Συχνόμετρο

dade

Established Member
19 July 2011
199
1.jpg2.jpgView attachment FREQM-1.PDF

Ένα απλό και εύκολο στην κατασκευή συχνόμετρο (για να μην παραπονιέται ο Σίφης, ότι δεν γράφουμε τίποτε. Δεν έχει και άδικο εδώ που τα λέμε)
Πάει μέχρι 60ΜΗΖ, αλλά με ένα διαιρέτη συχνότητας (π.χ το mc12080) μπορείτε να μετράτε όσο πάει ο διαιρέτης συχνότητας
Βαίζεται στο pic16F628, μπορούμε δε να χρησιμοποιήσουμε κρύσταλο 10,240ΜΗΖ ή 10ΜΗΖ. Το μόνο που αλάζει είναι το .hex file(επισυνάπτονται και για τις δυο περιπτώσεις)
Στο κυκλωμα έχω προσθέσει ένα πηνίο 10μF, για φίλτρο, το οποίο αν θέλετε μπορείτε να μην το βάλετε καθόλου.
Το πως φαίνεται σε λειτουργία μπορείτε να το δείτε στη γενήτρια συχνοτήτων
Παρακάτω θα βρείτε όλα όσα χρειάζονται για την κατασκευή
Θα μετονομάσετε τα 10,249ΜΗΖ.txt σε 10,249.hex & το 10MHZ.txt σε 10MHZ.hex, πριν τα γράψετε στο πικ
Δυστυχως δεν μπόρεσα να ανεβάσω το pdf με την τοποθέτηση των υλικών, όπως επίσης και τα hex files, παρότι τα μετονόμασα σε txt αλλά και τα συμπίεσα
Αν υπάρχει ενδιαφέρον να μου πει ο αντμιν πως θα το κάνω
 
Last edited:
Πολύ ωραίο και πρακτικό για να ενσωματωθεί στη γεννήτρια.
Μερικές ερωτήσεις:
- Το έχει αντιγράψει από κάπου; Αν ναι, μπορείς να δώσεις ένα λινκ;
- Η οθόνη LCD είναι 2Χ16;
- Τα υπόλοιπα αρχεία που δεν μπόρεσες να ανεβάσεις, θα μπορούσε να τα στείλεις με ένα email;
- Στο κείμενο γράφεις: "Στο κυκλωμα έχω προσθέσει ένα πηνίο 10μF, για φίλτρο, το οποίο αν θέλετε μπορείτε να μην το βάλετε καθόλου." Μήπως να τόκανες λίγο πιο σαφές αυτό; (π.χ. πηνίο και μF πώς συνδυάζονται; - μήπως εννοείς πηνίο 10 μΗ;, πού έχεις προσθέσει το φίλτρο, στην είσοδο;)
 

dade

Established Member
19 July 2011
199
Ναι 10 μΗ είναι, κεκτημένη ταχύτητα. LCD 2x16. Τα άλλα αρχεία είναι η τοποθέτηση των υλικών σε PDF και τα .hex files
Το λινκ δυστυχώς δεν το έχω, αλλά μπορώ να σου στείλω τα αρχεία σε email