Μητρικη με HDMI 1.4

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Επειδη βαρεθηκα το Dune 303 και λεω σιγα σιγα να στησω ενα HTPC οσο το δυνατον ποιο μικρο σε μεγεθος.
(δεν με πειραζει αν θα περνει μνημες σκληρο επεξεργαστη dvd-rom κλπ απο Laptop)

Επειδη θελω να φτιαξω κατι φτηνο υπαρχει μητρικη που να εχει πανω HDMI 1.4 για να περναω 3D αλλα να περναει και core ηχο Dts hd κλπ?
Η εκτος απο μητρικη υπαρχει καποια ετοιμη λυση οπως τα shuttle?

Δεν με ενδιαφερει καλη καρτα γραφικων γιατι μονο ταινιες 3D θα βλεπω δεν υπαρχει περιπτωση ουτε ταβλι να παιξω.

Φυσικα δεν θελω να εχω προβληματα με 23.976 24hz κλπ.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ευχαριστω!

Να ρωτησω και κατι αλλο; εχω εναν υπολογιστη με i5 που περνει καρτα pci-e και τον δουλευω με μια απλη καρτα που εχει μονο dvi αν βαλω αλλη καρτα με hdmi θα μπορω να εχω αυτα που ζηταω η παιζει ρολο και η μητρικη-επεξεργαστης;

Ο επεξεργαστης ειναι χωρις συστημα γραφικων.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,733
Πάτρα
Re: Απάντηση: Μητρικη με HDMI 1.4

Ευχαριστω!

Να ρωτησω και κατι αλλο; εχω εναν υπολογιστη με i5 που περνει καρτα pci-e και τον δουλευω με μια απλη καρτα που εχει μονο dvi αν βαλω αλλη καρτα με hdmi θα μπορω να εχω αυτα που ζηταω η παιζει ρολο και η μητρικη-επεξεργαστης;

Ο επεξεργαστης ειναι χωρις συστημα γραφικων.

ναι,μπορείς
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Με ποια καρτα; γιατι ειχα διαβασει οτι ναι μεν περνανε 1.4 hdmi εχουν ηχο αλλα οχι core dts hd κλπ.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,900
Dystopia
Ψάξε το λίγο μην παίζει κάποια φορμά κι έτσι όπως είσαι με dvi σε hdmi.
Πχ checkerboad 3D όπως ο acer ή inteleaved όπως οι παθητικές.
Τουλάχιστον αρχεία .mkv θα στα παίζει όλα.
Kατέβασε τον stereoscopic και δες τι μπορείς να κάνεις.

Τώρα για BD3D.iso, mvc + framepacking και ήχο DTS-HD θα χρειαστείς όντως κάρτα γραφικών.
Όλες οι καινούργιες AMD 6xxx/7xxx και nvidia 430/5xx/6xx ακόμα και οι μικρές παίζουν.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εχω βαλει hdmi ανταπτορα αλλα δεν εχω ηχο.

Οποτε περνω μια καρτουλα και βλεπω αλλιως στην AMD

Ευχαριστω!