Golden Media Mania 2 HD

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Αναμένεται, ακόμα δεν έχει γίνει η εισαγωγή του...
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Είναι δέκτης που όσοι μαγαζάτορες πουλήσαμε μας έβγαλε ασπροπρόσωπους !!!

Ίσως το καλύτερο κοντρόλ από όλους τους δέκτες..
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Είναι η cynextra αλλά δεν θα βρεις μέσα σε αυτό επίγειο ψηφιακό δέκτη..
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Θα σε γελάσω, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι μετά τις πωλήσεις δεν έχουμε ασχοληθεί με προβλήματα στον δέκτη... :antlers:
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Έλεγξε όμως κανείς το πρόβλημα των εγγραφών που έχουν όλοι οι δέκτες με τσιπ Mstar 7818;
Όπως και να'χει, όταν γίνεται δημοφιλής ένας δέκτης βγαίνουν στο φόρουμ τα προβλήματά του, και ο πρώτος Mania HD δεν ήταν δημοφιλής. Έχοντας δει τον Edision mini-triuton+HD που είναι κλώνος του, δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος για το λογισμικό του, αλλά ίσως το δοκιμάσω όταν επιστρέψω στην Ελλάδα (αν βρω τους κωδικούς του τηλεχειριστηρίου για το USB-300).
Δεν τα λέω γιατί πιστεύω ότι είναι παλιό το λογισμικό που δίνει η εταιρία, αλλά επειδή δεν ξέρουμε την αποκρισιμότητά της στις αναφορές προβλημάτων. Κατά την γνώμη μου εκεί είναι όλο το «παιχνίδι». Προβλήματα κι ελλείψεις έχουν όλοι, το θέμα είναι ποιά εταιρία κάνει τον κόπο να ασχοληθεί να διαθέσει το νεότερο λογισμικό από τον κατασκευαστή του τσιπ. Και δεν τους ζητάμε καν να βρουν αυτοί τα προβλήματα, «στο πιάτο» τους τα δίνουμε και απλώς περιμένουμε να τα προωθήσουν στον κατασκευαστή του τσιπ και να πάρουν την νεότερη έκδοση firmware.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Άγγελε οι πωλήσεις ενός δέκτη δεν φαίνονται στα φόρουμ και στο τι γράφεται... εδώ μέσα είμαστε μειοψηφία...
 

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
http://www.satelity.ellano.sk/32014/GOLDEN-MEDIA-MANIA-2-HD-PVR-(MPEG4--USB).html

για δειτε εδω..καποια στοιχεια του σε ξενο site

Full HD ψηφιακή επίγεια δέκτη με την εγγραφή USB και αναπαραγωγή αρχείων πολυμέσων, χτισμένο σε ένα εντελώς νέο chipset Ali 3.801 χιλ. άριστο εξοπλισμό, HD και SD επίγεια DVB-T κανάλια.
Είναι ένα από τα λίγα DVB-T δέκτες στην αγορά που σας επιτρέπει να λάβετε σήματα σε ολόκληρη τη ζώνη των 110-862 MHz - μη τυποποιημένα χαρακτηριστικά, ιδανικό για διανομές που δεν έχουν σήμα στη ζώνη των UHF και άφθονο χώρο στο VHF μπάντα.
Η συσκευή υποστηρίζει έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο για την αποθήκευση και ναπαίξει διάφορα πολυμέσα - MP3, JPEG, DivX (avi), MKV, ai
Υποστηρίζει PVR - καταγραφή σε μια εξωτερική μονάδα διαμορφωμένη FAT32 και NTFS. Μπορείτε να εγγράψετε ένα πρόγραμμα και μια άλλη από τον ίδιο multiplex να παρακολουθήσουν. Οι εγγραφές αποθηκεύονται σε TS ή PS format.
Κατανάλωση ρεύματος σε κατάσταση αναμονής είναι μικρότερη από 1W.
• SD / HD DVB-T κανάλια (MPEG-2, MPEG-4, MPEG-4 AVC/H.264)
• PAL upscaling σε 720p, 1080i, 1080p
• Programmable Timer
• Dolby Digital Plus (EAC3)
• Ξεχωριστές λίστες των αγαπημένων τηλεοπτικών καναλιών και ραδιοφωνικών
• QuickFind λειτουργία
• PVR και TimeShift (με δίσκο εξωτερικά USB)
• Teletext και υποτίτλων
• Λειτουργία Multimedia Player

Προδιαγραφές:

- κανάλια HDTV Υποδοχή
- Ψήφισμα 576i / 576p / 720p / 1080i / 1080p
- 1920x1080, 1280x720, 720x480
- Δυνατότητα να συνδέσετε μια εξωτερική κεραία: 5 V / 50 mA max
- Υποστήριξη για εγγραφή με χρονοδιακόπτη
- Αγαπημένο ομαδικά προγράμματα για την τηλεόραση και ραδιοφωνικά προγράμματα
- Teletext και υπότιτλος
- MPEG-2, MPEG-4 AVC/H.264 υποστήριξη
- Οθόνη
- Πλήρως συμβατό με DVB-T
- Ολοκληρωμένα παιχνίδια (Sudoku, Othello)
- επιλογή Ενημέρωση λογισμικού μέσω USB
- προγράμματα επεξεργασίας
- Αγαπημένο κανάλια
- Αυτόματη και χειροκίνητη ρύθμιση
- Διαστάσεις 170 x 110 x 35 mm
- Βάρος 0,6 kg
- Κατανάλωση ισχύος 10 W max
media player Υποστηριζόμενα φορμά:
- Βίντεο: MKV, AVI, Xvid, MPEG4, AVC/H.264, TS, TP, TPR, M2TS, MPEG, MP4, MOV, VOB
- Υπότιτλοι: SRT, SUB, ASS, SSA, SAM
- Ήχος: MP3, WMA, WAV, ACC / WMA, DTS - μέσω ενός εξωτερικού αποκωδικοποιητή
- Photo: JPG, BMP, PNG
Έξοδος :
- HDMI
- USB 2.0
- Coaxial S / PDIF ψηφιακή έξοδο ήχου
- 1x SCART
Περιεχόμενα συσκευασίας:
- ΜΑΝΙΑ λήψης 2
- Remote Control
- 2 x μπαταρίες AAA
- Λειτουργικά
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Το δέκτη παρουσιάζουν στις εκδόσεις Αυγούστου αμφότερα τα δορυφορικά περιοδικά που κυκλοφορούν.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει βιντεάκι του μενού του:

Η αρχική ρύθμιση στον προγραμματισμό εγγραφής είναι «Κανάλι», οπότε ο δέκτης θα προβάλει αντί να γράφει την εκπομπή, εκτός κι αν κάθε φορά αλλάζει την ρύθμιση ο χρήστης. Ενοχλητικό για τους τακτικούς χρήστες των εγγραφών και αποδεδειγμένα οδηγεί σε χαμένες εγγραφές.

Άγνωστο είναι προς το παρόν αν έχει κι αυτός το πρόβλημα η δημιουργίας των προγραμματισμένων εγγραφών μεταξύ 12 και 2 τα μεσάνυχτα.
Επίσης άγνωστο είναι αν χάνει στο ίδιο διάστημα τις πληροφορίες του EPG εάν είναι ανοικτός ήδη πριν τα μεσάνυχτα.

Ωραίο custom μενού, καλή κατασκευή, καλό τηλεχειριστήριο, αλλά θα χρειαστεί καλύτερη υποστήριξη σε αναβαθμίσεις από τον Mania HD για να ανταγωνιστεί τους άλλους καλούς δέκτες με ALi M3801, Δυστυχώς δεν μας έχει συνηθίσει σε κάτι τέτοιο ο εισαγωγέας του, αλλά ποτέ δεν είναι αργά.


Επεξεργασία: Προσέξτε ότι η Infobar δεν εμφανίζεται κατά την αλλαγή καναλιού μέσω της λίστας του πλήκτρου ΟΚ.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ξαδερφάκι του Τ650 μου μοιάζει. CEC, ίδιες εργοστασιακές ρυθμίσεις εικόνας, μέχρι και ίδια αρίθμηση εκδόσεων λογισμικού.
Δυστυχώς στο βίντεο βλέπω και μια ακόμα πιο σημαντική ομοιότητα: αγγλικό EPG ενώ τα μενού είναι στα ελληνικά.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
χμ.... κάτι τρέχει με το video.. το epg που έχω δει εγώ στους δέκτες που έστηνα πριν τους δώσω σε πελάτες είναι στα Ελληνικά..

Για τα υπόλοιπα θα ενημερώσω την Ψηφιακή μετά τις 26 που θα ανοίξουν...
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Golden Media Mania 2 HD

Ξαδερφάκι του Τ650 μου μοιάζει.
Είναι ο ίδιος κατασκευαστής, γι' αυτό και οι ομοιότητες. Τα Ferguson όμως έχουν συνεχή υποστήριξη αναβαθμίσεων καθ' όλη την κυκλοφορία τους στην αγορά, ενώ τα Golden Media 1-2 αναβαθμίσεις όλες κι όλες.


χμ.... κάτι τρέχει με το video.. το epg που έχω δει εγώ στους δέκτες που έστηνα πριν τους δώσω σε πελάτες είναι στα Ελληνικά..
Μακάρι. Αυτό σημαίνει ότι ήρθαν με νέα έκδοση λογισμικού. Όταν μπορέσεις έλεγξε στο μενού τους ποιά έκδοση αναφέρουν οι παρτίδες σου.
Κι αν έχει ο δέκτης επιλογή δημιουργίας αντιγράφου του firmware που φέρει (το έχουν κάποιοι ALi), κάνε μας ένα :smile:


Επεξεργασία: Αν μπορείς AFam, μάθε αν κάνει και DTS passthrough όπως το αδελφάκι του (Τ650).
 
Last edited:

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Δεν έχει μείνει δέκτης για τσεκάρισμα, μετά τις 26 ότι θέλεις...
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Και αυτός, και ο Ferguson, βλέπω ότι έχουν κάποια στοιχεία που καλό θα ήταν να υπήρχαν σε όλους τους ALI. Ρυθμιστικά εικόνας, επιλογή για το αν θα μένει ανοικτός ή αν θα κλείνει ο δέκτης μετά την εγγραφή, αναγράφεται η ώρα προβολής ενός προγράμματος στην μπάρα πληροφοριών και όχι μόνο οι λέξεις τώρα-επόμενο. Έχουν και δική τους μορφοποίηση σε χρώματα κτλ, αλλά αυτό είναι μόνο εμφανισιακό. Εγώ αναφέρομαι σε δυνατότητες. Αυτά δεν τα έχουν όλοι οι ALI 3801. Δεν ξέρω για το αγγλικό EPG, αλλά εγώ βλέπω ότι δεν βγάζει παράθυρο προβολής πληροφοριών ενός προγράμματος με πάτημα του info, και βγάζει κατευθείαν το παράθυρο με τις ενδείξεις σήματος. Αυτό για μένα είναι έλλειψη γιατί πρέπει να μπαίνεις στο EPG για να βλέπεις την υπόθεση του προγράμματος που βλέπεις. Άλλοι ALI 3801 το έχουν.
Θετικό δηλαδή το πρόσημο, εφόσον διαπιστωθεί τι γίνεται με το ελληνικό EPG.