Αναπαραγωγή αρχείων dvr σε pc

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
Το έχω ξαναθέσει το θέμα παλιότερα και το άφησα, αλλά πλέον επειδή κάνω εκκαθάριση των δίσκων που χρησιμοποιώ στο pvr θέλω να διώξω κάπου για αναπαραγωγή σε pc κάποια αρχεία dvr που έφτιαξε ο παλιός μου δέκτης επίγειας που πλέον δεν χρησιμοποιείται.
Αυτά ήταν μέσα σε ένα folder ALIDVR και υποτίθεται σύμφωνα με όσα έχω ψάξει ότι τα παίζει το media player.
Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει.
Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να το κάνω?
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: αναπαραγωγή αρχείων dvr σε pc

Δεν κατάλαβα, θέλεις να τα παίξεις στο PC ή σε εξωτερικό Media Player?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
Re: αναπαραγωγή αρχείων dvr σε pc

δεν έχω media player δεν ασχολούμαι ούτε πρόκειται (με εικόνα).
θέλω να τα αποθηκεύσω στο pc αλλά να μπορώ να τα δώ (λέμε) μελλοντικά αν πεταχτεί το δεκτάκι.
ή να τα μεταφέρω σε αρχεία που αναγνωρίζει ο υπόλοιπος πλανήτης
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: Re: αναπαραγωγή αρχείων dvr σε pc

Κάνε μια εξερεύνηση στο διαδίκτυο για το "dvr2ts". Ίσως σε ενδιαφέρει.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
ALI DVR σημαίνει δέκτης με επεξεργαστή ALI. Αυτοί οι δέκτες κανονικά μέσα στον φάκελο εγγραφής, για κάθε εγγραφή φτιάχνουν αρχεία με κατάληξη συνήθως .ts που είναι τα αρχεία βίντεο. Μαζί υπάρχουν και τα αρχεία .dvr που είναι αρχεία συστήματος του δέκτη και χρειάζονται για να αναγνωρίζει ο δέκτης τις εγγραφές του. Αν θες τα αρχεία βίντεο για εξωτερικό media player κρατάς μόνο τα αρχεία .ts ή ότι αρχείο βίντεο φτιάχνει. Δεν θυμάμαι να φτιάχνουν οι ALI κάποιο άλλο είδος βίντεο εκτός από .ts ή ίσως .mts. Σε υπολογιστή το αρχείο .dvr είναι άχρηστο. Στον δέκτη χρειάζονται τα .dvr για να αναγνωρίζει ο δέκτης τις εγγραφές του. Μπορείς επίσης να βάλεις όλα τα αρχεία βίντεο .ts σε έναν άλλον φάκελο χωρίς τα αρχεία .dvr για να τα βλέπεις στον δέκτη σαν αρχεία βίντεο. Όχι όμως μέσα από τις εγγραφές (δηλαδή στον φάκελο ALIDVR) γιατί χωρίς τα αρχεία .dvr δεν θα φαίνονται οι εγγραφές και ο φάκελος ALIDVR θα φαίνεται κενός. Στον υπολογιστή όπως είπα τα αρχεία .dvr δεν χρειάζονται.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Τα αρχεία βίντεο είναι δηλαδή τα αρχεία .dvr; Στους HD (σαν τον δικό μου ALI) πάντως υπάρχουν αρχεία .dvr αλλά είναι συνοδευτικά. Δεν είναι αρχεία βίντεο. Δεν το ξέρω αυτό που λες για τους SD. Αλλά διαπιστώνεται εύκολα. Αν στον φάκελο δεν υπάρχουν αρχεία .ts ή .mts, και τα αρχεία .dvr είναι τα μόνα που υπάρχουν, τότε όντως αυτά θα είναι τα αρχεία βίντεο.
Ένας player πάντως που έχει την φήμη ότι παίζει τα πάντα είναι ο KMPlayer. Και ένα πρόγραμμα που έχει την φήμη ότι αναγνωρίζει και επεξεργάζεται τα πάντα είναι το Format Factory. Δεν ξέρω για αρχεία .dvr, αλλά αυτά τα δύο προγράμματα είναι τα μόνα που αναγνώρισαν τα επίσης πολύ δύσκολα αρχεία βίντεο .pvr που έφτιαχνε ένας δικός μου παλιός δέκτης.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Δυστυχώς έτσι είναι. Δύο SD δέκτες με ALi που δοκίμασα (Xoro κσι Neco) γράφουν μόνο .dvr και δεν μπορώ να επεξεργαστώ τις εγγραφές τους.

O KMPlayer δεν τα κατάφερε με αυτά τα αρχεία όταν δοκίμασα πριν 1,5 χρόνο. Το FormatFactory ίσως μπορεί να τα ανοίξει.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
ο δέκτης είναι sd
mega s4 κάτι....
ούτε θυμάμαι.
dvr σκέτα βγάζει.
με πρόθεμα 000 ή 001 κλπ
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δυστυχώς έτσι είναι. Δύο SD δέκτες με ALi που δοκίμασα (Xoro κσι Neco) γράφουν μόνο .dvr και δεν μπορώ να επεξεργαστώ τις εγγραφές τους.

O KMPlayer δεν τα κατάφερε με αυτά τα αρχεία όταν δοκίμασα πριν 1,5 χρόνο. Το FormatFactory ίσως μπορεί να τα ανοίξει.
Αφού το έχεις διαπιστώσει μόνος σου για το είδος εγγραφών των SD, σίγουρα ξέρεις καλύτερα. Επίσης αν δεν μπορεί να τα παίξει ούτε ο KM, δύσκολα τα πράγματα. Κάπου είχε γραφεί ότι ο ΚΜ είναι φτιαγμένος από έναν τύπο που τον παράτησε (ή τον έδωσε, δεν θυμάμαι) και αμέσως μετά ανέπτυξε έναν άλλον, ίσως καλύτερο. Αλλά δεν θυμάμαι καθόλου το όνομα του νεότερου player.
Για το Format Factory είχα δοκιμάσει να αλλάξω κατάληξη σε ένα αρχείο βίντεο, και το άλλαξα σε διάφορα αρχεία, μεταξύ αυτών και σε .dvr. Τα είδε όλα κανονικά, αλλά δεν προχώρησα σε μετατροπή. Απλά ήθελα να δω αν τα αναγνωρίζει. Δεν ξέρω όμως τι κάνει με original αρχεία .dvr.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Για αναπαραγωγή στο PC, ο Media Player Classic (και σε Portable) τα παίζει μια χαρά χωρίς καμία μετατροπή.

mpc-hc.org

mpc-hc.toolbar.jpg
 

fatammag

New member
19 June 2013
49
Ούτε εγώ έχω βρει κάποιον player ο οποίος να διαβάζει τα .dvr αρχεία, όμως μπορείτε να φορτώσετε το αρχείο στο VideoReDo TV Suite (Google it) και να αποθηκεύσετε το stream σε .ts - Δεν κάνει επανακωδικοποίηση του βίντεο απλώς αντιγράφει το Stream. Είναι πολύ γρήγορο. Ακόμη με το πρόγραμμα αυτό μπορείτε να επιλέξετε μέρος - μέρη του βίντεο που θέλετε να κρατήσετε. Λειτουργεί με frames.