XM-L2 & xp-g2 modding fun!

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Ήρθε σήμερα ο gizmoduck από το σπίτι και είπαμε δε κάνουμε καμιά μόντα?
Το αποτέλεσμα, 2 φακοί απέκτησαν xm-l2, οι olight S10 k sunwayman C10R.
Ο quark tactical AA2 απέκτησε xp-g2 1D επίσης.
2013-03-07 20.38.13.jpg
Ένα pcb χαλκού από τον led-tech απέκτησε πάνω του ένα xm-l2, το οποίο προορίζεται για τον Armytek Predator V2, διαθέτω μια alpha έκδοση κυκλώματός τους που δίνει 2,2 αμπέρ στο led, με όλα τα πλεονεκτήματα/λειτουργίες του στοκ κυκλώματός τους.Μάλλον θα είναι φοβερός συνδυαμός, ο φακός τώρα έχει ένα xp-g2 επίσης σε pcb χαλκού.

Όλες οι μόντες έγιναν με πολύ προσοχή, ώστε να έχουμε το μέγιστο οπτικό αποτέλεσμα. Αφαιρέθηκαν το στοκ pcb, τους αφαιρέθηκαν από πάνω τα παλιά λέντ,προσθέσαμε τα νέα λέντ πάνω στα στοκ Pcb και βρήκαν πάλι το δρόμο τους προς το φακό. Έτσι, πετύχαμε άριστη εφαρμογή. Το οπτικό αποτέλεσμα στον C10 R είναι άριστο, μου άρεσε πολύ, περισσότερο φως και καλύτερη εστίαση. Είχαμε μια αύξηση απόδοσης 20+ % με όφελος και στο throw.

Με xm-l2 έχω μοντάρει ήδη έναν M3X, σε σύγκριση με ένα Μ3Χ προ μόντας που έφερε ο Σωτήρης, η διαφορά είναι ουσιαστική. Φαίνεται αρκετά.

Δυστυχώς δε παρέλαβα ακόμη τα copper pcb από τον "Νίτρο", κάποιο μπέρδεμα πρέπει να έκανε ο τύπος και μου τα ξαναστέλνει(έτσι λέει, έχω υποψίες ότι δε τα έστειλε ποτέ..!) Αν τα είχα αυτά θα συνεχίζαμε τις μόντες σε πιο βαρβάτους φακούς ,όπου το xm-l2 θα έδινε και τα ρέστα του, λόγω καλύτερης εστίασης.
2013-03-07 20.00.04.jpg
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
παροξυσμος......good job!

ΥΣ κοιτα που καποιος εχει χειροτερο εργαστηρι απο εμενα....Εργκο πρεπει να βρουμε χωρο αλλα ασταναπανε. δεν σου την σπαει αν απλνωνεις και να μαζευεις καθε φορα?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,435
Βριλήσσια
Τι ωραια και ενδιαφεροντα πραματα που βλεπουμε!! :)))

Παντως με ενα κινεζικο φωτομετρο που μετρησα τους δυο ΤΝ31, αυτος με το ΧΜ-L2 εδινε απο 12-20% παραπανω lux, σε διαφορες μετρησεις με διαφορετικες αποστασεις, απο 20cm εως 10 μετρα.
 

No_Fear

AVClub Enthusiast
26 May 2012
789
Cyprus
σιγουρα κατι δεν πηγε καλα εργοτελη με τα μεταφορικα των copper ,παραγγειλα 4 για πλακα νομιζω 2 εβδομαδες μετα απο την παραγγελια σου και εφτασαν,μαλιστα τα ειχε στειλει σε απλο φακελο απο αμερικη,αν τα επειγεσαι πες μου.
xml2copper.jpg
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Ασταναπάνε, θέλουμε το εργαστήρι σου! Ε τι να κάνουμε, βολευόμαστε!
όσο για το reflow station, έχω κουζίνα, τα βάζω στο μάτι και "ψήνονται" μια χαρά! :D
Για πολύμετρο πλέον χρησιμοποιώ αυτό εδώ:

Για τα copper pcb , είμαι σίγουρος ότι κάποια πατάτα έγινε/έκανε, αφού δεν έχω χάσει ποτέ δέμα/φάκελο ούτε από Κινέζο/φιλιπινέζο(συνολικά έχω αγοράσει απέξω 1000+ φορές), τώρα από ΑΜερική θα το έχανα;
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Τι να πω, περιμένω, η πλάκα είναι ότι είναι περιμένω πάρα πολλά(35) , ευχαριστώ πάντως NoFear για τη προσφορά σου!

edit
Το άλλο που πρόσεξα, άλλα 2 άτομα δε παρέλαβαν ακόμη, ο ένας Σουηδία, ο άλλος Νέα Ζηλανδία. Εμά τόσο εύκολα χάνονται, δεν είναι δα και καμιά Γουαδαλούπη! Για να δούμε...Από Αμερική από τότε που παρήγγειλα έχω παραλάβει 5-6 δέματα-φάκελα, όλα στην ώρα τους!
 
Last edited:

gismoduck1978

Senior Member
28 April 2011
430
Καβάλα-Ηράκλειο
Πετυχημενη μοντα!!!Αν και ο C10R μας παιδεψε λιγο οσον αφορα το κεντραρισμα του LED( εβγαζε ασχετα artifacts γυρω απο το hotspot) τελικα τον φεραμε στα ισια και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο...υπαρχει διαφορα στην ενταση του φωτος.Ο δε S10 νομιζω οτι πεταει...πιστευω οτι πιανει σιγουρα τα 400 lumen...και σε αυτον η διαφορα στο φως ειναι εμφανης.Βεβαια στην μοντα του Γιωργου στον δικο του S10 με xp-g2 ομολογω οτι η εστιαση ειναι ακομα καλυτερη(πλησιαζει αυτη του C10R) αλλα για δυναμη φωτος,ουτε λογος.Δεν μπορει να σταθει διπλα στο XM-L2...
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Πώς μπορώ να ξεχωρίσω το xp-g2 απο το xml led?

Δέν ξέρω αλλά μου φαίνεται οτι ο φακός μου eagletac d25lc2 xp-g2 είναι τελικά xml....

Αναρωτιέμαι απο την αρχή άν "απλώνει" το xpg τόσο το xml τι θα κάνει?
 

gismoduck1978

Senior Member
28 April 2011
430
Καβάλα-Ηράκλειο
Παρατηρησε στην πρωτη φωτο που εχει αναρτησει ο Γιωργος σε αυτο το thread τους δυο S10 που ειναι διπλα-διπλα.Αυτος που εχει το μεγαλυτερο LED ειναι αυτος με το XM-L2.
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
IMG_20130309_005348.jpgEA1.jpg

Μάλλον για xp-g φαίνεται τότε, ίσως να με μπερδεύει εμένα στην μεγάλη σκάλα.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
pcb? ή led? άσε μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτή η ιστορία, τώρα μου λέει ότι δεν έχει άλλα xm-l boards,αλλά μόνο 5! Έχει λέει πολλά xp-g boards. Μα είναι δυνατόν να χάθηκαν 4 παραγγελίες στις 35?
Λεντ πάντως βρίσκω, και pcb ίσως σε βολέψω, νομίζω πως τα έστειλε αυτά τώρα.
 

flashlight

Senior Member
4 April 2013
636
Πιστεύω να ποσταρα στο σωστο θέμα.
Ψαχνοντας για φακο βλέπω οτι σε καποιος υπάρχει επιλογή χρωματισμου που αποδίδει το led
π.χ cool white, warm white,neutral white. Tι διαφορά μπορει να εχουν μεταξύ τους στον τελικο φωτισμο,υπαρχουν ουσιαστικές διαφορές?
Ποιο απο την εμπειρια σας αξιζει να επιλέγει για γενική χρήση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
εχει διαφορα, ειδικα εξω στην φυση...μπορει κανεις να φτασει μεχτι το κιτρινο του λαμπτηρων πυρακτωσεως (σειρα 7) αλλα προσωπικα πιστευω οτι η σειρα 3 ειναι ενας καλος συμβιβασμς..αλλα ξερεις τι λενε. περι ορεξεως....

παντως να θυμασαι οτι οσοσ πιο ζεστο/θερμο τοση φωτεινοτητα χανεται