LG LA660S : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ionlab

New member
11 June 2013
77
Ως κάτοχος της εν λόγω τηλεόρασης εδώ και μερικές ημέρες ας επισημάνω μερικά πράγματα για όσους ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο μοντέλο. Λόγω ενός πολύ μικρού προβλήματος με backlight bleeding αναμένω νέα τηλεόραση τις προσεχείς ημέρες, οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων θα διαπιστώσω και αν η δική μου ήταν μεμονωμένη περίπτωση ή υπάρχει πρόβλημα ΚΑΙ σε αυτή τη σειρά.

Επιγραμματικα ας επισημάνω τα εξής...
Από προβλήματα που εντόπισα...ελάχιστο backlight bleed από την αριστερή πλευρά...(περίπου 1cm πλάτος επί 10cm ύψος). Γίνεται αντιληπτό μόνο σε απολυτο μαύρο. Υπάρχει και βίντεο που τράβηξα στο thread των επισκευών.
Ήχος ενώ είναι πολύ γεμάτος (ελέω ενσωματωμένου subwoofer) έχω δυσκολία στους διαλόγους αν επιλέξω cinema sound. Είμαι λίγο κουφός αλλά η 50PK550 που έχω δεν παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα (αλλά ούτε και έχει τόσο γεμάτο ήχο).

Μετά την επιλογή (κάπου χαμένη στις ρυθμίσεις) ότι η τηλεόραση είναι ανηρτημένη σε τοίχο και όχι τοποθετημένη στη βαση όπως επίσης και με την απερνεργοποίηση του Virtual surround τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ βελτιωμένα.
Απλώς μου αρέσει ο ήχος του Virtual Surround αλλά "πνίγει" τους διαλόγους.

3d είναι φανταστικό και πολύ ξεκούραστο....σε ταινίες που "έγιναν" 3D (Top Gun) σε μερικές σκηνές αντικείμενα στο βάθος φαίνονται ελαφρώως διπλα (crosstalk) αλλά είναι ελάχιστο και πρέπει να το ψάχνεις.
Σε ταινίες που γυρίστηκαν μαμα 3d (Pi, IMAX) είναι απίστευτο. Αργότερα θα δοκιμάσω το Top Gun σε projector με γυαλία DLP Link που δεν έχουν πρόβλημα crosstalk για να δω αν τελικά φταίει το υλικό ή η τηλεόραση.

Magic Remote = ωραίο αλλά θα ήθελα να είχε το μέγεθος και τα εξτρα κουμπιά του κανονικού τηλεκοντρόλ (ευτυχώς δουλεύει και το τηλεκοντρόλ της PK). Σε ipad απλά χάζεψα όταν είδα ότι κάνει mirror την τηλεόραση!!! (αλλά είναι η μοναδική smart TV που έχω δει).

Με σκληρό δίσκο στην USB κάνει εγγραφή PVR με επιλογή για 2 ποιότητες και timeshift. Σε δίσκο 1ΤΒ μπορεί να χωρέσει 100-110 ώρες HQ και περίπου το διπλάσιο LQ.

Αυτά σαν μια πρώτη ματιά....




...........................................Εdit εκ της διαχείρισης ...................................

LG LA660S
copy-medium08.jpg

Ιστοσελίδα κατασκευαστή

http://www.lg.com/gr/televisions/lg-47LA660S-smart-tv



Reviews

42"...[3dmaniak.pl]...LG 42LA660S review...http://www.3dmaniak.pl/49246/lg-42la660s-recenzja-telewizora-smart-tv/

μετάφραση google pl to en

[schematic.tk]...Service manual LG xxLA660S (Chassis LD33B)...http://schematic.tk/50la66xx_50la6608_50la660s_chassis_ld33b/details.html

LGE2122 [A2_M13],
PCB P/No : EAX64797003
Chip type:MTK5398



Λίστα κατόχων


1. lonlab..................................................20/6/2013.............................
2. kalymnos07..........................................25/6/2013.............................
3. popeye.................................................18/9/2013............................47
4. kleanthis1.............................................21/9/2013............................47
5. DrMark.................................................26/11/2013..........................55
6. dentnik.................................................4/12/2013...........................47
7. ergothes...............................................7/12/2013............................42
8. kpv7....................................................17/12/2013..........................42


Εντυπώσεις

http://www.avclub.gr/forum/showthre...Σχόλια?p=1056833876&viewfull=1#post1056833876


Φωτογραφίες

http://www.avclub.gr/forum/showthre...Σχόλια?p=1056867525&viewfull=1#post1056867525
 
Last edited by a moderator:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλορίζικη.

Διορθώθηκε ο τίτλος του θέματος και προστέθηκε o σύνδεσμος στο "Ευρετήριο νημάτων τηλεοράσεων".
 

kalymnos07

New member
13 June 2013
35
και εγω την αγοαρασα και ειμαι ψιλο απογοητευμενος οσον αφορα τισ μακρυνες αποστασεις και κυριως στα αθλητικα οπου δεν ειναι καλη. οσον αφορα για ταινιες, 3d και smart tv συμφωνα με την μικρη μου εμπειρια ειναι αρκετα ευχαριστημενος. δεν θα την προτεινα σε καποιον που βλεπει αθλητικα.
εαν καποιος αλλος εχει περισσοτερες γνωσεις και ξερει λιγο απο ρυθμισεις ασ βοηθησει.
 
Last edited:

kalymnos07

New member
13 June 2013
35
χαχαχα πιστεψε εχω ξενερωσει τοσο που θα την ξυλωσω ολη, απογοητευτικα και κυριως απο την οθονη αλλα και στο οτι με τα απο μια εβδομαδα που την πηρα επεσε 150 ευρω. οχι μεσα απο το μενου το σβυνεις.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Πλάκα έκανα.
Καλά όλα πέφτουν και σύντομα στην τεχνολογία απλά δεν αξίζει να κάνεις αγορά από τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας ειδικά τώρα που έχει ζοριστεί η αγορά και πάντα στις αρχές έχουμε πτώση.
Μα καλά τόσο χάλια η εικόνα?
Πριν σε τι tv έβλεπες?
 

Ionlab

New member
11 June 2013
77
Η τηλεόραση είναι 50Hz πραγματικά...Εγώ τελικά απογοητευτηκα με την εδώ αντιπροσωπεία η οποία νομίζει ότι είμαστε ηλίθιοι και μου αράδιαζαν 100 διαφορετικές δικαιολογίες για τον λόγο για τον οποίο δεν θα είχα εγγύηση. Πήρα την 50ΕΤ60 από Κοτσο στα 985. Δεν θα έχω PVR, δορυφορικό δέκτη (είτε Nova είτε OTETV θέλουν δικό τους), flash, 2nd TV στο tablet (δεν δουλεύει ούτως η άλλως αν λειτουργεί το PVR) αλλά θα έχω 100Hz πραγματικά. Νομίζω ότι θα μου λείψει περισσότερο απ όλα η υποστήριξη flash. Και οι φωνητικές οδηγίες κατά την αναζήτηση στο Internet (η αναγνώριση δούλευε πολύ καλά).
Αν και πάλι η ΕΤ60 έχει θέματα με το backlight bleeding ή με banding τότε πάω ολοταχώς σε ST60. H LG με τα καμώματά της θα πάρει τα @@ μου. Και προσεχώς θα σας ποστάρω και ΠΟΛΥ αποκαλυπτική φωτογραφία που καταρρίπτουει κάθε ισχυρισμό πέρι διαφορετικότητας των μοντέλων της LG (6608 και 660s) η οποία είναι και η δικαιολογία της εδώ αντιπροσωπείας για την μη παροχή υποστήριξης λόγω εγγύησης (κατα παρέκκλιση του δικαίου της ΕΕ). Επίσης θα εξηγήσω γιατί ΟΛΗ η σειρά LA με edge led θα έχει κατασκευαστικά εγγενώς πρόβλημα bleeding σε συγκεκριμένα σημεία και που οφείλεται μερικώς και το θέμα του banding.
 

John_hasio

Established Member
8 April 2012
296
Απάντηση: Re: LG LA660S : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

....... Και προσεχώς θα σας ποστάρω και ΠΟΛΥ αποκαλυπτική φωτογραφία που καταρρίπτουει κάθε ισχυρισμό πέρι διαφορετικότητας των μοντέλων της LG (6608 και 660s) η οποία είναι και η δικαιολογία της εδώ αντιπροσωπείας για την μη παροχή υποστήριξης λόγω εγγύησης (κατα παρέκκλιση του δικαίου της ΕΕ). Επίσης θα εξηγήσω γιατί ΟΛΗ η σειρά LA με edge led θα έχει κατασκευαστικά εγγενώς πρόβλημα bleeding σε συγκεκριμένα σημεία και που οφείλεται μερικώς και το θέμα του banding.

Φιλε Ionlad, δεν συντομεύεις την αποκάλυψη για να μην την πατήσει και κανείς με τα εν λόγω μοντέλα!!
Περιμένουμε τα νέα σου ... :)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Επίσης θα εξηγήσω γιατί ΟΛΗ η σειρά LA με edge led θα έχει κατασκευαστικά εγγενώς πρόβλημα bleeding σε συγκεκριμένα σημεία και που οφείλεται μερικώς και το θέμα του banding.

Όλες οι τηλεοράσεις edge LED έχουν πρόβλημα ομοιομορφίας λίγο έως πολύ , υπάρχει και σχετικό νήμα εδώ και καιρό...

http://www.avclub.gr/forum/showthre...torchlight)/page9?p=1056232199#post1056232199

ΥΓ. Μερικοί νομίζω δεν έχουν καταλάβει ότι Panasonic και Sony χρησιμοποιούν πάνελ της LG άρα ότι ισχύει σε θέμα ομοιομορφίας για την 660 ισχύει και για τις άλλες δύο εταιρείες.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Από τις δύο πλάσμα που έχουν μείνει στην αγορά (μιλάω για mainstream μοντέλα 50-51" , η άλλη είναι η Samsung F5500) συμφωνώ ότι είναι η καλύτερη σαν επιλογή.
 

Αγαμέμνων

Established Member
10 May 2013
229
Από τις δύο πλάσμα που έχουν μείνει στην αγορά (μιλάω για mainstream μοντέλα 50-51" , η άλλη είναι η Samsung F5500) συμφωνώ ότι είναι η καλύτερη σαν επιλογή.

H samsung 51f5000 κ η lg 50pn6500 δεν ειναι mainstream μοντελα? :jester:

Overall όχι γιατί καλύτερα πχ. 55LA660 παρά 50ST60.

Αν μιλάμε για πλάσμα μέχρι 50-51" ναι συμφωνώ.

Σιγα,θα πεσουν τα ταβανια να μας πλακωσουν :ADFAD2:
 
Last edited by a moderator:

Ionlab

New member
11 June 2013
77
Η τηλεόραση έχει δύο σειρές LED στην κάτω πλευρά. Και το diffuser δεν είναι ένα ενιαιο στοιχείο αλλά αποτελείται από 3 ή 4 (δεν θυμάμαι ακριβή αριθμό) ασπρα αδιαφανή πάνελ (στο χρώμα γαλακτώματος) από λεπτό σχετικά πλαστικό (πάχος όσο περίπου το εξώφυλλο ενός σχολικού βιβλίου). Αυτά έχουν "στοπ" αριστερά δεξιά σε τέσσερα σημεία (2 αριστερα και 2 δεξιά) του πάνελ. Δυστυχώς όμως επειδή υπάρχει περιθώριο να παίξουν 0,5mm δεν είναι ΟΛΑ ακριβώς το ένα πανω από το άλλο. Επιπλεόν αν μεταξύ των επιπέδων υπάρχει έστω και ένας ελάχιστος κυματισμός αυτός γίνεται αντιληπτός ως banding (στην δεύτερη TV ήταν εμφανέστατο). Τουλάχιστον αυτό διορθώνεται με επανατοποθέτηση έτσι ώστε να μην υπάρχουν κενά μεταξύ των φύλλων. Επιπλεόν στα τέσσερα σημεία αυτά το πάνελ το οποίο είναι πολύ λεπτό έχει διαφανή στοιχεία για να πιάνει στα σίδερα της οθόνης (ανάλογα με την ευθυγράμμιση του πάνελ σε σχέση με τα diffuser αν φεύγει αριστερά-δεξιά έστω και ελάχιστα ο φωτισμός διαχέεται και μέσω του διαφανους αγκίστρου καταλήγει στον οθόνη. Υπάρχει μια πολύ λεπτή μαύρη λωρίδα για να μειώσει αυτό το φαινόμενο αλλά είναι φύσει αδύνατο να τα καταφέρεις όλα αυτά να "κάτσουν" ακριβώς. Επομένως το πρόβλημα θα είναι λιγότερο ή περισσότερο εμφανές (ακριβώς στα ίδια σημεία). Προσοχή στα μασαζ κτλ που προτείνουν μερικοί. Το πάνελ είναι πιασμένο με την μεταλλική λωρίδα και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ....είναι αδύνατο να το μετακινήσετε χωρίς να λύσετε τα πλαϊνά και το πρόβλημα είναι η τοποθέτηση του diffuser και όχι του πάνελ.
Νομίζω αν επιτρέπανε στο πάνελ να έχει λίγο μαύρο 0,5cm αριστερά δεξιά τότε όλα θα δούλευαν καλά και δεν θα υπήρχε θέμα bleeding. Αλλά αυτή η μανία να μην έχει περιθώριο η οθόνη βλέπετε....
Γνωρίζω ότι και η Sony και η Panasonic έχουν πάνελ LG αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αγκιστρώνουν με τον ίδιο τρόπο ή ότι ακολουθούν τον ίδιο σχεδιασμό στο diffuser. Αν δω τα ίδια και στην panasonic τότε πάμε ολοταχώς για plasma. Είναι απαράδεκτο να πουλιούνται έτσι τηλεοράσεις. Δεν είχα προβλήματα bleeding με μια LCD τηλεόραση 8ετίας (samsung le32r32). Θα αποκτήσω τώρα και θα τα θεωρώ και φυσιολογικά έχοντας σκάσει και ένα κάρο λεφτά.....το άλλο με τον τοτό το ξέρετε;
 
Last edited: