DIGIQuest 3600 Plus

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
Ηρθε στην κατοχη μου ο δεκτης DIGIQUEST 3600 PLUS. Κυριο χαρακτηριστικο του ειναι το διπλο scart που του δινει την δυνατοτητα να συνδεθει ταυτοχρονα και με την τηλεοραση και με καποιο dvd recorder (δεν εχω στην κατοχη μου και δεν μπορω να το δοκιμασω).Το κουτι του δεκτη ειναι μεταλικο. Ο δεκτης ζεσταινεται αρκετα οταν δουλευει.

Ο δεκτης δεν μπορει να προβαλει σωστα το ελληνικο EPG. Οι υποτιτλοι ειναι πολυ μικροι για τα δικα μου δεδομενα, επισης δεν προβαλει σωστα το πρωτο γραμμα αν ειναι τονισμενο κεφαλαιο. Δεν βρηκα ρυθμισεις για αλλαγη του μεγεθους, χρωματος ή γραμματοσειρας των υποτιτλων.

Εντυπωση μου εκανε το γεγονος οτι μου εδωσε ενταση σηματος 6% και ποιοτητα 88% οταν ο LifeView LV6TBOXHD μου δινει παντα πανω απο 90%.

Πολυ καλο ειναι το τηλεχειριστηριο το οποιο πιανει απροβληματιστα.

φωτογραφιες:

Δεκτης μπροστα
Δεκτης πισω
Δεκτης και τηλεχειριστηριο , 2
Τηλεχειριστηριο με liveview
Τεχνικα χαρακτηριστηκα απο φυλλαδιο
Εσωτερικο
Tuner
Μενου
Info
EPG
Υποτιτλοι , 2
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Απάντηση: DIGIQuest 3600 Plus

Άραγε είναι αυτός εδώ ή μήπως αυτός; Ή άλλος;:chinscratch:
Ταιριάζει με τον πρώτο. Έχει και αυτός επεξεργαστή Novatec, όπως βλέπω και στην φωτογραφία "Tuner" του xaniamike. Αλλά έχει άλλη εξωτερική εμφάνιση. Ή έχει λάθος φωτογραφία η διαφημιστική εικόνα, ή πρόκειται για νεότερο δέκτη.
Ο δεύτερος που γράφει ο Serafeim είναι το αρχικό μοντέλο και έχει ALI 3601.
Ο εισαγωγέας πάλι τώρα δίνει άλλον, τέταρτο δέκτη, που δεν έχω ιδέα τι είναι.
http://www.digital-t.gr/site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=231&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Τα έχει καταφέρει να μας μπερδέψει μια χαρά η Digiquest με τις ονομασίες που δίνει...
Αρχικά είχαμε τον 3600 HD με ALi M3601, μετά έβγαλαν τον 3600 HD HP με Novatek NT78310 και τώρα έχουμε και τον 3600 Plus με Novatek NT78310 πάλι.

Πρέπει να είναι κλώνος του Opticum STB HD1.

tolias, ο δέκτης του συνδέσμου σου είναι ο HP.


Επεξεργασία: Λατρεύω τις φωτογραφίες των πλακετών! Ευχαριστώ xaniamike!
Επεξεργασία 2: Ο δέκτης είναι της MTC, της εταιρίας που είχε φτιάξει τους κλώνους AMTC 290, Xoro 7500/7600 και Strong 8100/8110.
Οι πληροφορίες στους δέκτες με Novatek εμφανίζονται πατώντας το πλήκτρο Info μέσα στο μενού. Μπορείς να μας πεις xaniamike τί λέει;
Εμφανισιακά μοιάζει πολύ με τον AMTC 180U ο οποίος όμως δείχνει πως είναι της Yao Jin και έχει SD τσιπ της Novatek.
 
Last edited:

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
ο δεκτης δεν εμφανιζει κατι οταν μεσα στο μενου πατησω το info.
firmware βρηκα εδω

ξανατονιζω οτι κυριο χαρακτηριστικο του ειναι το διπλο scart. αν καποιος θελει να δοκιμασω firmware απο κλωνο ας το πει.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Τα έχει καταφέρει να μας μπερδέψει μια χαρά η Digiquest με τις ονομασίες που δίνει...
Αρχικά είχαμε τον 3600 HD με ALi M3601, μετά έβγαλαν τον 3600 HD HP με Novatek NT78310 και τώρα έχουμε και τον 3600 Plus με Novatek NT78310 πάλι.

Πρέπει να είναι κλώνος του Opticum STB HD1.

tolias, ο δέκτης του συνδέσμου σου είναι ο HP.


Επεξεργασία: Λατρεύω τις φωτογραφίες των πλακετών! Ευχαριστώ xaniamike!

Χα, χα, είσαι "βαρεμένος". Με την καλή έννοια. Αλλιώς δεν θα καθόσουν να βρεις όλα αυτά που βρίσκεις.
Άρα ο δέκτης που ανέφερε στο πρώτο thread ο Serafeim,
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/101713-DIGIQuest-3600-Plus-HD-HP
έχει εντελώς λάθος περιγραφή και όνομα. Δεν είναι ο Plus, αλλά ο HD HP. Και η φωτογραφία είναι ίδια με αυτού της "Ψηφιακής Τεχνολογίας", δηλαδή του HD HP. Εκτός αν είναι σωστό το όνομα, αλλά είναι λάθος η εικόνα. Πάντως ο xaniamike έχει τον Plus.
Επίσης από ότι έχω καταλάβει η "Ψηφιακή Τεχνολογία" ήταν ο εισαγωγέας των Digiquest και έχει εισάγει και τον HD και τον HD HP. Και έχει δώσει και λογισμικά για αυτούς τους δύο. Αλλά δεν εισάγει τον τελευταίο, τον Plus. Έχει μείνει στον HD HP. Άρα ποιος εισάγει τον Plus; Και πως θα έχει ελληνική υποστήριξη χωρίς επίσημη εισαγωγή, αφού όπως λέει ο xaniamike δεν έχει ελληνικό EPG; Αναφέρεται σε εκείνο το thread η Onetrade, αλλά δεν βρίσκω τον Plus εκεί. Μόνο τον HD HP.
Άραγε υπάρχει συμβατότητα λογισμικών μεταξύ HD HP και Plus;
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Άρα ο δέκτης που ανέφερε στο πρώτο thread ο Serafeim,
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/101713-DIGIQuest-3600-Plus-HD-HP
έχει εντελώς λάθος περιγραφή και όνομα. Δεν είναι ο Plus, αλλά ο HD HP. Και η φωτογραφία είναι ίδια με αυτού της "Ψηφιακής Τεχνολογίας", δηλαδή του HD HP. Εκτός αν είναι σωστό το όνομα, αλλά είναι λάθος η εικόνα.

Έλα όμως που δεν είναι ίδιοι! Το Plus το link πού έδωσες προφανώς αναφέρεται στη θύρα κάρτας SD, κάτι που δεν έχει ο "απλός" 3600 HD HP.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ναι σωστά. Αυτός
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/101713-DIGIQuest-3600-Plus-HD-HP
έχει και θύρα SD/MMC. Που δεν έχει αυτός
http://www.digital-t.gr/site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=231&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el
Άρα μιλάμε για 4 μοντέλα. Στην Ελλάδα ήρθαν τα 3 από αυτά. Ο HD και O HD HP ήρθαν από τη "Ψηφιακή Τεχνολογία". Ο PLUS HD HP μάλλον είναι ένα εξελιγμένος HD HP που πιθανότατα δεν ήρθε στην Ελλάδα. Και ο PLUS του xaniamike που είναι εμφανισιακά διαφορετικός. Καλά θα ήταν να δούμε στην συσκευασία ή στο info του δέκτη το ακριβές όνομα του δέκτη του xaniamike.
Πάντως αν εξαιρέσουμε τον πρώτον HD με επεξεργαστή ALI 3601, οι άλλοι 3 έχουν Novatec.
 

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
εδω η φωτογραφια του κουτιου

παροτι εχω προσπαθησει να κανω αναβαθμιση ο δεκτης δειχνει να "παιρνει" την αναβαθμιση αλλα δεν αλλαζει τιποτα. Υποτιθεται οτι το καινουργιο firmware διορθωνει το προβλημα με το EPG και προσθετη λιστα με καναλια αλλα εγω το μονο που βλεπω μετα την αναβαθμιση ειναι η νεα λιστα καναλιων χωρις την διορθωση του EPG.

οποιος ξερει τροπο να δουμε το Info του δεκτη ας μου πει γιατι με τον τροπο πιο πανω (κουμπι info στο μενου) δεν βλεπω κατι.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Πολύ χρήσιμη αυτή η φωτογραφία. Σκέτος Plus λοιπόν χωρίς HD ή HP. Βλέπω επίσης ότι όλες οι οδηγίες είναι στα ιταλικά, αν δεν κάνω λάθος. Και τίποτα στα ελληνικά. Άρα πιθανολογώ ότι πρόκειται για κάποιο τοπικό μοντέλο ξένης χώρας (ίσως Ιταλίας), που εισήχθη εδώ με ανεξάρτητη εισαγωγή. Και χωρίς καμία υποστήριξη από ότι φαίνεται, αφού δεν έχει όπως είπες ελληνικό EPG. Και δεν νομίζω να ενδιαφερθεί ο ιταλός μεσάζοντας για να αποκτήσει. Μου θυμίζει τη ταλαιπωρία που τραβήξαμε εμείς οι λίγο μεγαλύτεροι παλιότερα με τα μεταχειρισμένα 400άρια μηχανάκια που έρχονταν κατευθείαν από την Ιαπωνία χωρίς καμία απολύτως υποστήριξη και χωρίς κανένα ανταλλακτικό. Και όταν χάλαγε κάτι έψαχνες για ανταλλακτικό στην Ιαπωνία ή πέταγες το μηχανάκι. Για να φτιάξω ένα τέτοιο μηχανάκι που είχα κάποτε, ταίριαζα ανταλλακτικά από άλλα μοντέλα.
Υπάρχουν κανόνες πια στην εισαγωγή προιόντων. Ότι (ηλεκτρονικό) εισάγεται πρέπει να έχει πλήρη ελληνική υποστήριξη. Ελληνικό manual, ελληνικό μενού (και EPG), και επίσημο service. Φυσικά μιλάω για επίσημη εισαγωγή, και όχι για δική σου επιλογή, όπως πχ παραγγελία από κάποιο ξένο site.
Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα στο κατάστημα που τον αγόρασες και θα απαιτούσα λογισμικό για πλήρη ελληνική υποστήριξη, ή καλύτερα θα απαιτούσα να πάρει τον δέκτη πίσω, αφού δεν φαίνεται να καλύπτονται οι κανόνες εισαγωγής. Αφού (από ότι βλέπω) δεν είσαι και πολύ ικανοποιημένος από τον δέκτη, εγώ θα απαιτούσα αντικατάσταση.
 

dimfas

New member
16 February 2013
38
εγώ του έβαλα λάθος firmware.προχώρησε μέχρι το 57% και σταμάτησε.Προηγούμενος του είχα κάνει backup.Έκανα λοιπόν restore το original firmware και από τότε ο δεκτης δεν ξεκινα καν.Το λαμπάκι μένει κόκκινο,δεν πρασινίζει.
του είχα βάλει το Digiquest_3600_2.0.88.καμια ιδέα κανεις?
 

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
μετα απο συμβιωση με το δεκτη καποιες μερες μπορω να πω οτι ειναι μονο προβληματα... τρωει κολληματα καθε λιγο και λιγακι και πρεπει να βγει απο το ρευμα για να ξαναλειτουργησει.
ο δεκτης ΔΕΝ προτεινεται για αγορα. ΜΑΚΡΙΑ....
 

dimfas

New member
16 February 2013
38
κι εδώ μια απ τα ίδια.κολλάει και πρέπει να βγει από την πρίζα για να ξεκολλήσει.δεν το κάνει συχνά πάντως.σε μια βδομάδα λειτουργίας με digea(χανιά)το έχει κάνει 2 φορες και έχω την εντύπωση ότι κολλάει όταν έχει πρόβλημα ένα κανάλι.πχ τα κριτικά έχουν ακόμα προβλήματα και μερικές φορες κολλάει η εικόνα
 
Last edited by a moderator: