Arrested Development [Fox]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    3

Fox | Imdb




Πως μου'χε ξεφύγει τόσα χρόνια δεν έχω ιδέα...

Μιλάμε για ένα σαρκαστικό αριστούργημα. Απίστευτα έξυπνο, εναλλακτική σκηνοθεσία, χωρίς τα ηλίθια αμερικάνικα
χαχανητά στο background, και καταστάσεις που κλιμακώνονται σιγά σιγά στο απόλυτο χάος, που σε φιλοσοφία
θυμίζουν παλιές ελληνικές κωμωδίες.


Οι χαρακτήρες ένας κι ένας πραγματικά, με αποκορύφωμα (για μένα) τον Tobbias Funke, τέως ψυχίατρο και νυν κατά
φαντασίαν ηθοποιό, τον George Michael (έφηβο γιο του πρωταγωνιστή) που είναι ερωτευμένος με την... ξαδέρφη
του, τον Buster, που στα 30φεύγα του έχει εξάρτηση απ'τη μάνα του και πνευματικό επίπεδο 5χρονου... και
διάφορυς άλλους τρελοί τύπους που μπλέκουν σε απίθανες καταστάσεις.


Έχουν κυκλοφορήσει τρεις σεζόν ήδη παλιότερα, και τώρα το Netflix ετοιμάζεται να το αναστήσει κυκλοφορώντας την 4η, σύντομα.





 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,973
Το είχα πάρει σε πάμφθηνο πακέτο και των 3ων seasons από το αγγλικό amazon.... μακράν η πλέον ευφάνταστη sit ( ; ) com όλων των εποχών ... το ερωτηματικό το έβαλα γιατί δεν μιλάμε ακριβώς για situations αλλά για υπερσουρεαλιστικές ανατροπές τους ...
και η κορυφαία ατάκα : όταν η σιτεμένη τρελλέγκω μητέρα/μανιπιουλίστρια ετοιμάζεται για πονηρό ραντεβού, της ανακοινώνεται ένα λυπηρό νέο και απαντά : I would cry but I' d rather save the moisture ...
 
και η κορυφαία ατάκα : όταν η σιτεμένη τρελλέγκω μητέρα/μανιπιουλίστρια ετοιμάζεται για πονηρό ραντεβού, της ανακοινώνεται ένα λυπηρό νέο και απαντά : I would cry but I' d rather save the moisture ...

:grinning-smiley-043

ενδεικτική του γενικότερου ύφους του concept... Είμαι στη μέση της δεύτερης σεζόν και έχω εθιστεί τρελά.

..εν τω μεταξύ το πως σε κάθε επεισόδιο διάφορα μικρά και ασήμαντα φαινομενικά γεγονότα ενορχηστρώνονται μεταξύ τους σταδιακά σε απίθανες καταστάσεις που...εκρήγνυνται πανηγυρικά στο τέλος, δεν έχει προηγούμενο.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Φαίνεται πολύ καλό. Όταν τελειώσω το How i met your mother (είμαι στο μέσο της 6η σαιζόν) μπορεί να το ξεκινήσω.
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Είναι εξαιρετικό, αν και ίσως ξενίσει όσους είναι αποκλειστικώς συνηθισμένοι στο mainstream... Αποτελεί παραγωγή του Ron Howard, ο οποίος κάνει και τον αφηγητή σε όλα τα επεισόδια...

Στα μειονεκτήματα, το ότι τελειώνει γρήγορα συν το ότι θα σας καταστρέψει το Final Countdown (αντί για eurobasket '87 θα πηγαίνει αλλού το μυαλό σας όταν το ακούτε)... :p
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Το εχω βαλει σε προτεραιοτητα....αρκει οι ελληνικοι υποτιτλοι που εχω βρει να ταιριαζουν...
 
H τέταρτη σεζόν ανέβηκε επίσημα στο Netflix... μέχρι τώρα ανάμικτα συναισθήματα, μια και τελείωσα την τρίτη μια μέρα πριν... αλλά για κάποιον που του'χε λείψει εδώ και κοντά 10 χρόνια, ίσως να είναι σκέτη απόλαυση.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Ελλειψει νεων κωμωδιων εκανα μια τελευταια προσπαθεια οπου καταφερα και παρακολουθησα μονο τα 3 πρωτα επεισοδια. (Ακομα ειμαι ζαλισμενος απο την shaky camera)

Το σουρεαλ δεν μου παει καθολου, και προφανως γι αυτο τα τρια επεισοδια δεν
μου χαρισαν ουτε ενα τοσο δα χαμογελο. Χωρια η ταλαιπωρια με το narrating.
Παντως κωμωδια σιγουρα δεν ειδα.

(Αρκετα αργοτερα προφανως καποιοι εμπνευστηκαν απο
αυτο και εφτιαξαν την "δραματικη" (?) σουρεαλ εκδοχη του,
με αλλη μια οικογενεια βλαμενων, το succession. Εμεις τι φταιμε?)