Κάθετη γραμμή σε Samsung 51E530.

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Από δήμαρχος....

IMG_32484.jpg


...κλητήρας...

IMG_20130719_233215.jpg


Αιτία η κάθετη γραμμή που μου έβγαλε χθες η 51Ε530...

IMG_20130719_172139-1.jpg


IMG_20130719_172152.jpg


Ευτυχώς είχα fix me pack από τα multirama , σήμερα τους πήρα τηλ. και πήραν την τηλεόραση για επισκευή και μου έφεραν μια Samsung 32F4000 (του κουτιού) προσωρινά μέχρι να γίνει επισκευή ή αντικατάσταση της 530.

Η συνέχεια από Δευτέρα.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,342
Άουτς Γιάννη! Το πιθανότερο πανελάκι θα αλλαχθεί. Υπομονή και με το που έρθει επισκευασμένη, ενδελεχής έλεγχος!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ελπίζω να μην υπάρχει πάνελ και να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή πιστωτικό για αγορά άλλης.

Έτσι και αλλιώς σκεφτόμουν να πάω σε 55" κάποια στιγμή.

ΥΓ. Την F4000 θα την χαρακτήριζα αξιοπρεπή σε εικόνα , βέβαια έχει μια τάση προς το μπλε και οι γωνίες θέασης είναι κακές ακόμη και για τα δεδομένα των LED LCD αλλά το μαύρο είναι αρκετά αξιοπρεπές και τα χρώματα με λίγη προσπάθεια με τις ρυθμίσεις είναι αρκετά καλά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Κάποιες ρυθμίσεις για την F4000:

Για θέαση νύχτα από εξωτερικό media player μέσω HDMI (έξοδος στο 1080p/24)...

Κινημ. Ταινία
Οπ. Φωτισμός 14
Αντιθεση 95
Φωτεινότητα 50
Ευκρίνεια 20
Χρώμα 50
Απόχρωση 50/50
Μέγεθος εικόνας Πλήρη οθόνη

Ρυθμίσεις για προχωρημένους
Δυν. Αντίθεση Απενερ.
Τόνος μαύρου Απενερ.
Απόχρωση δέρματος 0
Χρωματική Περιοχή Αυτόματο
Gamma 0 (ορισμένες φορές στο +1 ανάλογα το υλικό)

Επιλογές εικόνας
Τόνος Χρώματος Θερμός 2
(Τα υπόλοιπα απενεργοποιημένα)
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Ελπίζω να μην υπάρχει πάνελ και να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή πιστωτικό για αγορά άλλης.

Έτσι και αλλιώς σκεφτόμουν να πάω σε 55" κάποια στιγμή.

ΥΓ. Την F4000 θα την χαρακτήριζα αξιοπρεπή σε εικόνα , βέβαια έχει μια τάση προς το μπλε και οι γωνίες θέασης είναι κακές ακόμη και για τα δεδομένα των LED LCD αλλά το μαύρο είναι αρκετά αξιοπρεπές και τα χρώματα με λίγη προσπάθεια με τις ρυθμίσεις είναι αρκετά καλά.

συνονοματος και εγω...η samsung ξαναχτυπα !!!!(ωραια η κινηση του καταστηματος για τηλεοραση προσωρινη) .φιλε μου ελπιζω να σου την αντικαταστησουν με μια σειρα f και να σου κατσει και καλο πανελ....υπομονη καθε εμποδιο για καλο!!!!
 
Last edited:

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,894
Αθήνα
Σε ίδιο πρόβλημα (μόνιμη κάθετη πράσινη γραμμή/εντός εγγύησης) με P2770HD, μέσα σε 7 ημέρες μου την επισκεύασαν. Μπορεί και να μην είναι θέμα panel.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
συνονοματος και εγω...η samsung ξαναχτυπα !!!!(ωραια η κινηση του καταστηματος για τηλεοραση προσωρινη) .φιλε μου ελπιζω να σου την αντικαταστησουν με μια σειρα f και να σου κατσει και καλο πανελ....υπομονη καθε εμποδιο για καλο!!!!

Είχα πληρώσει το fix me pack (119 ευρώ) που περιλαμβάνει 5 χρόνια εγγύηση και παραλαβή απο το σπίτι για την επισκευή.

ΥΓ. Αν μου δώσουν πιστωτικό θα πληρώσω την διαφορά και θα πάρω 55" , μάλλον την 55F6500.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ναι λέω να αφήσω τις πλάσμα (2 με burn in και μια με κάθετη γραμμή είναι αρκετές) και να παίξω με τις πιθανότητες να πετύχω κάποια σχετικά καλή σε ομοιομορφία LED LCD.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Ναι λέω να αφήσω τις πλάσμα (2 με burn in και μια με κάθετη γραμμή είναι αρκετές) και να παίξω με τις πιθανότητες να πετύχω κάποια σχετικά καλή σε ομοιομορφία LED LCD.

και εμενα με κουρασε η πλασμα που ειχα panasonic tx-p50gt30 οχι οτι ειχα θεμα με κατι,αλλα βαρεθηκα τις αλλαγες καναλιων τις μεγεθυνσεις και τα ξεπλυματα...παντως δεν επαθα και μεγαλο σοκ η μεταφορα απο πλασμα σε led..ισως μου αρεσουν τα εντονα χρωματα τελικα
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Μηπως εννοει ο φιλος τα χιονια που βαζουν οι κατοχοι πλασμα για να ξεπλυθει κανενα λογοτυπο που εχει μεινει να αχνοφαινεται;
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Κάθετη γραμμή σε Samsung 51E530.

Τι είναι τα ξεπλύματα?

ζητάω συγνώμη για την δυσνόητη ορολογία.όπως σωστά υπεθεσε ο yperion εννοώ τις μπάρες και τα χιόνια που ξεπλύνουν τo ir .παρόλο που δεν είχα πολυ επίμονο ήταν συχνό
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Γιαννη αφου ψαχνοσουνα για αλλαγη καλη η φαση απλα να μην στην επισκευασουν που εκει παει το μυαλο μου για επισκευη.Ρωτησες για αντικατασταση;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αύριο θα πάρω τηλ. στο σέρβις να δω τι γίνεται , ευτυχώς έχουμε τοπικό σέρβις Samsung , LG και Panasonic στην περιοχή γιατί μια Sony που χάλασε μου είπαν από το Multirama ότι την έστειλαν αναγκαστικά στην Αθήνα (καλές τηλεοράσεις οι Sony αλλά σαν after sales είναι epic fail).