AMD Trinity vs. Intel Ivy Bridge

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Καλή παρουσίαση (αν και δεν περιλαμβάνει τις σχετικές περί htpc μετρήσεις) για τις δύο τεχνολογίες, AMD Trinity & Intel Ivy Bridge.

Εχει αναλυτικά μετρήσεις επιδόσεων cpu/gpu, καταναλώσεις κλπ...

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/trinity-vs-ivy-bridge.html

Αυτό που δεν μου άρεσε, ήταν ότι οι amd σύμφωνα με το άρθρο, όταν ζορίζονται, ρίχνουν συχνότητα κάτω από την αναφερόμενη σαν "base clock"...
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
μια γνωμη παρακαλω, θελω να φτιαξω ενα pc για την αδερφη μου, HD ταινιες, internet, μουσικη και λιγα παιχνιδια αλλα να χρεισιμοποιησω τα ενσωματομενα γραφικα του επεξεργαστη. να παω σε intel i5 'η σε AMD FM2 A10????????
http://www.plaisio.gr/ypologistes-a...i5-3470-s-1155-3-2-GHz-6-MB-BX80637I53470.htm
http://www.plaisio.gr/ypologistes-a...MD-A10-5800K-FM2-3-8GHz-4MB-AD580KWOHJBOX.htm
H διαφορα στην τιμη αν λαβουμε υποψιν και την motherboard φτανει περιπου τα 100 ευρω:BXVZCBXZ6:
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
παιχνίδια με ενσωματωμένα γραφικά ποιανού? του 3470? Με την HD Graphics 2500??? Αυτή απλά "δεν υπάρχει"... Εδώ ούτε η HD4000 δεν είναι κοντά στην ενσωματωμένη του Α10, πόσο η HD2500...

δες εδώ να καταλάβεις για τι πρόκειται... (ο Core i3-3220 έχει την ίδια HD2500 με τον i5-3470 που έβαλες)

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/trinity-vs-ivy-bridge_10.html#sect0

φυσικά αντίστοιχα ο i5 είναι πολύ πιο ισχυρός από τον Α10 σαν cpu...
 
Last edited:

nickmanak

AVClub Enthusiast
10 January 2013
869
Β. Ελλαδα
Αν αρχισει να παιζει η αδερφη σου Crysis 2, COD, Battlefield κλπ. τοτε ναι, θα εχει προβλημα με τον Ιντελ. Εγω με HD2000 απο sandy bridge επαιξα αρκετα παιχνιδια παραγωγης απο 2009 ως αρχες 2011 (dead space, necrovision, Red Faction, Tomb Raider και πολλα ακομα). Παντως ο trinity θα σε καλυψει για τη δουλεια που θελεις, απλα δεν μπορει να μετατραπει στο μελλον σε αυθεντικο gamer pc, παρολο που δεχεται crossfire με αλλες καρτες.
Ο αυθεντικος gamer δεν κοιταει καν trinity. Κοτσαρει εναν i5 - i7 , ενα μεγαλο τροφοδοτικο και μια καρτα απο 250 και πάνω.

Α10 vs i5 ως cpu;
Απλά άνιση μάχη, τσαμπα το μελάνι.
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: AMD Trinity vs. Intel Ivy Bridge

Οποτε για ενσωματωμενα γραφικα AMD A10, σαν CPU ομως με ποια intel cpu μπορει να συγκριθει??

ι3-3220 μαλλον ο πιο κοντινός ανταγωνιστής...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Αν αρχισει να παιζει η αδερφη σου Crysis 2, COD, Battlefield κλπ. τοτε ναι, θα εχει προβλημα με τον Ιντελ. Εγω με HD2000 απο sandy bridge επαιξα αρκετα παιχνιδια παραγωγης απο 2009 ως αρχες 2011 (dead space, necrovision, Red Faction, Tomb Raider και πολλα ακομα). Παντως ο trinity θα σε καλυψει για τη δουλεια που θελεις, απλα δεν μπορει να μετατραπει στο μελλον σε αυθεντικο gamer pc, παρολο που δεχεται crossfire με αλλες καρτες.

εξαρτάται πάντα από την ανάλυση, και το detail level που θα επιλεγεί... στα τεστ πχ που εχει το λινκ που έδωσα, η HD2500 (ίδια ουσιαστικά με την 2000), έχει σε 1366x768 / medium quality από 10 - 20 fps σε όλα σχεδόν όσα δοκιμάστηκαν... που δεν είναι playable.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,924
Dystopia
johnnyR για τη χρήση που λες και επειδή βλέπω οτι μιλάμε για κοπέλα
μπορείς να βολευτείς και με πιο φθηνό μηχάνημα πάντως.
Όχι πως δεν έχει value ο Α10 αλλά αν παίζουν ρόλο τα 20 και τα 50 ευρώ
δεν νομίζω να καταλάβει διαφορά η αδερφή σου από τον Α8 και Α6 αντίστοιχα.
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
Λοιπον πηρα τελικα τον AMD A10 με ψυκτρα της coolermaster αλλα εχω ενα μεγαλο προβλημα, η cpu εφτασε πανω απο 50 βαθμους, ξερω οτι δεν ειναι με τιποτα φυσιολογικο αυτο ενας intel dual core 5400 που εχω φτανει τους 30-35
 
Last edited:

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Μάλλον δεν κούμπωσε καλά η ψύκτρα .
Εγώ έχω τον ίδιο ακριβώς επεξεργαστή και σε χαλαρή κατάσταση με ψύκτρα scythe είμαι στους 40 βαθμούς μέγιστο, συνήθως είμαι 33-34 .
Σε φουλ φορτίο με γραφικά κτλ τότε μετά από αρκετή ώρα ίσως πιάσει 50 . Γενικώς είναι πάντως πιο "ζεστοί" απο τους intel λόγω της κάρτας γραφικών .
Ο επεξεργαστής γίνεται overclock πολύ άνετα με αποτελέσματα και στα γραφικά λόγω της ενσωμάτωσης . Είναι η καλύτερη λύση για άτομα που θέλουν αραιά και που παιχνίδια , όπως εγώ, αλλά χρειάζονται έναν αξιοπρεπή επεξεργαστή.
Τον έχω μαζί με 16gb ram , mobo-asrock extreme5 , corsair 430 , ssd plextor 128 , αν παίζουν ρόλο.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
3 πράγματα σκέφτομαι...

1. δεν κούμπωσε καλά η ψήκτρα ,
2. δεν μετράει σωστά θερμοκρασίες το πρόγραμμα που έχεις,
3. εχεις θέμα με το κουτί (π.χ. δεν έχει καθόλου ροή αέρα ή είναι "εντοιχισμένο" κάπου) οπότε μετά από λίγο "βράζουν" τα σωθικά του...
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
Το κουτι εχει καλο αερισμο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806806 με πολλους ανεμιστηρες , ξαναεβαλα την ψυκτρα http://www.msystems.gr/index.php?category=1401&product=15990 πολυ προσεκτικα με παστα απο την αρχη, εγκαταστησα και αλλα προγραμματα για θερμοκρασια cpu , καποια εδειχναν 0-4 βαθμους, καποια δεν ηταν συμβατα με amd cpu, και ενα που κρατησα (κατι σαν το cpuz) εδειξε μεχρι 60 βαθμους cpu και 32 στο κουτι:bigcry:
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Αν την ακουμπήσεις, με προσοχή εννοείται, η ζέστη που θα νιώσεις, αντιστοιχεί σε 60C?

Έχεις ενεργοποιήσει τις τεχνολογίες cool&quiet κλπ , για να ρίχνουν τάσεις και συχνότητες όταν ο επεξεργαστής δεν έχει φόρτο? Έχεις αφήσει στο BIOS τις default τιμές για τάσεις?

υγ. ΔΕΝ είναι τόσο καινούργια τεχνολογία ο Α10 ώστε να μην τον διαβάζουν σωστά τα προγραμματάκια... δες μήπως έχεις τίποτα παλιές εκδόσεις, εγώ συγκεκριμένα έχω τελευταίο aida64... (αγορασμένο, έχει και auto update οπότε πάντα περνάει αυτόματα την τελευταία, αλλά σε αφήνει χωρίς χρέωση να κατεβάσεις το τελευταίο version σαν trial να το δοκιμάσεις)
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Έχουμε κάποιο νέο αν έχει λυθεί το πρόβλημα με την αναπαραγωγή 23,976 στις ενσωματωμένες κάρτες γραφικών των intel ? Στο ιντερνέ διαβάζω διφορούμενα πράγματα θα λυνόταν με update bios της intel, έχει πρόβλημα ακόμη κλπ.

Κοίταζα τον amd A6 αλλά επειδή κυκλοφορεί μητρική h61 με optical & coaxial (με βολεύει στο setup μου) σκέφτομαι και τον g2020 αρκεί η ενσωματωμένη κάρτα να υποστηρίζει σωστή αναπαραγωγή 24p. Με nvidia (custom resolution) και ati δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Θα ήθελα να παίξω με την ενσωματωμένη κάρτα του επεξεργαστή. Χρήση κυρίως mkv (xbmc / mpc - lav - mad) και flac (foobar - jriver).
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
Re: Απάντηση: AMD Trinity vs. Intel Ivy Bridge

Αν την ακουμπήσεις, με προσοχή εννοείται, η ζέστη που θα νιώσεις, αντιστοιχεί σε 60C?

Έχεις ενεργοποιήσει τις τεχνολογίες cool&quiet κλπ , για να ρίχνουν τάσεις και συχνότητες όταν ο επεξεργαστής δεν έχει φόρτο? Έχεις αφήσει στο BIOS τις default τιμές για τάσεις?

υγ. ΔΕΝ είναι τόσο καινούργια τεχνολογία ο Α10 ώστε να μην τον διαβάζουν σωστά τα προγραμματάκια... δες μήπως έχεις τίποτα παλιές εκδόσεις, εγώ συγκεκριμένα έχω τελευταίο aida64... (αγορασμένο, έχει και auto update οπότε πάντα περνάει αυτόματα την τελευταία, αλλά σε αφήνει χωρίς χρέωση να κατεβάσεις το τελευταίο version σαν trial να το δοκιμάσεις)
Η ψυκτρα του επεξεργαστη οποτε και να την πιασω ειναι παγωμενη ακομα και οι σωληνες που ακουμπουν απευθειας στον επεξεργαστη, εβαλα το aida64 trial και μου δειχνει 16C τη στιγμη που αλλα μου δειχνουν 50-60C ??????????????
Μαλλον θα σταματησω να ελεγχω την θερμοκρασια :antlers:
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: AMD Trinity vs. Intel Ivy Bridge

Η ψυκτρα του επεξεργαστη οποτε και να την πιασω ειναι παγωμενη ακομα και οι σωληνες που ακουμπουν απευθειας στον επεξεργαστη, εβαλα το aida64 trial και μου δειχνει 16C τη στιγμη που αλλα μου δειχνουν 50-60C ??????????????
Μαλλον θα σταματησω να ελεγχω την θερμοκρασια :antlers:

πριν σταματήσεις να την ελέγχεις... :p
βρες ποιες είναι οι σωστότερες ενδείξεις... πχ εμένα (core i3 όμως επεξεργαστής) έχει ένδειξη για cpu, cpu package, core1, core2... και εχω επιλέξει το cpu package σαν σωστότερη ένδειξη...