Samsung PS 43 E450 ή μήπως LED;

nmand

New member
18 June 2006
34
Πειραιάς
Την προηγούμενη εβδομάδα χάλασε στο εξοχικό η Samsung LE40A656 που είχα και ψάχνω για νέα τηλεόραση.
Σκεφτόμουν να πάρω την PS43E450 αλλά διαβάζοντας για αυτήν έχω κάποιους προβληματισμούς και ελπίζω να με βοηθήσετε.
Η τηλεόραση θα τοποθετηθεί στο σαλόνι, η απόσταση θέασης είναι 2,5-3μ και θα χρησιμοποιήται σχεδόν αποκλειστικά για περιεχόμενο HD (κυρίως βραδινές ώρες),
προς το παρών από τον ενσωματωμένο player και θα συνδεθεί σε ένα παλιό ενισχυτή 5.1 με οπτική είσοδο.
Βέβαια θα βλέπουμε και λίγο τα τηλεοπτικά κανάλια (μεσημέρι-απόγευμα).

Καταρχήν ξέρετε αν o ενσωματωμένος player δίνει στην οπτική έξοδο της τηλεόρασης σήμα 5.1(AC3-DTS) ή δίνει μόνο 2.0;

Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι πολύ φωτεινός με ένα μεγάλο μπαλκόνι και ένα παράθυρο.
Ακόμα και με τις κουρτίνες κλειστές το φως είναι άπλετο και θα χτυπάει την τηλεόραση από δεξιά και υπο γωνία περίπου απο 35 ως 80 μοίρες.

Υπό αυτές τις συνθήκες θα μπορούμε να βλέπουμε τηλεόραση ή οι ανακλάσεις θα είναι πολύ μεγάλες και η φωτεινότητα μικρή;
Θα μπορέσει να με καλύψει μια πλάσμα τηλεόραση ή μήπως πρέπει να στραφώ σε LED;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Σχεδόν αποκλειστικά για HD και χώρος πολύ φωτεινός , δεν μου φαίνεται σαν κατάλληλη επιλογή για την περίπτωση σου.

Αν έλεγες ότι θα βλέπεις τηλεοπτικό και DVD και σε χώρο με ελεγχόμενη φωτεινότητα τότε μάλιστα.

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις την 46ΕΗ6030 (best value for money στις LED LCD 46").
 

nmand

New member
18 June 2006
34
Πειραιάς
Την σκεφτόμουνα και αυτή αλλά στις 40". Βλέπεις πηγαίνω μία με δύο φορές το μήνα και το καλοκαίρι τα σαββατοκύριακα, δεν θέλω να δώσω πάνω από 400 για το εξοχικό.
Σε ευχαριστώ
 
Last edited:

stamatinho

New member
23 December 2011
37
Για την φωτεινοτητα θα συμφωνησω κ εγω αλλα γιατι μονο τηλεοπτικο και dvd ;Εχω δει αμετρητα bluray.στην δικη μου 450 και δειχνει παρα πολυ καλα καλυτερα απο μια 32αρα full hd που εχω στο υπνοδωματιο.
 

nmand

New member
18 June 2006
34
Πειραιάς
Καλημέρα, οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες, δεν χρειάζομαι την τέλεια εικόνα απλά να μπορώ να βλέπω αξιοπρεπώς, εξοχικό είναι.
Να φανταστείτε μέχρι στιγμής το ρόλο του player παίζει ένα DVB-T Tuner (Crystal Audio).
Για ένα σαββατοκύριακο το μήνα και για το καλοκαίρι (κάθε ΣΚ) δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα.
Ευτυχώς δεν βιάζομε να την πάρω άμεσα, θα κάνω υπομονή λίγες μέρες μια και οι τιμές στις παλιές σειρές της Samsung θα πέσουν αφού σιγά σιγά έρχονται οι καινούργιες.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για την φωτεινοτητα θα συμφωνησω κ εγω αλλα γιατι μονο τηλεοπτικο και dvd ;Εχω δει αμετρητα bluray.στην δικη μου 450 και δειχνει παρα πολυ καλα καλυτερα απο μια 32αρα full hd που εχω στο υπνοδωματιο.

Βεβαίως και μπορείς να δεις και Bluray , θα χάσεις βέβαια κάποια από την λεπτομέρεια αλλά θα μπορείς να κερδίσεις στο μαύρο και τα χρώματα που στις φτηνές LED LCD συνήθως είναι εντελώς off.

Το DVD το ανέφερα σαν παράδειγμα.
 
Last edited: