Toshiba TL938G : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Angelos2015

New member
23 March 2013
22
Καλησπέρα σε όλους,

Νέος στο AVclub και είπα να γράψω κάποιες εντυπώσεις από την TOSHIBA 46TL938g την οποία απέκτησα εχθές (658 τιμή internet από πλαίσιο!) και την έστησα χωρίς να κάνω κάποιες ρυθμίσεις. Το πρώτο πράγμα που παρατηρεί κανείς είναι η πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και φυσικά το πάχος της είναι ... τίποτα!

Από χρώματα και αντίθεση και γενικά σαν οθόνη νομίζω είναι από τα καλύτερα που έχω δει :firstprize: τα πλεονεκτήματα θα τα γράψω σε ολοκληρωμένο review) με μόνα μειονεκτήματα (που παρατήρησα)
α)λίγο flashlighting στις δεξιές γωνίες πάνω και κάτω σε τελείως μαύρη οθόνη με κανένα φως ανοικτό.
β)Χθες στον ποδοσφαιρικό αγώνα Ελλάδα-Βοσνία (μόλις την έστησα και την έβαλα στην πρίζα ξεκίνησε ο αγώνας) διέκρινα πολύ αχνά κάθετες σκοτεινές γραμμές την ώρα που κινούταν η κάμερα του αγώνα μόνο στο γενικό πλάνο. Δεν φάνηκαν πουθενά αλλού όμως σε οτιδήποτε άλλο έπαιζε.

Η ασύρματη δικτύωση πανεύκολη και η χρήση του smart tv (toshiba places) επίσης. Έχει αρκετά εύκολο και πλούσιο μενού ρυθμίσεων τόσο για την εικόνα όσο και για τον ήχο ο οποίος για το πάχος της τηλεόρασης είναι παραπάνω απο ικανοποιητικός.

Τον media player δεν το δοκίμασα (αλλά σίγουρα δεν παίζει DTS ήχο... δυστυχώς) ούτε και το 3d (δεν αγόρασα γυαλιά, τα δίνει εξτρα περίπου 50 ευρω το ένα) αλλά δεν με ενδιαφέρουν τόσο προς το παρών. Θα τα ελέγξω και θα γράψω ένα ολοκληρωμένο review για την τηλεόραση που προσωπικά θεωρώ οτι είναι η καλύτερη αυτή τη στιγμή σε λόγο απόδοση/τιμή.

Ερωτήσεις: 1) Ποιές τιμές στις ρυθμίσεις είναι οι καλύτερες για να βελτιστοποιήσω την εικόνα; (ϊσως να της κάνω και κάποιο τεστ)
2) Μπορώ να δώ κάπου πόσες ώρες έχει παίξει η τηλεόραση για να ξέρω μέχρι πότε να την στρώνω (αν θέλει στρώσιμο)
3) Για τα παραπάνω μειονεκτήματα υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ελαχιστοποιήσω? (γιατί διάβασα ότι όλες οι edge-LED έχουν
αυτά τα προβλήματα άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο)

Ευχαριστώ
 
Last edited:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Απάντηση: ΑΓΟΡΑ tOSHIBA 46 938

1)δες hollywood 1/2
2) SM αλλά δέ γνωρ'ιζω συνδυασμό πλήκτρων πώς μπαίνεις. Δέ χρειάζεται απολύτως κανένα στρώσιμο όπως θέλουν οι πλάσμα τις πρώτες 200 ώρες.
3) άν εννοείς το clouding, μειώνεις αντίθεση ή βλέπεις με περισσότερο φωτεινό χωρο..
 

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Το 3Δ ειναι πολυ καλο στην 40αρα που το δοκιμασα. Σαν τα κλιπακια που βλεπεις στα πολυκαταστηματα και εντυπωσιαζεσαι.
Σε 46αρα ειμαι σιγουρος θα ειναι καλυτερο.
Υποτιτλους βαζεις.σρτ γιατι τους 3Δ(.sup+.idx) δεν τους βλεπει σωστα.

PVR: επιλεγεις σαν χωρα την Γερμανια για να λειτουργισει, αλλα αλλαζει το ρολοι και το EPG.
 

Angelos2015

New member
23 March 2013
22
Παιδιά προσπάθησα να συνδέσω το pc πάνω στη tv με καλώδιο hdmi αλλα μόνο σε gaming mode το lag είναι οκ. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό βέβαια. Όταν έβαλα να παίξω ένα παιχνίδι (ποδοσφαιράκι) η οθόνη σαν να έχανε καρε και δεν μπορούσες να παίξεις όταν ήτανε γρήγορες σκηνές στο κέντρο. Έχει να κάνει με το pc η την τηλεόραση? Το ίδιο παιχνίδι το έχω παίξει με το ίδιο pc σε άλλη tv (samsung 40'') και δεν είχε κανένα πρόβλημα... Μήπως έχει να κάνει με τον ρυθμό ανανέωσης? Το pc δίνει σήμα σε 50-60hz και η τηλεόραση το γυρνάει σε 100hz και αργει? δεν το έχω καταλάβει πως λειτουργεί. Και γιατί σε άλλο mode εκτός από pc-gaming υπάρχει τρελό lag?
Επίσης χρησιμοποιώντας τον εξωτερικό media player που έχω της WD όταν έβαλα να δω ταινία καθυστερούσε την εικόνα αρκετά και γενικά ήταν αποσυγχρονισμένη... Μήπως υπάρχουν ρυθμίσεις όσον αφορά πάλι τον ρυθμό ανανέωσης γιατί το player απο ότι είδα στις ρυθμίσεις έχει σαν έξοδο HDMI 720p se 50hz, 720p 60hz, 1080p 50hz, 1080i 50 hz, 1080p 60 hz, 1080i 60 hz. Ποιο να βάλω? δεν έχει πουθενά 100hz ή 200hz που είναι η τηλεόραση...

Έχω μπερδευτεί και συγνώμη για το μακροσκελές... εχθές σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την τρίτη να τη γυρίσω πίσω (γίνεται;) και να πάρω μια άλλη γιατί ο λόγος που αγοράστηκε είναι κυρίως ταινίες με η χωρίς 3d και gaming (pro evolution, crysis, COD...)
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Μηπως οι διαχειριστες να συγχωνευσουν το νημα με της 933 μια και ιδις ειναι εκτος απο το wifi;
Angelos αν διαβασεις κ το πρωτο post στο αλλο νημα γραφω ουι ειναι απελπιστικα αργη οταν οδηγέιται απο υπολογιστή. Για Gaming κοιτας πανελ 50 hz καλύτερα IPS (LG, PANASONIC) k απο SPVA, Samsung, Sony.
 

Angelos2015

New member
23 March 2013
22
Re: Απάντηση: Toshiba TL938G : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Λοιπόν ύστερα απο πολύ ψάξιμο κατάφερα να παίξω μια χαρά ότι παιχνίδι και να της βάλω καθώς και ταινίες και αυτό που έχω να πω είναι απλά φοβερή!!! Είδα το avatar σε full HD με ήχο DTS μέσω του εξωτερικού media player που έχω. Αλλά για να λέμε τα πράγματα με τη σειρά τους.
Ταινίες: Όντως υπάρχει input lag μέσω HDMI και αρκετό κιόλας. Αυτό ακριβώς ήταν και το πρόβλημα με τον ήχο. Ο ήχος βγαίνει μέσω Optical Digital από τον εξωτερικό media player και μπαίνει στον ενισχυτή απευθείας και λόγω του lag της εικόνας μέσω HDMI ήταν αποσυγχρονισμένος. Οπότε συγχρόνισα τον ήχο βάζοντας στον ενισχυτή delay 100ms και όλα ΟΚ! Οι ρυθμίσεις στον εξωτερικό media player μέσω HDMI είναι στο video output 1080p 60Hz. Οι ρυθμίσεις της τηλεόρασης --> ημέρα Χολυγουντ με οπίσθιο φωτισμό 50 αντίθεση 95 και στις προχωρημένες ρυθμίσεις εικόνας όλα κλειστά εκτός απο μεσαίο clear scan και χαμηλό επίπεδο μαύρου/λευκού και χαμηλή απόσβεση θορύβου mpeg (θερμοκρασία χρώματος θερμό)
Παιχνίδια: Όταν συνδέεις το PC με την τηλεόραση μέσω HDMI πρέπει να βάλεις την τηλεόραση σε λειτουργία παιχνίδι και με αυτό τον τρόπο μηδενίζεταιτο lag. Το επόμενο που πρέπει να κάνεις είναι στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών να βάλεις refresh rate 60pHz και ανάλυση 1920*1080 με colour depth 32bit και να τρέξεις όποιο παιχνίδι θέλεις. Η δική μου κάρτα γραφικών by default έδινε 50Hz στο HDMI και δεν γινόταν να παίξεις παιχνίδι καθώς η εικόνα κολλούσε.
Αυτά τα λίγα για να βοηθήσω και όποιον αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα. Θα κάνω και άλλα τεστ με άλλα παιχνίδια και θα σας πώ...
 

Angelos2015

New member
23 March 2013
22
Re: Απάντηση: Toshiba TL938G : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Και άλλη μια ερώτηση... Δοκίμασα τον player υγείας τηλεόρασης και παίζει μια χαρα ταινίες αλλα ελληνικούς υποτιτλους πρέπει να τότε κανεις format utf-8 για να τους διαβάσει. Το προβλημα που αντιμετώπισα ηταν οτι μετα απο περίπου 1.30 ώρα αναπαραγωγή άρχισε να αποσυγχρονιζεται ο ήχος με την εικόνα δηλαδή ο ήχος πήγαινε λίγο πιο γρήγορα. Έχει καμία ρύθμιση για lag στον ήχο; Αν θέλεις δηλαδη μα τον καθυστέρησεις καθόλου; Το επόμενο που μένει ειναι να δοκιμάσω το 3D για να εχω μια ολοκληρωμένη άποψη...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Επίσης χρησιμοποιώντας τον εξωτερικό media player που έχω της WD όταν έβαλα να δω ταινία καθυστερούσε την εικόνα αρκετά και γενικά ήταν αποσυγχρονισμένη... Μήπως υπάρχουν ρυθμίσεις όσον αφορά πάλι τον ρυθμό ανανέωσης γιατί το player απο ότι είδα στις ρυθμίσεις έχει σαν έξοδο HDMI 720p se 50hz, 720p 60hz, 1080p 50hz, 1080i 50 hz, 1080p 60 hz, 1080i 60 hz. Ποιο να βάλω? δεν έχει πουθενά 100hz ή 200hz που είναι η τηλεόραση...

Αν έχεις το τελευταίο WD Live βάλε έξοδο "auto" και μετά "match framerate" στο "on" και θα ρυθμίζει την ανάλυση αυτόματα. Υπάρχει και ρυθμιση για τον ήχο ώστε να μην έχεις πρόβλημα lip sync.

Η τηλεόραση με παρεμβολή (frame interpolation) παίρνει το σήμα εισόδου (24/50/60 Hz) και ανάλογα το μετατρέπει σε 100/120 Hz προσθέτοντας τα καρέ που πρέπει.
 

Angelos2015

New member
23 March 2013
22
Σ ευχαριστώ Yperion το κατάλαβα πως λειτουργεί... Ερώτηση Νο2--> Μήπως έχετε καταφέρει να δείτε την τηλεόραση στο δίκτυο (DLNA) και να παίξετε αρχεία από τον υπολογιστή μέσω wireless? δεν βρίσκω πως μπαίνεις σε υπολογιστή δικτύου απο την τηλεόραση για να παίξεις κάποιο αρχείο που έχεις κάνει share. Βρήκα μόνο μέσω intel-Widi αλλά δεν έχω υπολογιστή που να υποστηρίζει το intel-Widi... Έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα?
 

Zucchero

New member
9 November 2012
31
Μετα απο πολλες προσπαθειες καταφερα να συνδεσω laptop και κινητο με dlna στην tv.Το προβλημα που εχω ειναι οτι ενω η τηλεοραση συνδεεται στι δικτυο δεν μπορει να συνδεθει στο internet οταν βαζω κρυπτογραφηση wpa2/psk aes.Συνδεεται μονο οταν βαλω wpa/psk tkip.Αν θελεις πες μου την κρυπτογραφηση που εχεις στις ρυθμισεις δικτυου να δω αν ειναι προβλημα του ρουτερ η της τηλεορασης.
Inτel widi δεν εχω δοκιμασει ακομα γιατι δεν το υποστηριζει το laptop.Δοκιμασα με το intel pair and share μεσω κινητου αλλα δεν βλεπει με τιποτα την τηλεοραση παρολο που ειναι συνδεδεμενα και τα δυο στο ιδιο δικτυο.Εαν καποιος το εχει καταφερει ας μας πει τον τροπο.
 

lisaki2004

New member
28 April 2008
83
καλημέρα σε όλους. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα μιας και λόγω τιμής είμαι ανάμεσα σε αυτήν και τη Σάμσουνγκ 6030, για να κατάλαβω, αν συνδέσω το pc ή το laptop με την τηλεόραση θα μπορώ να βλέπω ό,τι έχω στον υπολογιστή μου; ή θα έχει πρόβλημα η εικόνα; δε μιλάω για παιχνίδια αλλά για ό,τι άλλο. δεν έχω media player και δουλεύω απευθείας με τον υπολογιστή πάνω στην τηλεόραση..
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Για μόνιτορ, καλύτερα την 6030, λόγο μικρότερου lag, uniformity & settings.
 

Angelos2015

New member
23 March 2013
22
καλημέρα σε όλους. Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα μιας και λόγω τιμής είμαι ανάμεσα σε αυτήν και τη Σάμσουνγκ 6030, για να κατάλαβω, αν συνδέσω το pc ή το laptop με την τηλεόραση θα μπορώ να βλέπω ό,τι έχω στον υπολογιστή μου; ή θα έχει πρόβλημα η εικόνα; δε μιλάω για παιχνίδια αλλά για ό,τι άλλο. δεν έχω media player και δουλεύω απευθείας με τον υπολογιστή πάνω στην τηλεόραση..

Εγώ την εχω συνδεδεμένη με laptop μέσω HDMI και ειναι ολα οκ αν βάλεις τις ρυθμίσεις που προτείνω σε προηγούμενο ποστ για να φύγει τελείως το lag. Τωρα η Samsung ειναι direct led και οχι edge led πράγμα που την κανει να έχει καλύτερη ομοιομορφία ( ισωσ λιγοτερο clouding , torch lightning) σε μαύρη οθόνη , αλλα και πολυ μεγαλύτερο παχος. Διαλέγεις και παίρνεις! Αλλα νομίζω σε αυτη την τιμή η toshiba δεν παίζεται!
 

lisaki2004

New member
28 April 2008
83
καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από ό,τι βλέπω η δική μου κάρτα γραφικών είναι αυτόματα ρυθμισμένη σε αυτά " refresh rate 60pHz και ανάλυση 1920*1080 με colour depth 32bit" άρα το μόνο που θα έχω να κάνω είναι να βάλω στην τηλεόραση τη ρύθμιση "παιχνίδι" όταν τη συνδέσω με το pc; (ακόμα κι αν δε με ενδιαφέρει να πάιξω παιχνίδι δηλαδή, απλά να δουλέψει ως μόνιτορ απροβλημάτιστα) και δε θα κολλάει πουθενά; αυτό με τον ήχο δε το κατάλαβα. επειδή δεν εχω ενισχυτή... θα πρέπει να κάνω όλες τις ρυθμίσεις στην τηλεόραση που λες στην πρώτη φάση;
πέρα από το πάχος που την έχω δει την 6030 και καταλαβαίνω τι εννοείς!!.. το ότι δείχνει καλύτερα σε μαύρη οθόνη δε σε ενοχλεί;; πιστεύεις ότι αξίζει καλύτερα η Τοσίμπα;
ευχαριστώ και πάλι. Θα προσπαθήσω σήμερα να δω μήπως τη βρω σ εκάποιο μαγαζί. τη σάμσουνγκ την έχει δει την Τοσίμπα όχι.. να δω τι λέει στο μάτι μου..
 

Angelos2015

New member
23 March 2013
22
Μετα απο πολλες προσπαθειες καταφερα να συνδεσω laptop και κινητο με dlna στην tv.Το προβλημα που εχω ειναι οτι ενω η τηλεοραση συνδεεται στι δικτυο δεν μπορει να συνδεθει στο internet οταν βαζω κρυπτογραφηση wpa2/psk aes.Συνδεεται μονο οταν βαλω wpa/psk tkip.Αν θελεις πες μου την κρυπτογραφηση που εχεις στις ρυθμισεις δικτυου να δω αν ειναι προβλημα του ρουτερ η της τηλεορασης.
Inτel widi δεν εχω δοκιμασει ακομα γιατι δεν το υποστηριζει το laptop.Δοκιμασα με το intel pair and share μεσω κινητου αλλα δεν βλεπει με τιποτα την τηλεοραση παρολο που ειναι συνδεδεμενα και τα δυο στο ιδιο δικτυο.Εαν καποιος το εχει καταφερει ας μας πει τον τροπο.

Φίλε zucchero εχω wpa στο modem και η τηλεόραση συνδεθηκε στο wireless αμεσωσ και μπαίνει στο Ίντερνετ κανονικά και στα toshiba places. Εξακολουθώ παρόλα αυτα να μην μπορω να συνδεθω σε κοινόχρηστα αρχεία με άλλους υπολογιστές που εχω στο δίκτυο! Δεν βρίσκω καν το μενού στην τηλεόραση; Που πρέπει να πάω ; εσυ που το έχεις κανει κατατοπισε με λίγο...
 

Angelos2015

New member
23 March 2013
22
καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από ό,τι βλέπω η δική μου κάρτα γραφικών είναι αυτόματα ρυθμισμένη σε αυτά " refresh rate 60pHz και ανάλυση 1920*1080 με colour depth 32bit" άρα το μόνο που θα έχω να κάνω είναι να βάλω στην τηλεόρασητη ρύθμιση "παιχνίδι" όταν τη συνδέσω με το pc; (ακόμα κι αν δε με ενδιαφέρει να πάιξω παιχνίδι δηλαδή, απλά να δουλέψει ως μόνιτορ απροβλημάτιστα) και δε θα κολλάει πουθενά; αυτό με τον ήχο δε το κατάλαβα. επειδή δεν εχω ενισχυτή...

Οταν συνδέσεις τον υπολογιστή με καλώδιο HDMI στην tv θα τσεκάρεις πάλι τις ρυθμίσεις να δεις οτι όντως ειναι αυτές γιατι μπορεί να αλλάξουν αυτόματα. Εγώ που τη σύνδεσα με το λάπτοπ δεν είχα lag (καθυστερηση οχι κολλημα) στην εικονα "παιχνίδι" και μονο εκει (φαντασου στην εικονα "pc" ειχε) και σαν monitor δούλευε μια χαρα! Δε νομίζω να έχεις προβλημα ειδικα για αυτο που θες.
Τωρα όσον αφορά τον ήχο εσυ που δεν έχεις ενίσχυτη θα παίξεις ταινίες μέσω του ενσωματωμενου media player και δεν θα έχεις προβλημα με τον ήχο. Ακομα και να καθυστερεί λίγο η εικόνα έχει ρύθμιση η τηλεοραση αν θυμάμαι καλα για να κανεις sync τον ήχο... Θα το δω και θα σου πω.
Τωρα όσον αφορά τα προβλήματα του πάνελ ειναι λίγο πολυ ιδια σε όλες τις καινούργιες τηλεοράσεις μεγάλων ιντσών edge led. Εγώ θεωρώ οτι ειναι οκ αυτα τα λίγα που έχει καθώς δεν επηρεάζουν στη θέαση και δεν γίνονται αντιληπτά παρα μόνο αν κάτσεις να ψάξεις να τα βρεις σε μαύρες σκηνές στις δεξιές γωνίες... Οκ. Τωρα υπάρχουν άλλοι που δε θέλουν να έχει τιποτα η τηλεόραση και να ειναι τέλεια και αλλάζουν μέχρι να βρούνε κάποια καλύτερη αλλα υπάρχουν περιπτώσεις που τους έρχεται χειρότερη! Τωρα ειναι τι θα σου κάτσει. Απο εκει και μετα ειναι θέμα τι σου αρέσει. Πήγαινε δες και τις δυο τις έχει το media markt (σίγουρα έχει την τοσιμπα) και το πλαίσιο έχει την σαμσουνγκ σίγουρα. Μπορεί η τοσιμπα να σου φανεί λίγο σκοτεινή στο μαγαζι αλλα δεν ειναι καθόλου! προσωπική μου άποψη δε μ αρέσει πολυ το πάνελ της σαμσουνγκ γιατι έχει πολυ φωτεινά χρώματα που τα κανει λίγο αφύσικα αλλα μπορεί να φτιάχνει με ρυθμίσεις και αυτο δεν ξέρω. Εγώ έκανα την αγορά βάση σχεδίασης χαρακτηριστικών και κυρίως τιμής! Η σαμσουνγκ είχε 749 νομιζω και η τοσιμπα 658... Αυτα ελπίζω να σε βοηθησα.

Α συγνώμη τωρα είδα που ξανά διάβασα τα προηγούμενα ποστ θα χρησιμοποιείς τον υπολογιστη για να παίζεις ταινίες. Δε νομίζω να έχεις τότε προβλημα με τον ήχο καθώς θα τον μεταφέρει το καλώδιο HDMI μαζι με την εικόνα στην τηλεοραση. Εγώ είχα προβλημα επειδη ο ήχος πήγαινε αλλού με αλλο καλώδιο (ενίσχυτη) και η εικόνα στην τηλεοραση με HDMI.
 
Last edited by a moderator:

lisaki2004

New member
28 April 2008
83
α να σαι καλά, τα λες ωραία τα κατάλαβα.. άρα για τη δική μου περίπτωση που είναι απευθείας σύνδεση με pc με HDMI θα το συνδέω στην εικόνα παιχνίδι για ό,τι θέλω να κάνω από τον υπολογιστή και δε θα χει καμιά καθυστέρηση.. (ελπίζομεν).. θα πάω να τις δω από κοντά.. και τις δύο.. απ τη στιγμή που βολεύει η σύνδεση με pc δεν παίρνω ούτε media player ούτε με απασχολεί ο εσωτερικός player.. (το σαλονάκι του σπιτιού μου έχει πολύ γούστο) απ τη μια η TV, δίπλα το pc, πιο δίπλα το μόνιτορ.. (για τις εργασίες...) μα ποια είμαι;; :flipout:
η Σάμσουνγκ 6030 δεν έχει τόσο.. ειδικα´στο Σκρουτζ ξεκινά από 620... πες 645 για Αθήνα.. δεν είναι διαφορά στην τιμή.. το θέμ αέιναι τι σου κάνει.. θα πάω να τις ξαναδω..
σ'ευχαριστώ πολύ.. αν σου προκύψει τίποτε άλλο μας λες...
 

Angelos2015

New member
23 March 2013
22
Ναι όντως έπεσε η τιμή της Samsung μάλλον για να ανταγωνιστεί την αγορά. Τωρα όντως δεν υπάρχει διαφορα στη τιμή. Τα πλεονεκτήματα της Σαμσουνγκ πιστεύω ειναι ίσως καλύτερη ομοιομορφία λόγω direct led και καλυτερο ενσωματωμενο media player και γενικά ρυθμίσεις Samsung. Η τοσιμπα υπερτερεί στο design (εχει γυαλινη βαση πολυ στιβαρη και το παχοσ τησ ειναι μηδαμινο και δεν έχει μαύρο πλαίσιο αλλα ασημενιο που για μένα αυτο ηθελα) στις συνδέσεις (4 HDMI ,wifi, 24p cinema) και ειναι smart tv. Τωρα απο εγγύηση νομίζω και οι δυο δίνουν 2 χρονια αλλα κατι που δεν το ξέρουν ούτε οι πωλητές που είχα ρωτήσει η toshiba μέχρι τέλος Μαρτίου δίνει την εγγύηση "no matter what" που στην καλύπτει οτι και αν πάθει πχ κλοπή η ατύχημα... Και την δηλωσα εκει για να ειμαι οκ. (Είχε το χαρτάκι η συσκευασία της τηλεόρασης οταν την πήρα.) απο εκει και μετα ειναι προσωπική επιλογή πας βλέπεις παίρνεις! Η τιμή ειναι καλη πάντως και για τις δυο για 46 ιντσες πιστεύω...
 

Zucchero

New member
9 November 2012
31
Πρεπει να εχεις συνδεδεμενο και τον υπολογιστη στο ιδιο δικτυο.Μετα πας μενου - media player-δικτυακο media player.Βγαζει μια οθονη που σου δειχνει τις συσκευες που βλεπει η τηλεοραση πατας πανω και σου δειχνει τους φακελλους με φωτο βιντεο και μουσικη απο τον υπολογιστη.Για περισσοτερες πληροφοριες κατεβασε το πληρες manual της τηλεορασης απο το site της toshiba.
 

lisaki2004

New member
28 April 2008
83
να πάρει η ευχή κοιτάζοντάς από κοντά και τις 2 μπερδεύτηκα περισσότερο.. εν τω μεταξύ τη σάμσουνγκ την είχανε σε πιο νορμάλ φωτισμό και την τοσίμπα ακουμπησμένη πάνω σε άσπρο φωτισμένο πάγκο.. λέω ρε παιδιά την έχετε σκοτώσει την τηλεόραση.. στη μισή οθόνη αντανακλούσε όλο το φως της κάτω επιφάνειας.. και γύρω γύρω προβολείς.. τυφλώθηκα.. θα ξαναπάω σε άλλο μαγαζί.. εννοείται ότι η τοσίμπα σχεδιαστικά δε συγκρίνεται.. προσπαθούσα να καταλάβω ποια από τις δύο είναι πιο μάτ αλλά πού να βγάλεις άκρη.. θα πάω στο πλαίσιο που τις έχει όλες σε μη φωτισμένο χώρο.. ουφφφφφ.......πάντως μια από τις δύο θα ναι..