Netvil DVB-T/2X

fatammag

New member
19 June 2013
49
Αρχικά με συγχωρείτε αν γράφω σε λάθος section του forum καθώς είμαι νέος χρήστης εδώ και δεν έχω μπερδευτεί. Αν γράφω σε λάθος μέρος ας μετακινήσει το post μου κάποιος moderator.

Έπεσε στα χέρια μου ο παραπάνω αποκωδικοποιητής: Netvil DVB-T/2X.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω κάποιο update του δέκτη;

Το χρησιμοποιώ για εγγραφές και κάθε 27 λεπτά εγγραφής σπάει σε κομμάτια το αρχείο που γράφω. Αν το έχει κάποιος από εσάς μπορεί να μου πει αν έχει βρει κάποιο update να του κάνω μήπως καταφέρω και διορθωθεί το πρόβλημα.

Είχα διαβάσει και για άλλους δέκτες οι οποίοι έγραφαν σε .dvr μορφή (όπως ο δικός μου) και μετά με νέο firmware οι εγγραφές γινόντουσαν σε .ts μορφή.

Αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Netvil DVB-T/2X - Αναζήτηση νέου firmware

Το λογισμικό του δέκτη σου δεν έχει ρύθμιση για το μέγεθος αρχείων που δημιουργεί. Λογικά τα 27' αντιστοιχούν σε αρχεία 1GB.
Η αλλαγή λογισμικού είναι λίγο επικίνδυνη διαδικασία αν δεν είναι φτιαγμένο για τον συγκεκριμένο δέκτη.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό το screenshot στο manual, βλέπω οτι ο δέκτης έχει τσιπ Μ3602. Αυτό δεν είναι HD;
 

fatammag

New member
19 June 2013
49
Re: Netvil DVB-T/2X - Αναζήτηση νέου firmware

Τα 27' δεν αντιστοιχούν σε 1GB. Αντιστοιχεί σε 500 κάτι MB.
Το chip Μ3602 που λες δεν ξέρω τι είναι αλλά ο δέκτης είναι SD.

Μπορώ να του κάνω κάποιο πείραμα με κάποιο firmware και ό,τι γίνει;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Netvil DVB-T/2X - Αναζήτηση νέου firmware

Μήπως ο δίσκος όπου γράφει ο δέκτης είναι FAT32; Αν ναι, δοκίμασε να κάνεις format σε NTFS μέσα απο τον δέκτη.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Netvil DVB-T/2X - Αναζήτηση νέου firmware

fatammag, ανέβασε φωτογραφία της πλακέτας, του τηλεχειριστηρίου και της πίσω πλευράς για να δω τι μπορώ να κάνω. Ο δέκτης μου θυμίζει τα SD της GIEC με το ALI 3381.

Όπως είπε ο Kostas_Y, δοκίμασε με φλασάκι διαμορφωμένο σε NTFS.
 

fatammag

New member
19 June 2013
49
Kostas_Y το στικάκι που δοκίμασα για την εγγραφή είναι NTFS. Έχω δοκιμάσει και άλλα στικάκια, και FAT32. Πέρα απ' τα 27' εγγραφής σπάει σε 2ο part.

talos_2002 ορίστε οι φωτογραφίες που μου ζήτησες:
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ο αποκωδικοποιητής είναι ίδιος με τον F&U DTR2219PVR.
Στο θέμα του μπορείς να βρεις αναβάθμιση του 2011 από την F&U. Την έχω δοκιμάσει και στον δέκτη-κλώνο της iQ και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, οπότε δεν θα πρέπει να έχεις ούτε εσύ.

Τι ημερομηνία λογισμικού λέει ο 2Χ σου; (Πληροφοριακά ρωτάω)

Στο θέμα του 2219 αναφέρονται και κάποιες διορθώσεις. Αν πριν τον αναβαθμίσεις ελέγξεις ποιά από τα προβλήματα υπάρχουν στον 2Χ, θα τους ζητήσω αναβάθμιση με τα δικά τους λογότυπα (αδύνατον μάλλον, καθώς είναι πολύ παλιό μοντέλο) και έτσι ίσως μπορέσω να ξεκινήσω να έχω επαφές μαζί τους για αναβαθμίσεις και σε νεότερα μοντέλα.
 

fatammag

New member
19 June 2013
49
Την ημερομηνία λογισμικού που μπορώ να την δω;
Ακόμη, τι εννοείς με αυτό: ;
Αν πριν τον αναβαθμίσεις ελέγξεις ποιά από τα προβλήματα υπάρχουν στον 2Χ
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Δεν θυμάμαι που ακριβώς στο μενού εμφανίζεται η εικόνα με την έκδοση του λογισμικού, πρέπει να είναι στο μενού από όπου γίνεται η αναβάθμιση. Θα πρέπει να το ψάξεις λίγο.


Στην σελίδα του 2219 αναφέρονται κάποια από τα προβλήματα που διορθώνει η αναβάθμιση και κάποιες βελτιώσεις. Αν σου είναι εύκολο, θα μπορούσες να ελέγξεις ποιά από αυτά τα προβλήματα παρουσιάζονται στο λογισμικό του 2Χ; Θα μου ήταν χρήσιμα.
 

fatammag

New member
19 June 2013
49
Έκανα την αναβάθμιση στον δέκτη μου απ' το link που μου έδωσε ο talos_2002.
Όλα πήγαν καλά. Όμως πάλι οι εγγραφές σπάνε κάθε 27 λεπτά.

Έκανα λάθος και σας είπα πως τα 27 λεπτά αντιστοιχούν σε 500 και κάτι MB. 924 ΜΒ ήταν και για 30' όχι 27.

Complete name : G:\ALIDVR\2013-06-26.16.20.38-ANT1-913\000.dvr
Format : MPEG-PS
File size : 924 MiB
Duration : 30mn 6s
Overall bit rate : 4 292 Kbps


Αν και στο menu όρισα να γράφει σαν .ts αυτό συνεχίζει να γράφει σε .dvr
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Έχω την εντύπωση ότι οι δοκιμές που ζήτησε ο talos_2002 δεν θα γίνουν... Πρώτα έπρεπε να ζητήσει τις δοκιμές και μετά να δώσει το λογισμικό. Όπως λέει και το τραγούδι: Μην πληρώσεις τον βαρκάρη πριν σε πάει στην άλλη όχθη. Chris de Burgh, Don't pay the ferryman.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
'ντάξει μωρέ, και τι έγινε; :afro:

Ο δέκτης είναι παλιός και έχει αποσυρθεί απο την αγορά, δε νομίζω να μας έδειχνε κάτι καινούριο.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Τίποτα δεν έγινε. Απλά σκέφτομαι πόσο χρόνο χάνω εγώ (και εσύ) σε δοκιμές και γράψιμο. Δεν έχουν φαίνεται όλοι την ίδια όρεξη. Αλλά η υπόθεση είναι δούναι και λαβείν. Τι να πει και ο Άγγελος που κάθεται και μαζεύει όλα τα δεδομένα και επικοινωνεί και με τις εταιρείες. Όταν ζητάει κάτι σκέφτομαι ότι καλό θα ήταν να τον βοηθήσω. Άσε που το τελικό αποτέλεσμα από αυτά που ζητάει εμάς τους ίδιους ωφελεί.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Όπως λέμε και στη μπουγατσομάνα Θεσσαλονίκη, «κλάιν...»
Αυτά συμβαίνουν και καταλαβαίνω απολύτως όταν κάποιος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα πως νοιώθει την κάψα και βιασύνη για να το λύσει.
Έτσι κι αλλιώς ήταν «Long shot» που λένε και οι φίλοι μας οι αγγλόφωνοι. Θα βρεθεί κάποιος άλλος με νεότερο Netvil να κάνει ελέγχους και θα έχουμε και πιο πολλές πιθανότητες.
Άσε που ο fatammag μάλλον θα κάνει κάποιες πολύ σημαντικότερες δοκιμές για έναν πιο καλό δέκτη.

Ας τερματίσουμε εδώ την εκτός θέματος συζήτηση παρακαλώ, λέγοντας πως όποιος έχει τον δέκτη με το λογισμικό της Netvil θα μας βοηθούσε λίγο να προσπαθήσουμε να ζητήσουμε επίσημη αναβάθμιση αν μας έδινε τις παραπάνω πληροφορίες. Ή ακόμα καλύτερα αν μας έδινε τα στοιχεία επικοινωνίας κάποιου στην Netvil που έχει όρεξη να πιέσει για αναβαθμίσεις τους Κινέζους :smile:
 

fatammag

New member
19 June 2013
49
Η απάντηση δώθηκε μέσω πμ.
Το πρόγραμμα ALi DVR Tool, επιλέγεις το φάκελο της εγγραφής και αυτό σου φτιάχνει ενιαίο το αρχείο που έχει σπάσει σε κομμάτια σε μορφή .ts