Το πρώτο μου καλό ζευγάρι ακουστικά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εντελώς άσχετος με ακουστικά, ψάχνω για ένα ζευγάρι μέχρι 50-60 ευρώ, για να παίζει όσο το δυνατόν δυνατα μουσική pop, electronic και τέτοιους σχετικούς ήχους.

Η αναφορά στις στάθμες γίνεται επειδή αναφέρετε οτι παίζουν καθοριστικό τα ohm και αν δεν οδηγούνται σωστά, δεν θα αποδώσουν.
Κατά τα αλλα βασικά ψαχνω για οσο το δυνατον απαραμόρφωτο ήχο, σε μεγάλες στάθμες.

Και επειδή η χρήση θα είναι περιστασιακή και όχι για αξιόλογες ηχογραφήσεις, δεν προτίθεμαι να αγοράσω ενισχυτή ακουστικών. Για αυτό, ψαχνω ακουστικά που θα οδηγηθούν καταλληλα απο

α) έξοδο ακουστικών απο τον denon 4306.
β) έξοδο ακουστικών απο asus xonar dx.

To ποια απο τις παραπανω θα χρησιμοποιηθεί, κρίνετέ το εσείς που γνωρίζετε καλυτερα.

Μεχρι τωρα είχα μονο κάτι παλιά ασύρματα philips που όταν ανέβαζες τη στάθμη στο μισό απο το ποντεσιόμετρό τους παραμόρφωναν, οπότε τα έπαιζα πάντα χαμηλα.
Για αυτό και η αναφορά μου περί στάθμεων, για να γινω αντιληπτός.

Ποια ακουστικά λοιπόν, μεχρι 50-60 ευρω, να παίζουν δυνατά, και απαραμόρφωτα. ?
Δεν με νοιάζει αν θα είναι ανοιχτού ή κλειστού τυπου ή οτιδήποτε αλλο.
(εκτός κι αν υπάρχει κάτι που αγνοώ και οφείλω να γνωρίζω.)
 
Last edited:

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Πρόσφατα παρήγγειλα αυτά για τον γιο μου:

http://uk.akg.com/product-detail-2821/k-451.html

Κάνουν γύρω στις 50 λίρες στο Amazon. Αν περιμενεις λίγες μέρες να έρθουν θα σου πω εντυπωσεις
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Πρόσφατα παρήγγειλα αυτά για τον γιο μου:

http://uk.akg.com/product-detail-2821/k-451.html

Κάνουν γύρω στις 50 λίρες στο Amazon. Αν περιμενεις λίγες μέρες να έρθουν θα σου πω εντυπωσεις

Aπο οτι ειδα ανηκουν στην κατηγορια portable, ειναι πιο μαζεμενα. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο αντιτιμο στον ηχο για αυτο στην ιδια κατηγορια τιμης.
Επισης ειδα οτι εχουν μικροφωνο, να υποθεσω για noise cancellation. ?
Eιδα οτι αναφερεται οτι εχουν καλο ηχο, αν και δεν ξερω αν με τα k450 που βγαινουν φθηνοτερα, εχουν διαφορα στον ηχο, ή απλα επανασχεδιασμενα pads κλπ.

Οριακα, εστω και λιγο παραπανω, ειναι μεσα στο budget μου.
Αν στην τιμη τους δεν υπαρχει κατι καλυτερο σε ηχο χωρις τα εξτρα που εχουν τα 451 (mic κλπ) ισως ειναι και αυτα συμφερουσα αγορα.
Με φοβιζει λιγακι οτι ειναι κλειστου τυπου και τα pads ειναι μικρα, δεν ξερω αν τα καθιστα πιο ανετα ή το αναποδο.

Επειδη ομως ειδα οτι θα οδηγηθουν σωστα απο τις πηγες μου, θα με ενδιεφερε να ακουσω τις εντυπωσεις σου οσον αφορα τον ηχο και την σχετικη ανεση οταν τα φορας.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Ξεχασα να αναφερω οτι αν η ουσιαστικη διαφορα με τα k450 ειναι το μικροφωνο που εμενα δεν μου χρειαζεται, θα ηταν προτιμοτερα τα k450. Καπου διαβασα ομως για καποια 450 οπου λογω του οτι ειναι και αυτα σπαστα, το καλωδιο υστερα απο μερικα ανοιξε-κλεισε φαγωθηκε.

Μιας και θα προοριζονται αποκλειστικα για μεσα στο σπιτι θα ηταν καλυτερα να στραφω σε οχι σπαστα portable τυπου. ? Απο την αλλη τα 126 db/v μου κανουν κλικ.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Ξεχασα να αναφερω οτι αν η ουσιαστικη διαφορα με τα k450 ειναι το μικροφωνο που εμενα δεν μου χρειαζεται, θα ηταν προτιμοτερα τα k450. Καπου διαβασα ομως για καποια 450 οπου λογω του οτι ειναι και αυτα σπαστα, το καλωδιο υστερα απο μερικα ανοιξε-κλεισε φαγωθηκε.

Μιας και θα προοριζονται αποκλειστικα για μεσα στο σπιτι θα ηταν καλυτερα να στραφω σε οχι σπαστα portable τυπου. ? Απο την αλλη τα 126 db/v μου κανουν κλικ.

πιστευω οτι τα Κ-450 ειναι του δρομου δεν ειναι για το σπιτι
το καλωδιο δεν παθαινει τιποτα αν το προσεχεις
εγω τα εχω και τα χρησιμοποιω για mp3
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Οποτε καλο θα ηταν να στραφω σε καποιο αλλο μοντελο για home χρηση.
Αν υπαρχουν κι αλλες προτασεις , εστω και λιγακι εκτος budget ευπροσδεκτες.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Παρακολουθώντας την κατηγορία θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πολλές και ενδιαφέρουσες προτάσεις σχετικές μ' αυτό που αναζητάς.

Προτάσεις για οικονομικά ακουστικά

AKG K77 Οικονομικά Ακουστικά. Μικρή Παρουσίαση.

The incredible Sony MH1 /MH1c!

Fostex H/phones

Crystal Audio MIC-300

Πιστεύω πως οι παραπάνω προτάσεις υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου με βάση και τον προϋπολογισμό που έθεσες. Εάν ψάχνεις για κάτι ακόμα περισσότερο, τότε αλλάζουμε κατηγορία και συζήτηση διεξάγεται πλέον σε άλλη βάση...
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Οποτε καλο θα ηταν να στραφω σε καποιο αλλο μοντελο για home χρηση.
Αν υπαρχουν κι αλλες προτασεις , εστω και λιγακι εκτος budget ευπροσδεκτες.

Αν μπορεις να ξεφυγεις λιγο μεχρι τα 75-80 ευρω,μια καλη επιλογη ειναι τα shure srh440. Ειναι κλειστου τυπου που περιβαλλουν τα αυτια,και ειναι ευκολοδηγητα και με καλο ηχο (τα εχω ακουσει).
Αυτα παλιοτερα ηταν πιο ακριβα,μια αναζητηση ομως που εκανα τυχαια στο skroutz προσφατα,μου εβγαλε τιμες απο 72 μεχρι 80 ευρω.Μαλιστα απ'οτι βλεπω στα 72 ευρω ειναι στο Athens pro Audio,και εισαι και εσυ Αθηνα.
Παροτι λες οτι τα θες για απλη χρηση,νομιζω οτι αυτα τα shure θα σε καλυψουν και τωρα,αλλα και μελλοντικα που ισως θα ηθελες το κατι παραπανω.

Διαβαζω στο διαδικτυο ανα καιρους για καποια προβληματα με την κατασκευη των μοντελων αυτων της shure (ραγισματα στα πλαστικα,να σπανε κτλ) κυριως για τα πιο ακριβα 940,και λιγοτερο για τα 840.Εγω εχω τα 840,πανω απο 3 χρονια με αρκετα συχνη χρηση,και δεν εχουν παθει κατι,αλλα ειμαι προσεκτικος.
Για τα 440 αν και ειναι πιο φθηνα απο τα 940 και 840,βλεπω οτι δεν υπαρχουν αναφορες για προβληματα στην κατασκευη στα διαφορα φορουμ.Ισως επειδη ειναι και καπως πιο ελαφρια/απλα στην κατασκευη (?).
Αν οντως μπορεις να πας στο Athens pro audio και να τα παρεις 72 ευρω,δυσκολευομαι πραγματικα να βρω καποια καλυτερη allaround προταση καλου ακουστικου σε αυτα τα λεφτα.Δεν ειναι μπασατα ακουστικα,ειναι καπως ουδετερα,οποτε αν ψαχνεις μπασατο ηχο κοιτα αλλου.Δε χανεις κατι παντως να τα δοκιμασεις ειτε στην αντιπροσωπεια ειτε στο παραπανω μαγαζι αν τα εχουν.

Μια προταση λοιπον εκανα,διαβασε και τα θεματα που σου ειπαν τα παιδια,ακου και τις αλλες γνωμες και καλη συνεχεια στην αναζητηση.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Πολες οι προτασεις και ευχαριστω για αυτο, αλλα για να πω την αληθεια με κανατε και μπηκα σε διαδικασια διαβασματος, μιας και δεν ειχα ασχοληθει καθολου με το θεμα.

Το budget ισως επαναξιολογηθει μιας και βλεπω οτι υπαρχουν αρκετες προτασεις στο χωρο των ακουστικων.
Θα ριξω λιγο ακομα διαβασμα και θα επανελθω.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Σκεπτομενος τις μουσικες προτιμησεις και αναζητωντας κατι σε all around ακουστικα, κατι απο εδω μεσα κατι απο εξω αρχιζω να καταληγω.
Βεβαια το budget δεν επαρκει και αλλαζει.

Απο σχολια κατοχων ειδα οτι θα μου ταιριαζαν τα AKG K550.
Καλο και ελεγχομενο μπασο χωρις να ειναι πολυ αισθητο με μπουμαρισμα, καλες μεσαιες και πριμα καλα, λιγακι σκληρα, ειναι αυτο που αποκομισα απο διαφορα posts.

Καλη κατασκευη και σκεφτομουν οτι με αυτα, ισως ενδιαφερθω να ακουσω και αλλα ειδη μουσικης (με ακουστικα) που ισως δεν θα ακουγα με καποια φθηνοτερα.

Οπως αντιλαμβανεστε το budget εκτοξευτηκε εκτος προδιαγραφων (παλια μου τεχνη κοσκινο)
Για αυτο σε περιπτωση που υπαρξουν αντιπροτασεις, δεν διατιθεμαι να υπερβω την αξια τους καθολου, ελεω κρισης, ουτε εξτρα ενισχυτη. (προς ωρας)

Ισως η πιο σημαντικη παραμετρος επιλογης ακριβοτερων, ειναι το απωθημενο.
Και ξερετε, αν σου φυτευτει η ιδεα....
Ισως τελικα να μου βγει σε καλο και κατι καλυτερο να ειναι το εναυσμα για να δωσω τη δεουσα προσοχη σε μια κατηγορια που την ειχα παραγκωνισμενη.
Ποιος ξερει, αν μου κατσει ψυχολογικα και με τραβηξει σαν ενδιαφερον να ψαχτω στο μελλον ακομα και για καλυτερα ακουστικα. (Γιατι για καλυτερα ηχεια δεν με βλεπω)

Θα ηθελα και την γνωμη σας οσον αφορα την οδηγηση. Αν και θα δοκιμαστουν και στα δυο για τεστ, απο που θα παρω πιθανως τον καλυτερο ηχο. ? Απο τον denon ή απο την asus xonar dx. (μια xonar d1, αλλα σε pci-e)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

..........
Οπως αντιλαμβανεστε το budget εκτοξευτηκε εκτος προδιαγραφων (παλια μου τεχνη κοσκινο)
Για αυτο σε περιπτωση που υπαρξουν αντιπροτασεις, δεν διατιθεμαι να υπερβω την αξια τους καθολου, ελεω κρισης, ουτε εξτρα ενισχυτη. (προς ωρας)

Ισως η πιο σημαντικη παραμετρος επιλογης ακριβοτερων, ειναι το απωθημενο.
Και ξερετε, αν σου φυτευτει η ιδεα....
Ισως τελικα να μου βγει σε καλο και κατι καλυτερο να ειναι το εναυσμα για να δωσω τη δεουσα προσοχη σε μια κατηγορια που την ειχα παραγκωνισμενη.
Ποιος ξερει, αν μου κατσει ψυχολογικα και με τραβηξει σαν ενδιαφερον να ψαχτω στο μελλον ακομα και για καλυτερα ακουστικα. (Γιατι για καλυτερα ηχεια δεν με βλεπω)

Θα ηθελα και την γνωμη σας οσον αφορα την οδηγηση. Αν και θα δοκιμαστουν και στα δυο για τεστ, απο που θα παρω πιθανως τον καλυτερο ηχο. ? Απο τον denon ή απο την asus xonar dx. (μια xonar d1, αλλα σε pci-e)
Βλέπω πως πάμε για άλλη κατηγορία! :cool:
Εδώ όμως οφείλω να σου επιστήσω την προσοχή: Για ν' αξιοποιηθούν τα ακουστικά της κατηγορίας απαιτείται και ενισχυτής ακουστικών. Βεβαίως, μπορείς να διαλέξεις ευκολοδήγητα ακουστικά. Όμως το πρόβλημα παραμένει. Μόνο με τον αντίστοιχο ενισχυτή ακουστικών θα τα ακούσεις και θα τα αξιοποιήσεις σωστά.

Για την ASUS XONAR δεν ξέρω, πιθανόν να βολέψει. Τον Denon απλά ξέχασε τον, δεν υπάρχει περίπτωση. Οι ενισχυτές ακουστικών που περιλαμβάνουν στον εξοπλισμό τους οι AV Ενισχυτές είναι απλά για να υπάρχουν. Είναι το τελευταίο πράγμα στο οποίο θα δώσει σημασία κατά τη σχεδίαση ο κατασκευαστής τους...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Μιας και τα παραπανω AKG K518 LE που προταθηκαν ειναι και εκεινα στα 32 ohm θεωρησα οτι ειναι ιδια στην οδηγηση.
Καταλαβα κατι λαθος. ?

Σχολια για την xinar dx , αναφερουν οτι θα παει καλα κατω απο 100-80 ohms.

Εκτος κι αν φυσικα μιλαμε για τα mw στην εξοδο ή για την ποιοτητα ηχου οπου θα ειναι καλυτερη απο εναν ενισχυτη ακουστικων.

Οσον αφορα την ποιοτητα, ανεφερα πιο πανω οτι αν ειναι να ξοδεψω τοσα, δεν περισσευουν για ενισχυτη αμεσα αυτη την εποχη.
Αν κριθει οτι χρειαζεται, στο μελλον θα υπαρξει σχετικη αναζητηση προς συμπληρωμα, απλα οχι τωρα αμεσως.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Μιας και τα παραπανω AKG K518 LE που προταθηκαν ειναι και εκεινα στα 32 ohm θεωρησα οτι ειναι ιδια στην οδηγηση.
Καταλαβα κατι λαθος. ?

Σχολια για την xinar dx , αναφερουν οτι θα παει καλα κατω απο 100-80 ohms.

Εκτος κι αν φυσικα μιλαμε για τα mw στην εξοδο ή για την ποιοτητα ηχου οπου θα ειναι καλυτερη απο εναν ενισχυτη ακουστικων.

Οσον αφορα την ποιοτητα, ανεφερα πιο πανω οτι αν ειναι να ξοδεψω τοσα, δεν περισσευουν για ενισχυτη αμεσα αυτη την εποχη.
Αν κριθει οτι χρειαζεται, στο μελλον θα υπαρξει σχετικη αναζητηση προς συμπληρωμα, απλα οχι τωρα αμεσως.
Δεν κάνεις λάθος ως προς την οδήγηση. Σχετικά με την ποιότητα όμως:
Ο Denon απλά δεν... ξεχασε τον.
Η Xonar πιθανόν ναι, ίσως να βολέψει...

Υ.Γ. Βάλε ψηλά στη λίστα σου και τα Fostex για τα οποία κάναμε λόγο στο προηγούμενο post. Έχω πλήρη εμπιστοσύνη στη γνώμη του Χρήστου (Chris1967).
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Μιχάλη, τα Fostex Τ50rp, δεν τα προτείνω σε κάποιον αν δεν έχει ενισχυτή που να βγάζει πολύ δυνατό ρεύμα... και επίσης ότι,... αν δεν κάνεις έστω κάποιοες παρεμβάσεις,... το ακουστικό ακούγεται αρκετά μέτριο και έχει μόνο άριστη την μεσαία περιοχή...

Είναι μαγνητοστατικά και οι μετατροπές (damping κλπ) τα κάνουν να χρειάζονται ακόμα περισσότερο ρεύμα...

οπότε όχι, σε κάποιον που δεν έχει πολύ καλό ενισχυτή και που δεν θα βάλει λίγο χέρι... αν έχει όρεξη... τότε μπορεί να δημιουργήσει ένα ακουστικό εφάμιλο των ιερών τεράτων HiFiMAN HE-500/Audeze LCD2...

Δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω κάτι αν δεν θα υπάρξει ενίσχυση... διότι ή υποοδήγηση και η έλλειψη ελέγχου είναι αυτο που βγάζει κακό όνομα σε μερικά ακουστικά... πχ Sennheiser HD650... αν δεν έχεις ενίσχυση τωρα πια είμαι κάθετος... μην τα αγοράσεις καλύτερα...κλπ...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Ρε... διαβάστε τι λέει ο άνθρωπας... για ενισχυτικά θα πάει στο μέλλον. Δεν μπορεί ΤΩΡΑ.
Άρα... προτείνετε ακουστικά... και σε δεύτερη φάση θα βάλουμε κάτω και τα της ενίσχυσης όταν μπορέσει το παλουκάρι και έχει το μαρούλι.

:2thumb22sup:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Ρε... διαβάστε τι λέει ο άνθρωπας... για ενισχυτικά θα πάει στο μέλλον. Δεν μπορεί ΤΩΡΑ.
Άρα... προτείνετε ακουστικά... και σε δεύτερη φάση θα βάλουμε κάτω και τα της ενίσχυσης όταν μπορέσει το παλουκάρι και έχει το μαρούλι.

:2thumb22sup:

Κι αλλα, ? Ηδη εχασα τη μπαλα. :flipout:

Αν και βρηκα οτι τελικα η xonar εχει 100 impedance, εν τουτις διαβαζω οτι τα 550 δεν ειναι οτι θα παιξουν χαλια.
Απλα με εναν καλυτερο ενισχυτη σε οδηγηση θα εισπραξω τα μεγιστα που θα δωσουν.
Δεν θα ηθελα να καταληξω σε ενα ζευγαρι ακουστικα που θαβονται κυριολεκτικα χωρις οδηγηση.
Θα με ψυχαναγκασει να θελω να αγορασω ενισχυτη γρηγορα.

Απο οσα διαβασα για τα k550, αν εξαιρεσουμε το οχι και πολυ καθαρο bass texture και τα λιγο σκληρα πριμα, στα υπολοιπα τα παει οκ. (φυσικα το να διαβαζω διαγραμματα και πινακες απο το να τα ακουω απεχει.)

View attachment 90394

Ομως οτιδηποτε για να εχει ενα παραπανω κλικ στο πινακακι πληρωνεται και εγω δεν ξερω μεχρι που θελω να φτασω μελλοντικα στα ακουσματα μου με ακουστικα.

Οποτε μην πατατε και πολυ γκαζι, γιατι μας βλεπω να καταληγουμε σε τιποτα denon d7000. :p
Αν το οχι πολυ καθαρο μπασο δεν λερωνει ακουστικα το υπολοιπο φασμα και δεν ειναι το φοβερο και τρομερο προβλημα σε καποιον της δικης μου κατηγοριας ακροατη, δεν ξερω ποια αλλα ακουστικα θα επεφταν στο τραπεζι.

Στην παρουσα φαση, με το νεο συγκεκριμενο Budget, για γενικα ακουσματα (οχι ομως classic) πιστευετε οτι θελει κι αλλο ψαξιμο, αφου δεν αναζητω ακουστικα για καποιο συγκεκριμενο ειδος μουσικης. ?
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

δεν ξέρω τις προτιμήσεις σου σε μουσική αλλά επειδη ειχα τα Κ550 και τα εδωσα θα σου πω οτι στο λιγο χρονικο διαστημα που ειχα τα Senn HD600 προτιμουσα τον ηχο τους. Ο ηχος των AKG ειναι πιο "επιθετικος", ταιριαζει περισσοτερο σε ακουσματα ροκ και live και μετα απο καποια ωρα απλα κουραζει. Λιγο η αισθηση απο τα μαξιλαρακια που ειναι ζεστα, λιγο ο forward τροπος που παιζουν προσωπικα με κουραζαν. Στο γιο μου βεβαια αρεσαν, αλλα ειπαμε ειναι θεμα προτιμησεων ..
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Ακουστικά για απλές ακροάσεις.

Καταλαβα, ομως ακουγονται πλεον μοντελα που ξεφευγουν οικονομικα, οπως τα hd600.

Να αποσαφηνισω λιγο τη χρηση και τα ακουσματα.

Απο μικρος θυμαμαι οτι μου αρεσε να ακουω με ακουστικα (δεν ξερω γιατι) μονο τη νυχτα που τα παντα ηταν ησυχα και νεκρωναν. Κατα τη διαρκεια της ημερας ισως να μην τα βαλω και καθολου (ακουω με ηχεια)

Αλλες φορες ακουω δυνατα κι αλλοτε σιγα σε σταθμες. Τα ειδη μουσικης ειναι διαφορα, αλλα μιας και δεν εχω καμια σπουδαια δισκοθηκη, δεν ακουω συχνα καποιο συγκεκριμενο ειδος.

Λιγο pop, ηλεκτρονικη, ελληνικα, οχι πολυ rock, αλλοτε λιγο μπιτατα, αλλοτε μελωδικα ακουσματα, midnight blues.
Δεν υπαρχει κατι που να ξεχωρισω εκτος του οτι δεν ακουω κλασσικη.

Δεν θα ηθελα ενα "επιθετικο" ακουστικο οπως χαρακτηριστηκε το akg k550, αλλα ουτε και καποιο που να φανει στον αντιποδα "αψυχο".
Δεν ξερω αν στα πιο μπιτατα ακουσματα επιζητω αυτο το punch απο το ακουστικο, αν αυτο αποβαινει μοιραιο στα πιο ησυχα ακουσματα.

Με ενδιαφερει ομως να εχει καθαρο ηχο τοσο χαμηλα. οσο μεσαια, και υψηλες. Boomy. ? Χμ, δεν νομιζω οτι ειμαι στην ηλικια ή στα ακουσματα πλεον για να το επιζητω μανιωδως. Αν κουραζει, αστο καλυτερα.


Ισως (αν η τιμη δεν με αποτρεπει) θα ηθελα ενα ζευγαρι ακουστικα που να παιζουν καλυτερα απο τα ηχεια δαπεδου μου. Αλλα πολυ φοβαμαι οτι η τιμη θα εκτοξευτει αν τολμησω να το ζητησω. (οχι οτι τα ηχεια δαπεδου μου ειναι κατι αξιολογο. Απο αυτα μου αρεσει μονο το soundstage και το γρηγορο σχετικα ελεγχομενο μπασο. Οι προβολικες μεσουψηλες και το εξτρα μπασο το αδειαζουν χειροτερα στις μεσαιες ομως και πιανω τον εαυτο μου να μου λειπουν)

Δυστυχως μην εχοντας καθολου εμπειρια με ακουστικα, δεν μπορω να καταλαβω τι ηχο θα εισπραξω (σε σχεση με ενα ηχειο βασης ή δαπεδου) απο ενα ακουστικο των 50,100,200,300 ευρω.

Υπαρχει καποια κατηγορια τιμης που παιρνεις τα βασικα και απο εκει και πανω πληρωνεις πολλα για τις λεπτομερειες, ή δεν λειτουργει ετσι το πραγμα στα ακουστικα. ?

Να αναφερω επισης οτι παιζω με foobar συνηθως Mp3 και flac και πιο σπανια cd απο την πολυ μικρη υπαρχουσα δισκοθηκη.