Crystal Audio Smart-SD

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αγαπητοί φίλοι
Αντί να καθίσουμε στ’ αυγά μας, συνεχίζουμε να βελτιώνουμε τα προϊόντα μας.
Με χαρά παρουσιάζουμε τον ολοκαίνουργιο αποκωδικοποιητή μας SMART SD.

Ο SMART SD αποτελεί την εξέλιξη του PRIME SD. Διατηρεί τα ξεχωριστά χαρακτηριστικά του προκατόχου του, ενώ έρχεται σε ένα πολύ έξυπνο και πρακτικό κουτί (εξ ου και τ’ όνομα του), που σας επιτρέπει να τον τοποθετήσετε οπουδήποτε, ακόμη και όρθιο!
Για περισσότερα, μπορείτε να δείτε στο site μας: http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/Smart-SD.aspx

LightBox.ashx

LightBox.ashx

Ο Smart-SD τοποθετημένος όρθιος.​
 
Last edited:

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
έπεσε στα χέρια μου οπότε είπα να τον παρουσιάσω...

ο δέκτης είναι στα κλασικά επίπεδα που μας έχει συνηθίσει η crystal audio. Κάνει μια χαρά την δουλεία του όσον αφορα την θέαση τηλεοπτικών καναλιών.
drv.jpg


Είναι αρκετά μικρός σε μέγεθος. Μικρότερος από τον prime-HD που έχω στην κατοχή μου.
n3z7.jpg


Μπορεί να τοποθετηθεί είτε οριζόντια είτε κάθετα.
Smart_SD.jpg



Για τα χρήματα που ζηταει (~25 ευρω) είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Βεβαία ο δέκτης έχει τις παιδικές του ασθένειες που είμαι σίγουρος οτι θα θεραπευσουν τα παιδιά της crystalaudio...

Πχ είναι πιο δύσκολη η διαχείριση του usb.
fmho.jpg


κατα την προβολή ταινιών από το usb δεν βρήκα πως μπορώ να τροποποιήσω τους υπότιτλους.
Οι υπότιτλοι κόβονται στην μέση.
me6e.jpg


Η μπάρα που δείχνει την διάρκεια της ταινίας δεν φεύγει και πρέπει να πατηθεί το exit.
bl3t.jpg


αλλες φωτογραφιες:
αρχικη,
ore2.jpg


αναζητηση,
ix09.jpg


μενου,
nxz8.jpg


info
Smart_SD_info.jpg


αυτα για την ωρα...
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ευχαριστούμε για την πρώτη παρουσίαση :2thumb22sup:
Αν είναι εύκολο, ανέβασε και φωτογραφίες απο το πίσω μέρος του δέκτη καθώς και την οθόνη με τις πληροφορίες firmware.

O media player τι τύπους αρχείων μπορεί να παίξει;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
xaniamike, αν πατηθεί αριθμός καναλιού που δεν υπάρχει, πρέπει η χρήστης να πιέσει το ΟΚ ή φεύγει το μήνυμα μόνο του;
Πολύ σημαντικό για χρήση από ηλικιωμένους, οι οποίοι άλλωστε αγοράζουν μόνο SD δέκτες.
 

Crystal_Druid

Senior Member
17 June 2010
663
xaniamike
thanx για την παρουσίαση
:ernaehrung004:



xaniamike, αν πατηθεί αριθμός καναλιού που δεν υπάρχει, πρέπει η χρήστης να πιέσει το ΟΚ ή φεύγει το μήνυμα μόνο του;
Πολύ σημαντικό για χρήση από ηλικιωμένους, οι οποίοι άλλωστε αγοράζουν μόνο SD δέκτες.

Δυστυχώς -προς το παρόν τουλάχιστο- πρέπει να συνηθίσουν να πατούν το ΟΚ :-(
 
Last edited by a moderator:

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
βαζω τις δυο εικονες που ζητηθηκαν...
πισω

5pbu.jpg


πληροφοριες εκδοσης

l2g7.jpg


τον δεκτη το πηρα για συγγενικο μου προσωπο (για αυτο και δεν τον ανοιξα να βγαλω φωτογραφια την πλακετα) οποτε απο σημερα δεν θα τον εχω στην κατοχη μου.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ωραίο το εικονίδιο των παιχνιδιών :D

Ο δέκτης μόλις κυκλοφόρησε, αλλά το λογισμικό του είναι του Δεκεμβρίου. Το ετοίμασαν και τον κρατούσαν στο ψυγείο οι Κινέζοι;
Θα ήθελα να δω την ημερομηνία του λογισμικού της ALi από τα νέα μοντέλα της Crypto αλλά και της Lifeview.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Τα SD, επειδή αυτά είναι τα ανταγωνιστικά του Smart-SD.


Επεξεργασία:
Είχα κάποιες απορίες για τον LV6TBOX4SD και αν μπορούσε κάποιος να τα ελέγξει μια μέρα, νομίζω θα μας έδινε λίγο καλύτερη εικόνα για τον δέκτη, αλλά και... πυρομαχικά για να διεκδικήσουμε νέο firmware από την ALi.
http://www.avclub.gr/forum/showthre...BOX4SD?p=1056840077&viewfull=1#post1056840077
 
Last edited:

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
ο δεκτης σε 20 μερες που βρισκεται σε χρηση εχει κολλησει 3-4 φορες με αποτελεσμα να πρεπει να βγει απο το ρευμα...

για την επομενη αναβαθμιση: στο info bar των καναλιων εκει που γραφει τις πληροφοριες για το προγραμμα και τωρα αναφερει "Τρεχον" "Επομενο" να δειχνει τον χρονο εναρξης και ληξης.
 

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
προς τα παιδια της crystal audio: εχει σταματησει η υποστηριξη του δεκτη; Γιατι δεν βλεπω να κυκλοφορει καινουργιο firmware και ο δεκτης εχει τα "θεματακια" του...
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Τους έχω πει κι εγώ, επειδή έμαθα ότι η ALi έχει νέο λογισμικό για το 3105 που έχει και Multiview. Είπαν θα το κοιτάξουν, αλλά θα δούμε. Πολύ σπάνιο να κυκλοφορήσει αναβάθμιση για SD δέκτη και ποτέ ως τώρα από την Crystal.
 

grifois

New member
8 October 2014
1
Γεια σας και απο εμενα.. θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις πως να βαλω τον αποκωδικοποιητη να παιζει τα βιντεακια απο το usb το ενα μετα το αλλο.. παταω το repeat αλλα μολις τελειωνει το επεισοδειο μου κλεινει το fullscreenκαι με παει παλι στο μενου για να επιλεξω τι να βαλω να παιξει... εχω ψαξει τα παντα αλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη..
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ο δέκτης έχει επεξεργαστή ALI, και οι HD δέκτες με επεξεργαστές ALI δεν έχουν αυτή την δυνατότητα. Μάλλον δεν υπάρχει ούτε στους SD ALI.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ποια δυνατότητα δεν έχουν οι HD; Να παίζουν συνεχόμενα τα βιντεο;
O T650 και ο A1 έχουν κάποιες αντιρρήσεις επ' αυτού.

Στους SD όπως ο Smart ίσως λειτουργεί διαφορετικά. Αν βγάλεις εντελώς το repeat, τι κάνει;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Καλά ντε, μην βαράς :slapface:
Ένα λάθος έκανα. Κόλλησε το μυαλό μου και έγραψα τι ισχύει στις εγγραφές, που δεν πάει αυτόματα στην επόμενη. Το ξέρω ότι στα βίντεο πάει αυτόματα στο επόμενο. Με ενοχλεί μάλιστα που μερικές φορές πάει έτσι γιατί πατάω το κουμπί που κάνει step, αλλά αυτό ισχύει στις εγγραφές. Συνηθισμένος από τις εγγραφές πάω να το κάνω και στα βίντεο, αλλά εκεί δεν ισχύει. Και πάει στο επόμενο βίντεο, χάνοντας και το σημείο που ήμουν. Και πρέπει να ξαναπάω ψάχνοντας το σημείο στο βίντεο που έβλεπα.
Στους HD ALI (3601 και 3801) αυτό ρυθμίζεται μέσα από το παράθυρο του media player. Στο κάτω μέρος του παραθύρου υπάρχει ένα κουμπί που κάνει λέει Setup, ή Επανάληψη, ή κάτι τέτοιο. Και γράφει πάνω ποιο κουμπί του τηλεκοντρόλ κάνει αυτή την δουλειά. Και πατώντας το αλλάζει την συμπεριφορά αναπαρωγής. Αναπαραγωγή μία φορά, κυκλική αναπαραγωγή, όλου του φακέλου κτλ.
Και εδώ, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, με παρόμοιο τρόπο θα πρέπει να ρυθμίζεται.

Επεξεργασία: Με βάση την φωτογραφία του media player που τώρα πρόσεξα στην πρώτη σελίδα, ή το πλήκτρο 3, ή το INFO πρέπει να είναι. Με τρίτη (μικρότερη πιθανότητα) να είναι το κουμπί EPG.
 
Last edited: