συστημα της πλακας ζητά αναβαθμιση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

deus_cide

New member
31 March 2009
9
Θεσ/νικη
Καλησπέρα.Ακουω μουσικη απο LP αλλα το συστημα μου ειναι για το γιαννακη το "καλο παιδι" που περναει απ'εξω με το datsun και μαζευει χαλκο και αλουμινιο.
Εχω ενα πικαπ stanton str8-80 με κεφαλη αγνωστης προελευσης,και βελονα 30Ε σταντον σφαιρικη αποφυσης (δε το λεω καλα ε?).
Εναν ραδιοενισχυτη με phono stage ΑΚΑΙ aa-r20.
Και ηχεια ΤΑΜΟΝ με σκισμενα τα μεσαια και τα πριμα.
Ετσι ακουγα μουσικη και ημουν σχεδον ευχαριστημενος,μεχρι που ξεβιδωσα τα ηχεια και πηγα στα μαγαζια να βρω ιδια να αντικαταστησω τα σκισμενα.
Απογοητευτηκα και με τα πολλα πηγα και αγορασα καινουργιους πυργους.
Τωρα εχω τα crystal audio TX2 και ειδα το φως το αληθινο.
ΟΜΩΣ!
Ενω το ραδιο παιζει ωραια,το πικαπ παραμορφωνει τις υψηλες αρκετα με αποτελεσμα τα ακουγεται αυτο το hiss στα σιγμα και στα ψηλα πριμα.
Διαβασα οτι αυτο οφειλεται στη κεφαλη που πρεπει να αντικατασταθει.

Για πειτε τωρα,τι μπορω να βαλω εκει πανω που να ειναι καλυτερο απο αυτο που εχει? Κατι που να με κανει να δω παλι το φως το αληθινο
αλλα να ειναι σε λογικη τιμη? (λογικη = εως 150Ε)

PS:Το πικαπ δεν το εχω για χρηση dj.Το εχω για να ακουω μουσικη με τον παραδοσιακο τροπο.
 
Last edited:

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
- SHURE M97XE
- ORTOFON 2M RED
- SUMIKO PEARL
- GRADO PRESTIGE BLUE

είναι κάποιες επιλογές. Θα χρειασθείτε μάλλον και ένα επιπλέον headshell για την νέα κεφαλή (άλλα 20Ε περίπου)
 
Last edited:

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Βάλε στο πρόγραμμα την αλλαγή πικάπ,πριν πάρεις κεφαλή.
Κοίτα και τα μεταχειρισμένα,μπορεί να σου στοιχίσει ένα αξιοπρεπέστατο πικάπ,όσο μιά κεφαλή.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Υποθέτουμε πως τα ρυθμιστικά των ψηλών-χαμηλών είναι flat και το loudness απενεργοποιημένο,έτσι;
Επίσης υποθέτουμε πως δεν παίζεις δυνατά,με 26 watt στο κανάλι,η παραμόρφωση είναι πολύ πιθανή αν πας να ανέβεις λίγο.
Ο ενισχυτής σου είναι αυτός;
Το πικάπ είναι στην σωστή υποδοχή;
Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά καλά είναι να παίρνουμε το κάθε πράγμα απ' την αρχή για να έχουμε εικόνα.
 

deus_cide

New member
31 March 2009
9
Θεσ/νικη
Re: Απάντηση: συστημα της πλακας ζητά αναβαθμιση

Υποθέτουμε πως τα ρυθμιστικά των ψηλών-χαμηλών είναι flat και το loudness απενεργοποιημένο,έτσι;
Επίσης υποθέτουμε πως δεν παίζεις δυνατά,με 26 watt στο κανάλι,η παραμόρφωση είναι πολύ πιθανή αν πας να ανέβεις λίγο.
Ο ενισχυτής σου είναι αυτός;
Το πικάπ είναι στην σωστή υποδοχή;
Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά καλά είναι να παίρνουμε το κάθε πράγμα απ' την αρχή για να έχουμε εικόνα.


Ναι αδερφε αυτος ειναι ο ενισχυτης.τα ρυθμιστικα δεν ειναι flat.Ανεβασα +1 δεξια τα μπασα (riaa phono my ass) το loudness ειναι ενεργοποιημενο επειδη μου ακουγεται καλυτερα.
Δεν παιζω δυνατα γιατι ο χωρος ειναι μικρος.Το πικαπ ειναι στο phono αν και βγαζει θορυβο χωρις να δωσω πηγη ηχου.
Δοκιμασα να το βαλω στο aux και να ενεργοποιησω τον built in phono preamp του πικ απ,αλλα δε μου αρεσε κ πολυ.

Για τον φιλο παραπανω που προτεινει να αλλαξω πικαπ κ οχι κεφαλη,γιατι?
Δωσε μου κανα λογο να το κανω.Ειμαι ευχαριστημενος με αυτο.
 

NEKTARIOOOS

New member
30 July 2013
58
παντως ο ενισχυτης εινα καλος ακαι κιολας που νατα βρεις αυτα τωρα μονο τσαινα
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
@deus_cide
Οι προτάσεις που σου κάνουν ο ika1961 (post #2) και ο leo1964 (post #3) σε υπερκαλύπτουν στο οικονομικό όριο που θέτεις. Το οποίο βρίσκεται στο κατώτατο δυνατό όριο.

Θα μπορούσες όμως να κάνεις και το εξής:
Να πάρεις για αρχή μία από τις κεφαλές που προτείνονται μέσα στον προϋπολογισμό που θέτεις. Θα βελτιωθεί οπωσδήποτε πολύ ο ήχος σου.

Σε επόμενη φάση μπορείς να αποφασίσεις αν θες να ξοδέψεις κάτι παραπάνω και να ψάξεις για κάποιο καλό μεταχειρισμένο πικ-άπ. Αν έχεις αρκετούς δίσκους κι' ακούς μουσική κυρίως από βινύλιο, η λύση αυτή θα σε ικανοποιήσει πραγματικά.