Οι Περιπέτειες του ΤενΤεν - The Adventures of TinTin

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Steven Spielberg & Peter Jackson ενωνουν τις "δυναμεις" και το "ταλεντο" τους για μια τριλογια ταινιων με πρωταγωνιστή τον
γνωστό μας χαρτινο ηρωα Tintin.

Οι Spielberg & Jackson επελεξαν 3 απο τις ιστοριες του tintin , και θα τις σκηνοθετησουν οι ιδιοι εναλαξ , σε ισαριθμες ταινιες.

Οι ταινιες θα γυριστουν ψηφιακα 3-D , και θα ακολουθουν πιστα την ιστορια , τα σχεδια και την εποχη που διαδραματιζονται οι
περιπετειες του ηρωα tintin , οπως τις φανταστηκε και τις αποτυπωσε στο χαρτι ο δημιουργος του ,George Remi , γνωστος ως
Herge .

Η ανακοινωση της Dreamworks συμπιπτει χρονικα και με τον εορτασμο των 100 χρονων (22 Μαιου 1907) απο την γεννηση του
δημιουργου του tintin.

Ολοκληρο το αρθρο εδω: http://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=20387






icon2.png
edit by airb:

avclub1tintin.jpg
tintin_dvd_cover_thumb1.png
tintin_bd_cover_thumb1.png
tintin_bd_3d_cover_thumb1.png








ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΤΕΝ: ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟΚΕΡΟΥ
The Adventures Of Tintin: The Secret Of The Unicorn







» Με τις Φωνές των: Σάιμον Πεγκ, Ντάνιελ Κρεγκ, Τζέιμι Μπελ
» Σκηνοθέτης: Στίβεν Σπίλμπεργκ
» Διάρκεια: 102' λεπτά

» Κατηγορία: Κινούμενα Σχέδια
» Διανομή: Sony
» Ημ. Κυκλοφορίας: 28 Φεβρουαρίου 2012

» Έτος Παραγωγής: 2011
» imdb Rating: 7.6 /10

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY, BD 3D και DvD







» Υπόθεση:
Ο Τεντέν, ένας ριψοκίνδυνος νεαρός δημοσιογράφος που διψά για περιπέτεια, θα βρεθεί στο στόχαστρο του
μυστηριώδους, αποφασισμένου για όλα συλλέκτη Ιβάν Ιβάνοβιτς Σακχαρίν, όταν από καθαρή σύμπτωση θα
πέσει στα χέρια του μια ρέπλικα του «Μονόκερου», ενός φημισμένου ιστιοφόρου του 17ου αιώνα. Εν αγνοία
του Τεντέν, στα σπλάχνα της κρύβεται μια περγαμηνή, που αποτελεί το πρώτο από τα στοιχεία που θα
οδηγήσουν στην ανακάλυψη του ανεκτίμητου θησαυρού του Κόκκινου Ράκαμ, ενός θρυλικού κουρσάρου
που σκορπούσε τον τρόμο στην εποχή του.

Αυτό το γνωρίζει πολύ καλά ο διαβολικός Σακχαρίν, ο οποίος θα επιχειρήσει να βγάλει από τη μέση τον
Τεντέν, γεγονός που θα οδηγήσει τον τελευταίο σε μια ανεπανάληπτη όσο και ριψοκίνδυνη περιπλάνηση
στα πέρατα του κόσμου, με μοναδική συντροφιά του τον θαλασσοδαρμένο φίλο του Καπετάνιο Χάντοκ και
τον πιστό του σκύλο Μιλού, ένα πανέξυπνο λευκό φοξ τεριέ....










 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,153
Εκεί ψηλά.....
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

ενας απο τους πιο αδιαφορους ηρωες........

για να μην αναφερω τις καθετα ρατσιστικες αποψεις του δημιουργου του που προσωπικα μου προκαλουν εμετο
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Σίγουρα, αλλά ο Κάπτεν Χάντοκ και οι Ντυπόν ήταν μεγάλες μορφές!
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

...και ο Μιλού! Τελικά μόνο ο πρωταγωνιστής δεν έλεγε και πολλά...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Εγώ πάντως με Τεν-Τεν μεγάλωσα. Θυμάμαι ακόμη το πρώτο που μου είχε πάρει ο πατέρας μου, όταν έκανε εγχειρηση στα κρεατάκια ο μικρός μου αδερφός. "Η μυστηριώδης νήσος" (ή κάπως έτσι τελοσπάντων, αυτό με τον αστεροειδή). Πρέπει να ήμουν 8 ετών.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

όχι και αδιάφορος....

Γύρω στα 11-12 όταν οι περιπέτειές του κυκλοφορούσαν σε δόσεις αρχικά στο Βέλος (το θυμάται κανείς) του Τερζόπουλου και μετά αντί 30 δραχμών ολόκληροι οι τόμοι ήταν κάτι σαν θρησκεία....

Ανυπομονώ
 

Νικόλ

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,237
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Απάντηση: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Δε λέω κι εμένα μου άρεσε ο Tεν-Τεν, αλλά έχω αρχίζει να ξενερώνω με τις ταινίες του Hollywood .... δεν έχουν αφήσει comic για comic που να μην το κάνουν ταινία και φυσικά όλα τριλογίες! :slapface:
Από φαντασία :idea: μεγάλη έλλειψη....
Για να δούμε τι θα γυρίσουν αυτήν την φορά. Θα' ναι κάτι αξιοθαύμαστο ή για πολλοστή φορά μια αποτυχημένη μεταφορά στην μεγάλη οθόνη;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Αφήνοντας στην άκρη τα ρατσιστικα, είναι από τα αγαπημένα comics.

Αναμένω με αγωνία.

ΥΓ Μία ακόμη απόδειξη της έλλειψης σεναρίων του Hollywood.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Οι περιπετειες του Τεν-τεν με ταξιδευαν οταν ημουν πιτσιρικι! Μακαρι να γινει το προτζεκτ αυτο!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Ρατσιστικά?

Αδυνατώ να διακρίνω ρατσιστικές προεκτάσεις στο ίδιο το κόμικ. Τουλάχιστον σε αυτά που είχα και γνωρίζω. Τώρα εάν εννοεί κανείς τον τρόπο που εμφανίζονται οι υπερπόντιες γαλλικές κτήσεις ή καμία ιστορία η οποία μου διαφεύγει... τι να πω;
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,153
Εκεί ψηλά.....
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Ρατσιστικά?

Αδυνατώ να διακρίνω ρατσιστικές προεκτάσεις στο ίδιο το κόμικ. Τουλάχιστον σε αυτά που είχα και γνωρίζω. Τώρα εάν εννοεί κανείς τον τρόπο που εμφανίζονται οι υπερπόντιες γαλλικές κτήσεις ή καμία ιστορία η οποία μου διαφεύγει... τι να πω;

Και ομως και ομως.........
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,153
Εκεί ψηλά.....
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

καντε ενα search σχετικα με τον συγραφεα σε σχεση με τις ρατσιστικες του ιδεες και την απεικονιση τους στον ΤενΤεν τον ιδιο........
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Μην ξανακούσω κανέναν να κακολογεί το ναυτάκι, χίλιες χιλιάδες μπουκαπόρτες!
Άντε μη σας πάρει και σας σηκώσει, Βασιβουζούκοι, Βάνδαλοι, Βησιγότθοι, Εκτοπλάσματα...(και άλλες γλυκές κουβεντούλες του καπετάνιου)!!


Πέρα από την πλάκα, ο havoc έχει δίκιο. Μόνο το πώς απεικονίζονται οι μαύροι και τον τρόπο ομιλίας τους να δει κανείς στα κόμικς του Herge, κάνει μπαμ.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Και ομως και ομως.........

αδυνατώ....

και αν υπήρχαν, στην ηλικία των 11 και εποχή (1968) ο κόσμος ήταν αλλιώς, οπότε σίγουρα τις προσπέρασα...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

και αν υπήρχαν, στην ηλικία των 11 και εποχή (1968) ο κόσμος ήταν αλλιώς, οπότε σίγουρα τις προσπέρασα...
same here (με μία διαφορά 15-20 ετών)
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Ηθοποιοι παντως δεν προκειται να χρησιμοποιηθουν , οι ηρωες θα ειναι με την τεχνικη ((performance-capture) που χρησιμοποιησε ο Jackson στον αρχοντα (Gollum) & King-Kong.

Ξεκινησε η αντιστροφη μετρηση ....
Ω ρε πεινα που θα πεσει στο L.A:D
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Ειχα διαβασει οτι ο Herge ηταν ρατσιστης, αλλα δεν φαινοταν με τιποτα στα κομικ..
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Απάντηση: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Να αφησουν τον θρυλικο ηρωα και την παρεα του ησυχους

δεν βρισκουν τιποτε αλλο Μιλερ να ασχοληθουν..

αχ κακομοιρε Μιλου τι θα παθεις...


πριν χρονια το ειχαν γυρισει και ταινια με ηθοποιους ....πατατα.

.
 

spycon69

Banned
22 June 2006
1,218
Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

οι ίδιες ανοησίες (περι ρατσισμού) έχουν ακουστεί πολλάκις και για αλλους κομικογράφους...σε τίποτα δε μειώνεται κατ'αυτόν τον τρόπο η τεράστια καλλιτεχνική αξία του έργου τους...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Τριλογια TinTin απο Spielberg & Jackson

Ηθοποιοι παντως δεν προκειται να χρησιμοποιηθουν , οι ηρωες θα ειναι με την τεχνικη ((performance-capture) που χρησιμοποιησε ο Jackson στον αρχοντα (Gollum) & King-Kong.

οχι να πάρει, και εγω περίμενα να δω πρωταγωνιστή τον Λέγκολας με στρωμένο μαλλί και τσουλούφι να πετάει....:flipout: :flipout: :flipout: