Audiophile Mac Mini SetUp ?

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Καλημέρα σας...
Ανοίγω αυτό το νήμα στο "Computer Audio Guides και Software" γιατί θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και συμβουλές ώς προς τον τρόπο που θα πρέπει να στηθεί ένα Computer Audio σύστημα με βάση ένα Mac Mini.


Χθές παρέλαβα το κάτωθι διαμαντάκι...

url.jpg



Τα δεδομένα είναι τα εξής:

MacMini:

Μνήμη 8Gb
320Gb HDD



Player:

Audirvana+

audirvana96-2.png





Καλώδιο:

Furutech Formula 2 USB

$(KGrHqF,!isFC7Ry7gLgBR!ku,U8P!~~60_35.JPG




Dacs:

ODac

Standalone_ODAC_header.jpg



Teac

d696ca28_TEACUD-H01DACwithUSBinterface.jpeg







Το Mac Mini θα έχει ρόλο σερβιτόρου μουσικής και transport (για λίγα CD που θα μου μείνουν)... ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Θέλω προτάσεις σε ότι αφορά τα εξής:

Απο πού να γίνεται η αναπαραγωγή (και γιατί αν μπορείτε)...
Από τον εσωτερικό σκληρό?
Από εξωτερικό? Αν ναι, Firewire υποθέτω.

Τα Dac να μπούν πάνω σε ενεργό (σταθερό) hub ή υπερβολή?

Υπάρχουν settings τα οποία θα έπρεπε να ξέρω και τα οποία θα έπρεπε να κάνω?
Του στυλ "απενεργοποίησησε screen saver" κλπ κλπ ?

Υπάρχει λογική στο να αλλάξει κανείς το καλώδιο ρεύματος του MacMini?
Άκουσα πολύ πρόσφατα πως κάποιος του έβαλε Nordost αν θυμάμαι καλά... υπάρχει λογική σε αυτό?


Ότι άλλο έχετε στο νού σας, ρίξτε το.
Από στήριξη μέχρι ότι άλλο... αδυνατώ να σκεφθώ όλους τους παράγοντες...







Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας με οδηγίες για να στηθεί ένα όσο πιο audiophile setup... θα βοηθήσει και άλλους και όχι μόνο εμένα.

:ernaehrung004:
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Απο πού να γίνεται η αναπαραγωγή (και γιατί αν μπορείτε)...
Από τον εσωτερικό σκληρό?
Από εξωτερικό? Αν ναι, Firewire υποθέτω.

H αναπαραγωγή του κομματιού θα γίνεται από την RAM του mac, δλδ θα φορτώνεται στην μνήμη ολόκληρο το τραγούδι και θα παίζει από εκεί (κάτι σαν ένα πολύ μεγάλο buffer). To Audirvana έχει τέτοια επιλογή. Μοίρασε 2GB RAM στον λειτουργικό και τα υπόλοιπα 6GB στο Audirvana

Τα Dac να μπούν πάνω σε ενεργό (σταθερό) hub ή υπερβολή?

Υπάρχουν settings τα οποία θα έπρεπε να ξέρω και τα οποία θα έπρεπε να κάνω?
Του στυλ "απενεργοποίησησε screen saver" κλπ κλπ ?

Κανονικά όλα τα παράσιτα τα απενεργοποιεί το Audirvana από μόνο του οπότε εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.


Υπάρχει λογική στο να αλλάξει κανείς το καλώδιο ρεύματος του MacMini?
Οχι βέβαια, μην τρελαθούμε και τελείως..

Άκουσα πολύ πρόσφατα πως κάποιος του έβαλε Nordost αν θυμάμαι καλά... υπάρχει λογική σε αυτό?
Καμία. Μιλάμε υια υπολογιστή όπου τα πάντα γίνονται στο ψηφιακό πεδίο. αν το βάλεις όμως λόγω ψυχαναγκασμού τότε πάσο...

Ότι άλλο έχετε στο νού σας, ρίξτε το.
Από στήριξη μέχρι ότι άλλο... αδυνατώ να σκεφθώ όλους τους παράγοντες...

Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας με οδηγίες για να στηθεί ένα όσο πιο audiophile setup... θα βοηθήσει και άλλους και όχι μόνο εμένα.

:ernaehrung004:

Οι απαντήσεις ου με κόκκινα. Το βράδυ από το σπίτι που θα είμαι στο mac θα το δώ και θα σου πώ αν πρέπει να κοιτάξεις και κάτι άλλο γιατί για την ώρα μου διαφεύγει.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ...

Την μνήμη που θα παίρνει το Audirvana, την ρυθμίζω από το κάτωθι:

Buffer.png


Αυτό ορίζω στα 6Gb?

Kαι αν ορίσω 6Gb σε αυτό, πιο πάνω που αναγράφει "Use max I/O buffer size", το τσεκάρω ή όχι?








ΥΓ. Στο γραφείο, με πραγματικά τούμπανο, πρησμένο από αναβολικά, MacPro... ΚΑΠΟΙΕΣ φορές, κατά την αναπαραγωγή από το Α+ ακούγονται κάποια τσκ τσκ τσκ... επαναλαμβανόμενα και με σταθερό τεμπο.
Γνωρίζουμε τί μπορεί να είναι αυτό?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ...

Την μνήμη που θα παίρνει το Audirvana, την ρυθμίζω από το κάτωθι:

Buffer.png


Αυτό ορίζω στα 6Gb?

Kαι αν ορίσω 6Gb σε αυτό, πιο πάνω που αναγράφει "Use max I/O buffer size", το τσεκάρω ή όχι?








ΥΓ. Στο γραφείο, με πραγματικά τούμπανο, πρησμένο από αναβολικά, MacPro... ΚΑΠΟΙΕΣ φορές, κατά την αναπαραγωγή από το Α+ ακούγονται κάποια τσκ τσκ τσκ... επαναλαμβανόμενα και με σταθερό τεμπο.
Γνωρίζουμε τί μπορεί να είναι αυτό?

Από αυτή την μπάρα που λές πολύ σωστά την βάζεις στα 6GB. Επίσης τσεκάρεις τα "Use max I/O buffer size" και "Exclusive access mode". Προσοχή : Με το Exclusive access mode ξεχνάς remote desktop, firewall, screen saver etc etc.

Επίσης στο prefereed audio device επιλέγεις το εξωτερικό dac, όποιο και αν είναι αυτό.

Για το macpro δεν ξέρω, ίσως να είναι μνήμη. Ρώτα στο apple corner καλύτερα
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Σε μερσώ από τα βάθη της καρδιάς μου...

Έχεις άποψη για το αν υπάρχει πρόβλημα να παίζει από τον εσ. δίσκο την μουσική?
Γιατί όλοι συνιστούν εξωτερικό Firewire?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Σε μερσώ από τα βάθη της καρδιάς μου...

Έχεις άποψη για το αν υπάρχει πρόβλημα να παίζει από τον εσ. δίσκο την μουσική?
Γιατί όλοι συνιστούν εξωτερικό Firewire?

Από μνήμη παίζει ολίγον τί καλύτερα από την άποψη ότι δεν γίνονται λάθη από την ανάγνωση των sectors του δίσκου. Firewire εξωτερικός δίσκος διότι η firewire κουμπώνει κατ ευθείαν πάνω στον επεξεργαστή και έτσι γλυτώνεις πόρους συστήματος και μια μετατροπή στο σήμα. Για τον ίδιο λόγο ένα dac θα παίξει καλύτερα παό την firewire παρά από την usb θύρα (εννοείται ότι είναι και οι δύο υλοποιημένες όπως πρέπει να είναι και όχι κουκουρούκου)
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Sto syoptimizer τα κανει ολα αυτοματα επισης αν εχει αναλογικο volume to dac σου απενεργοποιησε του Α+ βλεπω τοχεις ενεργο κανονικα εκει στο volume toy A+ που εχει μια κοκκινη γραμμη πρεπει να απενεργοποιηθει και να μην κουνιεται το volume του.
Αν δεν εχεις μεινε ετσι με το ψηφιακο
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Κατ' αρχήν τα screenshots είναι τυχαία από τον υπολογιστή στο γραφείο... δεν έχει dac επάνω ούτε είναι ρυθμισμένο αυτή τη στιγμή... απλά για να τραβήξω screenshots το άνοιξα...


Sto syoptimizer τα κανει ολα αυτοματα

Αυτό, σπίτι, θα είναι ενεργοποιημένο... σωστός!!!!

Screen_shot_2013_05_01_at_3_39_06_PM.png



....επισης αν εχει αναλογικο volume to dac σου απενεργοποιησε του Α+ βλεπω τοχεις ενεργο κανονικα εκει στο volume toy A+ που εχει μια κοκκινη γραμμη πρεπει να απενεργοποιηθει και να μην κουνιεται το volume του.
Αν δεν εχεις μεινε ετσι με το ψηφιακο

Εννοείς να ενεργοποιηθεί το "Dac Only", σωστά?

Screen_shot_2013_05_01_at_3_38_52_PM.png



Το volume που έχει το Teac, δεν είναι μόνο για τα ακουστικά?
Δεν γνωρίζω καθόλου τί έχει το Teac... :smash:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Στο Α+ αν ο dac υποστηριζει integer/direct mode (odac πχ) και το εχεις επιλεξει (που εννοειται πως το επιλεγεις) τοτε το volume ακόμα και στο dac only να το εχεις η γραμμή είναι κόκκινη και το ρυθμιστικό του προγραμματος λειτουργεί.
Τουλαχιστον με το hiface2 αυτό ισχύει. Οποτε το έχεις παντα στο μέγιστο.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Από μνήμη παίζει ολίγον τί καλύτερα από την άποψη ότι δεν γίνονται λάθη από την ανάγνωση των sectors του δίσκου. Firewire εξωτερικός δίσκος διότι η firewire κουμπώνει κατ ευθείαν πάνω στον επεξεργαστή και έτσι γλυτώνεις πόρους συστήματος και μια μετατροπή στο σήμα. Για τον ίδιο λόγο ένα dac θα παίξει καλύτερα παό την firewire παρά από την usb θύρα (εννοείται ότι είναι και οι δύο υλοποιημένες όπως πρέπει να είναι και όχι κουκουρούκου)

Είτε παίζει από τον εσωτερικό είτε από τον απ' όξω, αλλάζει κάτι?
Πάλι στην μνήμη δεν θα περνάνε?

Η δε firewire είναι καλύτερη από ότι ο εσωτερικός?


Σχωράτε με αλλά έχω απορίες... :Banane0:
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Στο Α+ αν ο dac υποστηριζει integer/direct mode (odac πχ) και το εχεις επιλεξει (που εννοειται πως το επιλεγεις) τοτε το volume ακόμα και στο dac only να το εχεις η γραμμή είναι κόκκινη και το ρυθμιστικό του προγραμματος λειτουργεί.
Τουλαχιστον με το hiface2 αυτό ισχύει. Οποτε το έχεις παντα στο μέγιστο.
το ψηφιακο volume απενεργοποιητε οταν το ντακ εχει αναλογικο ρυθμιστικο σταθμης και το direct δουλευει οταν εισαι σε lion και πανω
ή μαλλον για να το πω καλυτερα το integer δουλευει μονο μεχρι snow leopard
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
το ψηφιακο volume απενεργοποιητε οταν το ντακ εχει αναλογικο ρυθμιστικο σταθμης και το direct δουλευει οταν εισαι σε lion και πανω
ή μαλλον για να το πω καλυτερα το integer δουλευει μονο μεχρι snow leopard
Σωστό...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Είτε παίζει από τον εσωτερικό είτε από τον απ' όξω, αλλάζει κάτι?
Πάλι στην μνήμη δεν θα περνάνε?

Η δε firewire είναι καλύτερη από ότι ο εσωτερικός?


Σχωράτε με αλλά έχω απορίες... :Banane0:

από την μνήμη παίζουν και στις δύο περιπτώσεις ΑΛΛΑ το θέμα είναι πόσο παίζει. συνήθως το buffer είναι μερικών δευτερολέπτων και επίσης έχει και priority ανάλογα με το τί επεξεργασίες καλείται να κάνει ο υπολογιστής. Καταλαβαίνεις ότι ανα διαστήματα θα πρέπει να διαβάζει το σκληρό δίσκο για το κομμάτι που σημαίνει πόροι συστήματος, μετατροπείς σήματος κλπ κλπ.

Με το exclussive access mode και με το use maximum buffer του λές στην ουσία να φορτώσει στην μνήμη όλο το τραγούδι, δλδ να διαβάσει το σκληρό δίσκο μια μόνο φορά, και να το παίξει από εκεί.

firewire και σκληρός δίσκος είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα, δεν μπορείς να τα συγκρίνεις, είναι σαν να συγκρίνεις αχλάδια με ντομάτες.....Και τα δύο είναι φρούτα αλλά δεν βάζεις αχλάδι στην χωριάτικη.....
 

bassman2

Established Member
4 January 2013
163
εντυπώσεις από το setup;οι ρυθνμίσεις κάνουν διαφορά;αξίζει να μεταβεί κανείς από windows & foobar?
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Φίλε μου καλημέρα...

To set-up κελαϊδάει... αλλά δεν μπορώ να σου συγκρίνω με Win + Foobar καθώς δεν υπάρχει PC στο σπίτι.
Οι ρυθμίσεις σαφώς και κάνουν διαφορά... γι' αυτό ψάχνουμε να βρούμε τις πλέον ενδεδειγμένες / δοκιμασμένες λύσεις... :ernaehrung004: