Xiaomi Mi2S. Το κινητό που κερδίζει το Galaxy S4

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,528
Land of Dystopia
Η κινεζική εταιρεία απασχολεί το διεθνή τύπο εδώ και καιρό, με τελευταία επιτυχημένη πρότασή της το Xiaomi Mi2, το οποίο,
μάλιστα, ο Γιώργος Ιωσηφίδης του digitallife.gr είχε δει στη Βαρκελώνη και μας είχε μεταφέρει ένα hands on video.

Xiaomi-Mi2S.jpg


Τώρα, παρουσιάζει την αναβαθισμένη έκδοσή του, το Xiaomi Mi2S, με επεξεργαστή Snapdragon 600 που “τρέχει” στο 1.7GHz
και, όπως δείχνουν οι μετρήσεις της εταιρείας και σας μεταφέρουμε από
το GSM Arena, ξεπερνάει στα benchmarks ακόμη και το Samsung Galaxy S4!

xiaomi-mi2s-benchmarks.png


Οι μετρήσεις είναι εντυπωσιακές και, αν τις συνδυάσει κανείς με το γεγονός ότι η συσκευή είναι σημαντικά πιο οικονομική από τις “ναυαρχίδες”
των μεγάλων κατασκευαστών της αγοράς (στην Κίνα όπου κυκλοφορεί βέβαια), αντιλαμβάνεται ότι πρόκειται για μία συμφέρουσα επιλογή για τους
Ασιάτες καταναλωτές.

Το Xiaomi Mi2S θα κυκλοφορήσει σε δύο εκδόσεις, μία με 16GB εσωτερικής μνήμης και κάμερα 8MP που θα κοστίζει (αν κάνουμε τη μετατροπή στο
νόμισμά μας) 250 ευρώ και μία με 32GB εσωτερικού χώρου και κάμερα 13MP στα 280 ευρώ.

Έχει ακόμη οθόνη 4,3 ιντσών IPS με ανάλυση 720p, 2GB RAM, Android 4.1 με custom UI, ενώ περισσότερα γι’ αυτό μπορείτε να διαβάσετε στην
επίσημη σελίδα της κινεζικής εταιρείας εδώ.
 

Innersense

AVClub Enthusiast
31 January 2007
1,009
Μπραβο στην εταιρια που το βγαζει. Κατι τετοια νεα ειναι η μοναδικη μας επαφη πια σημερα με την ουσιαστικη εννοια του ανταγωνισμου.
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Και 100.000 να έβγαζε σκορ, εγώ ξιαόμι δεν έβαζα στο αυτί μου.....κι ας χρησιμοποιεί τα ίδια parts εσωτερικά με το S4 ή με οποιοδήποτε άλλο επώνυμο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Re: Απάντηση: Xiaomi Mi2S. Το κινητό που κερδίζει το Galaxy S4

Και 100.000 να έβγαζε σκορ, εγώ ξιαόμι δεν έβαζα στο αυτί μου.....κι ας χρησιμοποιεί τα ίδια parts εσωτερικά με το S4 ή με οποιοδήποτε άλλο επώνυμο.

πές στα χρυσόστομε...
 
Και 100.000 να έβγαζε σκορ, εγώ ξιαόμι δεν έβαζα στο αυτί μου.....κι ας χρησιμοποιεί τα ίδια parts εσωτερικά με το S4 ή με οποιοδήποτε άλλο επώνυμο.

γιατί; λόγω υψηλού sar? ή αμφισβητείς τα νούμερα που δίνει η εταιρία; (αν δίνει)
 
Το θέμα δεν είναι αν είναι καλύτερο σε επιδόσεις. Δεν αμφισβητώ καν τα ...benchmarks. Το θέμα δεν είναι ούτε αν πιστεύω αν έχει οριακό SAR, ή τις μετρήσεις που δίνουν οι κατασκευαστές γενικά (περιλαμβάνω ΚΑΙ τους "επώνυμους" εδώ). Το θέμα είναι αν το πάρεις και πάθει κάτι, και χρειάζεται να πάει για service. ΤΟΤΕ τι κάνεις ;
 

Pstelios

AVClub Addicted Member
28 September 2006
2,489
Περνεις 3 κομμάτια και αν χαλάσει ένα το πετας και βάζεις μπρος άλλο :D

Εγώ δουλευω κινεζικό 4μηνες τώρα και παίζει άριστα!
Με κόστος κάτω από 150 είμαι σε επιδόσεις κοντά στο, s3.......
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Το θέμα δεν είναι αν είναι καλύτερο σε επιδόσεις. Δεν αμφισβητώ καν τα ...benchmarks. Το θέμα δεν είναι ούτε αν πιστεύω αν έχει οριακό SAR, ή τις μετρήσεις που δίνουν οι κατασκευαστές γενικά (περιλαμβάνω ΚΑΙ τους "επώνυμους" εδώ). Το θέμα είναι αν το πάρεις και πάθει κάτι, και χρειάζεται να πάει για service. ΤΟΤΕ τι κάνεις ;

Έχεις δίκιο. Όπως λέει όμως και ο Pstelios άνωθεν με τόσο μικρό κόστος μπορείς να δεχτείς προβληματική εγγύηση εν μέρει. Αν αυτό βγει δλδ στα 200+ ευρω κάπου το σκέφτεσαι. Εγώ θα μείνω περισσότερο όμως στο σαρ. Οι μεγάλες εταιρίες δεν μπορούν και κάνουν παγαποντιες γιατί είναι στο μάτι του κυκλώνα. Οι κινεζικές όμως? Όταν δούλευα σε εταιρία ηλεκτρονικού εμπορίου είχαμε καταγγελία για ένα προϊόν που είχα φέρει από Κίνα. Πέρα από την "παρανομια" (έσπαγε ασύρματα δικτυα) δεν είχε και ce και εκεί ήταν το μεγάλο θέμα. Μίλησα με τον Κινέζο και μου στείλε ce μέσα σε δύο ώρες. Προφανώς το έβγαλε μόνος του.

Αν είχα βτ μόνιμα δεν θα είχα θέμα. Αλλά επειδή δεν χρησιμοποιώ πάντα, αμιγώς κινέζικο κινητό μάλλον δεν θα πάρω. Για ταμπλέτα αν χρειαστώ (που δεν νομίζω στο άμεσο μέλλον λόγω νοτε2 ίσως να κοιτούσα καποια).
 

Pstelios

AVClub Addicted Member
28 September 2006
2,489
Να τονίσω ότι πάλι έχεις εγγύηση, απλά πρέπει να το στείλεις Κίνα, να το φτιάξουν, να στο στείλουν πίσω, μιλάμε για μήνα! (Βέβαια μου έχει τύχει και στην Ελλάδα τέτοιος χρόνος επισκευής.....).
 
Επειδή με το θέμα ασχολήθηκα περισσότερο απο περιέργεια, τα smartphones-"κινεζιές" έχουν απίστευτα μεγάλο value for money. Με ~180 παίρνεις κινητό που κάνει παπαδιές τουλάχιστο εφάμιλλο των επωνύμων. Κυριολεκτικά δεν πιστεύεις αυτό που βλέπεις σε χαρακτηριστικά και τιμή. Ελάχιστοι πάντως Κινέζοι δίνουν SAR, αλλά και αυτοί που δίνουν, δεν νομίζω οτι γίνονται πιστευτοί.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν το έφερναν σε χαμηλή τιμή (ανάλογη της τοπικής αγοράς της Κίνας) θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να το αγοράσω. Έτσι και αλλιώς σχεδόν όλα τα κινητά είναι made in China πλέον.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,528
Land of Dystopia
Αν το έφερναν σε χαμηλή τιμή (ανάλογη της τοπικής αγοράς της Κίνας) θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να το αγοράσω. Έτσι και αλλιώς σχεδόν όλα τα κινητά είναι made in China πλέον.

από το ίδιο εργοστάσιο βγαίνουν ( Foxxcon )
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
γιατί; λόγω υψηλού sar? ή αμφισβητείς τα νούμερα που δίνει η εταιρία; (αν δίνει)

Αμφισβητώ την αξιοπιστία σαν συσκευή.

Ας έκανε και 50 ευρώ.

Αν σκάσει σε κανά αυτί, τρέχα στην ξιαόμι (αν ζεις) να βρεις το δίκιο σου.

οποιος έχει ασχοληθεί εμπορικά με τους κινέζους καταλαβαίνει πολύ καλά τι θέλω να πω. Με τον "βούρδουλα" είσαι και πάλι κάνουν του κεφαλιού τους.

Θα μου πείτε τόσες κινεζιές υπάρχουν και iPhone κλπ. Ναι αλλά στα επώνυμα, υπάρχουν προδιαγραφές, οδηγίες, άνθρωποι των εταιρειών που είναι εκεί από πάνω και επιβλέπουν τι γίνεται.

Στο ξιαόμι τι υπάρχει;

Οτι λάμπει δεν είναι χρυσός παιδιά. Δυστυχώς.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,681
Mets, Athens
Re: Απάντηση: Xiaomi Mi2S. Το κινητό που κερδίζει το Galaxy S4

Αμφισβητώ την αξιοπιστία σαν συσκευή.

Ας έκανε και 50 ευρώ.

Αν σκάσει σε κανά αυτί, τρέχα στην ξιαόμι (αν ζεις) να βρεις το δίκιο σου.

οποιος έχει ασχοληθεί εμπορικά με τους κινέζους καταλαβαίνει πολύ καλά τι θέλω να πω. Με τον "βούρδουλα" είσαι και πάλι κάνουν του κεφαλιού τους.

Θα μου πείτε τόσες κινεζιές υπάρχουν και iPhone κλπ. Ναι αλλά στα επώνυμα, υπάρχουν προδιαγραφές, οδηγίες, άνθρωποι των εταιρειών που είναι εκεί από πάνω και επιβλέπουν τι γίνεται.

Στο ξιαόμι τι υπάρχει;

Οτι λάμπει δεν είναι χρυσός παιδιά. Δυστυχώς.
Ετσι ακριβως!