προβλημα samsung smart tv κ ενσυρματη συνδεση internet

maideneye

New member
13 March 2013
11
χαιρετε,
τελειως νεος κ απειρος.
μολις πηρα 55" smart tv samsung. ασυρματα συνδεεται με το wifi ανετα. μολις ομως βαλω το ethernet καλωδιο κ απενεργοποιησω το wifi, μου βγαζει διαφορα μηνυματα. το πιο καθημερινο ειναι 'οτι το καλωδιο δυκτιου αποσυνδεθηκε'.
και οταν καμια φορα επιχειρει συνδεση μου λεει πως απετυχε κ πως υπαρχει καποιο θεμα με ρυθμισεις παροχου κ kati DNS. ειμαι στη forthnet κ εχω το router siemens. προσπαθησα να βαλω πιο καινουριο ρουτερ κ παλι τα ιδια.
δεν θελω να μ παρουν την tv για επισκευη. ειναι ολοκαινουρια! μπορει κανεις να βοηθησει?
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Καλημερα και καλοριζικη η νεα σου τηλεοραση,
Αυτο που σκεπτομαι ειναι το οτι απο τη στιγμη που το wifi σου λειτουργει δεν ειναι θεμα του παροχου σου η του router σου. Αφου το ενσυρματο κομματι δεν λειτουργει θα σου ελεγα να ελεγξεις την θυρα ethernet του router σου να δεις αν λειτουργει με αλλη συσκευη. Καμμια φορα καιγονται οι θυρες σπανιο αλλα συμβαινει.
Μετα χρησιμοποιησε αλλο ethernet καλωδιο ιδιαιτερα αν το εχεις φτιαξει μονο σου και δεν εχει ισως κλειδωσει καλα καποιο απο τα δυο RJ.
Τελος επειδη οι samsung ειναι πολυ λεπτες όπως είδες χρησιμοποιουν adaptor για συνδεση scarts, ethernets κτλ. Το adaptor καλωδιο του ethernet κλειδωνει και απο τις δυο μεριες. Βγαλε το ethernet καλωδιο απο τον ethernet adaptor και κλειδωσε το αναποδα.
Κανε τις δοκιμες και πες μας παλι,
Ελπιζω οτι θα λυθει το προβλημα σου. Δεν νομιζω να εχει κατι η τηλεοραση.
Νικος
 

maideneye

New member
13 March 2013
11
samsung led 55'' voitheia!

εχω θεμα με την συνδεση ενσυρματη με την samsung tv. yparxei kaneis na voithisei??
 

maideneye

New member
13 March 2013
11
ευχαριστω που διαβασες το θεμα μ.
χρησιμοποιω ενσυρματα το laptop μου με το ιδιο καλωδιο κ παιζει κανονικα.
εχω χρησιμοποιησει 2 αλλα καλωδια ethernet κ παλι τπτ.
λυπαμαι αλλα δν καταλαβα το τριτο. βρηκα το scart adaptor στο κουτι.
αλλο adaptor δν βλεπω.
η τηλεοραση εχει θυρα για καλωδιο lan η οποια εχει μονο μια μερια να κλειδωσει το καλωδιο.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Πρεπει να αλλαξαν κατι στις νεες samsung. Η δικη μου για παραδειγμα 40C8000 εχει adaptor και για scarts και για ethernet. Το καλωδιο ethernet ερχεται και κλειδωνει στον ethernet adaptor και κλειδωνει και απο τις δυο μεριες. Την πρωτη φορα που το κλειδωσα δεν ειχα internet και δεν μνπορουσα να καταλαβω γιατι. To αποσυνδεσα και το συνδεσα αναποδα και ω του θαυματος δουλεψε. Γι αυτο πηγε εκει το μυαλο μου.
Εσενα προφανως η νεα samsung δεν εχει adaptor για ethernet και το καλωδιο μπαινει κατευθειαν στην θυρα.
Για δες αφου βαλεις το καλωδιο πηγαινε στις ρυθμισεις και δες παιρνει IP? Αν οχι προσπαθησε σε manual IP. Η τηλεοραση ειναι ρυθμισμενη σε DHCP. Καμμια φορα αυτο δεν δουλευει γι αυτο εξαλλου υπαρχει και η δυνατοτητα manual ρυθμισης.
Κανε επισης δοκιμη δικτυου παλι μεσα απο το ιδιο μενου στις ρυθμισεις ethernet.
Nikos
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: samsung led 55'' voitheia!

χαιρετε,
τελειως νεος κ απειρος.
μολις πηρα 55" smart tv samsung. ασυρματα συνδεεται με το wifi ανετα. μολις ομως βαλω το ethernet καλωδιο κ απενεργοποιησω το wifi, μου βγαζει διαφορα μηνυματα. το πιο καθημερινο ειναι 'οτι το καλωδιο δυκτιου αποσυνδεθηκε'.
και οταν καμια φορα επιχειρει συνδεση μου λεει πως απετυχε κ πως υπαρχει καποιο θεμα με ρυθμισεις παροχου κ kati DNS. ειμαι στη forthnet κ εχω το router siemens. προσπαθησα να βαλω πιο καινουριο ρουτερ κ παλι τα ιδια.
δεν θελω να μ παρουν την tv για επισκευη. ειναι ολοκαινουρια! μπορει κανεις να βοηθησει?

εχω θεμα με την συνδεση ενσυρματη με την samsung tv. yparxei kaneis na voithisei??

Τα δύο ίδια θέματα που άνοιξες σε δύο διαφορετικές κατηγορίες συγχωνεύθηκαν.

Δεν χρειάζεται να ανοίγουμε διαφορετικά thread με το ίδιο θέμα σε διαφορετικές κατηγορίες, η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί εδώ.
 

maideneye

New member
13 March 2013
11
τι εννοεις αν παιρνει ip? οταν μ λεει οτι δν συνδεθηκε, μου βαζει κατι συμπληρωμενα πεδια π γραφει κ ip.
επισης μ δινει επιλογη για αυτοματο η χειροκίνητο συμπληρωση αυτων των πεδιων.
απο κατω μου εχει κ αλλο πεδιο DNS το οποιο δν ξερω τι να τ κανω. Σ θυμιζω πως ενα απο τα μηνυματα λεει να τσεκαρω το DNS.
εγω οταν μπαινω στο router μ το ip adress ειναι 192.168.1.1
στην τηλεοραση το βγαζει ιδιο αλλα με 2 σαν τελευταιο ψηφιο. το αλλαζω χειροκινητα κ τπτ παλι.
τελος, μονο μια φορα στις αρχες επαιξε ενσυρματα αλλα με σχεδον ανυπαρκτη ποιοτητα συνδεσης.
βλεπω πως μπαινεις κατα τισ 8 το πρωι. θα μπω αυριο τετοια ωρα.
ευχαριστω για την ανταποκριση, κωστας

ναι συγγνωμη. δν ηξερα πως να δω αν εγραψε κανεις απαντηση κ εστειλα ξανα. ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Κωστα καλημερα,
Εφοσων η τηλεοραση στις ρυθμισεις ethernet σου δινει IP 192.168.1.2 σημαινει οτι δεν εχει προβλημα διευθυνσης βλεπει το router μια χαρα το οποιο και δινει διευθυνση.
Αλλου ειναι το προβλημα και φοβαμαι μηπως εχει προβλημα η θυρα της τηλεορασης.
Οσο για το DNS μην ασχολεισαι καθολου. Ακομα κι ο υπολογιστης αν δεν μπορει να συνδεθει σου βγαζει τις ιδιες βλακειες ελεγξτε τα DNS.
Πηρες τηλεφωνο το service μηπως να τους πεις το προβλημα μηπως και εχει αναφερθει ξανα και υπαρχει λυση?
Καπου πηρε το ματι μου οτι δεν εισαι η μοναδικη περιπτωση με το ιδιο προβλημα.
Νικος
 

maideneye

New member
13 March 2013
11
Ωχ αυτό που φοβόμουν Περισσότερο μου λες...μου είπαν ότι θα έρθουν να την πάρουν! Μα είναι δυνατόν; Τέτοια τηλεόραση; Με τις ζελατίνές την έχω ακόμη... Πως αναζητώ το post με το παρόμοιο πρόβλημα;; Είμαι τελείως νέος σε όλο αυτό.
Κώστας
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Ωχ αυτό που φοβόμουν Περισσότερο μου λες...μου είπαν ότι θα έρθουν να την πάρουν! Μα είναι δυνατόν; Τέτοια τηλεόραση; Με τις ζελατίνές την έχω ακόμη... Πως αναζητώ το post με το παρόμοιο πρόβλημα;; Είμαι τελείως νέος σε όλο αυτό.
Κώστας

Κωστα απο οτι εχω διαβασει το προβλημα υπηρχε απο router του ΟΤΕ και την τεταρτη θυρα ehternet η οποια λεγεται οτι ειναι κλειδωμενη. Μαλιστα τα παιδια λενε οτι με την αλλαγη router το προβλημα λυθηκε. Δεν ξερω αν εχεις ΟΤΕ σαν παροχο αλλα αν εχεις μηπως υπαρχει αλλο router να δοκιμασεις προν την δωσεις για service?
Nikos
 

maideneye

New member
13 March 2013
11
γεια, ο παροχος μου ειναι forthnet.
εχεις ακουσει τπτ για τετοιας εταιρειας router?
κωστας

samsung ue55es8000s
 
Last edited by a moderator:

alexa

Established Member
29 May 2012
180
Αν εχεις την δυνατοτητα να στην αλλαξουν με καινουργια , κανε την αλλαγη να σιγουρεψουμε τουλαχιστον οτι δεν φταει η τιβι
 

maideneye

New member
13 March 2013
11
γεια κ παλι,
θα τα πω οσο πιο συντομα μπορω, ι τιβι ως εκ θαυματος επαιξε πριν λιγο ενσυρματα.
μου εδωσε ιδεα ο νικος. πηγα στο ρουτερ ενα ζιμενς τετραετιας απο φορθνετ.
αλλαξα το καλωδιο σε ολες τις εισοδους.
εκανα συνεχως συνδεση ενσυρματου και η εικονα π εβγαζε ηταν η εξης: μια τιβι να συνδεεται οκ με ρουτερ αλλα να μην συνδεεται ποτε με μια υδρογειο.
μετα ειδα στις επιλογες πως το ιρ ηταν 192.168.1.1
πηγα κ το αλλαζα σε .2 και δοκιμαζα συνεχως.
καποια στιγμη κουραστηκα, βαζω το ιντερνετ ξανα ασυρματο, και δοκιμαζω τα ιδια συνεχεια βεβαια με συνδεδεμενο το καλωδιο στην τιβι που εννοειται ποτε δεν επαιζε κ το απερρπτε. καποια στιγμη εκει που εναλλασομουν μεταξυ .1 και .2 και ενω επαιζε προφητικα διαφημιση την μεγαλη των μπατσων σχολη!! επαιξε νικο!.
συνδεθηκε και η τιβι με το ρουτερ στο εικονιδιο και μετα με την υδρογειο.
μετα αλλαζω τα settings στο λαπτοπ και απενεργοποιω το ασυρματο, και συνεχιζε να παιζει!!
ακομη δν το πιστευω.
μονο μια απορια αφου σ ευχαριστησω για τις ιδεες σου που με εκαναν να σκεφτω εξω απο το κουτι.
γτ να παιζει ενσυρματα τοσο αργα? πχ και στο skype kai sto web browser- στο ενα εδειχνε μονο μια νταμακι σημα και στο αλλο ολο με εβγαζε λεγοντας μου οτι η συνδεση ειναι πολυ κακη.
οταν παλια την δουλευα ασυρματα ολα ηταν καλυτερα.
να σ πω τελος οτι το σπιτι ειναι 100% ανακαινισμενο, με νεα καλωδια utp cat δν θυμαμαι το υπολοιπο, και δυκτιωμενο ολο το σπιτι..
δωσε μ φωτα σ. να παρω πιο καινουριο ρουτερ??
κ παλι ευχαριστω παρα πολυ!
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
γεια κ παλι,
θα τα πω οσο πιο συντομα μπορω, ι τιβι ως εκ θαυματος επαιξε πριν λιγο ενσυρματα.
μου εδωσε ιδεα ο νικος. πηγα στο ρουτερ ενα ζιμενς τετραετιας απο φορθνετ.
αλλαξα το καλωδιο σε ολες τις εισοδους.
εκανα συνεχως συνδεση ενσυρματου και η εικονα π εβγαζε ηταν η εξης: μια τιβι να συνδεεται οκ με ρουτερ αλλα να μην συνδεεται ποτε με μια υδρογειο.
μετα ειδα στις επιλογες πως το ιρ ηταν 192.168.1.1
πηγα κ το αλλαζα σε .2 και δοκιμαζα συνεχως.
καποια στιγμη κουραστηκα, βαζω το ιντερνετ ξανα ασυρματο, και δοκιμαζω τα ιδια συνεχεια βεβαια με συνδεδεμενο το καλωδιο στην τιβι που εννοειται ποτε δεν επαιζε κ το απερρπτε. καποια στιγμη εκει που εναλλασομουν μεταξυ .1 και .2 και ενω επαιζε προφητικα διαφημιση την μεγαλη των μπατσων σχολη!! επαιξε νικο!.
συνδεθηκε και η τιβι με το ρουτερ στο εικονιδιο και μετα με την υδρογειο.
μετα αλλαζω τα settings στο λαπτοπ και απενεργοποιω το ασυρματο, και συνεχιζε να παιζει!!
ακομη δν το πιστευω.
μονο μια απορια αφου σ ευχαριστησω για τις ιδεες σου που με εκαναν να σκεφτω εξω απο το κουτι.
γτ να παιζει ενσυρματα τοσο αργα? πχ και στο skype kai sto web browser- στο ενα εδειχνε μονο μια νταμακι σημα και στο αλλο ολο με εβγαζε λεγοντας μου οτι η συνδεση ειναι πολυ κακη.
οταν παλια την δουλευα ασυρματα ολα ηταν καλυτερα.
να σ πω τελος οτι το σπιτι ειναι 100% ανακαινισμενο, με νεα καλωδια utp cat δν θυμαμαι το υπολοιπο, και δυκτιωμενο ολο το σπιτι..
δωσε μ φωτα σ. να παρω πιο καινουριο ρουτερ??
κ παλι ευχαριστω παρα πολυ!

Παρακαλω δεν κανει τιποτα,
Χαιρομαι που δουλεψε ενσυρματα η τηλεοραση σου και γλυτωσες τουλαχιστον την φασαρια της αντικαταστασης η της επιδιορθωσης.
Στην τηλεοραση σου μαλλον εχεις αφησει την χειροκινητη ρυθμιση. Γυρνα τωρα στο DHCP να δουμε αυτοματα τι IP θα παρει.
Επισης αν εχες antivirus or windows firewall ενεργοποιημενα απενεργοποιησε τα προσωρινα να δεις τι γινεται.
Η ταχυτητα στη συνδεση εχει ενα θεματακι με το server της samsung διοτι και γω με 24 γραμμη (στη θεωρια κλειδωνω στα 12-13) οταν πρπσπαθω να δω 3D περιεχομενο που ειναι απαιτητικο σε bandwidth μου βγαζει προβλημα ταχυτητας. Ενω λοιπον το router εχει κλειδωσει καρατσεκαρισμενα σε 12 η 13 η δοκιμη συνδεσης στη samsyng μου βγαζει 2-3mb.
Δοκιμασε ενα συγχρονο modem-router ενα tp-link or D-Link μηπως και δεις διαφορα στην ταχυτητα. Αν ειναι δυνατον προν το αγορασεις δοκιμασε καποιου φιλου σου.
Νικος
 

maideneye

New member
13 March 2013
11
Γεια,παίζει ρόλο για την tv αν έχω antivirus στο laptop μου;; :-/
Επίσης,τί είναι το dhcp και που το βρίσκω;
Τέλος,ταrouter που μου είπες τα δίνει κ δωρεάν η forthmet? Η μόνο αγορά ανεξάρτητα;;
Κώστας
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Γεια,παίζει ρόλο για την tv αν έχω antivirus στο laptop μου;; :-/
Επίσης,τί είναι το dhcp και που το βρίσκω;
Τέλος,ταrouter που μου είπες τα δίνει κ δωρεάν η forthmet? Η μόνο αγορά ανεξάρτητα;;
Κώστας

Αν χρησιμοποιεις μονο το router σου οχι κανενα ρολο. Αν ομως βλεπεις περιεχομενο απο το laptop σου (DLNA με καποιο server) τοτε ναι μπορει να εχεις προβλημα στην ταχυτητα μεχρι να μην μπορεις να συνδεθεις καθολου.
Το DHCP ειναι σαν να λεμε η αυτοματη ρυθμιση ανακτησης IP και βρισκεται στις ρυθμισεις internet. Μην σε μπερδευει η ορολογια . Ο αλλος τροπος ειναι ο χειροκινητος βαζεις εσυ δηλαδη την διευθυνση.
Τα router που σου ανεφερα ειναι απο τα πιο δημοφιλη στη αγορα και πουλιουνται ανεξαρτητα. Οι παροχοι με ελαχιστες εως καθολου εξαιρεσεις δινουν router - modems της οκας για να μην χρησιμποποιησω χειροτερη εκφραση.
 

maideneye

New member
13 March 2013
11
Οκ κατάλαβα. Το είχα δοκιμάσει πολλές φορές κ πάντα τα έβγαζε όλα τα πεδία μηδενικά. Τα router που μου σύστησες,έχεις συγκεκριμένα μοντέλα ή ότι και να πάρω από συγκεκριμένες μάρκες που είπες είναι οκ;
Χρόνια πολλά Κώστας

Και κάτι άλλο. Harman kardon για home cinema είναι καλή επιλογή;
 
Last edited by a moderator:

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Οκ κατάλαβα. Το είχα δοκιμάσει πολλές φορές κ πάντα τα έβγαζε όλα τα πεδία μηδενικά. Τα router που μου σύστησες,έχεις συγκεκριμένα μοντέλα ή ότι και να πάρω από συγκεκριμένες μάρκες που είπες είναι οκ;
Χρόνια πολλά Κώστας

Χρονια Πολλα και Καλη Σαρακοστη Κωστα,
Υπαρχουν παρα πολλα μοντελα , Θα σου συνιστουσα να παρεις το δικο μου , τρεχει ολα τα πρωτοκολλα, εχει ισχυρο ασυρματο σημα και το κυριοτερο ολα του τα revision (εκδοσεις) ειναι VPN ready. TP-LINK 1043ND

Και κάτι άλλο. Harman kardon για home cinema είναι καλή επιλογή;

Ολα ειναι θεμα γουστου Κωστα. Το υποκειμενικο κριτηριο ειναι αξεπεραστο. Επειδη ομως με ρωτας θα σου ελεγα με κλειστα ματια Yamaha.
Εχω αυτον http://europe.yamaha.com/en/products/audio-visual/av-receivers-amps/rx-v3067__g/?mode=model,
Αν παρεις yamaha νομιζω η σειρα τελειωνει σε ΧΧ71 και εχει και υποστηριξη pass through 4k σηματων.
Νικος
 
Last edited by a moderator:

challenge

New member
16 March 2013
1
Απάντηση: Re: προβλημα samsung smart tv κ ενσυρματη συνδεση internet

παλικάρι κ εγω μια βδομαδα ειναι που εχω γραφτει κ δεν ξερω πολλα να σου πω . απλα να ξερεις εχω κ γω μια τηλεοραση πανάκριβη 47lm860v με την ζελατινα κ ολο πηγενε ελα στο σερβις κ ήδη μου την εχουν αλλαξει 2 φορες. υπομονη να δεις τι θα σου πει το σερβις .