LG PA5500 οριζόντιες και κάθετες γραμμές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stavroseco

Established Member
3 August 2008
286
Παίδες καλησπέρα,
το θηρίο μου η 60PA5500 σε λευκό φόντο η σε ποδοσφαιρικό αγώνα αρχίζω και βλέπω κάθετες γραμμές.
Ειδικά στην εκπομπή master chef και σε κάποιες άλλες που έχουν λευκό φόντο και γρήγορες εναλλαγές τις κάμερας βλέπω αυτές τις γραμμές. Σε τελείως άσπρο φόντο και με σταθερή εικόνα δε φαίνεται κάτι.
Σήμερα μου φάνηκε ότι έχω και οριζόντιες αλλά και κάθετες.
Είναι πρόβλημα των plasma γενικά η έχω πρόβλημα?
 

drcritical

New member
23 December 2011
77
Αν φαινονται σε κανονικη θεαση και δεν ειναι ανεκτο νομιζω προς πρεπει να πας για αντικατασταση/επισκευη.Αν μπορεις βγαλε καμια φωτο να δουν και τα παιδια εδω που ξερουν καλυτερα.
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Πολυ της μοδας οι γραμμες....κι εγω μια απ τα ιδια φιλε μου σε samsung.To οτι την πηραν καλο μου ακουγεται..
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Πολυ της μοδας οι γραμμες....κι εγω μια απ τα ιδια φιλε μου σε samsung.To οτι την πηραν καλο μου ακουγεται..

Γι'αυτο παιρνεις τηλεοραση μεχρι 600-700 ευρω το πολυ και σε ποναει λιγοτερο(οχι καθολου) και σε 2 χρονια την αλλαζεις.Εχω μια F&U απο το 2005 στο δωματιο 20κατι ιντσες μεχρι και μπουνια εχει φαει και δε λεει να ψοφησει και βλεπεις τωρα samsung και lg και αλλες γνωστες και το παιζεις 50-50 αν την βγαλει καθαρη οταν ληξει η εγγυηση.
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Gannicus δεν είναι λογική αυτή...

Στη Ελλαδα που μας βγαζουν το λαδι για μια επισκευη η μια αντικατασταση μια χαρα λογικη ειναι.Αν αποκτησουν τη νοοτροπια του εξωτερικου και μαθουν να σεβονται τα χρηματα του πελατη τους και τον ιδιο τι πελατη μονο τοτε θα τους δωσω 2-3 μηνιατικα για τηλεοραση.
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Γι'αυτο παιρνεις τηλεοραση μεχρι 600-700 ευρω το πολυ και σε ποναει λιγοτερο(οχι καθολου) και σε 2 χρονια την αλλαζεις.

Για μενα που βλεπω παρα πολλες ταινιες και ολες bluray και πραγματικα τρωω πολλες ωρες μπροστα στην tv και δεν την αγοραζω την τηλεοραση για τα τουρκικα και τα μεσημεριαναδικα και θελω το οσο δυνατο καλυτερο σε αποδοση και οσο αντεχει η τσεπη μου βεβαια τοτε δε μου αρκει μια τηλεοραση των 600-700 ευρω οποτε δεν συμφωνω με αυτη την λογικη.Αλλα και μεχρι εκει να αντεχε η τσεπη μου στα 700 ευρω παλι δεν θα συμβιβαζομουνα και δεν θα το θεωρουσα λογικο να δειχνει αυτα τα καραγκιοζιλικια στην οθονη.Για μενα ο "πονος" που γραφεις θα ηταν ακριβως ο ιδιος ανεξαρτητου τιμης και θα την εστελνα πισω απο κει που'ρθε ακομη και δωρο να μου την κανανε!
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Για μενα που βλεπω παρα πολλες ταινιες και ολες bluray και πραγματικα τρωω πολλες ωρες μπροστα στην tv και δεν την αγοραζω την τηλεοραση για τα τουρκικα και τα μεσημεριαναδικα και θελω το οσο δυνατο καλυτερο σε αποδοση και οσο αντεχει η τσεπη μου βεβαια τοτε δε μου αρκει μια τηλεοραση των 600-700 ευρω οποτε δεν συμφωνω με αυτη την λογικη.Αλλα και μεχρι εκει να αντεχε η τσεπη μου στα 700 ευρω παλι δεν θα συμβιβαζομουνα και δεν θα το θεωρουσα λογικο να δειχνει αυτα τα καραγκιοζιλικια στην οθονη.Για μενα ο "πονος" που γραφεις θα ηταν ακριβως ο ιδιος ανεξαρτητου τιμης και θα την εστελνα πισω απο κει που'ρθε ακομη και δωρο να μου την κανανε!

Δεν συμφωνω διοτι πλεον με 600-700 ευρω ζουν ολοκληρες οικογενειες στην Ελλαδα και πιστευω οτι στη ζωη υπαρχουν πιο σοβαρα πραγματα απο το "καλο μαυρο" τελος παντων ας μη ξεφυγω σε αλλο θεμα συζητησης.Ελπιζω παντως να μας τις φτιαξουν και τις 2 samsung διοτι ειδα και το προβλημα σου στο thread που εγραψες και εγω οπως ειδες το ιδιο εχω και χειροτερο.Απο αυριο ελπιζω να εχω νεα.
 

stamatinho

New member
23 December 2011
37
Δεν συμφωνω διοτι πλεον με 600-700 ευρω ζουν ολοκληρες οικογενειες στην Ελλαδα και πιστευω οτι στη ζωη υπαρχουν πιο σοβαρα πραγματα απο το "καλο μαυρο" τελος παντων ας μη ξεφυγω σε αλλο θεμα συζητησης.Ελπιζω παντως να μας τις φτιαξουν και τις 2 samsung διοτι ειδα και το προβλημα σου στο thread που εγραψες και εγω οπως ειδες το ιδιο εχω και χειροτερο.Απο αυριο ελπιζω να εχω νεα.

Στη Ελλαδα σιγουρα δεν αξιζει να ρισκαρεις τοσα λεφτα για μια tv και αν τυχει καποια βλαβη να κανουν την παπια.Εγω προσωπικα ποτε δε ξεπερνουσα το 700ρι και ποτε δεν ειχα παραπονο ουτε εγω ουτε οι οικογενεια,υπαρχουν πολυ αξιολογες λυσεις και σε αυτα τα χρηματα,απο εκει και περα αν μιλαμε για ποσα τον 2 και 3 χιλιαδων ευρω νομιζω πως το πραγμα παει σε κατασταση "freak".Εκτος αν καθεσαι και αντι να βλεπεις ταινια με τα αγαπημενα σου προσωπα η και μονος σου,εισαι με ενα μεγενθυντικο φακο η εναν μετρητη μαυρου.Συμφωνω εν μερη με αυτη την αποψη αλλα και αν καποιος τα εχει και θελει να τα ξοδεψει προβλημα του.Αλλα οπως ειπα δεν αξιζει να ρισκαρεις τοσα χρηματα σε προιοντα που ερχονται στην Ελλαδα και να εχεις να κανεις με τις ελληνικες αντιπροσωπειες που σε περιπτωση καποια βλαβης κανουν τον "κινεζο" τις περισσοτερες φορες.
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Απλα παιδια εν συντομια ηθελα να πω πιο πανω οτι το ξενερωμα θα το νιωσεις ετσι κι αλλιως χωρις να εχει σημασια η αξια βαζοντας μια ταινια η ενα ποδοσφαιρο και βλεποντας διαφορα να πηγαινοερχονται στην οθονη σου.Εγω αυτο που ηθελα ητανε πολλες ιντσες και δυστυχως κατω απο αυτα τα λεφτα που εδωσα δεν υπηρχε πιο φθηνη.Δεν ειναι σκεπτικο αυτο οτι παιρνω μια φθηνη κι αν μου βγαλει προβλημα θα το κανω γαργαρα και θα ζησω μαζι του επειδη η καθε εταιρια εδω στη κωλοχωρα που ζουμε εχει μαθει και λειτουργει ετσι και τα βλεπει ολα φυσιολογικα και στα "πλαισια της τεχνολογιας".Και καλα μας κανει γιατι εμεις φταιμε που σκυβουμε το κεφαλι και δεν τους κυνηγαμε:violent-smiley-030:Εγω παντως τo panel αυτο με την τοστιερα μεσα δεν προκειτε να το κρατησω
 

stavroseco

Established Member
3 August 2008
286
Έγινε αλλαγή panel και μου την έφεραν σήμερα.
Νομίζω ότι η διαφορά είναι τεράστια, προς το καλύτερο βέβαια.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Στη προηγούμενη είχες κάνει break in; Αν ναι, στο νέο panel απέφυγε το. Απλά απέφυγε πολύωρη θέαση καναλιών με έντονα λογότυπα που αφήνουν στάμπα, ρίξε λίγο τη φωτεινότητα και αν σου μείνει κάτι, αναλογικό θόρυβο για κανά 10λεπτο.
 

stavroseco

Established Member
3 August 2008
286
Ναί είχα κάνει break in πάρα πολύ καλό. Την φωτεινότητα την έχω στο 55
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Έγινε αλλαγή panel και μου την έφεραν σήμερα.
Νομίζω ότι η διαφορά είναι τεράστια, προς το καλύτερο βέβαια.

Μπραβο ρε φιλε εσυ ξεμπερδεψες,εμεις κοντευουμε τις δεκα μερες κι ακομη περιμενουμε πως θα τους "κατσουν"οι δικες μας γραμμες στο πανελ εκει στη samsung για να μας απαντησουνε το τι προκειτε να κανουνε!Μπαβο στην lg για την "ξεπετα",ηρθαν στην πηραν ουτε καν fotos στην αλλαξανε και τερμα,τιποτα πιο φυσιολογικο απο αυτο..

Στη προηγούμενη είχες κάνει break in; Αν ναι, στο νέο panel απέφυγε το. Απλά απέφυγε πολύωρη θέαση καναλιών με έντονα λογότυπα που αφήνουν στάμπα, ρίξε λίγο τη φωτεινότητα και αν σου μείνει κάτι, αναλογικό θόρυβο για κανά 10λεπτο.

Γιατι να αποφυγει το break in?
 
Last edited by a moderator:

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Γιατί στα ανοιχτά χρώματα, αν υπάρχει μια μικρή σκιά ή προδιάθεση και στο νέο panel, θα αρχίσει να γίνεται έντονο το IR οπότε οι τρίχα γίνεται τριχιά. Για το συγκεκριμένο δέχθηκα τη γνώμη 2-3 ατόμων συμπεριλαμβανομένου και του τεχνικού της Panasonic και στο δεύτερο panel η κατάσταση είναι καλύτερη όχι όμως τέλεια. Στο πρώτο, ξεκίνησα με εικόνα που δεν είχε ανομοιομορφίες και κατέληξα με εντονότατο break in, σε σκακιέρα.
 

bill123455

Established Member
3 June 2012
285
Γιατί στα ανοιχτά χρώματα, αν υπάρχει μια μικρή σκιά ή προδιάθεση και στο νέο panel, θα αρχίσει να γίνεται έντονο το IR οπότε οι τρίχα γίνεται τριχιά. Για το συγκεκριμένο δέχθηκα τη γνώμη 2-3 ατόμων συμπεριλαμβανομένου και του τεχνικού της Panasonic και στο δεύτερο panel η κατάσταση είναι καλύτερη όχι όμως τέλεια. Στο πρώτο, ξεκίνησα με εικόνα που δεν είχε ανομοιομορφίες και κατέληξα με εντονότατο break in, σε σκακιέρα.

Για να καταλαβω θελεις να πεις οτι αν υπαρχει προδιαθεση,dse,vertical banding η οτιδηποτε αλλο και ειναι σε βαθμο που σχεδον δε φαινεται εαν χρησιμοποιησουμε το break in θα γινει χειροτερο και πολυ πιο εντονο το προβλημα?