Superlux HD-681 Evo

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
297902.jpg


Όπως ίσως θυμάσθε από αυτό το νήμα : http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/107401-Πρόταση-για-ταπεινά-ακουστικά, εγώ με τον Διονύση και τον Νίκο παραγγείλαμε από ένα ζευγαράκι των του θέματος ...

Η παραλαβή έγινε την Πέμπτη ... προσωπικά τα άφησα κανένα 5ωρο πάνω στο λαπτοπ να παίζουν από την οικεία έξοδο πριν τελικά το βράδυ στρωθώ για κανονικές ακροάσεις, όπου τα δοκίμασα με ποικιλία μουσικού προγράμματος, είτε απ' ευθείας από το λαπ, είτε από τον little dot μου τον οποίο οδηγούσε η τροποποιημένη emu 0404 μου, είτε απ' ευθείας από το iphone 3gs ...

Επίσης οι ακροάσεις συνεχίσθηκαν και σήμερα, αφού χθες τα άφησα πάλι να παίζουν μόνα τους για κάμποσες ώρες ...

Οι εντυπώσεις μου :

- Πρόκειται για εξαιρετική ευκαιρία στα χρήματα τους ... Προσεγμένη απλή συσκευασία που εμπεριέχει έναν σάκκο μεταφοράς και το κυριώτερο δύο αποσπώμενα καλώδια ενός και τριών μέτρων συν ανταπτοράκι από 3,5' σε 6,5 τζακάκι ... Αυτό με τα δύο καλώδια, ευνόητο είναι ότι πράγματι πρόκειται για απίστευτα βολική φάση .... επίσης τα μαξιλαράκια είναι από δέρμα ( ! ), παρότι είναι σαφώς καλή ιδέα κάποια στιγμή να αλλαχθούν με βελούδινα ...

- Παρά κάποιες παρατηρήσεις φίλων που αναφέρθηκαν στο παραπάνω λινκ, εγώ τα βρίσκω ισορροπημένα, ούτε υπερβολικό μπάσο, ούτε τσιριχτό πρίμο, ούτε και απουσιάζει τίποτε ... μάλιστα κατά την σημερινή ακρόαση και αφού τα ακουστικά έχουν πλέον καμμιά 20αρια ώρες στην πλάτη τους, έχω εντυπωσιασθεί από πολλά στοιχεία τους .... το βασικότερο αυτών είναι η εικόνα τους και δη το ''πολυεπίπεδο'' αυτής, αφού σε πολλές ηχογραφήσεις αισθάνεσαι ότι το κεφάλι σου περιδιαβαίνει ανάμεσα σε πολλά ηχητικά σημεία και δρώμενα ... σαν γενική παρατήρηση θα έλεγα ότι παίζουν κατά μέσο όρο σχεδόν στο 90 % (ποσοστό που φοβούμαι ότι θα αυξηθεί) των hd 650 μου, έχοντας καλύτερη διαστρωμάτωση εικόνας από αυτά και στοιχίζοντας βέβαια λιγότερο από το 1/10 των τελευταίων ... δεν έχουν την στόφα και την hi-end αίσθηση των γερμανών και ορισμένα κορυφαία χαρακτηριστικά τους, αλλά είναι σαφέστατα ένα fun&joy ακουστικό, ενώ η δυνατότητα να παίζουν απ' ευθείας (σαν 32αρια) από λαπ & τηλέφωνο και να καταφέρνουν ηχητικά να σκοράρουν σε υψηλό επίπεδο τα καθιστά, κατά την γνώμη μου, ένα must check - must hear ακουστικό για όσους εκεί έξω ψάχνονται έχοντας ένα υπερβολικά σφιχτό προϋπολογισμό...

-Να επισημάνω ότι με λαπ και τηλέφωνο δεν ανεβάζουν πολύ υψηλές στάθμες λόγω και μέτριας ευαισθησίας (98dB SPL ), ωστόσο 'γεμίζουν' ικανοποιητικότατα με την ισχνή ισχύ των πηγών αυτών ... για να μην παρεξηγηθώ, η στάθμη που ανεβάζουν είναι επαρκέστατη για λογικές ακροάσεις ... απλά σχεδόν χρειάζεται να τερματίσεις το ''ποτενσιόμετρο'' για να ακούσεις (αν το επιθυμείς) πολύ δυνατά ...

-Εν κατακλείδι αν τα κορυφαία ακουστικά παρομοιασθούν με θηλυκά πισινά, σαν τελειοσχεδιασμένες πίστες από βούτυρο σμαραγδιού, γαλαξιακό ανθόγαλα και ζεστό χιόνι, όπου γκελάρουν ευτυχισμένα τα αρσενικά μας χαμόγελα, σκεφθείτε το ίδιο και για τα 681 evo, απλά με λίγες ραγάδες παραπάνω (οι οποίες ως γνωστόν μερικούς μερικούς τους εξιτάρουν εισέτι παραπάνω ... )...

Φιλιά !
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
-Εν κατακλείδι αν τα κορυφαία ακουστικά παρομοιασθούν με θηλυκά πισινά, σαν τελειοσχεδιασμένες πίστες από βούτυρο σμαραγδιού, γαλαξιακό ανθόγαλα και ζεστό χιόνι, όπου γκελάρουν ευτυχισμένα τα αρσενικά μας χαμόγελα, σκεφθείτε το ίδιο και για τα 681 evo, απλά με λίγες ραγάδες παραπάνω (οι οποίες ως γνωστόν μερικούς μερικούς τους εξιτάρουν εισέτι παραπάνω ... )...

Ούτε ο Ρόμπινς τέτοια περιγραφή...
Εγώ πάντως πείστηκα.
Ευχαριστώ!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Ζεστο χιονι με ραγαδες ε....?

... προερχόμεθα από την μουσική κατηγορία κύριε ... όσο και αν τόσα χρόνια εδώ μέσα κινδυνεύω να χάσω την Ιθάκη ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
... προερχόμεθα από την μουσική κατηγορία κύριε ... όσο και αν τόσα χρόνια εδώ μέσα κινδυνεύω να χάσω την Ιθάκη ...

Φερνετε καινα δαιμονια κυριε...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Σπύρο χαραμίζεσαι μανα' μ' :worshippy:

Λοιπόν, επί του θέματος τα ακουστικά κατασκευαστικά είναι πάνω από αυτό που περιμένει κανείς δίνοντας 34 (shipping included!) και η έκπληξη συνεχίζεται με τα συνοδευτικά που ανέφερε και ο Σπύρος (καλώδια και αντάπτορας).

Ανατομικά πιάνουν σωστά όλο το αυτί και δεν ενοχλούν το πίσω μέρος της κεφαλής. Επίσης είναι ελαφριά και σε συνδυασμό με το ότι έκατσαν καλά στη κούτρα μου, μοιάζουν λαχείο και σε αυτό.

Πρόβλημα με τη ζέστη βέβαια (φαντάζομαι ότι δεν φτιάχτηκε καλοκαιρινό ακουστικό... κλασικά ακούμε απο ψείρες, έτσι?)

Για τον ήχο τους... δεν θα μπορέσω να το κρίνω ακόμα βέβαια... 5-6 ώρες έχουν πάνω στον ενισχυτή... (στα αυτιά μόνον για 2-3 τραγούδια και όχι "ειδικά"). Για αρχή μου έδειξαν ασάφεια στα χαμηλά και μεσοχαμηλά ενώ είναι και μαζεμένα στις υψηλές (κάτι που όμως το θέλω και γι'αυτό προχώρησα στην αγορά η οποία σε αυτό το τομέα προοιωνίζεται επιτυχής). Τα όργανα πάντως μοιάζουν τακτοποιημένα, η σκηνή πολύ καλή και πίσω απο αυτήν, μαύρη μαυρίλα. Θα έπαιζα τα λεφτά μου ότι θα αποδειχθούν πολύ ξεκούραστα, ακόμα και σε μένα που δεν είμαι fan του είδους αλλά και αρκούντως αναλυτικά.
Αν έρθει και η ατάκα χαμηλά να ισορροπήσουν και οι μεσοχαμηλές θα είναι super για μένα.

Αύριο θα τα ακούσω σκέτα πάνω στο mini laptop... βεραντούλα, πρωινό ελληνικό καφεδάκι μετά τσιγάρου... αν αλλάξει κάτι εδώ είμαστε...


υγ1 Να σαι καλά ρε Σπύρο που μπήκες στο κόπο της παραγγελίας και την εξυπηρέτηση του άκαρτου (χρωστάω!) -bye-
υγ2 Αν κάποιος έχει άποψη για κανα οικονομικό δροσερό κάλυμα για τα μαξιλαράκια please pm me
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
- Πρόκειται για εξαιρετική ευκαιρία στα χρήματα τους ... Προσεγμένη απλή συσκευασία που εμπεριέχει έναν σάκκο μεταφοράς και το κυριώτερο δύο αποσπώμενα καλώδια ενός και τριών μέτρων συν ανταπτοράκι από 3,5' σε 6,5 τζακάκι ... Αυτό με τα δύο καλώδια, ευνόητο είναι ότι πράγματι πρόκειται για απίστευτα βολική φάση .... επίσης τα μαξιλαράκια είναι από δέρμα ( ! ), παρότι είναι σαφώς καλή ιδέα κάποια στιγμή να αλλαχθούν με βελούδινα ...

Στη δική μου συσκευασία ο αρμόδιος Κινέζος
chinese.gif
μάλλον είχε φάει πολύ ρύζι και η βαρυστομαχιά τον έκανε να ξεχάσει να βάλει ανταπτοράκι.
 

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Η παρουσίαση ήταν το κάτι άλλο! Τόσο audiophile όσο και manphile με τους παραλληλισμούς
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Στη δική μου συσκευασία ο αρμόδιος Κινέζος
chinese.gif
μάλλον είχε φάει πολύ ρύζι και η βαρυστομαχιά τον έκανε να ξεχάσει να βάλει ανταπτοράκι.

Κορεάτης ήταν ... δεν είναι κινέζικα ... ευτυχώς Διονύση μπορείς να βρεις σε οιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών με κόστος λίγα λεπτά του ευρώ ...
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Μπράβο παιδιά, καλοάκουστα! Σπύρο, η παρουσίαση είναι κομμάτι ανθολογίας.

Άντε να κανονίζουμε δεύτερη παραγγελιά οι ενδιαφερόμενοι!
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Απιθανος οπως παντα στην περιγραφη ο Σπυρος. Απο που ρα αγοραζουμε γιατι στον Thommann δεν βρισκω τα evo (Μονο τα απλα και τα B ???? ) ;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Superlux HD-681 Evo

Απιθανος οπως παντα στην περιγραφη ο Σπυρος. Απο που ρα αγοραζουμε γιατι στον Thommann δεν βρισκω τα evo (Μονο τα απλα και τα B ???? ) ;

Εγώ τα βρήκα και εδώ.
Με 5 ευρώ μεταφορικά.

(Αλλά δεν είμαι σίγουρος πως είναι τα ίδια,είναι πολλά διαφορετικά παναθεμά τα...)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Re: Απάντηση: Re: Superlux HD-681 Evo

Εγώ τα βρήκα και εδώ.
Με 5 ευρώ μεταφορικά.

(Αλλά δεν είμαι σίγουρος πως είναι τα ίδια,είναι πολλά διαφορετικά παναθεμά τα...)

Τα ίδια είναι ... το b ή bk απλά σημαίνει black ...

Από τον Τόμαν αυτό είναι το σωστό λινκ : http://www.thomann.de/gr/superlux_hd_681_evo_bk.htm?sid=470f68883a885b5e3b4b006e4bd0cfaa

Εννοείται πως αν το μαγαζί που ανακάλυψε ο Σωκράτης είναι ελληνικό παραγγέλνετε από εκεί ... εμείς πήραμε από Τόμαν γιατί απλά δεν γνωρίζαμε άλλη πηγή ... Να επισημάνω πως στην Αμερική και στο ebay παίζουν 50-70 δολλάρια, οπότε τα 28 ευρώ είναι εξαιρετική τιμή ...

Έντιτ : Τώρα είδα πως στον Τόμαν το ακουστικό ξεπούλησε και περιμένουν παρτίδα από 1 Ιουλίου ...
 
Last edited:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,833
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Superlux HD-681 Evo

Τα ίδια είναι ... το b ή bk απλά σημαίνει black ...

Από τον Τόμαν αυτό είναι το σωστό λινκ : http://www.thomann.de/gr/superlux_hd_681_evo_bk.htm?sid=470f68883a885b5e3b4b006e4bd0cfaa

Εννοείται πως αν το μαγαζί που ανακάλυψε ο Σωκράτης είναι ελληνικό παραγγέλνετε από εκεί ... εμείς πήραμε από Τόμαν γιατί απλά δεν γνωρίζαμε άλλη πηγή ... Να επισημάνω πως στην Αμερική και στο ebay παίζουν 50-70 δολλάρια, οπότε τα 28 ευρώ είναι εξαιρετική τιμή ...

Έντιτ : Τώρα είδα πως στον Τόμαν το ακουστικό ξεπούλησε και περιμένουν παρτίδα από 1 Ιουλίου ...


το ελληνικο μαγαζι λεει out of stock
o Tομαν εχει αλλους 3 τυπους πρεπει να ειναι περιπου τα ιδια
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Superlux HD-681 Evo

Τα ίδια είναι ... το b ή bk απλά σημαίνει black ...

Από τον Τόμαν αυτό είναι το σωστό λινκ : http://www.thomann.de/gr/superlux_hd_681_evo_bk.htm?sid=470f68883a885b5e3b4b006e4bd0cfaa

Εννοείται πως αν το μαγαζί που ανακάλυψε ο Σωκράτης είναι ελληνικό παραγγέλνετε από εκεί ... εμείς πήραμε από Τόμαν γιατί απλά δεν γνωρίζαμε άλλη πηγή ... Να επισημάνω πως στην Αμερική και στο ebay παίζουν 50-70 δολλάρια, οπότε τα 28 ευρώ είναι εξαιρετική τιμή ...

Έντιτ : Τώρα είδα πως στον Τόμαν το ακουστικό ξεπούλησε και περιμένουν παρτίδα από 1 Ιουλίου ...

το ελληνικο μαγαζι λεει out of stock
o Tομαν εχει αλλους 3 τυπους πρεπει να ειναι περιπου τα ιδια

Χε χε...όποιος πρόλαβε-πρόλαβε..
(Ελληνικό είναι και μάλλον με κάποιο περίεργο τρόπο έχει ότι κι ο τόμαν,έχω πάρει διάφορα απο εκεί,δεν κάνω διαφήμιση εννοείται,δεν έχω ιδέα ποιος το έχει.)
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Άρα τι κάνουμε; Κι εγώ εννοείται πως προτιμώ να το πάρω απ' το ελληνικό μαγαζί, κι ας είναι και παραμάγαζο του Τόμαν. Τι διάολο, κάτι θα μένει και στο Ελλάντα.