The White Queen

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

The_White_Queen.jpg


imdb | Starz




Το "The White Queen" είναι μια καθηλωτική απεικόνιση, μιας απο τις πιο ταραχώδεις εποχές της Αγγλικής ιστορίας.


Μια ιστορία αγάπης και πόθου, αποπλάνησης και εξαπάτησης, προδοσίας και φόνου που παρουσιάζεται μέσα απο την
οπτική τριών διαφορετικών, πλήν εξίσου αδίστακτων γυναικών, της Elizabeth Woodville, της Margaret Beaufort
και της Anne Neville.

Στην αναζήτηση για την εξουσία, θα μηχανοραφήσουν, θα χειραγωγήσουν και θα αποπλανήσουν στο δρόμο πρός
τον θρόνο της Αγγλίας.


Η σειρά είναι βασισμένη σε μια σειρά απο νουβέλες της Phillipa Gregory (The Other Boleyn Girl).







 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: The White Queen (2013)

Παρόν Τάσο.:ernaehrung004:

Είναι πολύ ακριβή παραγωγή (£1 εκ. ανά επεισόδιο) κάτι που φαίνεται από τα κουστούμια και τα σκηνικά. Έχει εμπλακεί και το Starz σε κάποιο βαθμό και κάποιοι λένε ότι κάποιες σεξουαλικές σκηνές στο BBC θα έχουν λογοκριθεί ενώ στο Starz όχι.

Όσο για την υπόθεση μυρίζομαι δολοπλοκίες και ίντριγκες (ήδη ξεκίνησαν από το πρώτο επεισόδιο) , γενικά μου άρεσε (θυμίζει κάπως το Tudors) αλλά για να πω με σιγουριά θα περιμένω και την συνέχεια.

Για υπότιτλους κτλ. δεν ξέρω γιατί τις σειρές τι βλέπω χωρίς.
 

kostas_dr

AVClub Enthusiast
22 November 2010
1,112
City of Athens
Re: The White Queen (2013)

Μέχρι στιγμής, υπότιτλοι υπάρχουν στα αγγλικά.
Λογοκριμένο στο BBC ε; Αναμενόμενο.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: The White Queen (2013)

Είδα το πρώτο...με το ζόρι. Πολύ Άρλεκιν ρε παιδιά!
Συνεχίζει το ίδιο βιολί και στο επόμενο;

Όσο για την αναπαράσταση της εποχής, δεν με έπεισε. Η κινηματογράφηση ήταν πολύ μοντέρνα και τα κοστούμια δεν "κολλούσαν".
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
Απάντηση: The White Queen (2013)

The White Queen is a British television drama series based on Philippa Gregory's bestselling historical novel series The Cousins' War. The first episode was broadcast on BBC One on 16 June 2013.[4] It will be broadcast in the United States on Starz on 10 August 2013.[5][6]

http://en.wikipedia.org/wiki/The_White_Queen_(TV_series)


Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε τον Αύγουστο για να την δούμε "ολοκληρωμένη" .
 

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Απάντηση: The White Queen (2013)

Η σειρά απαευθύνεται σε γυναικείο κοινό, κατά τη γνώμη μου, μια και δείχνει τα τεκταινόμενα μιας ταραγμένης ιστορικής περιόδου της Αγγλίας από την πλευρά των γυναικών και πως αυτές επηρέασαν τον "πόλεμο των Ρόδων". Παρόλα αυτά η σειρά είναι ενδιαφέρουσα για κάποιον που θέλει να παρακολουθήσει τα ιστορικά γεγονότα της εποχής.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: The White Queen (2013)

Στα τελευταία 2-3 επεισόδια έπιασα τον εαυτό μου να βαριέται. Και η "μεταμόρφωση" των ηθοποιών για να φαίνεται ότι πέρασαν τα χρόνια αρκετά αποτυχημένη θα έλεγα.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: The White Queen (2013)

Επειδή μου αρέσουν οι σειρές εποχής, είχα αρχίσει και την έβλεπα.. έχω δει μέχρι την μέση..
Έχει αρκετά καλή παραγωγή, αλλά σχεδόν καθόλου δράση..
Το ένα καλό που είχε ήταν οτι προχώραγε σχετικά γρήγορα χρονικά την ιστορία.

Τελικά αυτά τα Uncut επεισόδια "κυκλοφόρησαν" κάπου ?
Γιατί είδα κάποιους που τα ψάχνανε και δεν τα βρίσκανε..
Και το άλλο κακό που διαπίστωσα είναι ότι και τα BluRay είχαν την κομμένη εκδοχή!
Αν είναι δυνατόν!!

Στο Imdb τελικά 7.6 στο σύνολο.. όχι άσχημα.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: The White Queen (2013)

Γενικά θα την χαρακτήριζα απογοήτευση σαν σειρά. Ενώ ξεκίνησε αρκετά καλά κάπου στην πορεία άρχισε να κουράζει ενώ από ρεαλιστικότητα μηδέν καθώς οι ηθοποιοί μετά από 10-20 χρόνια φαινόντουσαν να μην έχουν γεράσει πάνω από μερικούς μήνες.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: The White Queen (2013)



Υποψήφιο για 3 χρυσές σφαίρες είναι το "The White Queen"...
Σε αυτά και η πρωταγωνίστρια Rebecca Louisa Ferguson η οποία μου είναι συμπαθής! :cool:
(Σουηδικής καταγωγής, με Σουηδό πατέρα και Αγγλίδα μητέρα.)

Όπως έγραφα και πιο πάνω έχω δει μέχρι την μέση, αλλά υπήρχαν κάποια πράγματα που μου άρεσαν σε αυτό..

Τελικά τον Φεβρουάριο θα κυκλοφορήσει και η Uncut/Uncensored έκδοση του Starz σε BluRay!
(Υπήρχαν και κομμένες σκηνές, αλλά και άλλες γυρισμένες ξανά με διαφορετικό τρόπο για το BBC..)

 
Last edited: