Lifeview LV6TBOX4SD

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
H σειρά ΒΟΧHD της Lifeview απόκτησε μικρο αδελφάκι, τον LV6TBOX4SD

BOXSD_front.jpg

Πρόκειται για ένα πραγματικά μικροσκοπικό δέκτη SD. Είναι μικρότερος απο το ήδη μικρό τηλεκοντρόλ των BOXHD το οποίο έχει και ο SD. Η παρακάτω φωτογραφία πρέπει να είναι σε φυσικό μέγεθος:

BOXSD_back2.jpg

Ασυνήθιστο χαρακτηριστικό είναι η θύρα USB στο πλαϊνό μέρος του δέκτη. Ίσως βολέψει κάποιους. Σύμφωνα με την Lifeview, παίζει ΜP3 & DivX ενώ έχει και ψηφιακή έξοδο ήχου. Περισσότερες πληροφορίες δεν μπόρεσα να βρω. Ο δέκτης είναι της Panodic, αν σας λέει κάτι αυτό.
 

likos

New member
18 June 2013
9
Λοιπών αγόρασα και εγώ με την σειρά μου τον δέκτη LV6TBOX4SD της LIFEVIEW και σήμερα που ήρθε το ψηφιακό σήμα τον συντόνισα να δω διαφορά με τον LV6TBOXHDA2 τον οποίο χρησιμοποιώ εδώ και μέρες περισσότερο ως media player.

Οι διαφορές τους μικρές καθώς και οι δύο είναι από την ίδια εταιρία (μάλλον έχουν τον ίδιο επεξεργαστή) και έχουν ακριβώς το ίδιο τηλεκοντρόλ που δουλεύει και στους δυο. Ο LV6TBOX4SD παρατήρησα οτι έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από τον LV6TBOXHDA2 (scart) αλλά είναι ελάχιστα πιο αργός στις εναλλαγές καναλιών. Επίσης ο 4SD έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής είναι πιο στιβαρός από τον HDA2 στον οποίο όταν προσθέτεις καλώδιο (HDMI η SCART)
οι ακροδέκτες κάνουν θόρυβο τριγμού και μπαίνουν μέσα πράγμα που με εκνεύρισε διότι ο HDA2 είναι πιο ακριβός και
και "υποτίθεται" συνολικά καλύτερος από τον 4SD :Χ.

Ας αφήσω στην άκρη την σύγκριση μεταξύ των δυο αδερφών και ας γράψω μόνο για τον 4SD:
Στο μπροστινό μέρος δεν υπάρχει κανένα κουμπί και η απενεργοποίηση του γίνεται μόνο μέσο τηλεκοντρόλ και το καλώδιο ρεύματος γύρω στο 1,5 μέτρο. Τον συντόνισα εύκολα και γρήγορα και άλλαξα την σειρά των καναλιών χωρίς προβλήματα (ο κωδικός για την αφαίρεση καναλιών είναι 0000 τον οποίο και βρήκα στην τύχη). Η ποιότητα εικόνας εξαιρετική για δέκτη των 20 ευρώ όπως εξαιρετική είναι και η ποιότητα κατασκευής του. Το τηλεκοντρόλ είναι μικρό και κακής ποιότητας όπως όλων πλέων των αποκωδικοποιητών που προσωπικά δεν μου δημιουργεί πρόβλημα. Κάνει εγγραφή κανονικά το πρόγραμμα των καναλιών και υπάρχει ρύθμιση για να ξεκινήσει μόνο του αλλά νομίζω ότι γράφει για μία ώρα μόνο χωρίς να είμαι σίγουρος. Οι εγγραφές γίνονται στο στικάκι όπου αργότερα αναγνωρίζουν και παίζουν κανονικά στην τηλεόραση αλλά σε σύνδεση με τον υπολογιστή δεν μπορεί να τα παίξει (περίεργο) Ο χρόνος εναλλαγής φυσιολογικός αν και τον περίμενα πιο γρήγορο αλλά δεν δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Σαν media player μέτρια πράγματα για δέκτη των 20 ευρώ, κατά τα άλλα παίζει κανονικά πολλά αρχεία χωρίς κολλήματα και σπασίματα στην οθόνη. Το μεγαλύτερο μείον που βρήκα και στους δυο είναι οι υπότιτλου που αν τους ρυθμίσεις κανονικούς φαίνονται μικροί και αν τους βάλεις μεγάλους φαίνονται καλύτερα αλλά πιάνουν 3 γραμμές (όταν στην κανονική ρύθμιση πιάνουν 2).
Τέλος να προσθέσω ότι για 20 ευρώ ειναι καλή ευκαιρία και νομίζω είναι καλύτερος από τις προτάσεις τον tv star και τον crypto σε αντίστοιχες τιμές.

μερικές φωτογραφίες:
b143.jpg

dpyl.jpg

ffsm.jpg
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
likos, δύο ερωτησούλες:
1) Αν του δοθεί αριθμός καναλιού που δεν υπάρχει, εμφανίζει μήνυμα λάθους που φεύγει μόνο του ή θέλει πάτημα κάποιου πλήκτρου;
2) Αν διαγράψεις όλα τα ραδιοφωνικά κανάλια, κολλάει ο δέκτης όταν πατηθεί το πλήκτρο TV/Radio;


Αν έχεις στο μέλλον περισσότερο χρόνο, ρίξε μια ματιά και σε μερικές λειτουργίες που είχα ελέγξει όταν είχα για λίγες ημέρες κι εγώ έναν SD:
www.avclub.gr/forum/showthread.php/103972-F-U-MPF3382


Κι αν βλέπεις τηλεόραση ως αργά το βράδυ, δες μήπως παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα:
http://www.avclub.gr/forum/showthre...OXHDA2?p=1056838244&viewfull=1#post1056838244


Επεξεργασία: SD δέκτης με ρυθμιζόμενο μέγεθος υποτίτλων! Δεν έχει ξαναναφερθεί κάτι τέτοιο!
Αν μπορείς, ανέβασε μια φωτογραφία της Infobar κάποια μέρα να δούμε αν είναι η νέα όπως έχουν στο νέο firmware για το τσιπ Μ3606.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ευχαριστούμε για την πρώτη παρουσίαση.

Το σίγουρο είναι οτι ο Α2 και ο SD δεν έχουν τον ίδιο επεξεργαστή. Ίσως να φαίνεται το μοντέλο στο μενου (Tools>Information). Αν μπορείς να βγάλεις και μια φωτογραφία της συγκεκριμένης οθόνης, ακόμα καλύτερα :)
Η διαφορές στην ποιότητα κατασκευής είναι φυσιολογικές, μιας και οι εταιρία χρησιμοποιεί διάφορους προμηθευτές.

Αυτές τις μέρες χρησιμοποιώ τον Α1 που έχει παρόμοιο (αλλα χειρότερο) τηλεκοντρόλ και καταλαβαίνω τον πόνο σου. Τουλάχιστον στο δικό σου τα βελάκια είναι βελάκια και όχι στρόγγυλα εξογκώματα και έχει το power στο σωστό σημείο.

Να υποθέσω οτι ο δέκτης γράφει σε αρχεία .dvr; Αυτά δύσκολα παίζουν σε υπολογιστή.
 

likos

New member
18 June 2013
9
Να προσθέσω επίσης ότι υπάρχει ledακι μπροστά το οποίο ανάβει πράσινο όταν είναι ανοικτός ο δέκτης και κόκκινο όταν είναι κλειστός (σε αναμονή).

talos_2002:
1) Αν δώσω λάθος αριθμό καναλιού πχ 55555 μετά από λίγο μου λέει "Κανένα Κανάλι" και από κάτω η επιλογή "Ναι" και το μήνυμα αυτό φεύγει ΜΌΝΟ αν πατήσεις το οκ.

2) Αν διαγράψω όλα τα κανάλια δεν με αφήνει να φύγω από το μενού και βγάζει μήνυμα "Κανένα Κανάλι". Το ίδιο μήνυμα γράφει αν πατήσω το TV/Radio. Πάντως ο δέκτης δεν κολλάει.

Τώρα για τα άλλα δύο που αναφέρθηκες ο δέκτης θα φύγει σήμερα και θα πάει στο σπίτι ηλικιωμένων και δεν μπορώ να σου απαντήσω στα υπόλοιπα ερωτήματα.
Επίσης το θέμα με τους υπότιτλους είναι δικό μου λάθος ο LV6TBOX4SD δεν αλλάζει τους υπότιτλους ούτε σε μέγεθος ούτε σε χρώμα-δυστυχώς είναι πολύ μικροί.

Ορίστε και μία σχετική φωτογραφία με εξωτερικούς υπότιτλους:
Edit: στην φωτογραφία φαίνονται μεγάλοι διότι τραβήχτηκε πολλή κοντά αλλά στην πραγματικότητα είναι μικροί
xjgu.jpg


Kostas_Y:
Ο δέκτης αποθηκεύει τα αρχεία εγγραφής σε .dvr και κανένας media player του υπολογιστή δεν τα ανοίγει. Τουλάχιστον τα αναγνωρίζει ο δέκτης και τα παίζει μια χαρά.

Η φωτογραφία που λέει για το μοντέλο:
8c86.jpg



Μόλις τώρα του έβαλα ένα βίντεο .mkv (BRRip XviD AC3) 1280x536 και δεν το έπαιξε. Έλεγε ότι η ανάλυση δεν υποστηρίζεται. Ενώ ένα άλλο με .avi (BRRip x264 AAC) 712x352 το έπαιξε κανονικά. Τέλος πάντων ο δέκτης προορίζεται μόνο για χρήση προβολής τηλεοπτικών καναλιών, και δεν είναι για πολλά-πολλά με τις ταινίες.
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Lifeview LV6TBOX4SD

2) Αν διαγράψω όλα τα κανάλια δεν με αφήνει να φύγω από το μενού και βγάζει μήνυμα "Κανένα Κανάλι". Το ίδιο μήνυμα γράφει αν πατήσω το TV/Radio. Πάντως ο δέκτης δεν κολλάει.
Διατύπωσα λάθος την ερώτησή μου και την ξαναέγραψα. Αν υπάρχει χρόνος, έλεγξέ την :smile:

Ο δέκτης αποθηκεύει τα αρχεία εγγραφής σε .dvr και κανένας media player του υπολογιστή δεν τα ανοίγει.
Υπάρχει ένα προγραμματάκι με όνομα ALi DVR Tool, βρίσκεται εύκολα με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο. Αν θέλεις ρίξε του μια ματιά.

Μόλις τώρα του έβαλα ένα βίντεο .mkv (BRRip XviD AC3) 1280x536 και δεν το έπαιξε. Έλεγε ότι η ανάλυση δεν υποστηρίζεται. Ενώ ένα άλλο με .avi (BRRip x264 AAC) 712x352 το έπαιξε κανονικά.
Το 1ο αρχείο έχει ανάλυση που ξεφεύγει από τα 720x576 της SD, οπότε είναι αναμενόμενο το μήνυμα που σου εμφανίζει.
Για το 2ο, θα μπορούσες να μας δόσεις τις πληροφορίες που δίνει το προγραμματάκι MediaInfo; Οι SD δέκτες συνηθίζουν να παίζουν Xvid και DivX και απ' όσο γνωρίζαμε δεν παίζουν x264 ή H264. Αν το νέο λογισμικό του ALi M3105 προσφέρει τέτοια δυνατότητα, είναι μια πολύ χρήσιμη βελτίωση.
 

infin1t3

Established Member
5 September 2012
108
πριν λιγο στο eshop ηρακλειο περιμενοντας στην ουρα πρεπει να εφυγαν πανω απο 50 κομματια.
μεσα στο μαγαζι ειχαν 3-4 κουτες ολοκληρες με τον αποκωδικοποιητη και αλλες τοσες του HD και πουλουσαν και αμεσα χωρις αναγκη παραγγελιας.
δε τον προτιμησα εναντι του edision αλλα υπηρχε κοσμος που εμπαινε και ελεγε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος και ερχοταν να παρει και για τους συγγενεις του.

συζητηθηκε επισης σε αλλη συζητηση οτι στη κρητη πεφτει μεγαλη αισχροκερδεια στα καλωδια scart με τις τιμες των κινεζικων χαμηλης ποιοτητας (αυτα με την ενδειξη RoHs) να φτανουν και εως τα 5-6 ευρω ενω αγοραζονται καπου 30-40 cent χονδρικη απο κινα
 
Last edited:

likos

New member
18 June 2013
9
2) Αν διαγράψεις όλα τα ραδιοφωνικά κανάλια, κολλάει ο δέκτης όταν πατηθεί το πλήκτρο TV/Radio;
Ο δέκτης δεν βρήκε ραδιοφωνικά κανάλια δεν ξέρω γιατί πάντως άμα πατήσεις το TV/Radio γράφει "κανένα ραδιοφωνικό κανάλι!"

Υπάρχει ένα προγραμματάκι με όνομα ALi DVR Tool, βρίσκεται εύκολα με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο. Αν θέλεις ρίξε του μια ματιά.
Οκ θα το ψάξω ευχαριστώ!

Το 1ο αρχείο έχει ανάλυση που ξεφεύγει από τα 720x576 της SD, οπότε είναι αναμενόμενο το μήνυμα που σου εμφανίζει.
Για το 2ο, θα μπορούσες να μας δόσεις τις πληροφορίες που δίνει το προγραμματάκι MediaInfo; Οι SD δέκτες συνηθίζουν να παίζουν Xvid και DivX και απ' όσο γνωρίζαμε δεν παίζουν x264 ή H264. Αν το νέο λογισμικό του ALi M3105 προσφέρει τέτοια δυνατότητα, είναι μια πολύ χρήσιμη βελτίωση.

Εντάξει για 20ευρώ δέκτη δεν περιμένω και πολλά. Άλλωστε γι' αυτό πήρα και τον HDA2 ;)

πριν λιγο στο eshop ηρακλειο περιμενοντας στην ουρα πρεπει να εφυγαν πανω απο 50 κομματια.
μεσα στο μαγαζι ειχαν 3-4 κουτες ολοκληρες με τον αποκωδικοποιητη και αλλες τοσες του HD και πουλουσαν και αμεσα χωρις αναγκη παραγγελιας.
δε τον προτιμησα εναντι του edision αλλα υπηρχε κοσμος που εμπαινε και ελεγε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος και ερχοταν να παρει και για τους συγγενεις του.

συζητηθηκε επισης σε αλλη συζητηση οτι στη κρητη πεφτει μεγαλη αισχροκερδεια στα καλωδια scart με τις τιμες των κινεζικων χαμηλης ποιοτητας (αυτα με την ενδειξη RoHs) να φτανουν και εως τα 5-6 ευρω ενω αγοραζονται καπου 30-40 cent χονδρικη απο κινα

Τόσα πολλά κομμάτια?! Γι' αυτό έκανα εγώ παραγγελία 100ευρώ δέκτες από το eshop και την άλλη μέρα το πρωί ήταν στο κατάστημα! Μέσα δηλαδή σε 12 ώρες! :D
Λογικό μου φαίνεται να υπάρχει αυτή η αισχροκέρδεια στην Ελλάδα... το περίμενα γι' αυτό δεν αγόρασα δέκτη από τον μπάρμπα με το μαγαζάκι στην γωνία γιατί θα μου έβαζε κανένα 20ευρώ επιπλέον καπέλο στην τιμή. Δυστυχώς όποιος δεν ξέρει-ψάχνει την πατάει. Ένας γνωστός μου αγόρασε αποκωδικοποιητή HD παρακαλώ (οχι Full HD) με 40! ευρώ και μάλλον δεν είναι καλύτερος από τον HDA2 που πήρα στα 26ευρώ. Πάντως για το καλώδιο scart δεν βρίσκεις εύκολα καλό και φτηνό καθώς και τα "μεγάλα" καταστήματα πουλάνε τα ίδια με 4πλάσια τιμή...
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ο δέκτης δεν βρήκε ραδιοφωνικά κανάλια δεν ξέρω γιατί πάντως άμα πατήσεις το TV/Radio γράφει "κανένα ραδιοφωνικό κανάλι!"
Δεν βρήκε γιατί πολυ απλά...δεν υπάρχουν! Μόνο η ΕΡΤ είχε ψηφιακά ραδιόφωνα και τα έφαγε το μαύρο σκοτάδι.

Οκ θα το ψάξω ευχαριστώ!
To βρήκες! http://www.avclub.gr/forum/showthre...-σε-pc?p=1056818085&viewfull=1#post1056818085

Εντάξει για 20ευρώ δέκτη δεν περιμένω και πολλά. Άλλωστε γι' αυτό πήρα και τον HDA2 ;)
Η υποστήριξη x264 είναι σημαντική. Είναι πολύ πιο αποτελεσματικός αλγόριθμος συμπίεσης και δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα απο τα Xvid.

Τόσα πολλά κομμάτια?! Γι' αυτό έκανα εγώ παραγγελία 100ευρώ δέκτες από το eshop και την άλλη μέρα το πρωί ήταν στο κατάστημα! Μέσα δηλαδή σε 12 ώρες! :D
Λογικό μου φαίνεται να υπάρχει αυτή η αισχροκέρδεια στην Ελλάδα... το περίμενα γι' αυτό δεν αγόρασα δέκτη από τον μπάρμπα με το μαγαζάκι στην γωνία γιατί θα μου έβαζε κανένα 20ευρώ επιπλέον καπέλο στην τιμή. Δυστυχώς όποιος δεν ξέρει-ψάχνει την πατάει. Ένας γνωστός μου αγόρασε αποκωδικοποιητή HD παρακαλώ (οχι Full HD) με 40! ευρώ και μάλλον δεν είναι καλύτερος από τον HDA2 που πήρα στα 26ευρώ. Πάντως για το καλώδιο scart δεν βρίσκεις εύκολα καλό και φτηνό καθώς και τα "μεγάλα" καταστήματα πουλάνε τα ίδια με 4πλάσια τιμή...
Εχμ...μεταξύ μας, δεν έχει σημασία αν ο δέκτης είναι HD (μάλλον εννοείς 1080i) ή FullHD (1080p). Τα κανάλια εκπέμπουν μέχρι 1080i.
Δε λες πάλι καλά που βρήκες το forum; :smile: Το 2010 δεν ήξερα την τύφλα μου και παραλίγο να δώσω 60 για δέκτη.
 
Last edited:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Lifeview LV6TBOX4SD

δεν έχει σημασία αν ο δέκτης είναι HD (μάλλον εννοείς 1080i) ή FullHD (1080p). Τα κανάλια εκπέμπουν μέχρι 1080i.
Δε λες πάλι καλά που βρήκες το forum; :smile: Το 2010 δεν ήξερα την τύφλα μου και παραλίγο να δώσω 60 για δέκτη.
Τώρα πια μόνο 576i εκπέμπουν. Το ΕΡΤHD έχει γίνει Βουλή και είναι πια SD. Και με τα σχέδια που έχουν για την ΕΡΤ δεν προβλέπεται να ξαναέχουμε σύντομα. Ένα επίγειο κανάλι, ένα ιντερνετικό και ένα δορυφορικό θα έχει η νέα ΕΡΤ. Και δεν βλέπω κίνηση για HD από την Digea. Οι HD δέκτες τώρα πια χρειάζονται μόνο για τον καλύτερο media player που έχουν σε σχέση με τους SD δέκτες.
Εγώ ήξερα κάποια πράγματα, αλλά πήρα τον F&U που έκανε τότε 75 ευρώ. Και τον πήρα με δόσεις που ανέβασε ακόμα περισσότερο το ποσό. Και κόντεψα να το ρίξω και στα χάπια με τα τρελά που μου έκανε.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Re: Lifeview LV6TBOX4SD

Τώρα πια μόνο 576i εκπέμπουν.

Για αυτό έγραψα "Τα κανάλια εκπέμπουν μέχρι 1080i." και όχι "Τα ελληνικά κανάλια εκπέμπουν μέχρι 1080i." :p
Γενικό σχόλιο ήταν.
 

likos

New member
18 June 2013
9
Η υποστήριξη x264 είναι σημαντική. Είναι πολύ πιο αποτελεσματικός αλγόριθμος συμπίεσης και δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα απο τα Xvid.

Πάντως ο 4SD μου έπαιξε κανονικά τα BRRip x264 AAC σε ανάλυση 712x352 :D

Εχμ...μεταξύ μας, δεν έχει σημασία αν ο δέκτης είναι HD (μάλλον εννοείς 1080i) ή FullHD (1080p). Τα κανάλια εκπέμπουν μέχρι 1080i.
Δε λες πάλι καλά που βρήκες το forum; Το 2010 δεν ήξερα την τύφλα μου και παραλίγο να δώσω 60 για δέκτη.

Ναι έχεις δίκαιο το forum με βοήθησε στην τελική απόφαση μου για την αγορά δέκτη. Πάντως πριν 1-2 χρόνια οι δέκτες ήταν πολλή ακριβοί αλλά τώρα δεν δικαιολογούνται τιμές πάνω από 40 ευρώ μόνο αν ο δέκτης είναι σούπερ ουάου και κάνει και καφε :p
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Το επίσημο site είναι αυτό:
http://www.notonlytv.net/download_for_tv.html
Αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα ανεβάσει ποτέ λογισμικό. Πριν από τον δέκτη σου έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα άλλοι 3 δέκτες της εταιρίας, που δεν ανέβηκαν ποτέ λογισμικά.
Η πιο σίγουρη λύση είναι να στείλεις email στην εταιρία (links υπάρχουν στο site τους) και να τους ζητήσεις λογισμικό, αν υπάρχουν διαθέσιμα. Με αυτό τον τρόπο έχουμε 3 διαφορετικά λογισμικά για τον έναν από τους 3 δέκτες που προανέφερα και που δεν υπάρχουν λογισμικά στο site τους. Μόνο εμείς τα έχουμε, στο thread του. Η εταιρία για κάποιους δέκτες της έχει λογισμικά, αλλά δεν τα ανεβάζει στο site της!!! Τα δίνει σε όποιον τα ζητήσει μέσω email. Στους υπόλοιπους δέκτες της δεν έχει λογισμικά.
Αν σου δώσουν λογισμικό καλό θα ήταν να το ανεβάσεις για να το πάρουν και οι υπόλοιποι.
Αλλά ο δέκτης είναι το τελευταίο μοντέλο της εταιρίας, και δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει ακόμα λογισμικό.
 

GUZGUN

New member
30 August 2012
52
Οκ σ'ευχαριστώ πολύ. θα στείλω μύνημα και βλέπουμε.

Επεξεργασία:
έστειλα μύνημα αλλά μου τα γυρίζει πίσω. Προσπαθώ να παίξω ένα video 640X360 αλλά μου βγάζει "video resolution not supported".
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αυτά να τα περιμένεις απο SD δέκτη. Είναι ο λόγος που προτείνουμε HD δέκτες ακόμα και για μικρές τηλεοράσεις, έχουν πολύ πιο ευέλικτο media player.
 

ΓΙΑΝΝΗΣ13

New member
4 July 2013
5
Καλησπερα σας. Εχω αυτον το αποκωδικοποιητη και εδω και 3 εβδομαδες εχω σοβαρο προβλημα με τα καναλια. Μενω Ηρακλειο Κρητης. Σχεδον σε ολο το διαστημα της ημερας τα καναλια κολλανε και τα κρητικα καναλια δεν τα βρησκει καθολου στην αναζητηση. Αν ειναι καποιος απο Ηρακλειο Κρητης και εχει τον ιδιο αποκωδικοποιητη και αντιμετωπιζει τα ιδια προβληματα παρακαλω ας απαντησει.Να ξερω αν ειναι απο τον lifeview ή παιζει κατι αλλο στις ρυθμισεις του ή ειναι γενικο προβλημα εδω..
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Γειά σου Γιάννη, καλώς όρισες!
Μάλλον υπάρχει πρόβλημα στην λήψη. Το σήμα σου πρέπει να είναι πολύ χαμηλά, έλεγξέ το από τον δέκτη. Αν τα ποσοστά είλναι πολύ χαμηλά, πρέπει να κοιτάξεις καλωδίωση, πρόζες, βίσματα και αν η κεραία κοιτάει προς το σημείο εκπομπής της περιοχής σου.
Για περισσότερη βοήθεια, δες το θέμα «Πρόβλημα λήψης καναλιών / σήματος: Τι να κάνω;».