Πηγή : Kenwood KMM-157 usb/radio only & flac

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,492
Πειραιάς
Σιγά σιγά τα cd φεύγουν από την αγορά κ αρκετοί κατασκευαστές αρχίζουν να πωλούν πηγές που έχουν ραδιόφωνο και usb υποστήριξη για αρχεία mp3, wav κτλ.

Μία από αυτές τις συσκευές είναι η Kenwood KMM-157, μια πολύ οικονομική πηγή, γύρω στα 60 ευρώ, η οποία υποστηρίζει MP3/WMA/AAC/WAV αλλά και FLAC ! :grinning-smiley-043

13_KMM-157_SWL.jpg


Επειδή είναι χαμηλού κόστους, έχει μόνο μία είσοδο usb στην πρόσοψη και μια aux είσοδο. Διαθέτει όμως προενίσχυση για τα πίσω ηχεία ή για υπογούφερ, επιλογή του χρήστη, στα 2.5V.

13_KMM-157_E_BACK.jpg


Περισσότερες πληροφορίες εδώ : http://www.kenwood.eu/products/car/receivers/all/KMM-157/details/
 

lakisfm1

Established Member
11 February 2011
202
Πηγα σημερα στο τοπικο mediamarkt και δοκιμασα 16bit FLAC

Δεν δοκιμασα 24bit επειδη το λενε ηδη οτι δεν υποστηριζει.

1) .m3u playlist δεν την ειδε...
2) .cue αρχειο (olo to CD ενα FLAC) δεν ειδε, το επαιξε σαν ενα track.

Νωρις ακομα για FLAC :(
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Ολα τα flac μου ειναι ετσι ριπαρισμενα ωστε να μη χρειαζεται τουλαχιστον για την αναπαραγωγη το .cue. Σκεφτομαι το 357 για αγορα πολυ σοβαρα.
 

lakisfm1

Established Member
11 February 2011
202
Αν η διαφορα με το 257 ειναι μονο η sd παω για 257.

Στο 357 επιλεγεις και χρωμα φωτισμου.

Επισης δεν διαβαζει τα tag , αν θελετε tag reading πρεπει πρωτα να φτιαξετε database με προγραμμα PC που δινουν στην σελιδα τους (Μusic Editor Light).
 

lakisfm1

Established Member
11 February 2011
202
Eνδιαφερουσα ειναι η εφαρμογη android "Kenwood Music Control" , θα ηθελα πολυ να ακουσω review σε συνδεση με το 257/357 (το 157 δεν υποστηριζει android connection)
 

lakisfm1

Established Member
11 February 2011
202
Ε λοιπον , το παλιο μου Clarion (απο το 2004 μαζι με το οχημα!) , παρεξηγηθηκε οταν πηρε χαμπαρι οτι ξενοκοιταω αλλα radio(cd) ...

Ενω λοιπον δεν το σκεφτομουν σοβαρα και ελεγα να περιμενω μια επομενη φουρνια να παιζει 24bit flac , NTFS , .cue , .pls και ισως dot matrix display η ακομα και bluetooth, το Σαββατο ενω ημουνα αρκετα μακρια απο τη Θεσσαλονικη .......μουλαρωσε και δεν ξαναανοιξε....

Οποτε και εγω σημερα πρωι πρωι πηγα βαρεσα το 357SD.
Πρωτες εντυπωσεις

Μου αρεσε πολυ ο ηχος του!!!!
Πολυ πιο καθαρα πριμα.
Το Nexus S μου και Nexus 7 tablet αρνηθηκαν να παιξουν επειδη και τα δυο δεν εχουν OTG της προκοπης.

Σκληρο δισκο 2.5" 1ΤΒyte Toshiba , τον ειδε αφου τον φορμαρα σε FAT32 με ειδικο utility (fat32 format),
μιας και τα ΧP δεν φορμαρουν 1ΤΒ δισκο σε FAT32.

Ακομα και στο εντυπο βαλαν correction δεν παιζει wav απο SD. Mονο στο usb παιζει wav.

Ρυθμισεις Bass-Mid-Treble μπορεις να εχεις διαφορετικες για radio/usb/aux (οχι ομως και display color).

APE δεν ειδε(ειπα μπας και)

Kριμα που δε σκανναρει μονο του την πηγη για artist,title,album ωστε να κανεις search by xxx.

Παρολα αυτα την ωρα που παιζει ενα αρχειο με το DISPLAY μπορει να σου δειξει το τρεχων artist/title/album/filename/time


Μαλλον θα το συνηθισω συντομα :2thumb22sup:
 
Last edited:

lakisfm1

Established Member
11 February 2011
202
Re: Απάντηση: Πηγή : Kenwood KMM-157 usb/radio only & flac

Καλορίζικη η πηγή !! :music-smiley-005:

Ευχαριστω , την παιδευω.

Σημερα δοκιμασα και ενα hub με τον σκληρο επαιξε κανονικα (παρολο που λεει μη βαζετε hub).
Το hub το χρειαζομαι για να κουμπωσω ενα στικακι bluetooth (client).

Επεισης 1 στις 10 (...) παιζει και το android app sto Nexus S κινητο μου.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Σε ευχαριστω. Με γειες και σε σενα. Ελπιζω να μην εβγαλαν καπακι τα kmm-u256 ως αντικαταστατες (και να παιζουν λεει 24-96)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,658
Σε ευχαριστω. Με γειες και σε σενα. Ελπιζω να μην εβγαλαν καπακι τα kmm-u256 ως αντικαταστατες (και να παιζουν λεει 24-96)
Αυτό, που δεν σε αγχώνει τπτ, πολυ το ζηλεύω....:p
 

Lucretius

New member
10 November 2010
6
Την καλησπέρα μου! Αφού το πανάρχαιο sony του fiesta μου παρέδωσε το βασανισμένο πνεύμα του καλούμαι να επιλέξω μια πηγή για αναπαραγωγή mp3 από usb και στην ανάγκη από aux. είμαι μεταξύ του Kenwood KMM157 που συζητήσατε σε αυτό το τόπικ και του SONY DSXA40UI http://www.ebw.gr/el/Product/640775/SONY-CAR-AUDIO-DSXA40UI-RADIO-MP3-USB που έχει παρόμοια χαρακτηριστικά και τιμή. Τί προτείνετε;
 
Last edited:

olybik

New member
7 June 2010
1
Απάντηση: Re: Πηγή : Kenwood KMM-157 usb/radio only & flac

σχετικα με τα flac αρχεια υπαρχουν συσκευες που να παιζουν ολα τα flac? μπορεις να μου στειλεις το τηλ να σε παρω?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ενα τηλ μνα μιλησουμε μπορεις να μου στειλεις σε μηνυμα? το δικο μου ειναι 6948800181 θα σε παρω εγω
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Re: Απάντηση: Re: Πηγή : Kenwood KMM-157 usb/radio only & flac

σχετικα με τα flac αρχεια υπαρχουν συσκευες που να παιζουν ολα τα flac? μπορεις να μου στειλεις το τηλ να σε παρω?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ενα τηλ μνα μιλησουμε μπορεις να μου στειλεις σε μηνυμα? το δικο μου ειναι 6948800181 θα σε παρω εγω

Αν δε θέλεις να μπλέξεις με τσικρίκια, χτύπα αυτό και φεύγα!
ΤΕΛΕΙΟ