AKG K 451

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Στη προσπάθεια να βρω ενα ζευγάρι ακουστικών για τον γιο μου, δηλαδη κάτι φτηνό αξιόπιστο και με καλό ήχο έπεσα πάνω σε μια προσφορά της Amazon και αγόρασα τα AKG K 451:

http://uk.akg.com/product-detail-2821/k-451.html

Χθες λοιπόν τα άκουσα για πρώτη φορά. Καταρχάς να πω ότι είναι μικρά και βολεύουν πολύ για μετακινήσεις δεδομένου ότι διπλώνουν και χωράνε σ ενα μικρό τσαντάκι που παρέχεται στη συσκευασία. Το μέγεθος των ακουστικών τους είναι κι αυτό μικρό, on the ears, και έχει φτιαχτεί θεωρώ για να μπορεί κάποιος να τα φοράει σε εξωτερικές βόλτες χωρίς να δείχνουν παράταιρα. Ο ήχος τώρα, είναι στα πρότυπα του K550, δηλαδή punchy με μεγαλύτερη έμφαση όμως στα χαμηλά θεωρώ γιατί η νέα γενιά, για την οποία προορίζεται, ακούει τέτοιου είδους μουσική. Ο ήχος είναι γενικά ζεστός και δεν κουράζει χωρίς βέβαια να του έχω αφιερώσει πολύ χρόνο ακόμα. Προς το παρον τα εβαλα λιγο να παιζουν για να στρωσουν.

Με τις 2 τελευταίες επιλογές σε AKG πάντως βλέπω ότι ο ήχος της εταιρίας αποκλίνει από τον ήχο που είχα συνηθίσει με τα Κ701 όντας πιο ζεστός και δυναμικός. Βεβαια θα πειτε το Κ550 ειναι κλειστου τυπου ενω τα Κ701 ανοιχτου αλλα και παλι ισως να προσπαθει η AKG να ερθει πιο κοντα σε "σύγχρονες" επιταγες που θελουν εκταση στα χαμηλα και δυναμικο ηχο

Πολυ καλη επιλογη παντως, στα 50, και κατι, ευρω που τα πηρα.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,952
Μελίσσια
Πήρα και εγώ πρόσφατα τα Κ450 τα οποία πρέπει να είναι ίδια με τα κ451 απλά χωρίς το ρυθμιστικό εντασης στο καλώδιο.

Εγώ τα πήρα για να ακούω από το ipod classic στο γραφείο. Με την ευκαιρία, το ipod χωράει μέσα στο τσαντάκι των ακουστικών (τσίμα τσίμα αλλά χωράει) οπότε βολέυει πολύ.
Λίγο προσοχή αν τα φοράει στον δρόμο μιας και απομονώνουν αρκετά καλά. Εγώ τα πήρα για το γραφείο όπου ένα από τα ζητούμενα ήταν να μην ακούω τους γύρω θορύβους.

Τα εχω ευχαριστηθεί όσο δεν πάει. Δεν είναι τέρας ανάλυσης, αλλά για το ipod και τα mp3 που ακούω καλύτερα έτσι.

Tυχερός ο γιός και μπράβο στον μπαμπά.

Μόνο μελανό σημείο το πολύ λεπτό καλώδιο το οποίο θα το ήθελα λίγο πιο μπρατσωμένο. Τες πα του συμπεριφέρομαι με προσοχή οπότε δεν έχω θέμα.
 
Last edited:

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Τα έχει ένας συνάδελφος στην δουλειά και έχω ακούσει λίγο μαζί τους...
θα συμφωνήσω απόλυτα για τα τονισμένα χαμηλά... αλλά πέραν τούτου θα τα χαρακτήριζα ιδιαιτέρως τίμια...
Πάντως δεν μπόρεσα με τίποτα να συνηθίσω το on ear του πράματος και δεν τα βολεύτηκα ποτέ και καθόλου...

-bye-
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,952
Μελίσσια
Ρε Gojakla, μήπως είμαστε συνάδελφοι? Γιατι μου τα έχουν ζητήσει κάποιοι και τους τα έχω δώσει να τα ακούσουν.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
laughing4.gif
laughing4.gif
laughing4.gif
laughing4.gif



Πάντως είμαστε κοντογειτόνοι... -bye-
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
ναι το λεπτο καλωδιο κι εγω το σκεφτομαι ως μελανό σημείο. Αλλα είδα ότι εχει και ανταλλακτικό, έστω και χωρίς τα ρυθμιστικά του iPhone. Η φτηνή κατηγορία των ακουστικών, όπως την ανακαλύπτω τώρα έχει μεγάλες προσφορές και ηχο αξιοπρεπη. Δηλαδη, καμια σχεση με πριν μερικα (οκ, πολλα) χρονια που ειμασταν εμεις στη θεση των γιων μας..
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,952
Μελίσσια
...Αλλα είδα ότι εχει και ανταλλακτικό, έστω και χωρίς τα ρυθμιστικά του iPhone.....

Χμμμ, τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να πάρω ένα τετοιο καλώδιο με ρυθμιστικό. Καλή φάση.

...Δηλαδη, καμια σχεση με πριν μερικα (οκ, πολλα) χρονια που ειμασταν εμεις στη θεση των γιων μας..

πρόσφατα είδα ένα πιτσιρικά στο κολυμβυτήριο και κάτι είχε κρεμασμένο πίσω από τα γυαλιά κολύμβησης και κάτι καλώδια έφευγαν και πήγαιναν στα αυτιά του. Αποκλείεται λέω.
Τον πέτυχα στο ντουζ μετά και τον ρώτησα και μου είπε "είναι αδιάβροχο mp3 player και ακούω μουσική όταν προπονούμαι".
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
αυτα ειναι! αν αναλογιστεις το κοστος και το κοπο που χρειαζοσουν για να ακους μουσικη σε φορητες πηγες παλαιοτερα εναντι του σημερα ειναι πραγματικα να μελαγχολεις για το πως μεγαλωσαμε. Τωρα με μουσικη ριπαρισμενη σε αυλη μορφη, ενα μικρο mp3 player κι ενα φτηνο ζευγαρι ακουστικων πλεεις σε πελαγη ευχαρίστησης..
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Στη προσπάθεια να βρω ενα ζευγάρι ακουστικών για τον γιο μου, δηλαδη κάτι φτηνό αξιόπιστο και με καλό ήχο έπεσα πάνω σε μια προσφορά της Amazon και αγόρασα τα AKG K 451:
...................................................................................................
Πολυ καλη επιλογη παντως, στα 50, και κατι, ευρω που τα πηρα.
Απ' ότι βρίσκω το Amazon τα δίνει 52,79 λίρες Αγγλίας, δηλαδή περίπου 62 Ευρώ με σημερινές τιμές.

Στο Skroutz πάντως βρίσκουμε τιμή γύρω στα 100 Ευρώ, οπότε η προσφορά του Amazon πρέπει να θεωρηθεί πολύ καλή.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Απ' ότι βρίσκω το Amazon τα δίνει 52,79 λίρες Αγγλίας, δηλαδή περίπου 62 Ευρώ με σημερινές τιμές.

Στο Skroutz πάντως βρίσκουμε τιμή γύρω στα 100 Ευρώ, οπότε η προσφορά του Amazon πρέπει να θεωρηθεί πολύ καλή.

Νομίζω οτι τα πηρα στις 50 λίρες αλλα κι έτσι πάλι καλή τιμή ειναι, ειδικά με τον ήχο που προσφερουν