Μικρά και Πραγματικά Χρήσιμα

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
μετά από δίμηνη συμβίωση και φόρτωμα ξεφόρτωμα αρκετών άχρηστων έχω καταλήξει στις εξής προτάσεις (όλα δοκιμάστηκαν μέσα από ένα ανταγωνισμό από γύρω 20 εναλλακτικών λύσεων κατά περίπτωση):

soft home για την άμεση επιστροφή στην home. Πολύ χρήσιμο κάθεται πάνω σε κάθε σελίδα και σε επιστρέψει άμεσα. Επίσης ντουμπλάρει και ως μόνιτορ εφαρμογών.
soft lock screen γιά την αρχική σελίδα και λιγότερη επιβάρυνση των hard πλήκτρων.
smart bluetooth widget. Το μόνο που κανει toggle το bluetooth και παράλληλα σε προμπτάρει για άνοιγμα του ακουστικού σου.
App cache cleaner. Γιά όταν χρειάζεται μόνο. Μην το κάνετε ψωμοτύρι.
Picuri ram memory widget. Απίστευτα βολικό, αν αγχώνεστε με το θέμα μνήμης.
3g watchdog. Αν αγχώνεστε με τις χρεώσεις.
go sms widget. ΑΝ έχετε αρκετό χώρο στην home και θέλετε να βλέπετε άμεσα τα sms.
power amp για μουσική. Το καλύτερο.
Airdroid για σύνδεση χωρίς καλώδιο.


Επίσης έχω πετάξει τους dialers (ex rocket)
Είμαι σε τελική δοκιμή των uc browser και one browser έχοντας ξεφορτωθεί και δοκιμάσει για καιρό, firefox, dolphin, opera, chrome και καμιά δεκαριά ακόμα άχρηστους, για δεύτερο browser εκτός του στοκ. Παράπονο από τον στοκ ότι δεν έχει off με τη μία, ενώ τα άλλα δυό είναι απίστευτα βολικά σε λειτουργίες.

Αφήνω για το τέλος το avast mobile security.
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Απάντηση: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Browser : Opera αλλά τον παλιό τον 12 . ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ στον καινούργιο. Τα έκαναν μαντάρα.

Ο λόγος για τον opera είναι ΕΝΑΣ: κάνει αυτόματα wrap text όταν κάνεις zoom in/out. Τρελά χρήσιμο όταν μιλάμε για οθόνη κινητού.

κάτι το οποίο μου φαίνεται τελείως αδιανόητο που δεν είναι default σε όλους τους browser.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

και που τον βρισκουμε αυτόν;;

πάντως το smoothness του μαμα (του g.nexus) δεν το εχω βρει πουθενα
πολύ καλό επισης το οτι κρυβει την μπαρα δνσης οποτε μεγαλωνει την οθονη θεασης και την εμφανιζει μολις κανεις scroll down
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,351
Αθήνα
Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Flash παίζει κανένας από τους browsers που αναφέρονται? Έστω ως plug in?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,439
Πειραιας
Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Καταλαβανε ποσο αχρηστος ειναι ο καινουργιος opera (φαγανε χοντρο κραξιμο στο play) ,που δινουν παλι το παλιο σαν opera classic
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Flash παίζει κανένας από τους browsers που αναφέρονται? Έστω ως plug in?
Στο ταπεινό μου Samsung Galaxy Pocket που έχει μία light έκδοση του flash player και δεν με αφήνει να εγκαταστήσω άλλη, σε site ραδιοφωνικού σταθμού που βάζει διαφήμιση σε βίντεο πριν ξεκινήσει η αναπαραγωγή της ραδιοφωνικής εκπομπής που θέλω, δεν παίζουν την διαφήμιση (γιαυτό και δεν προχωράνε μετά ούτε στην αναπαραγωγή της εκπομπής) ο UC, o Dolphin, o Opera Mini και ο Opera Mobile, o One, o Angel (πλάκα πλάκα αυτός είναι καλός browser), και ο στάνταρ του κινητού. Μου ζητάνε όλοι να εγκαταστήσω τον flash από ένα link που βγάζουν, αλλά στο ταπεινό μου Samsung δεν γίνεται τίποτα. Ο μόνος που παίζει την διαφήμιση αυτή (άρα έχει ενσωματωμένο flash) είναι ο Mozilla. Και με τα πρόσθετα που έχει (πολλά κοινά με τον κανονικό browser για pc) μπορώ να διαχειριστώ τα αρχεία. Αλλά σαν browser είναι άθλιος. Κάνει μία αιωνιότητα και μία μέρα να ανοίξει μία σελίδα, το zoom του είναι άθλιο και ασαφές, και τέλος δεν είμαι σίγουρος αν έχει τελειώσει η φόρτωση της σελίδας και αν δέχτηκε το πάτημα που ήθελα σε κάποιο link ή κουμπί.

Για καθάρισμα των αρχείων εγώ χρησιμοποιώ το Clean Master. Όχι μόνο για cache, αλλά για ιστορικό, κενούς φάκελους, άχρηστα αρχεία, κατάλοιπα απεγκαταστάσεων κτλ.

Χρησιμοποιούσα το WIND Data Counter για μέτρηση χρήσης δεδομένων 3G, αλλά το έβγαλα όταν εγκατέστησα το avast. Έχει data counter με τα ίδια αποτελέσματα με το avast, και έτσι έσβησα το WIND για να εξοικονομήσω μνήμη. Είπαμε, ταπεινό Samsung Pocket.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Flash παίζει κανένας από τους browsers που αναφέρονται? Έστω ως plug in?

Δοκιμάστε τον νέο ντολφιν. Έχει υποστήριξη φλας νομίΖω από μαμά. Απλά θέλει ενεργοποίηση στις ρυθμίσεις περιεχομένου σελίδας, ενεργοποίηση πρόσθετων. Και είναι και αρκετά γρήγορος όπως ήταν πάντα και λίγο πιο πολύ.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Όντως. Είχα ξαναεγκαταστήσει για λίγο τον Dolphin πριν μία βδομάδα, αλλά δεν είχε flash. Βλέπω όμως ότι έχει αναβάθμιση 28 Ιουνίου. Και στις βελτιώσεις του αναφέρει: "Flash support can be re-enabled in settings". Θα τον ξαναδοκιμάσω.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Τον δοκίμασα, αλλά δεν έχει από μόνος του flash. Τελικά λέει ότι αν έχεις flash στην συσκευή σου μπορεί να ενεργοποιηθεί από το μενού του dolphin. Το Samsung pocket μου που έχει μία light έκδοση του flash και δεν δέχεται άλλη, πάλι δεν δουλεύει. Ακόμα ο μόνος browser που παίζει μόνος του fash σε εμένα είναι ο Firefox.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Για χρήση εκτός Wi Fi, δηλαδή με 3G για κάποια άμεση ανάγκη, ο πιο οικονομικός browser σε δεδομένα από αρκετούς που δοκίμασα είναι ο Opera Mini. Για την ίδια ακριβώς αλληλουχία σελίδων (σύνδεση με το av club σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία) εκεί που πολλοί browser κατανάλωσαν μέχρι και 2,5 ΜΒ, ο Opera κατανάλωσε 0,7 MB. Με το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα στην οθόνη. Για χρήση εκτός Wi Fi βέβαια η ρύθμιση του browser πρέπει να είναι σε προφίλ mobile, android, ή ότι άλλη ανάλογη ονομασία έχει ο κάθε browser. Όχι προφίλ desktop δηλαδή. Στον Opera ονομάζεται Socket HTTP.

Φυσικά οι παλιοί ξέρουν ότι το σύστημα android είναι διαρκώς συνδεδεμένο με το internet και ανταλλάσσει συνεχώς δεδομένα. Για τις εφαρμογές που εντάσσονται στο σύστημα υπάρχει πάντα η επιλογή απενεργοποίησης του internet από το μενού. Αλλά για τις εφαρμογές που βάζουμε μόνοι μας δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός. Αν στις άδειες της εφαρμογής αναγράφεται ότι επιτρέπεται η σύνδεση με το internet, τότε η εφαρμογή παρακάμπτει την απαγόρευση και συνδέεται με το internet. Αν δεν έχουμε πακέτο δεδομένων από την εταιρία κινητής, τότε η χρέωση είναι 1 ευρώ την ημέρα ακόμα και για σύνδεση ελάχιστων δευτερολέπτων και ελάχιστων KB που κάνουν οι εφαρμογές. Άρα 30 ευρώ περίπου τον μήνα. Η λύση είναι πακέτα δεδομένων από την εταιρία κινητής που ή υπάρχουν στο πρόγραμμα μας, ή αγοράζονται εκ των υστέρων. Για παράδειγμα 60 ΜΒ με 3 ευρώ ή 100 ΜΒ με 5 ευρώ τον μήνα. Που μπορεί να έχουν δώρο επιπλέον δεδομένα. Πχ αντί 100 ΜΒ να δίνουν 500 ΜΒ.
Πάντως το νόημα είναι (για τους νέους στα android) ότι αν δεν έχεις πακέτο δεδομένων μπορεί να δεις τρελές χρεώσεις. Πακέτα δεδομένων, ή απαγόρευση σύνδεσης από το μενού και δεν εγκαθιστούμε εφαρμογές που στις άδειες τους επιτρέπουν σύνδεση στο internet που παρακάμπτει την απαγόρευση, ή αίτηση στον πάροχο για διακοπή της σύνδεσης με το mobile internet (3G, GPRS) ότι και να ζητάει το τηλέφωνο. Κάποιες εφαρμογές που έχουμε εγκαταστήσει όμως εμείς μπορεί να μην δουλεύουν έτσι.

Ένας πολύ καλός data counter είναι ο ενσωματωμένος που έχει το avast antivirus. Έχει συνολικά δεδομένα μήνα, αλλά και κάθε μέρας. Και το καλό που μόνο εκεί έχω δει προς το παρόν, είναι ότι έχει δεδομένα και ανά εφαρμογή. Δηλαδή πόσα δεδομένα κατανάλωσε κάθε εφαρμογή ανά μέρα αλλά και όλο τον μήνα. Και αφού είναι στο avast που έτσι και αλλιώς τρέχει, γλίτωσα και την μνήμη που μου έτρωγε ο ξεχωριστός data counter.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

O UC Browser βλέπω ότι άρχισε να παίζει κάποια βίντεο από site που παλιότερα δεν έπαιζε και έβγαζε μήνυμα ότι χρειάζεται Flash. Αλλά το κινητό μου δεν δέχεται άλλη έκδοση Flash, και τα βίντεο δεν έπαιζαν. Τώρα πια άρχισαν να παίζουν που σημαίνει μάλλον ότι απέκτησε δικό του Flash player. Αν θυμάμαι καλά μεσολάβησε κάποια αναβάθμιση του UC Browser από τότε που είχα δοκιμάσει και δεν έπαιζαν.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,439
Πειραιας
Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Εχω τον opera classic και στο s2 οταν γραφω ,πανω από το πληκτρολόγιο μου βγαζει ορθογραφημενες τις λέξεις όπως επισης και 2 αλλες προτεινομενες (κατι σαν τ9).
Επειδη :
1) Ειναι απείρως χρησιμο και
2) Δεν το εχω βαλει μονος μου (απορώ πως ενεργοποιηθηκε) ξερει κανενας φιλος πως το ενεργοποιουμε μονοι μας να το βαλω και στο s3 ???
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Σε μένα στο 3 υπάρχει χωρίς να το έχω βάλει
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Σε Opera Mini\Classic γίνεται εισαγωγή bookmarks & passwords απο τον Firefox; Καλός browser αλλα χωρίς τα passwords και με το LastPass επι πληρωμή, είναι δύσκολα τα πράγματα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Ο Opera ειναι εξαιρετικος στην σελιδοποιηση.
Ομως είναι λιγο αργος και δημιουργεί απειρα λάθη αν θελήσεις να κάνεις edit σε κείμενο απάντησης πχ σε φόρουμ
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,439
Πειραιας
Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Σε μένα στο 3 υπάρχει χωρίς να το έχω βάλει
Τελικα είμαι τεμπέλης! !!
Οταν σου βγαλει το πληκτρολόγιο πας στο γρανάζι και σε βαζει σε ενα μενού οπου ενεργοποιείς την επιλογή έξυπνο κείμενο.
Ετσι δούλεψε και στο s3.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Μικρά και πραγματικά χρήσιμα

Σε Opera Mini\Classic γίνεται εισαγωγή bookmarks & passwords απο τον Firefox; Καλός browser αλλα χωρίς τα passwords και με το LastPass επι πληρωμή, είναι δύσκολα τα πράγματα.
Όχι, πρέπει να τα βάλεις όλα από την αρχή.

Ο Opera ειναι εξαιρετικος στην σελιδοποιηση.
Ομως είναι λιγο αργος και δημιουργεί απειρα λάθη αν θελήσεις να κάνεις edit σε κείμενο απάντησης πχ σε φόρουμ
Ναι, δεν είναι τόσο καλός για να γράφεις σε forum. Για παράδειγμα έχω χάσει αρκετές φορές μήνυμα, που ενώ το έχω γράψει, με πετάει έξω κατά την αποστολή και το μήνυμα πρέπει να ξαναγραφτεί. Για αυτή την δουλειά ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει είναι ο UC. Σωστή εγγραφή και σωστό πεδίο γραφής του μηνύματος. Σωστή μετακίνηση σε όσα έχεις γράψει και ένα είδος zoom για να μεταβείς σε συγκεκριμένο σημείο που θες. Δεν είναι θέματα πληκτρολογίου αυτά, αλλάζουν ανάλογα με τον browser.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
πολλες φορες, οταν γραφουμε καποια επαναλαμβανομενα κειμενα (πχ i wiil see you tomorrow) , βαριομαστε να γραφουμε ολ αυτα καθε φορα, υπαρχει καποια εφαρμογη που να σου επιτρεπει να εχεις συντομογραφιες , πχ για το παραπανω IWSYT , kai να γραφει μετα ολο το κειμενο ?
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
ναι το δοκιμασα.... δουλευει, αλλα οχι σε ολες τις εφαρμογες. Πολλες χρησιμοποιουν δικα τους πληκτρολογια ή παραλλαγες αυτων.... τα καλα και τα κακα του ανοιχτου λογισμικου.
Στο iOS υπηρχει μονο ενα πληκτρολογιο , οποτε δουλευε παντα.