Προσγειωμένη κεραία!

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Μετά από πολύ δυνατό άνεμο που βγήκε χτες στην περιοχή μου , βρήκα την κεραία έτσι :


image-DDBF_51D92597.jpg


Έχει σπάσει η βάση για τα lnb και βλέπω ότι έχει πατηθεί στο πάνω και στο κάτω μέρος το πιάτο.
Το πιάτο είναι το Mabo 1,07x1,17m , νομίζω ότι έχω μια βάση για τα lnb θα ψάξω να τη βρω, να δω αν ταιριάζει
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Απάντηση: Προσγειωμένη κεραία !

Φιλε λυπαμαι για τη ζημια.

Ο ανεμος ηταν πανω απο 7 μποφορ ;
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Να πω ότι η κεραία ήταν σε τοίχο , την είχα βάλει ψηλά για τον Hispasat ,επειδή μου "έκοβε" αρκετά το σήμα ένα μεγάλο δέντρο σε μικρή απόσταση που είχα.
Στην πορεία έβαλα μια 0,90x1,00m πιο ψηλά σε τοίχο για τον Hispasat και την κεραία που προσγειώθηκε την είχα για 13,16,19 και 23 .

Η άλλη κεραία δεν έπαθε τίποτα , αυτή επειδή είχε μεγαλύτερη επιφάνεια και βάρος, ζορίστηκε περισσότερο η βάση .
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
παντως εαν την ξαναβαλεις σε τοιχο προτιμησε μια βάση Φ60 με 2 αντιρίδες.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Θα βάλω τη βάση στον τοίχο με άλλη μικρότερη κεραία που έχω , αυτή που έπεσε θα τη βάλω σε βάση δαπέδου .
Να δω βέβαια και πόσο "έπεσε" σε σήμα η κεραία .
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Βρήκες δουλειά....πολύ σπαστικό,εμένα ο αέρας μου είχε ξηλώσει τον ηλιακό!!!
Οπλίσου με υπομονή και καλά ξεμπερδέματα.
Όπως είχε πεί και ο Πολύδωρας,ο στρατηγός άνεμος.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Ξανά έβαλα τη βάση στον τοίχο ,έβαλα όμως τώρα κεραία, μια Sab 0,85x0,95m για τους 45°E, 42°E και 39°E .

image-32D0_51DA62EE.jpg


Την κεραία που έπεσε, την έβαλα σε βάση δαπέδου .
Δεν μπόρεσα να βρω τη σωστή βάση για τo lnb που έσπασε , έβαλα μια άλλη που δεν ταίριαξε καλά . Οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα .
Είδα όμως ότι , όταν πατούσα την κεραία από το κάτω μέρος ανέβαινε το σήμα , μέχρι και δυο db.

Δουλειά βρήκα ... παιδευόμουν χτες μέχρι τις εντεκάμιση το βράδυ.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Χτες μετακίνησα δυο άλλες κεραίες που έχω , μαζί με τις βάσεις τους για να ταιριάξει στο χώρο, η κεραία που "κατέβασα", αυτή που έπεσε .
Κάτι που πρόσεξα μετά την μεταφορά, επαναρύθμιση των δυο άλλων κεραιών ήταν , ότι στις 0,8 w , που πιάνω παράκεντρα , με κέντρο 3Ε , έχω σήμα κοντά στα 16 db.
Τα περισσότερα που είδα στις υπόλοιπες κεραίες (μέχρι 1,07m η μεγαλύτερη ), εκτός την μεγάλη κεραία που έχω .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Τελικά το πιάτο που έπεσε , στράβωσε αρκετά και η απόδοση του έπεσε κατα 6db περίπου .

Πήγα σε άλλο πιάτο , πήρα χτες από Θεσ/νικη το Tecatel 1,10x120m .
Έχει παρόμιες διαστάσεις με το Mabo 1,07x1,17m , είναι δυο εκαταστά μεγαλύτερο .
Το βρήκα το Tecatel με 10 ευρώ παραπάνω από το Mabo 1,07x1,17m, θεώρησα ότι άξιζαν τα παραπάνω χρήματα .

Σε απόδοση από το βλέπω είναι καλύτερο το Tecatel, έχει σε ορισμένες συχνότητες διαφορές, του 1db σε σχέση με το Mabo.
Ακόμα το Tecatel είναι και πολύ καλύτερο κατασκευαστικά από το Mabo.