AKG K-340

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η περιέργεια μ' έκανε να ψάχνω. Και ψάχνοντας βρήκα αυτό:
AKG K-340 Electrostatic Dynamic Systems Headphones. 280 Ευρώ από το e-bay μαζί με τα μεταφορικά.

Και ξαφνικά άκουσα κάτι καμπανάκια να χτυπάνε! Αν δεν ήτανε η κρίση... Κι' αν δεν είχα και κάτι άλλα πραγματάκια βάλει στο μάτι (Dragonfly, Meridian Explorer συν κάτι ψιλά ...μικρόφωνα) :furious3:

Εσείς, τι λέτε; Πολύ μεγάλος ο πειρασμός! :rolleyes: :firstprize:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
ακριβα Μιχαλη.
Τα δικα μου να φανταστεις τα πηρα...56 ευρω +30 μεταφορικα σε σχεδον αριστη κατασταση ως απωθημενο της εφηβειας μου και μια και ο πεθερος μου δεν μου τα δανειζε παρα μονο για ...ορισμενο χρονο....
αξιολατρευτα ωρες ωρες, αδιαφορα αλλες...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Έτσι, να με προσγειώνετε!
Απλά, σαν το Μήτσο (supersonic) έχω κι' εγώ απωθημένο από την εφηβεία. Δεν είχα τότε καταφέρει να τα πάρω.

Αλλά εδώ που τα λέμε οι προτεραιότητες είναι άλλες (αυτές που γράφω παραπάνω)... :ciao:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
στην μούχλα που έχουν επάνω τα drivers από την πολυκαιρία...:flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Έχεις εντοπίσει Δημήτρη σε τί οφείλεται αυτό?

έχετε ακούσει κάποιους άσχετους να λένε θέλω ένα ηχείο πχ για κλασική?
κάτι τέτοιο ισχύει. Εχουν χαρακτήρα.
Κάποια ήδη τα αναδεικνύουν, κάποια άλλα...
Τα πρίμα τους είναι αντάξια stax.
Τα μπάσα....νομίζεις ότι έρχονται πιό ύστερα από τα πρίμα, όπως είναι και η τοποθέτηση των drivers .
παρ όλα αυτά υπάρχουν περίοδοι που δεν βγαίνουν από τα αυτιά μου...

Χρήστο, πέτρα που κυλάει δεν πιάνει μούχλα.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Πέτρα που κυλά... μάλιστα...

Εγώ λέω ότι όλα αυτά τα vintage, όποιος τα έχει τα έχει,... και τα παίζει όποτε θέλει, και έχει την πολυτέλεια να επιλέγει μουσικές κλπ...

... θεωρώ ασύμφορη την αγορά τους μεταχειρισμένα, εκτός και αν προηγηθεί ακρόαση... η τεχνολογία έχει προχωρήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ... τα Fostex επί παραδείγματι είναι μέρα με την νύχτα σε τεχνολογία υλικών της μαγνητοστατικής τους μεμβράνης και κοστίζουν 140 δολάρια...

Ο ήχος πάντως από STAX κλπ, εμένα δεν με ενθουσιάζει... (δεν έχω ακούσει τις νέες ναυαρχίδες, μιλάω για τα παλιότερα μοντέλα)... αλλά πραγματικά αμφιβάλω εάν θα τα προτιμήσω από τα Senn HD800 που ήδη έχω...(με την επίσης αιχμή τεχνολογίας κώνου και υλικών).
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
μαζί σου με τα vintage....Αλλά μιλάμε για τον sonus που είναι κι αυτός....vintage.
μαζί σου και με την ασύμφορη αγορά. Του το είπα άλλωστε, όπως και τον λόγο της αγοράς τους
μαζί σου και με τη stax. Μόνο τα πρίμα τους μου αρέσουν.
 
Τα 340 έχουν electret κάψες, που σημαίνει πως η πόλωση τους προέρχεται από παραμένων χωρητικό φορτίο και όχι από εξωτερική τάση πόλωσης. Ένας παραπάνω λόγος να προσέχει κανείς την αγορά τους ως μετ/να, γιατί δεν μπορεί να γνωρίζει σε τι κατάσταση είναι οι κάψες.

Πάντως τη δεκαετία του '80 τα άκουγα χρόνια στο σπίτι ενός φίλου, οδηγημένα από έναν NAD 3020. Αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει και σπίτι για ένα διάστημα με το δικό μου NAD. Τότε μου φαίνονταν μαγικά αν και εντόπιζα διαφορετικό χαρακτήρα μεταξύ μπάσων και μεσαίων/πρίμων.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
μαζί σου με τα vintage....Αλλά μιλάμε για τον sonus που είναι κι αυτός....vintage.
μαζί σου και με την ασύμφορη αγορά. Του το είπα άλλωστε, όπως και τον λόγο της αγοράς τους
μαζί σου και με τη stax. Μόνο τα πρίμα τους μου αρέσουν.
Vintage είσαστε και φαίνεστε! :flipout: :flipout: :flipout:
Να ξέρετε ότι άμα χρειαστεί, εκσυγχρονίζομαι πιο γρήγορα απ' όλους σας! :laugh:

Πάντως στα σοβαρά τώρα αναγνωρίζω το βάσιμο των επιχειρημάτων σας. Ειδικά όταν πρόκειται για γουρούνι στο σακί...

Τα 340 έχουν electret κάψες, που σημαίνει πως η πόλωση τους προέρχεται από παραμένων χωρητικό φορτίο και όχι από εξωτερική τάση πόλωσης. Ένας παραπάνω λόγος να προσέχει κανείς την αγορά τους ως μετ/να, γιατί δεν μπορεί να γνωρίζει σε τι κατάσταση είναι οι κάψες.

Πάντως τη δεκαετία του '80 τα άκουγα χρόνια στο σπίτι ενός φίλου, οδηγημένα από έναν NAD 3020. Αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει και σπίτι για ένα διάστημα με το δικό μου NAD. Τότε μου φαίνονταν μαγικά αν και εντόπιζα διαφορετικό χαρακτήρα μεταξύ μπάσων και μεσαίων/πρίμων.
Αυτός είναι και ο πιο σοβαρός λόγος να μην τ' αγοράσει κανείς. Οι ιδιότητες της τεχνολογίας Electret. Το ίδιο ισχύει και για τα μικρόφωνα της ίδιας τεχνολογίας (Electret). Χάνουν τη φόρτιση τους με τα χρόνια. Ενώ τα πυκνωτικά φορτίζονται εξωτερικά...

Μιχάλη χτύπα ενα απο τα συγχρονα απωθημένα και άσε το παλιό!!!! -bye-
Άσε, από απωθημένα έχουμε πήξει. Αλλά ήδη κατευθύνομαι προς τις άλλες προτεραιότητες (τις ανέφερα στην αρχή).
Με φοβίζει η κρίση, αλλά μάλλον θα τολμήσω! :ciao: