθησει καποιος παρακαλω!
 

zimpila

New member
18 September 2010
17
Re: LG 50PN6500 ή Samsung PS51F5000 ή .....

Βρε παιδακια κανεις δεν ξερει πως θα δω τις ωρες λειτουργιας ?
 

eretzum33

Established Member
11 April 2007
105
Ηγουμενίτσα
Την αγόρασα και γω πριν 2 βδομάδες από public, λόγω προσφοράς και ευτυχώς επέλεξα την 5ετή εγγύηση (+69 ) γιατί κατά την πρώτη σύνδεση διαπίστωσα ένα καμένο pixel. Το public προς τιμή του και χωρίς πολλά πολλά, μου έστειλε καινούρια με την κούριερ! Η LG μετά απο επανηλλημένες τηλεφωνικές συνδιαλέξεις, μου απέκλεισε το ενδεχόμενο αντικατάστασης ή επισκευής...(no comments)

Η ποιότητα κατασκευής είναι παραπάνω από αποδεκτή. Το πάνελ παρουσιάζει κάποια ανεπαίσθητη ανομοιομορφία, η οποία είναι ορατή μόνο με το breakin, δηλαδή όταν εμφανίζεται μόνο ένα χρώμα στην οθόνη και όταν κοιτάς υπό γωνία και σε απόσταση ως ένα μέτρο... Μπορεί να στρώσει όμως με τον καιρό, ε;

Εντύπωση μου προκάλεσε το απόλυτο σκοτείνιασμα του δωματίου όταν βλέποντας ένα επεισόδιο του under the dome, μαύρισε η οθόνη! Επίσης πολύ θετική είναι η απόκριση του media player, που απέρριψε μόνο τα flac που είχα στο στικάκι. Το τηλεχειριστήριο μικρό και βολικό, αλλά λίγο δύσχρηστο σε σχέση με του DM500s και πολύ δύσκολο σε σκοτεινό χώρο (τουλάχιστον εώς ότου το συνηθίσω).

Εγκαίνια με κάποια ταινία δεν έχω κάνει ακόμη, λόγω χρόνου και ασύνδετου ενισχυτή.

Τέλος να αναφέρω ότι η απόσταση θέασης δεν ξεπερνά τα τρία (3) μέτρα και παρότι είναι η πρώτη μου 50άρα, το μάτι τη συνήθισε αμέσως. Τα pixels γίνονται πρακτικά αόρατα από τα δύο μέτρα...
 

Tek_Killa

AVClub Enthusiast
5 February 2008
1,028
Την αγόρασα κι εγώ. Είχα πριν την panasonic g20.

Με εντυπωσίασε η ποιότητα απεικόνισης των καναλιών. Πολυ καλύτερη από την panny που σε sd σήμα παραθόλωνε την εικόνα για να τη βελτιώσει.
Επίσης με εντυπωσίασε κ το media player της και η ποιότητα κατασκευής της.

Αυτό που με ξενέρωσε είναι το μαύρο της. Ποιό μαύρο δλδ το γκρί της. Πολύ πιο φωτεινό και ανομοιόμορφο από τη g20. Επίσης έχεις την εντύπωση στα έργα πως όταν δειχνει ημέρα, είναι πάντα συννεφιασμένος ο καιρός.

Η κατάσταση δεν έχει στρώσει μετά από 300 ωρες περίπου.
Επίσης μετά από τόσες ώρες δεν υπάρχει ίχνος burn in. Και δεν έχω λάβει ποτέ κανένα μέτρο πρόληψης. Παίζει κανάλια σχεδόν όλη μέρα.

Για τα χρήματα της παραμένει μια αξιοπρόσεκτη επιλογή!
 

lazarost2

New member
12 October 2010
6
Την αγόρασα και εγώ πριν 2-3 εβδομάδες. Σε σχέση με την 42PJ550 τριετίας (πάλι plasma) που έχω στο άλλο σπίτι, το μαύρο είναι αντικειμενικά χειρότερο, μερικές φορές ειδικά σαν να είναι παλιά lcd και όχι new-gen plasma.
Στα θετικά όμως οι γωνίες θέασης είναι τεράστιες, μπορείς να στέκεσαι εντελώς στα πλάγια της οθόνης και να βλέπεις κανονικά σαν να στέκεσαι στην ευθεία. To bezel είναι μικρό και διακριτικό αλλά δεν μου άρεσε που το τζάμι δεν πάει ακριβώς δίπλα στο bezel, αλλά έχει 0,5-1 εκ ακόμα μαύρο που δεν είναι τζάμι. Δεν το βλέπεις από απόσταση όμως, πρέπει να είσαι εντελώς δίπλα για να το δεις.

Το μενού και το αρχικό power up είναι σαφέστατα πιο γρήγορα από την παλιά, και στο harmony του έχω βάλει 0 ms ανάμεσα στα keypresses και τα δέχεται κανονικά.

Το media player καλό την μια φορά που το χρησιμοποίησα αν και το navigation ήταν ψιλοαπαράδεκτο. Τουλάχιστον έκανε downmix σωστά τον DTS ήχο από ένα mkv. Επίσης η οπτική έξοδος δεν κάνει DTS passthru αλλά αυτό είναι αναμενόμενο σε αυτό το price range.
Υπάρχει κανένα hack όπως για το media player ώστε να ενεργοποιεί το DTS passthru από το service menu ;

Έχω βάλει τις ρυθμίσεις από αυτό το post: http://www.avsforum.com/t/1472652/o...thread-2013-1080p-plasma-series#post_23624690 με την μόνη διαφορά ότι αντί για warm2 το έχω βάλει στο medium.

Για τα χρήματα που ζητάει (αυτή τη στιγμή στα 550) είναι πάντως αξιόλογη και πιθανώς καλύτερη από αντίστοιχες 50άρες lcd που κοστίζουν παραπάνω χρήματα, αρκεί κάποιος να γνωρίζει τι παίρνει όταν αγοράζει plasma.
 

eretzum33

Established Member
11 April 2007
105
Ηγουμενίτσα
Το media player καλό την μια φορά που το χρησιμοποίησα αν και το navigation ήταν ψιλοαπαράδεκτο. Τουλάχιστον έκανε downmix σωστά τον DTS ήχο από ένα mkv. Επίσης η οπτική έξοδος δεν κάνει DTS passthru αλλά αυτό είναι αναμενόμενο σε αυτό το price range.
Υπάρχει κανένα hack όπως για το media player ώστε να ενεργοποιεί το DTS passthru από το service menu ;

Το media player υποστηρίζει κανονικά 5.1 DTS passthrough μέσω της οπτικής εξόδου, αν κρίνω από την ένδειξη στην οθόνη του RX-V1800 που την έχω συνδέσει. Έλεγξε εάν το αρχείο που αναπαραγάγεις έχει πολλαπλές επιλογές ήχου και ως προεπιλογή κάποια που δεν είναι DTS.
 

lazarost2

New member
12 October 2010
6
Το media player υποστηρίζει κανονικά 5.1 DTS passthrough μέσω της οπτικής εξόδου, αν κρίνω από την ένδειξη στην οθόνη του RX-V1800 που την έχω συνδέσει. Έλεγξε εάν το αρχείο που αναπαραγάγεις έχει πολλαπλές επιλογές ήχου και ως προεπιλογή κάποια που δεν είναι DTS.


Δεν έχω πολυ δώσει σημασία στο media player της γιατί έχω από κάτω και pc και ένα appletv2 που βλέπουν το NAS, οπότε είναι σκότωμα να τα πετάω στο usb. Θα το δοκιμάσω όμως σήμερα για την πληρότητα του θέματος.

Βέβαια αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι να περνάει τον DTS ήχο από τις HDMI ports προς την soundbar (Sony HT-CT260), ως τώρα το μόνο που έχω καταφέρει είναι να περνάει μόνο το dolby digital, αν το αρχείο έχει DTS τότε ακούγεται το εκνευριστικό static.

Πάντως αν κάνει passthrough το DTS στο media player, τι περιορισμός υπάρχει στις HDMI και δεν το κάνει; Και κυρίως πως γίνεται να το αλλάξουμε ;
 

lazarost2

New member
12 October 2010
6
Τελικά το δοκίμασα και πράγματι κάνει DTS passthrough από το media player της. Το pc και το atv2 όμως κολλημένα σε dolby digital. Όταν παίζει DTS από το pc δεν ακούγεται τίποτα και από το atv2 ακούγεται static.
Κάπου διάβαζα ότι από το service menu αλλάζεις το HDMI EDID ώστε να κάνει passthrough το DTS , αλλά στη συγκεκριμένη το service menu δεν έχει τίποτα το σχετικό.
Έχω βάλει και το τελευταίο firmware από εδώ http://www.lg.com/gr/support-product/lg-50PN6500# αλλά δεν άλλαξε κάτι στο συγκεκριμένο θέμα.
 

Ifestion

New member
10 December 2012
20
Καλησπέρα.

Μπορεί να μου πει κάποιος τον τροπο να μπω στο service menu της ..??
Την πήρα πριν 15 μέρες και θα ήθελα να δω πόσες ώρες λειτουργίας έχει κάνει.
Επίσης υπάρχει κάποια απαίτηση στο είδος των υποτίτλων srt που διαβάζει γιατί κατέβασα ταινίες και σε κάποιες βλέπει υπότιτλους ενώ σε άλλες τίποτα...
Εάν ναι υπάρχει τρόπος να αλλάξω το τύπο ώστε να τους βλέπει.??
Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια..!!
 

almar

New member
21 July 2010
5
Καλησπέρα.

Ifestion νομίζω οτι πατώντας το πλήκτρο menu στο τηλεχειριστήριο και στην τηλεόραση ταυτόχρονα για κάποια δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί το service menu.

Όσον αφορά στους υπότιτλους τσέκαρε το όνομα του αρχείου .mkv να έχει πάντα ακριβώς την ίδια ονομασία με το αρχείο .srt

Σε παλαιότερο μοντέλο LG έχουν δουλέψει.
 

Ifestion

New member
10 December 2012
20
Καλησπέρα almar,

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, πραγματικά είχες απόλυτο δίκιο για τους υπότιτλους, αυτό έφταιγε τώρα τους δείχνει μια χαρά.!!

Αναφορικά με το service menu όμως το τηλεχειριστήριο δεν έχει κουμπί MENU παρά μόνο SETTINGS που βγάζει στο κεντρικό μενού με όλες τις κατηγορίες, καθώς και ένα κουμπί Q.MENU που βγάζει ένα γρήγορο κυκλικό μενού στην δεξιά πλευρά της οθόνης.
Δοκίμασα διάφορους συνδιασμούς αλλά δεν κατάφερα τίποτα....αν ξέρει κάποιος άλλος που την έχει και κατάφερε να βγάλει το service menu..??

Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω....στην υποδοχή usb, μπορώ να βάλω usb hub.? και αν ναι πρέπει να είναι με τροφοδοσία και κάποιας συγκεκριμένης μάρκας μήπως τυχόν δεν τα βλέπει όλα.??
Πάντως από απόδοση εικόνας τόσο σε τηλεοπτικά κανάλια όσο και full hd ταινίες σκίζει η τηλεόραση (αν και είναι η πρώτη μου πλάσμα) βάζει κάτω πάρα πολλές Led τηλεοράσεις.
Ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για την επιλογή μου και συγγνώμη αν σας ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου.
 
Last edited:

Petros1007

Established Member
25 January 2008
214
Δράμας
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Επειδή υπάρχει πιθανότητα να πάρω μία 50άρα εκθεσιακό κομμάτι αύριο, για συγγενή μου, θα ήθελα βοήθεια για το service menu να τσεκάρω τις ώρες λειτουργίας.
Αν κάποιος βρήκε τρόπο να το δει παρακαλώ να ενημερώσει για τον τρόπο.
Είναι επείγον να το ξεκαθαρίσω μέχρι αύριο το μεσημέρι.
Ευχαριστώ πολύ!
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Re: Απάντηση: LG PN6500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Επειδή υπάρχει πιθανότητα να πάρω μία 50άρα εκθεσιακό κομμάτι αύριο, για συγγενή μου, θα ήθελα βοήθεια για το service menu να τσεκάρω τις ώρες λειτουργίας.
Αν κάποιος βρήκε τρόπο να το δει παρακαλώ να ενημερώσει για τον τρόπο.
Είναι επείγον να το ξεκαθαρίσω μέχρι αύριο το μεσημέρι.
Ευχαριστώ πολύ!

Παντως πλασμα εκθεσιακο δεν ειναι και οτι καλυτερο,εδω τις στρωνουμε για καλυτερη εικονα φαντασου τα μαγαζια με το καλημερα φουλ αντιθεση κ φωτεινοτητα
 

Petros1007

Established Member
25 January 2008
214
Δράμας
Τελικά η tv αγοράστηκε, βρήκε την θέση της στο σαλόνι και όλα καλά.
Πιστεύω για τα λεφτά της είναι μια χαρά.
Όσο μπόρεσα να παρατηρήσω την οθόνη δεν εντόπισα κάποιο πρόβλημα.
Σύντομα θα βάλουμε και ΟΤΕ tv πάνω της και θα είναι πρώτη.
Πολύ καλό το media player και με ήχο DTS.
Παραμένει η εκκρεμότητα με τις ώρες λειτουργίας, αν κάποιος κάτοχος βρήκε τρόπο παρακαλώ
να το μοιραστεί μαζί μας.
Ευχαριστώ.
 

Ifestion

New member
10 December 2012
20
Ξαναβάζω και εγώ το αίτημα μήπως κάποιος ξέρει το μενού για τις ώρες λειτουργίας..????
Ευχαριστώ πολύ.!!!