Απο plasma σε lcd

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Η συμβίωση μου με την panasonic 50st30 μετά απο 2 χρόνια δείχνει να κλονίζεται.
σκεφτομαι τώρα που βλέπω και ξεστοκάρισμα απο lg να πάω για πρώτη φορά σε LCD και μάλιστα 55.
Τι με ενοχλεί στην panasonic:
1.το ενεργό 3d μου είναι άχρηστο γιατί δεν μπορώ να δω λόγω υπερμετρωπικού αστιγματισμού
2.οι γνωστες κάθετες γραμμές στα δεξιά που τις βλέπω στο ποδόσφαιρο
3.υψηλη κατανάλωση και μεγάλη εκπομπή θερμότητας και εχω μικρά παιδιά που πλησιάζουν την tv
4.καποιες φορές το τρεμοπαιγμα στα λευκά

Σκεφτομουνα να πάω στην panasonic 50st60 αλλά βλέπω έχει αυτή τα θέματα της.
τα πιο πολλά χρήματα που διαθέτω είναι 1100 ευρώ.
Τι προτείνετε?
μηπως θα μου λείψει το μαύρο της plasma?
Η χρήση που κάνω είναι 90% otetv,10% ταινίες hd και 2 φορές το χρόνο Xbox 360.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Ειμαι κάτοχος της vt 30 ενώ πριν από αυτή είχα LCD τηλεοράσεις.
Μπορεί να φτύνω τον κόρφο μου μην τυχόν πάθει τίποτα η vt αλλά αν ου μη γενετο συμβεί αυτό δεν πρόκειται να αγοράσω ξανά πλάσμα.
Έχει πολύ λιγότερα πλεονεκτήματα από ότι μειονέκτημα σε σύγκριση με τις LCD.
Για την χρηση που την χρειάζεσαι δεν βρίσκω λόγο να πάρεις πλασμα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Είσαι συνάδελφος, ακριβώς την ίδια κίνηση θα κάνω και εγώ αλλά θα περιμένω μερικούς μήνες ακόμη , 1100 δεν ξέρω αν σου φτάνουν όμως , καλύτερα κάνε την υπέρβαση στα 1400 και κάτι και πάρε την Panasonic 55ET60.

http://www.skroutz.gr/s/3065701/Panasonic-TX-L55ET60.html

Αλλιώς στα 1100-1200 πας σε περυσινή LG (LM640) ή σε φετινή (LA620) , κερδίζεις σε σχέση με την ΕΤ60 σε λιγότερες ανακλάσεις και σε καλύτερο smart tv , χάνεις σε κίνηση λόγω 50 Hz.

Αν το ξανασκεφτείς για το ενεργητικό 3D (και εγώ δεν το θεωρώ ότι καλύτερο βέβαια) δες και την Samsung 55F6400 και 6500.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Φιλτατε yperion πάντα ενημερωμένε και εγω για την lm640 σκέφτομαι.
Αλήθεια η φετινή la620 τι πλεονεκτήματα έχει?
Panasonic δύσκολα θα έπαιρνα ξανά ειδικά αν η et60 έχει τις αντανακλάσεις του περσινού μοντέλου που έβλεπε τη μούρη σου ακόμη και στο σκοτάδι.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η καλύτερη τηλεόραση για εμένα συνολικά από όσες αναφέρω είναι η F6500.

Αν πάμε αποκλειστικά σε παθητικό τότε καλύτερη είναι η ET60 , αν αποκλείσουμε τις Panasonic τότε πήγαινε για κάποια LG αναγκαστικά.

H νέα πλατφόρμα smart tv και το νέο magic remote (που όμως νομίζω ότι στην LA620 είναι έξτρα οπότε υπολόγισε κανένα 50άρικο ακόμη) είναι η διαφορά της LA620 από την LM640. Βέβαια χάνεις και ένα HDMI (3 vs 4) , ενώ δεν έχει borderless design (πρέπει να πας στην LA660 και πάνω).
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Καλά αυτή η μείωση φέτος απο 4 σε 3 hdmi που έκανε και η panasonic είναι ανεξήγητη.
Τα smart tv τα θεωρώ δευτερεύοντα εώς περιττά.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Το μαύρο πόσο υπολείπεται στην 640?
Η γωνία θέασης είναι καλή στην συγκεκριμένη lg?
Ελεγα να δω την 50st30 στα 500 ευρώ.
Καλά δεν είναι?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν βρεις 500 ευρώ είναι πάρα πολύ καλά. Δυστυχώς οι πλάσμα σε μεταπώληση έχουν πρόβλημα λόγω της κακής φήμης που έχουν. Προσπαθώ να πείσω ένα φίλο μου ότι δεν έχουν 5000 ώρες ζωής όπως νομίζει και δεν τα καταφέρνω...

Αν έχεις rising blacks στην ST30 τότε το μαυρο είναι πλέον στα 0.09 nits , σε σχέση με τα 0.10-0.15 ενός IPS panel.

Tην ημέρα βέβαια λόγω φίλτρου το μαύρο στην 640 φαίνεται σαν να μιλάμε για Pioneer Kuro.
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Το μαύρο πόσο υπολείπεται στην 640?
Η γωνία θέασης είναι καλή στην συγκεκριμένη lg?

Εφόσον έχεις δει την ΕΤ5 γνωρίζεις ήδη... ;)

Αν έχεις rising blacks στην ST30 τότε το μαυρο είναι πλέον στα 0.09 nits , σε σχέση με τα 0.10-0.15 ενός IPS panel.

Rising blacks στην ST30;! Και με συγκεκριμένο νούμερο; Κανένα link;
 

k.kostas

New member
16 June 2013
25
1.το ενεργό 3d μου είναι άχρηστο γιατί δεν μπορώ να δω λόγω υπερμετρωπικού αστιγματισμού

3.υψηλη κατανάλωση και μεγάλη εκπομπή θερμότητας και εχω μικρά παιδιά που πλησιάζουν την tv

Επειδή είμαι κι εγώ σε διαδικασία αναζήτησης κι είμαι λίγο άσχετος με το σπορ, θα ήθελα να μάθω:
1. Έχω κι εγώ αστιγματισμό. Υπάρχει θέμα με το active 3d? Η αλήθεια είναι ότι χαζεύοντας σε πολυκαταστήματα το παθητικό της lg το έβλεπα κορυφαίο ενώ το active της sony μάπα σαν viewmaster. Νόμιζα ότι είναι λόγω του ότι στην lg έβλεπα demo ενώ στην sony κανονική ταινία. Λέτε να φταίει ο αστιγματισμός??
3. Δεν είχα ποτέ plasma κι έχω μικρό παιδί στο σπίτι που φλερτάρει συνέχεια με την τηλεόραση. Βγάζουν όντως μεγάλη θερμότητα?
Η κατανάλωση σε σχέση με led στις 55'' τι διαφορές έχει?
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Μετρημένα το πάνελ με θερμόμετρο υπερυθρων και με θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμούς το πάνελ ήταν πάνω απο 50!
 

k.kostas

New member
16 June 2013
25
Μετρημένα το πάνελ με θερμόμετρο υπερυθρων και με θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμούς το πάνελ ήταν πάνω απο 50!


Το πάνελ??
Άκυρο στις plasma...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μετρημένα το πάνελ με θερμόμετρο υπερυθρων και με θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμούς το πάνελ ήταν πάνω απο 50!

Τόσο πολύ ανεβάζει η 50ST30; :chinscratch:

Την έχεις σε κάποιο σύνθετο μήπως;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Rising blacks στην ST30;! Και με συγκεκριμένο νούμερο; Κανένα link;

Υπάρχει ένα ΑΝ μπροστά στην πρόταση. Τα νούμερα είναι από την σειρά 20 με βάση την U20 του Γιώργου.

Ψάχνοντας το λίγο βρήκα ότι στην σειρά 30 δεν υπάρχουν rising blacks (τουλάχιστον τις πρώτες 2,000 ώρες) , πέφτει βέβαια λίγο η φωτεινότητα...

http://news.cnet.com/8301-17938_105...es-but-no-major-issues-yet/?tag=mncol;rvwBody
 

karatzas

Established Member
26 December 2012
134
Μετρημένα το πάνελ με θερμόμετρο υπερυθρων και με θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμούς το πάνελ ήταν πάνω απο 50!
Αν ανεβάζει 50 βαθμούς κελσίου το πάνελ σε τι συνιστά μειονέκτημα, ειδικά για τα μικρά παιδιά, αν αυτά δεν εφάπτονται με την τηλεόραση αλλά έχουν τουλάχιστον ένα μέτρο απόσταση από αυτήν? Εκτός και αν θες να πεις ότι η πλάσμα ανεβάζει την θερμοκρασία του δωματίου, ή τέλος πάντων υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρω οπότε ας μας ενημερωσει κάποιος ειδικός.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Οχι πάνω σε επιπλο.

Περίεργα υψηλή θερμοκρασία τότε, να φταίει το λεπτό προφίλ; :hmmmm: Λογικά θα πρέπει να το νιώθεις καυτό το πάνελ, αν το αγγίξεις με το χέρι σου...

Υπάρχει ένα ΑΝ μπροστά στην πρόταση. Τα νούμερα είναι από την σειρά 20 με βάση την U20 του Γιώργου.

Μάλλον από τη σειρά 10 με βάση τη U10 μου θέλεις να πεις... :p :laugh:

http://www.avclub.gr/forum/showthre...Σχόλια?p=1056816355&viewfull=1#post1056816355