Manta DVBT011

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Για όσους αναπολούν το πολύ καλό Sunplus SPHE1500, υπάρχει πάλι δέκτης στην αγορά με τσιπ της Sunplus, ο Manta DVBT011 με το SPHE1503.
Πωλείται από το e-shop στα 30 , νομίζω μια πολύ καλή τιμή!

Μερικές χρήσιμες φωτογραφίες και πληροφορίες (στα Πολωνικά):
http://www.ntvc.pl/testy-i-recenzje-tunerow-dvb-t/339-test-tunera-manta-dvbt011.html

Προσέξτε το μενού αναπαραγωγής ISO! ;)
 
Last edited:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Προσέξτε το μενού αναπαραγωγής ISO!
Για πείτε και σε εμένα τον... άσχετο... είναι τόσο σημαντικό το παραπάνω για κάποιον που τον θέλει για player? Δεν ρωτάω για εμένα, γενικά μιλάω.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Σάκη, περίμενα να παραλάβω τον δέκτη για να σου απαντήσω αλλα μάλλον θα αργήσω. Ακόμα στην "αναμονή παραλαβής" είναι η παραγγελία μου. Διαβάζοντας το manual πάντως, φαίνεται αρκετά ευέλικτος δέκτης με πολλές ρυθμίσεις.

Το μόνο που με χάλασε είναι η ψηφιακή έξοδος σε βύσμα-"καρφί"
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Ήθελες οπτική SPDIF ή έχει ψηφιακή ομοαξονική και στην έχει σε καρφί αντί για RCA?

Αν είναι το πρώτο, θέλεις έναν "ενεργό" αντάπτορα που την SPDIF θα στην κάνει ομοαξονική. Δεν ξέρω αν σου προσθέτει βόμβο ή καθυστέρηση.
Αν είναι το δεύτερο, με ένα απλό καλώδιο-αντάπτορα την κάνεις την δουλειά σου.
 
Last edited:

jaggelo

New member
25 July 2012
9
Μόλις δεύτερο μου ποστάρισμα, αλλά έχω ρίξει πολύ μελέτη σε όλα όσα έχετε γράψει για τους επίγειους δέκτες.

Μπράβο σε όλους σας και ειδικά στον Άγγελο ένα μεγάλο ευχαριστώ για την πολύτιμη συνεισφορά του.

Έχει περάσει από τα χέρια μου ένας XORO HRT 7520 HD και έχω και έναν BOXHD.
Αλλά η μεγάλη μου αγάπη είναι ένας Crypto ReDi 250 MP που φοράει και αυτός sunplus και τρέμω την στιγμή που θα τα παίξει.

Υποθέτω ότι αυτός ο manta έχει ίδιες δυνατότητες σαν media player αλλά μάλλον δεν κάνει dts downmix.
Βλέπω ότι έχει και το ίδιο interface και ότι μάλλον παίζει και iso. Μακάρι να έχει και σχετικά ευαίσθητο δέκτη.

Περιμένω εναγωνίως τεσταρίσματα γιατί με βλέπω να παίρνω έναν για καβατζούλα :smile:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μέχρι να έρθει, έχω αρκετό καιρό να βρω το κατάλληλο καλώδιο :p

Χρησιμοποιεί ακριβώς το ίδιο τσιπ με τον ReDi 250;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μάλλον όχι Κώστα. Ο 250 είχε το 1500 που δεν υπάρχει πια στην σελίδα της Sunplus, ενώ από τότε έχουν κυκλοφορήσει τα 1502 και 1503.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μήπως ξέρεις αν έχουν σημαντικές διαφορές;

Κατα τ' άλλα, ακόμα στην "Αναμονή Παραλαβής" είμαι. Έχουμε ακόμα καιρό μέχρι να συμπληρωθούν οι "4-7 εργάσιμες"...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Χμμ...

Σελίδα παραγγελίας: PER.808253 MANTA DVBT011 DVB-T HD TUNER 1 Αμεσα Διαθέσιμο

Σελίδα είδους: Διαθεσιμότητα: Κατόπιν παραγγελίας σε 4-7 εργάσιμες ημέρες

Λέτε να τον έχω στα χέρια μου μεθαύριο;;
yahoo_mini.gif
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
http://www.ntvc.pl/images/stories/1mantadvbt011_pilot.jpg

απο το λινκ με τις φωτογραφίες στο αρχικό ποστ του Άγγελου :)
Thanks, μόλις το θυμήθηκα κι εγώ.

Κακομαθημένος όπως είμαι απο το τ\κ της Ferguson, αυτό δεν μου γεμίζει το μάτι.

Και ένα βιντεάκι για μια σύντομη ξενάγηση στα... Πολωνικά.

Μακάρι να έχει καλή εικόνα. Απο το βίντεο βλέπω οτι έχει όλα όσα ψάχνω: χειροκίνητο ή αυτόματο timeshift, HDMI PCM\SPDIF Raw, πληροφορίες για το χώρο εγγραφής που μένει στον δίσκο, αυτόματη αλλαγή ανάλυσης, πληροφορίες αρχείου κατά την αναπαραγωγή. Μόνο τους υπότιτλους δεν είδαμε.

Μου κάνεις μια χάρη; ρώτησε κάποιον εκεί γύρω να σου πει με πιο πλήκτρο αλλάζει η γλώσσα στην αρχική οθόνη. Σίγουρα θα έρθει ρυθμισμένος στα Πολωνικά. :)
 
Last edited:

jaggelo

New member
25 July 2012
9
Από το πολωνικό video, το menu μου φαίνεται σχεδόν ίδιο με εκείνο του redi 250MP με κάποιες προσθήκες είτε αισθητικές, όπως τα γραφικά του media player, είτε ουσίας όπως η αυτόματη επιλογή ανάλυσης.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Manta DVBT011

Μου κάνεις μια χάρη; ρώτησε κάποιον εκεί γύρω να σου πει με πιο πλήκτρο αλλάζει η γλώσσα στην αρχική οθόνη. Σίγουρα θα έρθει ρυθμισμένος στα Πολωνικά. :)
Απλώς χρησιμοποιείς τα βελάκια στο πρώτο παραθυράκι (Instalacja) για να αλλάξεις γλώσσα και χώρα. Έτσι τουλάχιστον φαίνεται στο βιντεάκι, στο 2:06.