Sony R4xxA series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Saint-Ex

New member
22 January 2010
42
Καλησπέρα σε όλους, επέλεξα για φίλο την παραπάνω τηλεόρασουλα, μιας και το budget ήταν περιορισμένο (μέχρι 400e). Νομίζω πως είναι εξαιρετικό το γεγονός πως πλέον μπορείς να αγοράσεις μια fullHD 40'' tv με αυτά τα λεφτά (375e στα public, δυστυχώς (γιατί προσπαθώ να το αποφεύγω) διαθέσιμη την είχε μόνο στο πλαίσιο με 4e παραπάνω). Νομίζω σε αυτά τα λεφτά ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή σε αυτό το μέγεθος μιας και η 39'' η Samsung F5000 και η Τούρκικη (???) Philips 3108 (με συναρμολόγηση στην Πολωνία) στις 42'' μου φάνηκαν τουλάχιστον αδιάφορες και η LG 39N5400 ξεπερνούσε το ήδη τραβηγμένο απ´τα μαλλιά budget (420e στα γνωστά πολυκαταστήματα).

Το μοντέλο της Sony είναι απ'την φετινή της σειρά και το επίσημο site της εδώ: http://www.sony.gr/product/tv-102-40-lcd/kdl-40r470a

5882c85ca6028c546a1d24d4b0858739.jpeg
2982a5e9bcc9393f982a48016514c5e6.jpeg


Η τηλεόραση λόγω direct led δεν είναι ιδιαίτερα λεπτή (7,6cm νομίζω) αλλά μιας και προοριζόταν να μπεί κοντά σε τοίχο, πολύ μικρή σημασία είχε, μιας και υπό γωνία η πλάτη της ξεκινάει από πιο μέσα και δεν φαίνεται...καλά δεν είναι και κανα μπαούλο, απλά δεν είναι σαν τις ultra thin των χιλιοστών που κυκλοφορούν. Παρόλα αυτά από άποψη design και χωρίς να είναι κάτι το συγκλονιστικό, ξεχωρίζει άνετα απ'τα υπόλοιπα μοντέλα που προανέφερα λόγω της όμορφης μεταλικής βάσης της (για την οποία φυσικά δεν χρησιμοποίησαν τα ίδια υλικά με τα ακριβότερα μοντέλα της Sony...).

Απο χρήση οι πρώτες μου εντυπώσεις με ένα 2ωρο ενασχόλησης ήταν πολυ καλές εως εξαιρετικές!

Εικόνα πολύ καθαρή και τα χρώματα πολύ σωστά και λαμπερά. Ειδικά το μαύρο μου έκανε πολύ ιδιαίτερη εντύπωση, καθώς αν και ίσως να είναι λίγο πιο σκληρό απ'ότι πρέπει, εμένα προσωπικά αυτό μου άρεσε πιο πολύ! Δεν είδα καμία ανομιομορφία ή clouding και bleeding σε σκοτεινές σκηνές (και είμαι αρκετά ψείρας σ'αυτά μιας και την έχω πατήσει με δικια μου tv) και η κίνηση της σε περιπέτειες και animated που την δοκίμασα ήταν αρκετά καλή αναλογιζόμενοι πως μιλάμε για entry level πάνελ!

Ο ήχος είναι το δεύτερο πράγμα που μου έκανε εντύπωση, όχι τόσο για την ευκρίνεια του (μιας και δοκίμασα μόνο απλό stereo, ούτε καν Dolby και DTS δεν παίζει δυστυχώς) αλλά για την ένταση των ηχείων της. Δεν έχω ξαναπετύχει λεπτή lcd με τόσο δυνατό ήχο (δεν τόλμησα να παω την μπάρα πολύ πάνω απ'την μέση) και δεν είναι να πεις ότι έχει τίποτα τεράστια ηχεία (2x 8w είναι). Πιθανολογώ πως αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή είχε μεγαλύτερο πάχος.

Τον ενσωματομένο Player δεν τον δοκίμασα καν, μιας και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τους sony αλλά ούτως η άλλως όλοι οι ενσωματωμένοι που ξέρω είναι λίγο για τα πανυγύρια.

Αυτά προς το παρόν.

ΣΣ1. Στο Πλαίσιο πρέπει να σταματήσουν να δουλεύουν μ'αυτήν την ψευτο-ευγένεια...δεν αντέχεται και είναι και ένας απ'τους λόγους που το έχω πάντα ως τελευταία επιλογή...όπως επίσης και να σταματήσουν να το cross-sell...αναγκάστηκα να πω 10φορές πως ήθελα ΜΟΝΟ την tv. Ούτε πανάκια, ούτε πολύμπριζο, ούτε media player, ούτε κάποιο πιο ακριβό μοντέλο!! Ήμαρτον!
ΣΣ2. Στα Public μου είπε ΤΟ θεϊκό, το παλικάρι εκεί. Πως η 420 (που είναι η 32'' entry της Sony) δεν είχε καμία διαφορά απ'την 470. Βρε χρυσέ μου βρε καλέ μου η 420 είναι HD-Ready η άλλη είναι FullHD. "Όχι όχι και οι δύο HD-Ready" αυτός. Με τα πολλά το κοιτάει στο σύστημα και ανακαλύπτει το λάθος του και αντί απλά να το παραδεχτεί, χειροτερεύει την κατάσταση λέγοντας μου "ναι αλλά δεν έχουν καμια ουσιαστική διαφορά επειδή το MotionFlow της την κάνει να φαίνεται ακριβώς σαν fullHD"...facepalm!
ΣΣ3. Στον Κοτσόβολο, την 470 όχι μόνο την είχε 25e ακριβότερα αλλά τις είχαν μηδενίσει το contrast (η κάτι τέτοιο) και όλα τα χρώματα της και το μαύρο είχαν ξεθωριάσει εντελώς...έδειχνε χάλια απέναντι στις άλλες κι αναρωτήθηκα πόσο τυχαίο μπορεί να ήταν αυτό...
 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Sony KDL-40R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστούμε για την αναλυτική παρουσίαση.

Όντως οι πωλητές είναι κατά 95% άσχετοι με το αντικείμενο και προσπαθούν να σε στρέψουν σε συγκεκριμένα μοντέλα που έχουν τα καλύτερα περιθώρια κέρδους.
 

Saint-Ex

New member
22 January 2010
42
Re: Sony KDL-40R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μα δε λέω να μην προσπαθούν να βγάλουν κέρδος, η δουλειά τους είναι, αλλά όταν βλέπεις πως ο άλλος σου ζητάει συγκεκριμένο μοντέλο χωρίς να σου ζητάει καμία σχετική πληροφορία και απλά θέλει να την πάρει και να φύγει μην τον ζαλίζεις! Δεν είναι όλοι οι πελάτες ίδιοι και δεν είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις τι τύπο πελάτη έχεις μπροστά σου...την έχω κάνει κι εγώ, παλαιότερα, την δουλειά και γνωρίζω...ποτέ δεν ενόχλησα πελάτη και αν δεν γνώριζα 100% δεν έβαζα την φαντασία μου να δουλέψει για να απαντήσω και πάντοτε αυτό το εκτιμούσαν οι πελάτες που είχα.

...άσχετο, edit σε post δεν γίνεται να κάνεις? Βλέπω αυτό το "ενασχόλης" (aka ενασχόλησης) και το OCD μου έχει τρελαθεί! :D
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Sony KDL-40R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλορίζικη, το νήμα κατόχων προστέθηκε στο Ευρετήριο.... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/52202-Ευρετήριο-νημάτων-τηλεοράσεων?p=1012045#post1012045

Υ.Γ.: Edit στα post, για τα μέλη του forum μπορεί να γίνει εντός 10λεπτου από την αρχική δημοσίευση ( μην αγχώνεσαι στο άλλαξα).
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Sony KDL-40R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Κάποια video με την συγκεκριμένη (Ολλανδικά τα 2 , Αγγλικά το 1 βέβαια αλλά φαίνεται ο σχεδιασμός και τα μενού/θύρες κτλ)...

 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Sony KDL-40R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

40"...[fullhd.gr]...Sony KDL-40R470A review,teardown,υποστήριξη,εγχειρίδια ...http://www.avclub.gr/forum/showthre...p-2013?p=1056838021&viewfull=1#post1056838021


32"...[fullhd.gr]...Sony KDL-32R420A review,teardown...http://www.avclub.gr/forum/showthre...p-2013?p=1056789950&viewfull=1#post1056789950

----------------

Playing Back Photo/Music/Video via USB

The file system on the USB device supports FAT16, FAT32 and NTFS.


------

αντικαθιστά την KDL-42EX440

-------
Υποστηρίζει MHL Enabled Products...http://www.mhlconsortium.org/productlist/mobile-devices/
 

Attachments

  • usb video format KDL-xxR470.jpg
    usb video format KDL-xxR470.jpg
    68.6 KB · Views: 635
  • usb music_photo format KDL-xxR470.jpg
    usb music_photo format KDL-xxR470.jpg
    11.4 KB · Views: 635
Last edited:

Saint-Ex

New member
22 January 2010
42
Re: Sony KDL-40R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

@czoun: Ευχαριστώ για το edit!

Μιας και ο xavito ανέφερε την 32'' (KDL-32R420A) να ξαναγράψω πως η συγκεκριμένη ειναι ΗD-Ready. Απλά ενημερωτικά.

Τέλος δυστυχώς το καλωδιάκι για το MHL δεν συμπεριλαμβανόταν στην συσκευασία της R470 και ήθελα πολύ να το δοκιμάσω γιατί δείχνει απ'τα βιντεάκια που έχω δει, πολύ ενδιαφέρον!
 

christosgk

New member
29 July 2013
3
Re: Sony KDL-40R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

καλησπέρα σε όλους και από μένα και πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια ενημέρωσής μας!!!
μου "γυαλισε" η συγκεκριμενη τηλεοραση πιο πολυ λογω τιμης ,θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι πραγματικα 100hz μιας και με παρακολουθω αρκετο ποδοσφαιρο και ταινιες δρασης και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το smart μερος μιας τηλεορασης..Ευχαριστώ πολυ και παλι συγχαρητηρια σε ολους !
 

Saint-Ex

New member
22 January 2010
42
Re: Sony KDL-40R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έλα μου ντε! Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για τα 100hz (αν και βάση τιμής ψιλοχλωμό το κόβω) καθώς το μόνο που έβρισκα στο internet ήταν το "MotionflowXR 100Hz" (και σιγά μη γνώριζαν τα παιδιά στα καταστήματα...το πολύ πολύ να μου έλεγαν ότι είναι και άσε μας παλιοπαράξενε!). Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως ένα μισάωρο της εισαγωγής του τελευταίου Bond που είδα (μιας και τα animated είναι πιο ομαλά στο πως δείχνουν) δε με ενόχλησε/κούρασε καθόλου η κίνηση παρότι ήταν φούλ στην δράση. Άν καταφέρω να την ξαναεπισκευτώ θα δοκιμάσω να δω κάτι και σε μπάλα να σου πω.
Πάντως εφόσον δεν σε ενδιαφέρει το smart (και το 3d?) κομμάτι, σε αυτήν την τιμή δεν έχεις και πολλές επιλογές.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Motionflow XR100Hz=50Hz+αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού...

Από το εγχειρίδιο χρήσης

Πρηγμ Ρυθμίσεις

"Λειτουρ. κίνησ. LED": Φωτίζει επαρκώς τον οπίσθιο φωτισμό,μειώνοντας το θόλωμα στις ταινίες, αλλά η φωτεινοτητα μειώνεται.


Οι "Προηγμ Ρυθμίσεις" δεν είναι διαθέσιμες οταν η "Λειτουργία Εικόνας" έχει ρυθμιστεί στην επιλογή "ζωηρή".
 

Saint-Ex

New member
22 January 2010
42
Re: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αυτή η ρύθμιση κάνει αυτό ακριβώς που γράφει, τουλάχιστον το δεύτερο μισό... Σκοτεινιάζει ο ουρανός. Δεν ξέρω αν παλεύεται ανεβάζοντας φούλ το backlight και την φωτεινότητα.
 

silencer51

New member
17 August 2011
54
Re: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μπορεί να τσεκάρει κάποιος ιδιοκτήτης αν το media player παίζει αρχεία με DTS; Η τιμή της στις 46 ίντσες είναι άκρως δελεαστική...
 

John_hasio

Established Member
8 April 2012
296
Απάντηση: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Απ' ότι βλέπω εδώ, λέει πως υποστηρίζει και DTS !

• Codecs Video : H.263 • H.264/BP/MP/HP • MPEG1 • MPEG2 MP • MPEG4 SP/ASP • VC-1 • WINDOWS MEDIA VIDEO 9 • XVID
• Codecs Audio : AAC • DOLBY DIGITAL • DOLBY DIGITAL PLUS • DTS • HE-AAC • MP3 • MPEG AUDIO • PCM • WMA 8
 

Saint-Ex

New member
22 January 2010
42
Re: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ τι λέει κάποιο site αν δεν το δω γραμμένο στο επίσημο site της κατασκευάστριας. Κάτι που δεν αναφέρεται εδώ:
http://www.sony.gr/product/tv-117-46-lcd/kdl-46r470a/tehnikes-prodiagrafes#tab

Η 40'' που είδα εγώ και γνώριζα απο πριν, καθώς ήταν το μόνο αρνητικό που είχε, δεν έπαιζε DTS. Το δοκίμασα παρόλα αυτά μέσω εξωτερικού media-player και φυσικά δεν...Οπότε υποθέτω πως ούτε η 46'' θα παίζει.
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τί σχέση έχει ο εξωτερικός??Με τον εσωτερικό είναι το θέμα να τον δοκιμάσεις!!!
Αν έβλεπες το manual θα έβλεπες ότι υποστηρίζει http://pdf.crse.com/manuals/AEHJ100711.pdf (Μορφή βίντεο  USB)
 

Saint-Ex

New member
22 January 2010
42
Re: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τί σχέση έχει ο εξωτερικός??

Δεν μπήκα στον κόπο να δοκιμάσω τον ενσωματωμένο γιατί είχα ακούσει τα χειρότερα για τους MP της Sony, αλλά με τον εξωτερικό που δοκίμασα να κάνω απλό pass-through για .mkv με DTS δεν έπαιζε ήχος...

Ενδιαφέρον πάντως, το ότι το γράφει στο manual (RTFM!!!) και όχι στα specs...
Αύριο μπορεί να την ξαναδώ από κοντά, οπότε θα το δοκιμάσω και με τον ενσωματωμένο και θα σας ενημερώσω...
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν μπήκα στον κόπο να δοκιμάσω τον ενσωματωμένο γιατί είχα ακούσει τα χειρότερα για τους MP της Sony, αλλά με τον εξωτερικό που δοκίμασα να κάνω απλό pass-through για .mkv με DTS δεν έπαιζε ήχος...

Ενδιαφέρον πάντως, το ότι το γράφει στο manual (RTFM!!!) και όχι στα specs...
Αύριο μπορεί να την ξαναδώ από κοντά, οπότε θα το δοκιμάσω και με τον ενσωματωμένο και θα σας ενημερώσω...

Ok!!!Είσαι σίγουρος ότι ο εξωτερικός MP υποστηρίζει DTS??Μήπως αυτός ήταν το πρόβλημα που δεν ακουγόταν ήχος
 

kost5

New member
28 January 2010
93
Re: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

συμφωνα με τον πινακα που ποσταρε ο χavito, η τν αυτη παιζει σχεδον ολα τα ειδη αρχειων video. ελληνικους υποτιτλους υποστηριζει?
 

metalvein

New member
8 June 2010
33
Re: Sony R470Α: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

συμφωνα με τον πινακα που ποσταρε ο χavito, η τν αυτη παιζει σχεδον ολα τα ειδη αρχειων video. ελληνικους υποτιτλους υποστηριζει?
Επιβεβαιωνω και εγω οτι τους υποστηριζει κανονικοτατα. Επισης πολυ καλος youtube browser σε σχεση με philips που εχω δει.