Panasonic ST50 - Πρόβλημα ανομοιομορφίας

fraoulita

New member
24 March 2013
15
Γεια σε ολους!

Δυστυχώς είμαι κατοχος εδω και 2 εβδομαδες της συγκεκριμενης τηλεορασης. Και λεω δυστυχως γιατι εχει προβλημα το πανελ (ανομοιομορφια).

Την εστειλα για service (στη Θεσσαλονικη ειναι η Service One) και απο τότε εμπλεξα.

Ο τεχνικος δεν εβλεπε τιποτα το παραξενο. Δοκιμαζε το πανελ με φωτογραφιες!!! Οταν του ειπα να βαλει μονοχρωμες εικονες εβαζε απο το

service menu. Τελικα του ειπα εγω τι να κανει!!! Μετα κατι αρχισε να βλεπει αλλα στην φωτογραφια που τραβηξε για να την στειλει στη Panasonic

δεν φαινεται καλά. Πηρα τηλεφωνο στην Αθηνα και μου ειπαν οτι είναι φυσιολογικο. Βεβαια το ματι μου οταν βλεπω ποδόσφαιρο ολο στις καθετες μπαρες

πηγαινει. Εχετε να μου προτείνετε κατι ?
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Γεια σε ολους!

Δυστυχώς είμαι κατοχος εδω και 2 εβδομαδες της συγκεκριμενης τηλεορασης. Και λεω δυστυχως γιατι εχει προβλημα το πανελ (ανομοιομορφια).

Την εστειλα για service (στη Θεσσαλονικη ειναι η Service One) και απο τότε εμπλεξα.

Ο τεχνικος δεν εβλεπε τιποτα το παραξενο. Δοκιμαζε το πανελ με φωτογραφιες!!! Οταν του ειπα να βαλει μονοχρωμες εικονες εβαζε απο το

service menu. Τελικα του ειπα εγω τι να κανει!!! Μετα κατι αρχισε να βλεπει αλλα στην φωτογραφια που τραβηξε για να την στειλει στη Panasonic

δεν φαινεται καλά. Πηρα τηλεφωνο στην Αθηνα και μου ειπαν οτι είναι φυσιολογικο. Βεβαια το ματι μου οταν βλεπω ποδόσφαιρο ολο στις καθετες μπαρες

πηγαινει. Εχετε να μου προτείνετε κατι ?

Εννοειτε οτι ειναι φυσιολογικο να βλεπεις γραμμες και κακως δε στο ειπανε και στο καταστημα οταν την αγορασες..Αντε γαμω την πουτ@ν@ μου μ'αυτη τη μ@λ@κι@ "φυσιολογικο" .Καλα ξεμπερδεματα φιλε κι εγω στην ιδια κατασταση ειμαι και περιμενω απαντηση απο samsung μερια.Ξεκινα καταγελιες σε οποια υπηρεσια προστασιας καταναλωτων υπαρχει!Υπαρχουν κι αλλες περιπτωσεις στο forum εδω μεσα απο παιδια με το ιδιο προβλημα που τους την αλλαξανε(απο panasonic)
 

fraoulita

New member
24 March 2013
15
Και εγω αυτο σκεφτομαι. Να αρχισω να κανω καταγγελιες αλλα και να ανεβασω βιντεο στο youtube περιγραφοντας το προβλημα (και στα αγγλικα). Ακους εκει φυσιολογικο να βλεπω τις γραμμες. Περιμενω απαντηση απο intertech. Αν μου πουν καμια μ@λ@κ!@ οτι δεν μου την αλλαζουν τα βιντεακια στο youtube θα παρουν οσκαρ και οι μηνυσεις απο τους δικηγορους θα πανε συννεφο. Οποιος βρηκε λυση απο τους συμφορήτες για το συγκεκριμενο προβλημα ας μου πουν τι τους ειπαν και τι εκαναν. Τα εχω παρει ασχημα. Ειμαι ηλεκτρονικος μηχανικος για ενα προβλημα (επισκευαζονταν) εχουμε αλλαξει μηχανημα 1,5 εκατομμυρια ευρω.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,346
Ομοιοπαθής με VT30. Επέμεινα, φώναξα, παρακάλεσα και αλλάχτηκε panel. Ταλαιπωρήθηκα 5 μήνες με συνεχόμενα emails, τηλέφωνα κλπ κλπ. Συμβουλή μου, καλύπτεσαι βάσει νόμου για επιστροφή. Έπρεπε να την επιστρέψεις νωρίτερα σε περίοδο DOA (15 ημερών). Τώρα καλύπτεσαι για επιστροφή (και τα χρήματα πίσω) για 6 μήνες. Το έχει κάνει ήδη ο χρήστης polakis. Για την ιστορία, το panel που μου άλλαξαν είναι καλύτερο αλλά το πρόβλημα υπάρχει λιγότερο έντονο. Ότι και να σου πω είναι λίγο. Για φωτογραφίες, καλό είναι γκρι, πράσινο ΟΧΙ σε δυναμικό. Βάλε Cinema. Όχι φωτισμός περιβάλλοντος, όχι flash, σκοτεινό δωμάτιο. Και να επιμείνεις ότι δεν είναι φυσιολογικό. Εφόσον επηρεάζει τη θέαση σε οτιδήποτε άλλο από κάρτες, είναι μη αποδεκτό. Σε αυτό να επιμείνεις. Δεν έχω και τον νόμο που σε καλύπτει, αν τον βρω ή τον θυμάται κάποιος άλλος ας το γράψει. Συμβουλή μου, πάρε τα χρήματα σου πίσω και δες άλλες TV. Και να θυμάσαι, ότι πρόβλημα δεις, έχεις DOA. Την επιστρέφεις όπως είναι το συντομότερο από όταν την παραλάβεις.
 
Last edited:

fraoulita

New member
24 March 2013
15
Πηγα να την γυρισω πισω και μου ειπαν οτι ειχαν μονο εκθεσιακη η οπoια ειχε burnt in απο το λογκο του σκαι. Αλλη τηλεοραση δεν ηθελα να παρω (ηθελα plasma). Αυτο για 6 μηνες επιστροφη χρηματων που το βρηκες? Την πηρα απο Κωτσοβολο αλλα τωρα ειναι για επισκευη στη service one.
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Οσο εχεις εγγυηση ταραξετους στα τηλεφωνα στα email και στις φωνες γενικοτερα και αν δε γινει τιποτα προχωρας και σε καταγγελια,επισης ψαξε ποσο doa δινει η πανασονικ και το καταστημα που την αγορασες γιατι μπορει και να προλαβαινεις για αμεση αντικατασταση χωρις φωτογραφιες και ταλαιπωρια.Επισης φωτογραφιες βγαλε δικες σου που να φαινετε το προβλημα και αστους στο σερβις να κουρευονται.Αντε γιατι το εχουν παρακανει φετος με τις τηλεορασεις τους πανασονικ και σαμσουνγκ και δε φτανει αυτο δεν βλεπουν και το προβλημα απο πανω.Λιγο ντροπη δε βλαπτει και απο την επισημη και απο τα εξουσιοδοτημενα σερβις.
 
Last edited:

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,346
Πηγα να την γυρισω πισω και μου ειπαν οτι ειχαν μονο εκθεσιακη η οπoια ειχε burnt in απο το λογκο του σκαι. Αλλη τηλεοραση δεν ηθελα να παρω (ηθελα plasma). Αυτο για 6 μηνες επιστροφη χρηματων που το βρηκες? Την πηρα απο Κωτσοβολο αλλα τωρα ειναι για επισκευη στη service one.

3043/2003. Plasma υπάρχουν και Samsung. Αν δεν είχε άλλη, τα λεφτά σου πίσω και πας σε άλλο μαγαζί με στοκ ή τους βάζεις να ρωτήσουν αν υπάρχουν διαθέσιμα κομμάτια στην αντιπροσωπεία και παραγγέλνουν. Όπως σου είπα, ο Polakis πήρε τα χρήματα του αρκετούς μήνες μετά και πήρε άλλη plasma TV.
 

Av Sia

Banned
3 April 2013
57
Και εγω αυτο σκεφτομαι. Να αρχισω να κανω καταγγελιες αλλα και να ανεβασω βιντεο στο youtube περιγραφοντας το προβλημα (και στα αγγλικα). Ακους εκει φυσιολογικο να βλεπω τις γραμμες. Περιμενω απαντηση απο intertech. Αν μου πουν καμια μ@λ@κ!@ οτι δεν μου την αλλαζουν τα βιντεακια στο youtube θα παρουν οσκαρ και οι μηνυσεις απο τους δικηγορους θα πανε συννεφο. Οποιος βρηκε λυση απο τους συμφορήτες για το συγκεκριμενο προβλημα ας μου πουν τι τους ειπαν και τι εκαναν. Τα εχω παρει ασχημα. Ειμαι ηλεκτρονικος μηχανικος για ενα προβλημα (επισκευαζονταν) εχουμε αλλαξει μηχανημα 1,5 εκατομμυρια ευρω.

Καλησπερα συγγνωμη για την διορθωση αλλα οταν μιλας με το service καλο ειναι να γνωριζεις οτι μυνηση κανουμε μονο σε ποινικα αδικηματα με σκοπο την τιμωρια με φυλακιση σε αστικες διαφορες κανουμε αγωγη και διεκδικουμε αποζημιωση
 

Av Sia

Banned
3 April 2013
57
Ομοιοπαθής με VT30. Επέμεινα, φώναξα, παρακάλεσα και αλλάχτηκε panel. Ταλαιπωρήθηκα 5 μήνες με συνεχόμενα emails, τηλέφωνα κλπ κλπ. Συμβουλή μου, καλύπτεσαι βάσει νόμου για επιστροφή. Έπρεπε να την επιστρέψεις νωρίτερα σε περίοδο DOA (15 ημερών). Τώρα καλύπτεσαι για επιστροφή (και τα χρήματα πίσω) για 6 μήνες. Το έχει κάνει ήδη ο χρήστης polakis. Για την ιστορία, το panel που μου άλλαξαν είναι καλύτερο αλλά το πρόβλημα υπάρχει λιγότερο έντονο. Ότι και να σου πω είναι λίγο. Για φωτογραφίες, καλό είναι γκρι, πράσινο ΟΧΙ σε δυναμικό. Βάλε Cinema. Όχι φωτισμός περιβάλλοντος, όχι flash, σκοτεινό δωμάτιο. Και να επιμείνεις ότι δεν είναι φυσιολογικό. Εφόσον επηρεάζει τη θέαση σε οτιδήποτε άλλο από κάρτες, είναι μη αποδεκτό. Σε αυτό να επιμείνεις. Δεν έχω και τον νόμο που σε καλύπτει, αν τον βρω ή τον θυμάται κάποιος άλλος ας το γράψει. Συμβουλή μου, πάρε τα χρήματα σου πίσω και δες άλλες TV. Και να θυμάσαι, ότι πρόβλημα δεις, έχεις DOA. Την επιστρέφεις όπως είναι το συντομότερο από όταν την παραλάβεις.

ΟΔΗΓΙΑ 1999/44/ΕΚ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
της 25ης Μαΐου1999
σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών
η οποια ενσωματωθηκε στην Ελληνικη νομοθεσια με τoν νομο 3043 /2002
 

fraoulita

New member
24 March 2013
15
ΟΔΗΓΙΑ 1999/44/ΕΚ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
της 25ης Μαΐου1999
σχετικά με ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών
η οποια ενσωματωθηκε στην Ελληνικη νομοθεσια με τoν νομο 3043 /2002

Ευχαριστω για την βοηθεια. Θα ενημερωνω το foroum για την εξελιξη.
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,792
Δυστυχως η κοροιδια της panny με τα προβληματικα πανελ ήταν τεράστια το 2012. Την πάτησε πολύς κόσμος και ταλαιπωρήθηκε...Ελπιζω στην φετινη σειρα να μην εχουμε τα ιδια;
 

fraoulita

New member
24 March 2013
15
Και τωρα η εξελιξη. Επικοινωνησαν απο τα κεντρικα της service on και μου ειπαν οτι η intertech δεν αναγνωριζει βλαβη και οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Επικοινωνησα με την intertech και μιλησα μαλλον με τον τεχνικο προισταμενο. Μου ειπε οτι η ανομοιομορφια υπαρχει σε ολες τις plasma (λογω τεχνολογιας) και αν γινει αντικατασταση του πανελ θα εχει μαλλον το ιδιο προβλημα με το προηγουμενο. Εν ολιγοις παραδεχτηκε το προβλημα στην παραγωγη του πανελ, εφαγε κραξιμο γιατι οι δικαιολογιες του δεν ευσταθουν σε λογικα σκεπτομενο ανθρωπο ποσο μαλλον σε μενα λογο επαγγελματος. Μου ειπε να παω απο τον Κωτσοβολο για να τα "βρουν" οι δυο εταιρειες. Ο "Κ" τα πηρε στο κρανος για την αντιεπαγγελματικη σταση της Intertech και μου είπαν οτι θα λυσουν αυτοι το θεμα. Οποτε αυριο μου επιστρεφουν την παλια τηλεοραση και απο Δευτερα μιλαω με "Κ". Αν σου κατσει προβλημα με Panasonic την εκατσες. Ακουω intertech και τρεχω!
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Και τωρα η εξελιξη. Επικοινωνησαν απο τα κεντρικα της service on και μου ειπαν οτι η intertech δεν αναγνωριζει βλαβη και οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Επικοινωνησα με την intertech και μιλησα μαλλον με τον τεχνικο προισταμενο. Μου ειπε οτι η ανομοιομορφια υπαρχει σε ολες τις plasma (λογω τεχνολογιας) και αν γινει αντικατασταση του πανελ θα εχει μαλλον το ιδιο προβλημα με το προηγουμενο. Εν ολιγοις παραδεχτηκε το προβλημα στην παραγωγη του πανελ, εφαγε κραξιμο γιατι οι δικαιολογιες του δεν ευσταθουν σε λογικα σκεπτομενο ανθρωπο ποσο μαλλον σε μενα λογο επαγγελματος. Μου ειπε να παω απο τον Κωτσοβολο για να τα "βρουν" οι δυο εταιρειες. Ο "Κ" τα πηρε στο κρανος για την αντιεπαγγελματικη σταση της Intertech και μου είπαν οτι θα λυσουν αυτοι το θεμα. Οποτε αυριο μου επιστρεφουν την παλια τηλεοραση και απο Δευτερα μιλαω με "Κ". Αν σου κατσει προβλημα με Panasonic την εκατσες. Ακουω intertech και τρεχω!

Εχεις ψαξει αν εισαι ακομα σε doa?Αν ισχυει κατι τετοιο τζαμπα χαλας τη ζαχαρενια σου.Οσον αφορα αυτα που σου ειπε ο τεχνικος προισταμενος,επρεπε να του πεις οτι αυτο συμβαινει στη τεχνολογια led και στις πλασμα απλα τυχαινει καποιες φορες(αν εχω λαθος ας με διορθωσει καποιος)επισης να του πεις οτι εσυ εδωσες χρηματα για να βλεπεις κανονικα και οχι γραμμες.Και στη τελικη ξεκινα τις απειλες οτι θα τους βγαλεις σε ολα τα φορουμ και σαιτ ασχολουνται με το αντικειμενο και οτι αυτη η δυσφημηση δεν αξιζει να γινει για μια τηλεοραση.
 

fraoulita

New member
24 March 2013
15
Οσο αφορα το doa βασει του νομου ειμαι, βασει αυτων δεν ξερω. Το θεμα ειναι οτι ο "Κ" εδειξε ενδιαφερον. Ομως και αν ειμαι doa αλλη τηλεοραση δεν ξερω αν εχουν και αν εχουν ποιος μου λεει οτι αυτη θα παιζει. Η τιμη της ηταν πολυ καλη 800 ευρω αλλα η ταλαιπωρια δεν αξιζε. Επρεπε να παρω την samsung που ειχε διπλα με 900 ευρω. Βεβαια αν μου κανουν "τρελιτσες" υπαρχει η προστασια καταναλωτη, επικοινωνησα μαζί τους και μου ειπαν την γυριζω πισω, παιρνω αλλη ή στην χειροτερη πιστωση.
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Οσο αφορα το doa βασει του νομου ειμαι, βασει αυτων δεν ξερω. Το θεμα ειναι οτι ο "Κ" εδειξε ενδιαφερον. Ομως και αν ειμαι doa αλλη τηλεοραση δεν ξερω αν εχουν και αν εχουν ποιος μου λεει οτι αυτη θα παιζει. Η τιμη της ηταν πολυ καλη 800 ευρω αλλα η ταλαιπωρια δεν αξιζε. Επρεπε να παρω την samsung που ειχε διπλα με 900 ευρω. Βεβαια αν μου κανουν "τρελιτσες" υπαρχει η προστασια καταναλωτη, επικοινωνησα μαζί τους και μου ειπαν την γυριζω πισω, παιρνω αλλη ή στην χειροτερη πιστωση.

Απλα εισαι ατυχος,δεν εχει να κανει με πανασονικ η samsung και εγω samsung εχω με οριζοντιες γραμμες και περιμενω ακομα πανελ και ο bill πιο πανω εχει επισης samsung με τα 4πλασια χρηματα απ τη δικη μου και εχει καθετες γραμμες.Το θεμα ειναι οτι αν εχεις doa απλα τη φορτωνεις και την πας για αντικατασταση η αμεση η κανεις λιγο υπομονη μεχρι να ερθει η αλλη εφοσον δεν εχει ετοιμοπαραδοτη.Καλυτερα υπομονη για κατι καινουριο παρα υπομονη με τις ορεξεις της αντιπροσωπειας.Επισης και αλλη να παρεις σιγουρα δεν σου εγγυειτε καποιος οτι θα ειναι ολα σωστα αλλα και παλι θα εχεις doa και θα κανεις το ιδιο πραγμα.Δεν εχουν ολες οι πλασμα ανομοιομορφοια οπως σου ειπε ο κυριος πιο πανω.
 

fraoulita

New member
24 March 2013
15
Απλα εισαι ατυχος,δεν εχει να κανει με πανασονικ η samsung και εγω samsung εχω με οριζοντιες γραμμες και περιμενω ακομα πανελ και ο bill πιο πανω εχει επισης samsung με τα 4πλασια χρηματα απ τη δικη μου και εχει καθετες γραμμες.Το θεμα ειναι οτι αν εχεις doa απλα τη φορτωνεις και την πας για αντικατασταση η αμεση η κανεις λιγο υπομονη μεχρι να ερθει η αλλη εφοσον δεν εχει ετοιμοπαραδοτη.Καλυτερα υπομονη για κατι καινουριο παρα υπομονη με τις ορεξεις της αντιπροσωπειας.Επισης και αλλη να παρεις σιγουρα δεν σου εγγυειτε καποιος οτι θα ειναι ολα σωστα αλλα και παλι θα εχεις doa και θα κανεις το ιδιο πραγμα.Δεν εχουν ολες οι πλασμα ανομοιομορφοια οπως σου ειπε ο κυριος πιο πανω.

Λοιπον μετα απο πολλα μου εδωσαν αλλη τηλεοραση. ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕΤΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ!!! Βεβαια οχι τοσο εντονες οπως η προηγουμενη αλλα ΕΧΕΙ. Τι να κανω?
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,346
Από το 1-10 (1 χειρότερο, 10 καλύτερο), πόσο θα έβαζες στη πρώτη και πόσο στη δεύτερη;

Εγώ όπως σου είπα έχεις 2 επιλογές:

-Αλλαγή εκ νέου σε DOA μέχρι να πετύχεις κάποια ανεκτή (αν και το στοκ δε νομίζω να είναι μεγάλο για μοντέλα 2012)
-Τα χρήματα σου πίσω και παίρνεις κάποια άλλη (Samsung plasma ίσως)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Πάρε τα χρήματα σου πίσω και είτε δοκιμάζεις πάλι Panasonic μοντέλο 2013 (αν και ούτε αυτές είναι σίγουρο ότι δεν θα έχουν προβληματικά πάνελ) , είτε πας σε LED LCD (υπάρχει και εκεί ο κίνδυνος clouding/banding) , είτε πας σε Samsung πλάσμα (καλύτερη σε κάποιες παραμέτρους της εικόνας , χειρότερη σε άλλες) , αν και το 2013 η γκάμα της Samsung στις πλάσμα είναι πολύ περιορισμένη.
 

fraoulita

New member
24 March 2013
15
Στην παλια θα εβαζα 2 και στην καινουργια 7

Οι μπαρες τωρα ειναι αριστερα!!
 
Last edited by a moderator:

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,346
Αν θέλεις να κρατήσεις Panasonic, το 7 θα το έλεγα 'ανεκτό'. Μπορεί να αλλάξεις πολλές TV για να πετύχεις καλή, ίσως και να μην τη πετύχεις (όπως είπα δεδομένου και του ότι είμαστε ήδη στο 4ο του '13). Αν δεν συμβιβάζεσαι με αυτό, τα λεφτά πίσω και πας αλλού.