Panasonic 55ΕΤ5 ή LG 55LA690?

ApostolosG

New member
23 July 2013
1
Καλησπερα!
Ειμαι ετοιμος να παρω την ιδια tv σε 55 με 900 ευρω απο mediamrkt ειχα καταληξει για lg 55la690 στα 1400 περιπου. Τι λετε?
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η σωστή σύγκριση είναι LA690 vs ΕΤ60.

Η ET5 είναι περυσινό μοντέλο και με με την προσφορά στην τιμή 900 ευρώ το value for money χτυπάει κόκκινο.
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
657
Περιστέρι
Η σωστή σύγκριση είναι LA690 vs ΕΤ60.

Και μεταξύ των 2 ποια; Η ΕΤ60 στις 50" που είδα σήμερα με εντυπωσίασε αρκετά σε σχέση με μια 55 ΕΤ5 που τις είχαν στο ίδιο μαγαζί (Media Markt Γέρακα) και ήταν πάνω κάτω στην ίδια τιμή.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,462
Θεσσαλονίκη
Πάντως αν δε μπεις στη διαδικασία να παίξεις με τις ρυθμίσεις δε μπορείς να καταλήξεις σε ασφαλή συμπεράσματα. Υποψιάζομαι ότι στα καταστήματα παίζουν με φωτεινότητες και τέτοια ώστε να κάνουν κάποιες τηλεοράσεις από τις οποίες έχουν περισσότερο κέρδος να ξεχωρίζουν.
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
657
Περιστέρι
Πάντως αν δε μπεις στη διαδικασία να παίξεις με τις ρυθμίσεις δε μπορείς να καταλήξεις σε ασφαλή συμπεράσματα. Υποψιάζομαι ότι στα καταστήματα παίζουν με φωτεινότητες και τέτοια ώστε να κάνουν κάποιες τηλεοράσεις από τις οποίες έχουν περισσότερο κέρδος να ξεχωρίζουν.

Είναι πιθανό γιατί η ΕΤ60 μου φάνηκε πιο φωτεινή αλλά δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο εκτός από λίγο 3d και λίγο τηλεοπτικό σήμα (National Geographic από Nova, όχι HD).
Αυτό που μου φάνηκε και μάλλον είναι η ιδέα μου είναι ότι η ET60 είχε καλύτερη κίνηση. Παίζει βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών να ισχύει κάτι τέτοιο;
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΕΤ60 είναι πιο όμορφη!
Υ.Γ: 'Εχει πέσει η τιμή της από την προηγούμενη εβδομάδα ή δεν θυμάμαι καλά;
 
Last edited:

coolgreek

Senior Member
9 March 2012
390
Είναι πιθανό γιατί η ΕΤ60 μου φάνηκε πιο φωτεινή αλλά δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο εκτός από λίγο 3d και λίγο τηλεοπτικό σήμα (National Geographic από Nova, όχι HD).
Αυτό που μου φάνηκε και μάλλον είναι η ιδέα μου είναι ότι η ET60 είχε καλύτερη κίνηση. Παίζει βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών να ισχύει κάτι τέτοιο;
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΕΤ60 είναι πιο όμορφη!
Υ.Γ: 'Εχει πέσει η τιμή της από την προηγούμενη εβδομάδα ή δεν θυμάμαι καλά;

Απάντησα και στο άλλο post σου αλλά θα συμπληρώσω εδώ:
κίνηση: μάλλον καλύτερη είναι η et5. Σε χαρακτηριστικά δεν μπορείς να το δεις αυτό, μόνο να τις κρίνεις απο κοντά.
Για ρυθμίσεις έχει δίκιο o panoramix, στα καταστήματα έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις και δεν μπορείς να σχηματίσεις ασφαλή άποψη αν δεν έχεις την ευχέρεια αλλαγής ρυθμίσεων. Πιο φωτεινή η et60 δεν είναι (και αν είναι θα είναι πολύ οριακή διαφορά), πιο όμορφη όμως είναι σίγουρα:ernaehrung004:!
Σε τιμή η 50et60 πέφτει σταθερά αλλά αυτην την εβδομάδα έπεσε κι άλλο στα 950 ευρώ (link)!

Τέλος για να ολοκληρώσω τα γραφόμενα:
55''>50'' και άρα αφού είναι παρόμοιες σε τιμή η et5 κερδίζει λόγω μεγέθους:flipout:!
 
Last edited:

lentozo

Senior Member
25 May 2012
657
Περιστέρι
Απάντησα και στο άλλο post σου αλλά θα συμπληρώσω εδώ:
κίνηση: μάλλον καλύτερη είναι η et5. Σε χαρακτηριστικά δεν μπορείς να το δεις αυτό, μόνο να τις κρίνεις απο κοντά.
Για ρυθμίσεις έχει δίκιο o panoramix, στα καταστήματα έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις και δεν μπορείς να σχηματίσεις ασφαλή άποψη αν δεν έχεις την ευχέρεια αλλαγής ρυθμίσεων. Πιο φωτεινή η et60 δεν είναι (και αν είναι θα είναι πολύ οριακή διαφορά), πιο όμορφη όμως είναι σίγουρα:ernaehrung004:!
Σε τιμή η 50et60 πέφτει σταθερά αλλά αυτην την εβδομάδα έπεσε κι άλλο στα 950 ευρώ (link)!

Τέλος για να ολοκληρώσω τα γραφόμενα:
55''>50'' και άρα αφού είναι παρόμοιες σε τιμή η et5 κερδίζει λόγω μεγέθους:flipout:!

Λοιπόν το Σ/Κ τις ξαναείδα από κοντά - χωρίς όμως να παίξω με τις ρυθμίσεις, διάβασα όλο το νήμα της ΕΤ60 και τις ΕΤ5 (14 και 64 σελίδες αντίστοιχα) και σήμερα μπορώ να πω ότι εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένος, ίσως και περισσότερο από πριν.
Αρχικά έκλεινα προς την ΕΤ60 αλλά μετά τα παραπάνω το ξανασκέφτηκα και είπα να τις ξαναδώ με τη γυναίκα. Αφού από θέμα Design είμαστε ΟΚ και με τις 2, άρχισα να πηγαίνω προς την ΕΤ5 που και μεγαλύτερη είναι και φτηνότερη βγαίνει και καθόπως φαίνεται μάλλον έχει καλύτερη εικόνα.
Φτάνω σπίτι Σάββατο απόγευμα και αρχίζω να διαβάζω απόψεις χρηστών για τα θετικά-αρνητικά τους σημεία και εκεί ξανακόλλησα γιατί φαίνεται πως η ΕΤ5 έχει έντονα φαινόμενα bleeding!!
Τελικά είναι τόσο έντονο το φαινόμενο στο συγκεκριμένο μοντέλο ή είναι καθαρά θέμα τύχης στις LED το τι θα σου κάτσει; Πάντως για την ΕΤ60 δεν είδα να διαμαρτύρεται ιδιαίτερα κάποιος για αντίστοιχα φαινόμενα. Τυχαίο ή είναι πλέον πιο προσεγμένη η κατασκευή;
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί θα σαλτάρω!!
Α, και αν μπορεί να πει κάποιος με σιγουριά ποια έχει καλύτερο upscale θα το εκτιμούσα πολύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,993
Aποψή μου ET5 καλύτερη κίνηση 100Ηz, Sharp 60LE635 100Ηz ,από LA690 50Hz , αλλίως αν είναι να δώσεις 1400 για passive lcd W805/7.