Samsung PS F5500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Et3rn1ty

New member
15 May 2013
20
επειδη μεχρι στιγμης βλεπω ,οντας για λιγο καιρο κατοχος του συγκεκριμενου μοντελου, οτι δεν υπαρχουν επισημες αναφορες στο site μαςκαι ειπα να ξεκινησω ενα νημα για την συγκεκριμενη τηλεοραση.
απο τις λιγες μερες στην κατοχη μου λογω καμμενου pixel μπορω να πω οτι το μονο ισως αρνητικο που παρατηρησα ειναι το pentile display που φαινεται απο κοντινη αποσταση αλλα απο μακρια σε αποσταση
3-4 μετρων προσωπικα δεν ειχα κανα προβλημα.στα θετικα τωρα απιστευτη εικονα πολυ καλο input lag (37ms) και οσο αφορα το 3d απλα ειναι διαφορετικη εμπειρια!!!
ελπιζω και στα σχολια αλλων κατοχων και στις συμβουλες τους για την επιτευξη καλυτερης εικονας με προσωπικες τους ρυθμισεις.
 
Last edited by a moderator:

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Με γειές!!!
Αυτό το μοντέλο είναι ο αντικαταστάτης της περσινης Ε550?
Δώσε μας καμιά φωτο ντε...!!!!
 

Et3rn1ty

New member
15 May 2013
20
φιλε μου δυστυχως περιμενω την αντικατασταση της λογω καμμενου πιξελ και δεν μπορω να εχω φωτογραφιες τωρα.απαραδεκτη η samsung σε τρεισ βδομαδες μου ειπαν παντως η τηλεοραση ειναι πολυ μεγαλη και εχει πολυ αντανακλαση για φωτεινο δωματιο πραγμα που δεν με απασχολει γιατι ετσι κι αλλιως μονο βραδυ λογω δουλειας θα την χρησιμοποιω.το μονο πραγμα που με απασχολει αρνητικο ειναι το buzzing ππου ειναι αρκετα εντονο ρε να παρει
να μου πεισ για το μεγαλη τηλ ειναι αναποφευκτο.οσο την ειδα πολυ καλο μαυρο και χρωματα που φανταζομαι μετα και απο στρωσιμο θα ειναι ακομα καλυτερο...επισης το pentile display ειναι διακριτο μονο απο κοντα αν και φαινεται λιγο ασχημο απο κοντινη αποσταση.βεβαια δεν γνωριζω αν εχει επιπτωση στα χρωματα λογω μειωμενης διαταξης σε σχεση με το full rgb AN EXEI ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ για αυτο ας μας πει την γνωμη του
 

Et3rn1ty

New member
15 May 2013
20
οχι ακριβως απλα googlare το και θα καταλαβεις την διαφορα pentilev vs full rgb panel αν εισαι σε μακρινη αποσταση δεν υπαρχει λογος ανησυχιας
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
To pentine display τι είναι ακριβώς (κάποιο πρόβλημα;)

Η διάταξη και αριθμός των υποεικονοστοιχείων διαφέρουν σε ένα pentile display, σε σχέση με ένα κλασικό RGB stripe ίδιας ονομαστικής ανάλυσης.

Συμβατικό πάνελ Plasma RGB stripe:
tv-pixels-three-1000x665.jpg


Pentile panel της 60F5500:
390671d1366254903-samsung-ps60f5500-plasma-thread-pentile2.jpg


Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το πάνελ της 60F5500 (η 51F5500 φοράει κλασικό RGB stripe) μπορεί να δείξει ευκρίνεια αντίστοιχου 1920x1080 μόνο μεταξύ μαύρου και άσπρου. Για τις υπόλοιπες αποχρώσεις η ευκρίνεια περιορίζεται σε αντίστοιχο του 960x1080. Επίσης, από κοντινή απόσταση θέασης, οι λευκές επιφάνειες δεν ομοιάζουν ομοιογενείς, αλλά εμφανίζουν διακριτές χρωματιστές κουκίδες, ενώ λεπτές λεπτομέρειες της εικόνας μπορεί να αποδίδονται με "κατσαρότητα"...

Πλεονέκτημα αυτού του τύπου πάνελ είναι η χαμηλότερη κατανάλωση...
 

Et3rn1ty

New member
15 May 2013
20
απο τα αγγλικα sites (avforums,hdtvtest) jl δεν αναφερουν πουθενα οτι υπαρχει προβλημα στα χρωματα με το pentile display απεναντιας την θεωρουν μια πολυ καλη τηλεοραση και μαλιστα value for money διοτι προσφερει πολυ καλο μαυρο πολυ καλο 3d kai χαμηλο input lag (37 ms) για τους gamers.εγω με την λιγη εμπειρια που ειχα μαζι της μπορω να πω οτι μονο σε κοντινη αποσταση εχω δει διαφορα εννοω στο μισο μετρο πραγμα που κανεισ δεν θα καθεται σε 60 αρα για να βλεπει τηλεοραση.επισης το 3d της ειναι μακρα καλυτερο απο panasonic(ειχα παρει σε εν φιλο μου την gt50 εξαιρετικη τηλεοραση αλλα το 3d της δεν μειχε εντυπωσιασει).το μονο που απορω ειναι γιατι στο ελλαδισταν ολοι εχουν την εντυπωση οτι οι led ειναι καλυτερες απο τις πλασμα και εχω διαβασει εδω στο forum που μπορει να ειμαι λιγο καιρο μελος αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν το ηξερα η δεν διαβαζα τις εξελιξεις πανω στα θεματα των τηλεορασεων.για μενα οι plasma θα ειναι παντα καλυτερες και στην εικονα και στο GAMING οποιος παιζει πολλες ωρες και του αρεσει σαν χομπι οι plasma ειναι μονοδρομος οσο gia to image retention πρεπει να εισαι αδαης για να παθεις προβλημα που πολλοι παραπονουνται.ΜΑΛΛΟΝ στην ελλαδα ολοι εχουν σαν προτυπο την δυναμικη αντιθεση των led και αν τους βαλεις μια ταινια με πραγματικα μαυρα και σωστα χρωματα πιστευω το 90% θα διαμαρτυρηθει και θα ζητησει να ανεβασει το contrast για να φαινονται ολα γκριζα.9 στους 10 πωλητες τηλεορασεων θα σου προτεινουν led και ο ενας που ξερει πραγματικα την δουλεια του δεν θα σε παει στην plasma γιατι δεν τον συμφερει σαν εταιρεια να την πουλησει απλα θα σου την αναφερει και αν εσυ γνωριζεις τοτε θα σου πει οτι εχεις κανει την καλυτερη επιλογη....με τιw oled απο οτι διαβασα να αργουν για καμια 5ετια ακομα συνιστω σε οσους ψαχνουν για τηλεοραση να εχουν στο νου τους και τις πλασμα και να μην τις εχουν ξεγραμμενες και καλο θα ηταν να ψαχνονται πρωτα το pc δεν ειναι μονο gia fb και ταινιες...ολων των ειδων.Συγνωμη αν εγινα κουραστικος απλα ηθελα να τα πω εδω και καιρο γιατι εχω διαβασει τα απειρα γι αυτο το θεμα.ευχαριστω πολυ και αας ελπισουμε οτι θα υπαχουν και αλλοι κατοχοι της συγκεκριμενης τηλεορασης να μας πουν και τις δικες τους εντυπωσεις
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,790
Καλοριζικη φιλε. Ελπιζω να την χαρεις χωρις προβληματα
 

Et3rn1ty

New member
15 May 2013
20
ρε Polakis με τον πονο μου παιζεις?αφου σου ειπα φιλε μου την περιμενω σαν και εσενα για αντικατασταση ειχες κανα νεο εσυ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
...οσο gia to image retention πρεπει να εισαι αδαης για να παθεις προβλημα που πολλοι παραπονουνται.

Και εγώ πλάσμα Samsung έχω και κάθε βράδυ βλέπω το λογότυπο του disney channel στην γωνία (το βλέπουν τα παιδιά μου) , σε Panasonic 42C3 έπαθα burn in απο το gaming και σε Panasonic 50U10 σχεδόν burn in (έφυγε μετά από μεγάλη προσπάθεια) και μάλιστα μετά τις 5000 ώρες.

Αν και εγώ πιστεύω ότι όντως για θέαση σε σκοτεινό χώρο οι πλάσμα είναι καλύτερες υπάρχουν και κάποια πράγματα αρκετά ενοχλητικά.

Εύχομαι βέβαια η δική σου πλάσμα να είναι "σιδερένια" και να μην έχεις ποτέ πρόβλημα.
 

Et3rn1ty

New member
15 May 2013
20
yperion σεβαστο το σχολιο σου θελω να τονισω ομως οτι της τελευταιας γενιας πλασμα ειναι δυσκολο το burn in φαντασου οτι ο αδερφος μου εχει την 51e6500 το περσινο μοντελο και εχει μικρα παιδια και την εχει ωρες στα παιδικα και δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα βεβαια θελω να τονισω οτι εχει στρωθει η τηλεοραση για πολλες ωρες για αυτο ανεφερα την λεξη αδαης...με συγχωρεις αλλα και οι led μπορουν να παθουν το ιδιο πραγμα βεβαια πιο δυσκολα αλλα εχω αντικρυσει με τα ιδια τα ματια μου burn in και σε led οχι οτι δεν υπαρχει και εκει αλλα πολυς κοσμος δεν το ξερει,μονιμο screen burn δεν χρειαζεται να στο τονισω εγω αλλωστε ξερεις πολλα περισσοτερα απο μενα ειναι πολυ δυσκολο στις σημερινες πλασμα να γινει αν εισαι προσεκτικος εεννοωντας οτι δεν πρεπει να λιωνεις με τις ωρες χωρις παυση που ετσι κι αλλιως επιβαλλεται αν εισαι σωστος gamer.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Και οι LED βέβαια έχουν clouding/banding και δεν συμμαζεύεται. Από ότι φαίνεται ούτε με τις OLED θα δούμε προκοπή (και αυτές έχουν τα θέματα τους).

Καλό βράδυ.
 

garfield

Senior Member
5 August 2006
437
ΛΑΡΙΣΑ
ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει αυτο το μοντελο σε 60 ιντσες....
στην Ελλαδα τη βρισκουμε σημερα στα 1400-1500 ευρω, ενω απο Γερμανια μας ερχεται σαν Samsung PS60F5570 με τιμη 1300ε περιπου....
θα ρισκαρατε την παραεισαγωγη για ενα κερδος 150-200 ευρω?
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δες πρώτα την οθόνη πριν αγοράσεις γιατί η διάταξη pentile μπορεί να σε ενοχλεί. Εδώ φαίνεται η διαφορά σε video...

 

Et3rn1ty

New member
15 May 2013
20
garfield την βρισκεις και πιο φτηνα αν εχεισ μετρητα εγωτην πηρα πολυ λιγοτερα....
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,790
ρε Polakis με τον πονο μου παιζεις?αφου σου ειπα φιλε μου την περιμενω σαν και εσενα για αντικατασταση ειχες κανα νεο εσυ?

Ρε εννοουσα την νεα που θα σου ερθει! Αφου τα ειπαμε και με pm. Μπα κι εγω περιμενω ακομα, κανενα νεοτερο. Αφου ξερεις, αν δεν τους παρεις εσυ τηλ, σε γραφουν κανονικα...
 

oralonso

New member
15 May 2012
46
καλησπέρα παιδιά!!είχα την e6500 και την εδωσα λογω ( τι αλλο πολακις?...) dse-horizontal banding....δεν ξερω πως τα εχουν καταφερει ετσι οι εταιρειες αλλα η που θα παρεις φτηνο μοντελο πλασμα με μετρια εικονα και καλη ομοιομορφια η θα παρεις ακριβο μοντελο και γ@@@@ο μαυρο και δεν θα μπορεις να δεις ποδοσφαιρο, ντοκιμαντερ και γενικα.....επι του θεματος ..περασα ενα εξαμηνο με τη lg pa5500 και μπορω να πω οτι είναι με διαφορα η πιο ομοιομορφη τηλεοραση που ειχα ( περασαν απο τα χερια μου προβληματικη 42vt30 samsung 51e6500 kai samsung e6100 40) αλλα η εικόνα ενω οχι κακη χανει σε σχεση με τα προηγουμενα μοντελα..αν προσθέσω οτι μου ελλειψε το σπιτικο 3d και τα αλλα καλουδια(smart tv) σκεφτομαι να τη δωσω και απο σεπτεμρη να παω σε ενα απο τα καινουργια μοντελα ...στιις 50 -55 ιντσες που με ενδιαφερει και τιμη γυρω στα 1000 εχω αποκλεισει καθε led και εχω ξεχωρισει την f5500 και την st60 ...γράφω εδω γιατι θα ήθελα να ανεβασουν οι κατοχοι καποιες εντυπώσεις σε σχεση με την ει´κονα το μαυρο και την ομοιομορφια της f5500...φετος δεν υπαρχει σειρα 6 και το θέμα ειναι ...πλησιαζει(εστω και σε σκοτεινο δωμάτιο) την e6500(yperion??) αν ναι ...φανταζει εξαιρετική allround επιλογη...καποια φωτο ισως?? (eternity??)
 

Et3rn1ty

New member
15 May 2013
20
φιλε μου τελικα την αλλαξα και πηρα την πιο μικρη 51φ5500 και τωρα ειμαι στο στρωσιμο .ειχα την 60αρα αλλα λογω μεγαλου μεγεθους και pentile display που δεν μου πολυαρεσε τελικα κατεληξα στην μικροτερη.απορω παντως γιατι η 51 ε6500 την εχει ο αδερφος μου και ειναι παρα πολυ καλη χωρις κανενα προβλημα και ειχα εντυπωσιαστει για αυτο κατεληξα στην καινουργια.απο ομοιομορφια δεν παρατηρω κανενα προβλημα γενικα η τηλεοραση ειναι καλη επεσα σε καλο κομματι (ευτυχως γιατι η 60αρα ειχε προβλημα)δεν την εχω σεταρει ακομα οποτε περιμενω να περασουν 200 ωρες για να εχω τελικο συμπερασμα.απο Lag παντως μηδαμινο πολυ καλο μαυρο αλλα εχει ενα μειονεκτημα ειναι πολυ reflective περισσοτερο απο την 51 ε6500 λογω απουσιας φιλτρου.το smart hub einai πολυ γρηγορο το μονο που με παραξενεψε ηταν το 3d που μου φανηκε καπως βεβαια μπορει να φταιει η κακη ποιοτητα στην ταινια γιατι την κατεβασα απο ιντερνετ απλα στην 60αρα δεν ειχα το ιδιο προβλημα.σε σκοτεινο δωματιο πιστευω δεν θα εχεισ κανενα προβλημα και θα εντυπωσιαστεις...αν και συνηθισμενος απο την 6500..