Under the Dome [CBS]

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

Under-the-Dome.jpg


CBS | Imdb




H σειρά τοποθετείται σε μία μικρή πόλη της Νέας Αγγλίας, Maine, η οποία ξαφνικά και ανεξήγητα διαχωρίζεται από τον
υπόλοιπο κόσμο εξαιτίας ενός τεράστιου και διαφανή θόλου.

Οι κάτοικοι της πόλης πρέπει να ασχοληθούν με την επιβίωση στη νέα τάξη πραγμάτων, σε μετά-αποκαλυπτικές συνθήκες,
καθώς ψάχνουν για απαντήσεις σε αυτό το μυστηριώδες εμπόδιο, από όπου προήλθε κι αν και ποτέ θα εξαφανιστεί.





 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Under the Dome (2013 )

Το πρώτο ήταν πολύ καλό (αν εξαιρέσεις την Barbie που δεν κολλάει) αλλα δεν την ξαναπατάω. Περιμένω 2-3 επεισόδια ακόμα πριν ενθουσιαστώ.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Under the Dome (2013 )

Οτι ειδα το πρωτο. Πειστικα εφε που δεν μοιαζουν καθολου τσιγγουνεμενα.
Απο οσο εμαθα κι εγω, αναλογα τα νουμερα τηλεθεασης θα αποφασισουν αν θα τους βγει κατι με λιγα επεισοδια ή θα το τραβηξουν. Ενω ειχαν σκεφτει καθε επεισοδιο να περιγραφει χρονικα μια εβδομαδα, τωρα θα μας δειχνει τα γεγονοτα καθε ημερας.
Θα περιμενω και εγω να δω που το παει και πως θα γεμιζει ο χρονος καθε επεισοδιου. (δυσκολο μεσα σε εναν θολο, αν δεν υπαρχουν αξιολογες εξελιξεις) Αν μας αρχισουν κι εδω τα φιλια, τους ερωτες και τα χαμουρεματα για να περνα η ωρα...
Παντως το πρωτο μου αρεσε σαν πρωτη εντυπωση.!
 

Kostas05

Established Member
4 April 2011
281
Re: Under the Dome (2013 )

Το πρώτο επεισόδιο της σειράς είναι πολύ καλό,τώρα κατά πόσο συμβαδίζει με το βιβλίο δεν το γνωρίζω γιατί δεν έτυχε να το διαβάσω,αλλά πέρα απ'αυτό το τελικό αποτέλεσμα της σειράς αυτής είναι πολύ καλό,αρκεί να μη το παρατραβήξουν........
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Re: Under the Dome (2013 )

Θα του βαλω ενα εξαρακι λιαν επιεικως για τον πιλοτο και βλεπουμε...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Under the Dome (2013 )

Το πρώτο ήταν πολύ καλό (αν εξαιρέσεις την Barbie που δεν κολλάει) αλλα δεν την ξαναπατάω. Περιμένω 2-3 επεισόδια ακόμα πριν ενθουσιαστώ.

Συμφωνώ απολύτως. Τόσες σειρές φαινόντουσαν αρχικά μια χαρά και μετά εξελίχθηκαν σε μαύρα χάλια.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Under the Dome (2013 )

Απ' ότι ακούω, θα έχει πολλές διαφορές με το βιβλίο. :chinscratch:

Ξεκίνησα να διαβάζω το βιβλίο. Στις πρώτες σελίδες μόνο βλέπω δύο μεγάλες διαφορές:

-Στο βιβλίο ο Barbie δεν έρχεται στην πόλη αλλά φεύγει απο αυτήν μετά απο ένα επεισόδιο που είχε με τον Junior (για τα μάτια της Angie, φαντάζομαι). Έμενε στην πόλη και δούλευε σε τοπικό fast-food.

-Στο βιβλίο ο Junior σκοτώνει την Angie την ώρα που πέφτει ο θόλος. Δεν έχει ξεκαθαρίσει αν είχαν πραγματική σχέση ή ήταν μαζί μόνο στο άρρωστο μυαλό του.

Και μια μικροδιαφορά, στο βιβλίο ο ήχος μπορεί να περάσει απο τον θόλο.

Το βιβλίο φαίνεται πολύ καλό. Κλασικός, σκοτεινός King στο γνωστό του σύμπαν. Λίγο πιο αρρωστημένη ατμόσφαιρα να είχε η σειρά και θα γινόταν απο τις αγαπημένες μου.

Για να δούμε πως θα συνεχίσει την ιστορία το δεύτερο.
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Under the Dome (2013 )

Επισης καπου διαβασα οτι οι εξελιξεις θα τρεχουν χωρις πολυ μελοδραμα. Π.χ. Απο το δευτερο επεισοδιο θα μαθουμε γιατι δεν μπορουν για παραδειγμα να σκαψουν για να βγουν απο το θολο.

Τωρα οσον αφορα την "μονωση" του θολου. Αφου δεν περνα ηχος, δεν περνα και αερας. ? (αρα αν καταναλωσουν το οξυγονο με φωτιες, καπνους κλπ εχουν προβλημα. ?)

Αν και ειναι ακομα νωρις για αναλυσεις:

Ποσα επεισοδια αραγε θα τους παρει να σκεφτουν να ψαξουν εντος της πολης (και θολου) να βρουν την πηγη δημιουργιας του θολου. ? Με τη δικη μου λογικη, αυτο που δημιουργησε τον θολο πρεπει σαν κατασκευη να ειναι εντος του θολου και ισως στο κεντρο του. Αρα ψαχνουν στο κεντρο του κυκλικου θολου καπου υπογεια φανταζομαι για καποια τεχνολογια που μπηκε σε λειτουργια.

Εκτος κι αν παει αλλου η βαλιτσα γιατι 2 παιδια μεχρι τωρα οταν επεσαν σε εκσταση μονολογουσαν κατι για ροζ αστερια που πεφτουν σε σειρα, ουρα ή κατι τετοιο. Αλλα ειναι νωρις ακομα να δουμε που θα το πανε.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: Under the Dome (2013 )

Ξεκίνησα να διαβάζω το βιβλίο. Στις πρώτες σελίδες μόνο βλέπω δύο μεγάλες διαφορές:

-Στο βιβλίο ο Barbie δεν έρχεται στην πόλη αλλά φεύγει απο αυτήν μετά απο ένα επεισόδιο που είχε με τον Junior (για τα μάτια της Angie, φαντάζομαι). Έμενε στην πόλη και δούλευε σε τοπικό fast-food.

-Στο βιβλίο ο Junior σκοτώνει την Angie την ώρα που πέφτει ο θόλος. Δεν έχει ξεκαθαρίσει αν είχαν πραγματική σχέση ή ήταν μαζί μόνο στο άρρωστο μυαλό του.

Και μια μικροδιαφορά, στο βιβλίο ο ήχος μπορεί να περάσει απο τον θόλο.

Το βιβλίο φαίνεται πολύ καλό. Κλασικός, σκοτεινός King στο γνωστό του σύμπαν. Λίγο πιο αρρωστημένη ατμόσφαιρα να είχε η σειρά και θα γινόταν απο τις αγαπημένες μου.

Για να δούμε πως θα συνεχίσει την ιστορία το δεύτερο.

στο πρώτο επεισόδιο φεύγει απο την πόλη
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Under the Dome (2013 )

στο πρώτο επεισόδιο φεύγει απο την πόλη

Είσαι σίγουρος; Εμένα μου φάνηκε οτι μπαίνει στην πόλη και συναντάει το περιπολικό που έρχεται απο εκεί.

Η ουσία είναι οτι στο βιβλίο δεν είναι άγνωστος μεταξύ αγνώστων. Έχει ιστορία με τους κατοίκους.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Under the Dome (2013 )

Είδα το πρώτο, και μπορώ να πω ότι το είδα ευχάριστα .
Μου θύμισε το επεισόδιο έντονα Jericho .

Μου άρεσε ο Μπάρμπι .
Δεν μου κολλούσε η ιστορία με τον τζούνιορ , ειδικά την στιγμή που εμφανίστηκε ο θόλος .
Θα μπορούσαν να το έδειχναν αργότερα .
Μου θύμισε η ιστορία με τον τζούνιορ , το : "Εδώ ο κόσμος χάνεται και ..."
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Under the Dome (2013 )

Δεν μου κολλούσε η ιστορία με τον τζούνιορ , ειδικά την στιγμή που εμφανίστηκε ο θόλος .
Θα μπορούσαν να το έδειχναν αργότερα .
Μου θύμισε η ιστορία με τον τζούνιορ , το : "Εδώ ο κόσμος χάνεται και ..."

Στο βιβλίο ο Junior είναι πολύ πιο "κουνημένος". Προσπάθησαν να το δείξουν και εδώ με το βλέμμα που ρίχνει στην Angie στην αρχή του επεισοδίου αλλά καμιά σχέση.

Ο κόσμος του δεν χάθηκε ακόμα, δεν ξέρει ακριβώς τι έχει συμβεί έξω απο την πόλη. :)
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Under the Dome (2013 )

Το βιβλίο το είχα διαβάσει πρόπερσυ..Από τότε προσπαθούσα να το φανταστώ σαν ταινία.Στην συνέχεια
κατάλαβα οτι ήταν ταμάμ γραμμένο για σειρά.Πολλά πρόσωπα,πολλοί χαρακτήρες, ανατροπές, σε ένα βιβλίο 1200 σελίδων
που ήθελες πολλές φορές να "τρέξει" παρακάτω( χωρίς αυτό να σημαίνει οτι έκανε ιδιαίτερες κοιλιές)
αλλά που ο μίστερKing προτιμούσε να σε κρατάει απο το χεράκι για να σε πάει με τον ρυθμό του, εκεί που ήθελε αυτός!
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Under the Dome (2013 )

Το ebook που διαβάζω έχει γύρω στις 1600 σελίδες και είμαι στην 300-κάτι. Κλασσικός King, ο ρυθμός που λες σου απαγορεύει να αφήσεις το βιβλίο κάτω!

Ελπίζω να μην το σκοτώσουν στην τηλεοπτική μεταφορά.
 

felixxx

Senior Member
20 June 2006
584
Re: Under the Dome (2013 )

Ωραιο ξεκινημα, πολλα υποσχωμενη σειρα, για να δουμε!
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Under the Dome (2013 )

Ή πρέπει να σταματήσω το βιβλίο μέχρι να τελειώσει η σειρά ή να σταματήσω τη σειρά μέχρι να τελειώσω το βιβλίο. Αγνώριστο το έχουν κάνει. Μεγάλες αλλαγές στην ιστορία, τους χαρακτήρες, τις τοποθεσίες...
 
Re: Under the Dome (2013 )

Η αλήθεια είναι ότι το δεύτερο επεισόδιο με προσγείωσε κάπως... δεν είχε αυτό το απόκοσμο μυστήριο του πρώτου. Αλλά φαίνεται δυνατή παραγωγή, σίγουρα θα συνεχίσω να το παρακολουθώ.