LG 32LN5778: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Παραγγειλαμε την συγκεκριμενη 32αρα TV της LG τη νεα σειρα 2013 και την αναμενουμε τις επομενο διαστημα για να πουμε και τις εντυπωσεις μας.
Αυτα που με κερδισε για να την επιλεξω ειναι τα εξης μεταξυ αλλων μοντελων:

1.Οτι υπαρχει διαθεσιμο σε λευκο χρωμα που παντα ηθελα να παρω αλλα παντα τα εβρισκα πιο ακριβα προηγουμενες χρονιες αντιστοιχα μοντελα.
2.Οτι υποστηριζει Μiracasts-WiDi και ετσι θα μπορω να συνδεω ασυρματα το laptop και το κινητο στην tv απευθειας στην ουσια wireless hdmi
3.Οτι εχει ενσωματωμενο WiFi
4.Ενα ακομα κινητρο ηταν και το magic remote control.

Αναλυτικα πληροφοριες για την tv εδω

http://www.lg.com/de/tv/lg-32LN5778/technical-specifications

Καποια βασικα χαρακτηριστικα ειναι τα εξης


  • Energy efficiency class: A
  • Size 81 cm / 32 inch, Full HD, 100 Hz
  • 3x HDMI, 3x USB, LAN connection, LAN connection
  • integrated DVB-T / C / S tuner (HD)
  • Edge LED TV, White, DLNA Certified, Miracast


Energy

  • Energy efficiency class: A

    the annual energy consumption is 60 kWh
    The power consumption in the on state is 41 Watt
    Standby Mode
    Eco Mode
    Visible Diagonal: 81 cm / 32 inch
Display
Audio
  • Speakers: 10 watts (2 x 5)
    Dolby Digital Plus
Tuner
  • Analog tuner
    integrated DVB - T / C / S tuner (HD)
    Unicable
Connections
  • 3 HDMI ports
    Audio Return Channel
    Mobile High-Definition Link
    3 USB ports
    Ethernet (LAN)
    Wireless LAN
    VGA port
    Scart connection
    Common Interface (CI +)
    Headphone output
    Optical Digital Output
Other
  • Color: White
Smart TV
  • SMART TV
    Web Browser
    HbbTV
    Skype function
Ease of use
  • Media Player
    USB recording
    Electronic Program Guide
    Childlock
    Miracast
    Near Field Communication (NFC)
    DLNA certified
Scope of delivery
  • Remote control
    User
    Batteries
Service
  • Authorized by the manufacturer for the German / Austrian market product full-function
    Length of Warranty: 24 months
    this additional service and support information, see
Dimensions (W x H x D)
  • Width without stand: 738 mm
    Height without base: 449 mm
    Depth without foot: 79 mm
    Width: 738 mm
    Height: 449 mm
    Depth: 242 mm
    Weight without base: 7 kg
    Weight: 7.6 kg
    VESA standard: not specified by the manufacturer





81upih6ipplaa1500.jpg


81x5id8iwulaa1500.jpg
 
Last edited:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Καλημερα παραλαβαμε την τηλεοραση οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες σε πρωτη φαση

Κλασικα ο media player ειναι αψογος παιζοντας ολα τα αρχεια σε video κυριως δηλαδη ματροσκες με ηχο dts και κλασικα φλασακια και εξωτερικους σκληρους με ntfs ανετα και απροβληματιστα και βεβαια με τους υποτιτλους.
Ενα αλλο θετικο σημειο ειναι οτι λογω του διπυρινου επεξεργαστη που ενσωματωνει η πλοηγηση στον Browser ειναι πιο ανετο και στο φωρτωμα των ιστοσελιδων και στη διαχειρηση του μενου χωρις σπασιματα η' κολληματα.
Εννοειται το flash το υποστηριζει κανονικα και βεβαια ποντικια-πληκτρολογια ανετα τα διαβασει η usb θυρα.
Το θετικο οτι εχει ενσωματωμενο το WiFi και επισης τσεκαρα το WiDi και συνδεται ασυρματα με το laptop μου χωρις μεσολαβησει hdmi,απλως επρεπε να βρω τα κουμπια του στην αρχη και να συνδεθει-βασικα απο την tv πρεπει να δωσεις την εντολη να συνδεθει με το laptop και οχι το αντιθετο-
Θα το ξανατσεκαρω και αλλο φορα.

Απο εικονα σε ικανοποιητικα επιπεδα με εργοστασιακες ρυθμισεις και στα ψηφιακα καναλια.
Δεν εχω τρελες απαιτησεις στο θεμα και εικονα την tv θα την χρησιμοποιω και ως οθονη συνδεδεμενη με το laptop περα απο θεασεις τηλεοπτικου προγραμματος.
Επισης το λευκο πλαισιο της tv κανει πολυ ομορφη και καλη αντιθεση με το μαυρο του panel.
Το μαναδικο αρνητικο που της βρηκα ειναι οτι δεν ειναι το πλεον λεπτο μοντελο απο την αποψη οτι εχει μια μικρη καμπουρα απο πισω και δεν ειναι απολυτα flat.
Και απο τις φωτο στο site του πωλητη δεν φαινοταν αυτο το στοιχειο.
 
Last edited:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Είναι Direct LED για αυτό και δεν είναι απόλυτα επίπεδη στη πίσω πλευρά.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Από που την αγόρασες?
Απο το amazon.
Είναι Direct LED για αυτό και δεν είναι απόλυτα επίπεδη στη πίσω πλευρά.
Αυτο δεν το ηξερα,αν και υπαρχει αντιστοιχη 32αρα σε πιο λεπτο προφιλ απο τη σειρα 6 αλλα στοιχιζει 150 ευρω παραπανω,αν και η αληθεια ειναι οτι την περιμενα να εχει απολυτα λεπτο flat προφιλ,αλλα οι εικονες στο site ξεγελουν-φαινεται πιο ξεκαθαρα στο αντιστοιχο σε μαυρο χρωμα που εχουν βγαλει απο τα πλαγια φωτο την tv ενω στο λευκο χρωμα οχι.
Φιανεται απο το link του skroutz πιο πανω απο μια φωτο τραβηγμενη απο πανω απο τη tv,ενω φαινεται να ειναι λεπτο προφιλ,στην πραξη ειναι λιγο παραπανω,δηλαδη σε σχεση με αντιστοιχη Samsung που εχω ειναι 2 με 2.5 εκατοστα πιο γεματη.

Κατα τα αλλα ειναι ολα κομπλε.
 
Last edited:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Εδω αναλυτικα και το αντιστοιχο ελληνικο μοντελο απο την LG
Μαλιστα φαινεται και καλυτερα απο αποψη των ακριβων διαστασεων σε σχεση με την πισω πλευρα
Επισης βλεπωντας τα χαρακτηριστικα του και στο ελληνικο μοντελο περιλαμβανεται και δορυφορικο δεκτη επισης.
http://www.lg.com/gr/televisions/lg-32LN577S-smart-tv
Επισης ενα θετικο που διαπιστωσα ειναι οτι οι υποτιτλοι κατα την αναπαραγωγη video μεσω usb ειναι πιο μεγαλη και ευαναγνωστη σε σχεση με την περσινη tv μου απο τη Samsung.
Επισης οτι με το που εκανα ελεγχο για ενημερωση λογισμικου εμφανιστηκε νεα version και την εκανα επιτοπου.
 
Last edited:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Μετα απο 1 μηνα απροβληματιστης χρησης της τηλεορασεις αρχισαν απο το πουθενα τα προβληματα.
Ετσι στα καλα καθουμενα αρχισε να σβηνει και να ανοιγει μονη της ενω ηταν σε λειτουργια και δουλευε κανονικα.
Τη μια φορα ανοιγε μετα απο λιγα δευτερολεπτα,την αλλη μετα απο λιγα λεπτα.
Και εδω ερχεται στο καπακι η απαραδεκτη σταση της αντιπροσωπιας.
Και εξηγουμε.

Αφου επικοινωνισα με την αντιπροσωπια και τους ανεφερα το προβλημα με παρεπεμψαν σε εξουσιοδοτημενο service με το οποιο συνεργαζονται.
Ερχενται και παραλαμβανουν την τηλεοραση απο το σπιτι και οτι θα με ενημερωσουν.
Μετα μια εβδομαδα τους παιρνω εγω για να ρωτησω για την εξελιξη της υποθεσης και μου λενε οτι περιμενουν ανταλλακτικο(κατι στη πλακετα imei μου ειπαν οτι ειναι το προβλημα)
Μετα απο αλλη μια εβδομαδα με παιρνουν και μου λενε οτι θα φερουν την τηλεοραση,οπως και εγινε.
Και ενω εγω περιμενα να την φερουν επισκευασμενη,τελικα μου την εφεραν ετσι οπως την παρελαβαν χωρις να κανουν τιποτα.!!!
Και σαν δικαιολογια οτι επειδη ειναι απο εξωτερικο και δεν εχουν αντιστοιχο ανταλλακτικο και δεν μπορουν να με καλυψουν!!!
Και τους αναφερω οτι το ιδιο μοντελο κυκλοφορει και στην Ελλαδα με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα και εξοπλισμο.

Τελικα ακρη δεν βρηκα μαζι τους και αφου τους εκραξα για την απαραδεκτη συμπεριφορα τους που απο την μια μου λεγαν περιμενουν ανταλακτικο και απο την αλλη εκαναν στροφη 180 μοιρων και μου την εφεραν ανεπισκευαστη,τελικα επικοινωνησα με το amazon οπου τους ανεφερα το προβλημα με την τηλεοραση και την αρνηση της LG να με καλυψει και μου προτειναν να μου γινει πιστωση χρηματων αφου γινει επιστροφη της tv στη συσκευασια της οπως την παρελαβα και τελικα αυτο εκανα και την εστειλα σε αυτους.
Θα μου καλυψουν και τα εξοδα μεταφορα 69 ευρω μεσω των Ελτα.

Εννοειται μετα απο αυτην την αντιμετωπιση απο την LG απο εμενα τελος σαν εταιρια,δεν προκειται να ξανααγορασω οποιαδηποτε συσκευη απο αυτους.
Και σε αντιδιαστολη να αναφερω την αψογη και επαγγελματικη συμπεριφορα του amazon που αμεσα ανταποκριθηκε στο προβλημα που αντιμετωπισα με την τηλεοραση.

Ελεγα να κανω καμια καταγγελια στο ΙΝΚΑ,αλλα δεν αξιζει να ασχολουμε μαζι τους.
Το μονο ευκολο ειναι να χασεις για παντα εναν πελατη,ενω να τον κερδισεις προφανος δεν ειναι στην πολιτικη της LG.
Και εννοειται σε οσουν μου αναφερουν για LG θα εχω να λεω τα χειροτερα για αυτους.

Πλεον ειμαι σε αναζητηση νεας τηλεορασης και πιθανοτητα προς Samsung μερια που οσες φορες ειχα προβλημα με εξυπηρετησαν παντα σωστα.
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
καλησπερα παιδια.θα ηθελα να ρωτησω αυτη η τηλεοραση που συζητατε (32LN577S) τι διαφορα εχει απο την 575s?

στη συγκριση στο σαιτ τις βγαζει πανομοιοτυπες στα αναλυτικα χαρακτηριστικα,ενω λεει κατι για IPS panel στην 577.

καποια βοηθεια?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Ίδιες τηλεοράσεις είναι με τη μόνη διαφορά ότι η 577S είναι σε λευκό χρώμα.
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
ευχαριστω.κλασικα κολπα του μαρκετινγκ..το σερβις της lg κυμενεται οντως στην δυσαρεστη εμπειρια του φιλου,η ηταν ατυχες περιστατικο?
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Εγώ πάντως δεν την ξανά εμπιστεύομαι σε αγορά τηλεόρασης μελλοντικά και ούτε θα την προτείνω εννοείται συγγενείς/φίλους,γνωστούς κλπ.
Να έχεις υπόψη εξίσου ότι το panel της συγκεκριμένης TV είναι πιο glossy και κάνει αντανακλάσεις σε σχέση πχ με Samsung που είχα πριν.
Εγω θα σου πρότεινα είτε αυτήν την Samsung που έχει και πιο λεπτό προφίλ από την LG στην πλάτη.
http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SAMSUNG-UE32F5500AWXXH,99452,430510,609569.html?langId=-18
Είτε αυτήν της Sony.
http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SONY-KDL-32W651A,99452,430510,724579.html?langId=-18

Εγω ανάμεσα σε αυτες τις 2 είμαι με φαβορί την Samsung λόγω αξιοπιστίας εταιρίας και άψογη αντιμετώπιση σε περιστατικό με service παλιότερα,έχει και το συν τον flash στον browser και DTS υποστήριξη από τη USB
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
δυνατη η samsung.λογικα εχει κ wifi ετσι?θα τις δω απο κοντα κ θα κρινω.ευχαριστω.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
ευχαριστω.κλασικα κολπα του μαρκετινγκ..το σερβις της lg κυμενεται οντως στην δυσαρεστη εμπειρια του φιλου,η ηταν ατυχες περιστατικο?

Όταν αγοράζει κάποιος τηλεόραση από το εξωτερικό παίρνει και κάποια ρίσκα για το τι θα γίνει σε περίπτωση βλάβης.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Όταν αγοράζει κάποιος τηλεόραση από το εξωτερικό παίρνει και κάποια ρίσκα για το τι θα γίνει σε περίπτωση βλάβης.

Μην τα γενικευεις και τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Η LG είναι αυτή που θα τη χαρακτήριζα δυστροπη και όχι μόνο αλλα και απαράδεκτη διότι αλλα μου λέγανε την πρώτη εβδομάδα και αλλα κάνανε σε τελική αν διάβασες αυτα που έγραψα πιο πάνω,διότι σε Samsung από εξωτερικό αγορα με καλύψει απόλυτα η εδώ αντιπρόσωπια αλλάζοντας μου το panel μετά 2 μήνες αγορα λόγω έντονου σημάδιου σαν λέκε στα δεξιά της οθόνης χωρίς να έχω κανένα θέμα.
Και σε τελική ανάλυση έχουμε έναν κατα πολυ πιο αξιόπιστο πωλητή όπως το amazon που μπορείς να ζητήσεις είτε αντικατάσταση είτε πίστωση χρημάτων σε περίπτωση ελλατωματικου προϊόντως.
Και σε tablet μου έχει τύχει εξίσου με προβληματικη παρτίδα και πάλι με κάλυψε απόλυτα το amazon.
 
Last edited:

chris141266

Senior Member
26 June 2006
424
Καλαματα
Καλημέρα.

Το ίδιο ακριβώς αντιμετώπισα και εγώ με το επίσημο σέρβις της LG με την 42LN575s (ίδιο πρόβλημα-γενικό το κακό μάλλον) αγορασμένη από eshop.gr.
Aφού την τσέκαρε το εδώ σέρβις με παρέπεμψαν στο eshop.
Περιμένω απαντήση από το eshop.gr για το τι θα γίνει.
Αγορά 20/7/13.

Όταν αγοράζει κάποιος τηλεόραση από το εξωτερικό παίρνει και κάποια ρίσκα για το τι θα γίνει σε περίπτωση βλάβης.

Και εγώ που αγόρασα από Ελλάδα;;;;;;

Να δούμε και το eshop πως αντιμετωπίζει τους πελάτες του.
 
Last edited by a moderator:

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Καλημέρα.

Το ίδιο ακριβώς αντιμετώπισα και εγώ με το επίσημο σέρβις της LG με την 42LN575s (ίδιο πρόβλημα-γενικό το κακό μάλλον) αγορασμένη από eshop.gr.
Aφού την τσέκαρε το εδώ σέρβις με παρέπεμψαν στο eshop.
Περιμένω απαντήση από το eshop.gr για το τι θα γίνει.
Αγορά 20/7/13.



Και εγώ που αγόρασα από Ελλάδα;;;;;;

Να δούμε και το eshop πως αντιμετωπίζει τους πελάτες του.
Εύχομαι να βρεις την καλυτερη λυση,αν και για το e-shop έχω ακούσει/διαβάσει αρκετα αρνητικα στα forum.
Έχω πάψει να την εμπιστεύομαι εδώ και κάποια χρόνια.
Εγω ήμουν τυχερός μεσα στην ατυχία μου και μεσα στο πρώτο μήνα μου παρουσίασε πρόβλημα και αφου με την LG δεν βρήκα άκρη το επέστρεψα στο amazon και μου έκαναν πίστωση χρημάτων.
Για εμένα LG τέλος στις τηλεοράσεις
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Απάντηση: Re: LG 32LN5778: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τελικα εγινε αντικατασταση της τηλεορασης.
Πηρε καμια 15αρια μερες η διαδικασια ολη.

Αφου βρήκες ικανοποιητική λυση μια χαρα.
Και εγω είχα ζητήσει απο το κατάστημα αντικατάσταση αλλα τελικά μου έγινε πίστωση χρημάτων.
Καθε εμπόδιο για καλο που λένε....