Samsung UE46ES8000S σύνδεση Internet & εγκατάσταση δικτύου

vaziliz

New member
25 July 2013
7
Καλησπέρα και από εμένα !
Νέος στο forum ...μπήκα επειδή ψάχνω κι εγώ λύση.
Έχω την Samsung UE46ES8000S .....

Σε γενικές γραμμές είμαι happy με την επιλογή της TV ...
πρόσφατα όμως αντιμετώπισα ένα θέμα και ψάχνω λύση.....

Η συνδεσιμότητα που έχω στο σπίτι είναι :
TV με
PC
PS3
XBOX
Home Cinema

Modem Router --> Repeater --> Splitter --> κι από κει καλώδια για PC, PS3 και TV

Όλα στο internet συνδέονται κανονικά ..... η τηλεόραση όμως .... ΟΧΙ !

Καταρχήν με καλώδιο ethernet δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα στο Internet μέσω της TV .... ότι και να κάνω .... έχω δοκιμάσει να αλλάξω καλώδιο ...αλλά τίποτα !
Οπότε αναγκαστηκά .... wiFi .... αν και δεν βολεύει γιατί να δω ταινία μέσω Plex ή All Share ... είναι τουλάχιστον ΑΣΤΕΙΟ !!!
Ανοίγω το hub .....
μου λέει δεν είμαι συνδεδεμένος στο Internet ....
βρίσκει το wifi του σπιτιού ....
προσπαθεί να κάνει connect .... ΤΙΠΟΤΑ
IP Settings ....
από Manually που είναι τα settings τα βάζω automatically ....
σύνδεση ..... ΤΙΠΟΤΑ ...
πάλι IP Settings....
από Automatically που τα έχω τα βάζω σε manually χωρίς να πειράξω τίποτα ...
ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΚ

αν βγω από το HUB ..... και ξαναμπώ ... πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία.
Αυτή τη στιγμή έχω ενεργοποιημένο acc στο Skype .... το βλέπω online ... αλλά αν κάνω κλείσει και προσπαθήσω να απαντήσω από την TV μου λέει δεν έχω σύνδεση ....

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ ?????

ευχαριστώ ! :afro:
 

gusmin

Senior Member
4 January 2008
376
Re: Samsung UE ES8000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δώσε συγκεκριμένη ip στην τηλεόραση , δεν θυμάμαι ακριβώς πως το κάνεις ακριβώς αλλά θυμάμαι ότι και η δικιά μου η 7000 κάποιες στιγμές στην αρχή έκανε νερά αλλά από τότε που της έδωσα συγκεκριμένο ip δεν μου το έχει ξαναπαρουσιάσει. Εγώ τη δουλεύω με ethernet και όχι wifi
 

vaziliz

New member
25 July 2013
7
Re: Samsung UE ES8000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ποιο Modem Router έχεις?

Technicolor της Forthnet... το οποίο συνδέεται ασύρματα με ένα TP-Link το οποίο λειτουργεί σαν repeater
 

vaziliz

New member
25 July 2013
7
Re: Samsung UE ES8000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Λοιπόν το θέμα με τις IP κτλ λύθηκε μετά το τελευταίο update που έκανα στην τηλεόραση .....
το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι αυτό για το οποίο αγόρασα καινούριο router/repeater/switch .... δεν μπορώ να δω τις ταινίες που έχω στο PC μέσω της TV.
Έχω δοκιμάσει το all share....το serviio ...το plex .... τιποτα .....
το allShare ξεκινάει να κάνει synch τα folders του PC ... κάποια στιγμή σταματάει να δουλεύει κια βγάζει error
το Plex δεν βλέπει τίποτα από το PC .....
το serviio δεν βρίσκει τα σωστά folders .....

κανείς που να το έχει καταφέρει ?
Υπενθυμίζω ότι το PC είναι με καλώδιο ethernet πάνω σε switch ... από το switch φεύγει ethernet καλώδιο προς την TV .... βλέπουν κανονικά το ένα το άλλο.....

Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να βλέπω τις ταινίες του PC απευθείας στην τηλεόραση .... (όχι με το player του PCιου)
 

giannis5512

New member
9 October 2012
31
Έχεις κατεβάσει το all share της samsoung?? μέσα απο κει έχεις κανει κοινόχρηστο τον φάκελο με τις ταινίες?? έχει κάνει κοινη χρήση τον φάκελο πιο πριν??
Κανε πρώτα αυτά.